Aykut Kocaman: "şampiyonluğun 1 Numarali Adayiyiz"

13.07.2012

Aykut Kocaman: "şampiyonluğun 1 Numarali Adayiyiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, kulüp tarihinin en zor döneminin yaşandığı geçen sezonda, tüm olumsuzluklara rağmen yarım puanla şampiyonluğu kaybeden Fenerbahçe’nin, yeni transferler ve olumlu gelişen şartlarla bu sene şampiyonluğun 1 numaralı adayı olduğunu söyledi.

Topuk Yaylası tesislerine övgüler yağdıran Aykut Kocaman, oyuncularının bu kamp dönemindeki istekli çalışmalarından memnun olduğunu dile getirdi.

Transfer konusunda da ip uçları veren Aykut Kocaman, transfer sezonun sonuna kadar 1 orta saha ve 1 defans oyuncusunu daha Fenerbahçe’ye kazandırmak için çaba harcayacaklarını ifade etti.

Sezona, içeride 5 hafta oynanacak cezalı maçlarla başlayacak olmayı önlerindeki en büyük zorluklardan biri olarak gördüklerine belirten Kocaman,  kadın ve çocuk taraftar uygulamasının devam etmesini ise bir artı olarak değerlendirdi.

Başkan’ın hayal ettiklerini ben edememiştim

Fenerbahçemizin Topuk Yaylası’nda devam eden sezon öncesi hazırlık kampında bugün bir basın toplantısı düzenleyen Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman sözlerine, "Çok güzel bir ortamda kampa çalışması yapıyoruz. Herhalde sadece Türkiye’de değil tüm Dünyada kendine ait böyle bir tesisi olan tek kulübüz. Bu olanaklarla çalışıyoruz. Çok iyi bir çalışma ortamı var. 4 yıl önce Sayın Başkan’la berber buraya geldiğimizde, burada hiçbir şey yoktu. Kendisi büyük bir aşk ve şevkle burada olacakları anlatıyordu. Onun hayal ettiğini, o gün ben hayal edememiştim. Görüyorsunuz mükemmel ve son derece yararlı olacak bir tesis. Çok güzel bir yerde, çok güzel bir çalışama ortamı yaratılmış. Uzun yıllar tüm branşların bu tesisi tabiri caizse tepe tepe kullanacağını düşünüyorum. Sayın Başkan’a da hayallerinden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum" diyerek başladı.

Avusturya programı yüzde 99 belli

Oyuncularının istekli çalışmasından memnun kaldığını söyleyen Kocaman, "Geçen sezon tarihin en sıkıntılı döneminin başlangıç günü olan 3 Temmuz’da, daha  kendimize gelmiş bir şekilde antrenmanlara başladık. Yarın 19. antrenmanımızı yapacağız ve maç oynamak için Avusturya’ya geçeceğiz.  Geçen seneki oturmuş takımmızdan ayrılan oyuncularımız oldu. Yerlerine yeni oyuncular geldi ve ayrıca takviye oyuncular transfer ettik. Oturmuş bir takım üzerine,  biraz daha fizik çalışması üzerinde yoğunlaştık,  kuvvet ve dayanıklılık artırmak üzerine ağır antrenmanlar yaptık. Oyuncularımın reaksiyonu olumluydu, istekli bir şekilde çalıştılar. Dilerim bu sezon boyu devam eder. Burada amacımıza ulaştık. 2. etap kamp,16’sında başlayacak. Avusturya’ya geçip 4 maç oynayacağız. Rakipler ve tarihler yüzde 99 belli. Almanya’nın yasaklamasından dolayı programda gecikmeler oldu. Ama şu an için oturmuş gözüküyor. 18, 21 23 ve 25 Temmuz tarihlerinde hazırlık maçları yapacağız. Programı uygulayarak 31 Temmuz veya 1 Ağustos’taki Şampiyonlar Ligi ön elemesi için hazır hale geleceğiz. Şu ana kadar bir aksaklık ve sıkıntı görünmüyor" şeklinde konuştu.

Olay, doğal mecrasına döndü

Geçen sezondan bugüne yaşanlar hakkında ise Kocaman, "Türk Futbolu ve Fenerbahçe çok şey kaybetti. Fenerbahçe için çok sıkıntılı bir süreçti.  6 Temmuz’da buraya gelmiştik. 1 veya 2 gün sonra bir basın toplantısı düzenlemiştim. Ogün söylediklerimi bugün de aynen söyleyebilirim. Sahada hiçbir şey gözükmüyordu, sadece bir takım telefon konuşmaları vardı. Doğru olan şuydu: Benzeri olaylarda olduğu gibi,  şike yada benzeri şeyleri artık sadece 3-5 bin kişi izlemiyor.  On binlerce göz ve milyonlarca insan TV’lerden izliyor. Hemen dönülüp çim sahaya bakılmalıydı. Aklıselim buraya bakardı. Eğer orada doğal olan bir şeyler yoksa, bağlantı kurmak daha kolay olurdu. Sonuçta olay, benim o gün içgüdüsel olarak fark ettiğim yere geldi. Çok büyük mesai harcayarak,  inişler ve çıkışlarla elde ettiğimiz şampiyonluğun masa başında elimizden alınmaya çalışılması çok sıkıntı vericiydi. Şimde olay, doğal mecrasına dönmüş gözüküyor" diye konuştu. Kocaman bu konuda, bazı yöneticilerin ceza almasının kendisinde hayal kırıklığı yarattığını da sözlerine ekledi.

Orta saha ve defansa takviye

Fenerbahçe’de transferin sona ermediğini belirten Kocaman, "Transfer dönemi bitmeden transfer yapacağız. Geçen sene bugüne bakıldığı zaman, ana kadromuzda oynayan oyunculardan 3 tanesi takımdan ayrıldı; Emre, Ziegler ve Yobo. Yobo için ayrıldı demek henüz erken ancak tespit olsun diye, bugün olmadığı için bunu söylüyorum. 1 stoper Egemen, orta saha Mehmet Topal ve sol bek Hasan Ali Kaldırım’ı aldık. Takviye anlamında da Fenerbahçe’ye çok faydalı olacağını inandığım Kuyt’ı ve bununla beraber bir genç yetenek, takımın kadrosuna zorlayacak Salih Uçan’ı getirdik. Eksikliklerimizi doldurduk ama 1 veya 2 oyuncuyu daha takımıza katmak için çaba sarf edeceğiz. 1 orta saha ve 1 savunma oyuncusunu takımımıza getirmek için çaba sarf ediyoruz. Yobo’nun kulübeyle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Egemen’in transferiyle bu konuda tabiri caizse biraz nefes aldık. Ancak transferin sonuna kadar bu hamleyi yapmak niyetindeyiz. Takviye olarak düşündüğüm isimlerin arasında Yobo da var. Reto ve Yobo’nun burada olmalarını istedim ve çalışma yaptık. Reto da bunu başaramadık. Yobo için de aynı şeyler geçerli. Transfer, sadece bizim yüksek arzumuzla olmuyor. Egemen ile birlikte 3 tane milli takım stoperimiz var. Bu durum, Yobo veya olacak diğer yabancı oyuncu için sağlıklı bir yol izleme şansını bize doğuruyor" diye konuştu.

Hamit Galatasaray’a hayırlı olsun

2 sene sonra başlayacak yabancı oyuncu kısıtlamasını hatırlatan Kocaman, "2 sene sonra oluşacak 5 yabancı sayısı, bu sene transferimizdeki ana etkenlerden biri oldu. Takımımızdaki nitelikli yerli oyuncu sayısını artırmak amacımızdı. Daha 2 sene var ancak hazırlık yapmazsanız 2 sezon çok çabuk geçer ve tıkanırsınız. Fenerbahçe bu anlamda doğru adımları attı.  Hamit bunların içinde olabilirdi. Ali Bey’in söyledikleri çok netti.. Bu transferde biraz önleyici olduğum söyleniyor ki bu doğru değil. Hamit’e teklifte bulunduk.  Benim isteğimin dışında böyle bir şey yapılması,  Başkan’ın geldiğim günden beri vurguladığı gibi doğru değildir. Ancak transfer gerçekleşmedi. Artık çok şey konuşmak doğru değil, artık geçmişte kalmıştır. Bugün itibariyle yapılması mümkün olmayan şeylere enerjimizi harcamamızın faydası yok. Hamit, Galatasaray’a hayırlı olsun" dedi.

Fernandes ve Pektemek’le ilgili bir talebim yok

Beşiktaşlı oyuncular Fernandes ve Mustafa Pektemek ile ilgili bir talebinin olmadığını ve bu nedenle Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba’yla da bir polemiğe girmenin gereği bulunmadığını belirten Kocaman, "Bir orta saha ve bir savunma oyuncusunun gelmesi için transfer döneminin sonuna kadar çaba göstereceğiz.  Bu ana tabloyu tamamladıktan sonra,  herhangi bir oyuncunun kulübünden ayrılması durumu söz konusu olursa ki; Takımımızda da ayrılan oyuncular olacak. Giden oyuncuların yerine oyuncu alınır. Şu anda Bienvenu hakkında da alınmış net bir karar yok. Önümüzdeki maçlar nispeten bize yardımcı olacak" dedi.

Geleceğin Fenerbahçe’si için…

Fenerbahçe’deki temel görevini bir taraftan her alanda yarışmak ve kazanmak, diğer taraftan da kulübün geleceğinin yapı taşlarını oluşturmak olarak iki yönlü gördüğünü belirten Kocaman, "Bulunduğum süre içinde daha günün koşularına uygun, gençleştirmesini yapmış, bütçe ve verimliliği birbirine yakın ve biraz daha kulübe bağımlılığı yüksek oyuncu grubuyla bunu oluşturmak amacındayım. Ayrıldığım gün, böyle bir grup bırakmak istiyorum. En büyük isteğim bu.  Tüm çalışmaları bu çerçevede değerlendirmek istiyorum. Bugün için çalışırken yarının yapı taşlarını koymak da hedeflerimden biri" dedi.

Beni ve Alex’i bu kulüp büyüttü

Yobo dışında, transferi için çalışılan isimleri deklere etmenin doğru olmadığını belirten Kocaman, Fenerbahçe’nin kadrosunun Şampiyonlar Ligi için "Çok çok iyi bir kadro" demenin biraz iyimserlik olacağını belirterek, "Ama Şampiyonlar Ligi kalitesinin altında da değil" dedi.

Avusturya kampı öncesi bazı genç oyuncuların İstanbul’da kalacağını, ana kadro itibariyle değişiklik olmayacağını belirten Kocaman, Alex ile kendi hakkında çıkan spekülatif haberler hakkında ise, "Alex konusu medya için iyi malzemelerden bir tanesi. Belki anlamını aşan cümleler konuluyor. Umuyorum buna Alex de alıştı. Son olayda benim sözlerimi iyi okurlarsa, anlamı çok iyi çıkıyor. Ben ve Alex bu kulübün büyüttüğü insanlarız. Temelimiz Fenerbahçe’ye hizmet. Bu tip şeylere aldanmadan, dolduruşa gelemeden işimizi yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan bu anlayıştan sapma olmaması. Sapma olursa problem olur. Ama sapma olacağını da sanmıyorum" diye konuştu. Alex’i bu sezon ön liberoda oynatmak gibi bir düşüncesinin kesinlikle olmadığını da belirten Kocaman, " Alex, en verimli olduğu yerde oynuyor. Bunu değiştirmek gibi bir niyetim yok" dedi.

Antrenmana katılım artacak

Antrenman katılım ve verimlilik düzeyinin bu sezon daha da artacağını umduğunu belirten Kocaman, "Geçen seneye göre antrenman düzeyimiz,  katılımımız yüzde 10-15 daha yukarıda olacak. Tahminim bu yönde. Aldığımız oyunculardaki mesleki ahlak yukarıda gözüküyor. Hem antrenmanlarda hem maçlarda oynama yüzdeleri çok yüksek.  Kulübün en önemli yeri, şu antrenman sahasıdır. Oradaki verimlilik maçlara yansıyor. Oradaki verimi yükseltemezsek, problemler en ihtiyaç duyduğumuz anda ortaya çıkıyor. Bu sene antrenmana katılım ve düzen, en az yüzde 10 artacak" diye konuştu.

Teknik sorumlu da olarak görev aldığı son 3 sezonda, en iyi sezon başlangıcının bu seneki kamp olduğunu söyleyen Kocaman, futbolcunun futbolu araç olarak değil amaç olarak görmesi gerektiğini söyledi. Kocaman, "Bu kampa döneminde buna yaklaştık. Bunun sahaya yansıma ihtimalini de artırmaya çalışıyoruz" dedi.

En büyük handikapımız

Cezalı oynayacakları maçları en büyük handikap olarak gördüklerini belirten Kocaman, "O kadar yoğun gündem arasında, önümüzdeki en büyük zorluklardan bir olarak bu gözüküyor. Haksız ceza aldığımız düşünüyoruz. 6 maç çok ağırdı. Sonra 5 maça indi ama hiç anlamı yok. Kadın ve çocuk uygulaması devam ediyor. Bu hem bizim hem de diğer kulüpler için küçük de olsa bir artı" dedi.

1 numaralı adayız

Tüm takımların transferler yaptığını ancak en iddialı takımın yine Fenerbahçe olduğunu söyleyen  Kocaman, "Her takım eksikliklerini transferlerle gidermeye çalışıyor. Galatasaray son hafta içinde ciddi yatırımlar yaptı. Biz geçen sezon 8 Nisan’a kadar kendi içinde bir takım problemler yaşamamıza rağmen, bir sporcu grubu için en olmazsa olmaz şeylerden biri olan hedefsiz kalmamıza rağmen, hafta içi oynadığımız maçlarla, yarıştığımız ligi son maça kadar getirdik, en yakın rakibimize 4 puan fark attık ve yarım puandan doğan bir farkla şampiyonluğu yitirdik. Bu yıl en azından önümüzü görüyoruz, hedefimiz ve takviyelerimiz var. Rakiplerimiz ne yaparsa yapsın Fenerbahçe önümüzdeki sezon da; ben, yönetim, taraftar, oyuncu grubu çok mühim bir hata yapmazsak, şampiyonluğun 1 numaralı adayıdır. Ben önümüzdeki sezon da taraftardan geçen sene gösterdiği yardımı bekliyorum. Bu sene üstüne koyacağımız düşünüyorum. Diğer tüm takımlar için de hayırlı ve sakatlık yaşamadıkları bir sezon dilemekten başka şey elimden gelmez " şeklinde konuştu.

Bir oyuncu böyle kırmızı kart görmemeli

Dia’nın Katar takımına transfer olmasında geçen sezonun son maçında gördüğü kırmızı kartın da etkisi olduğunu söyleyen Kocaman,  "Bunun birinci bölümü, bir oyuncunun bu tip gördüğü bir kırmızı kart, pek tahammül edebildiğim şeylerden biri değil. Futbolun içinde kurallar var. Dia’nınki gibi bir nedenle olmamalı. Bu konuda kızgınlığımı artıracak nedenlerden biri de bunun son ve final maçında oluyor olması. Azim ve istek, gözlerinizi karatmamalı. Çok istekli olduğu anlarda bu olay yaşandı ama transferinde bunun hiç etkisinin olmadığını söylersek yalan olur. Ama tek nedeni buydu demekte de ağır olur" şeklinde konuştu.

Avrupa hedefi hakkında

Temel amaçlarının ülke içinde şampiyonluk olduğunu söyleyen Kocaman Fenerbahçe’nin Avrupa perspektifini ise  "Temel amaç ülkede yarıştığın ana kulvarda şampiyon olmak ve oradan Avrupa’ya sıçramak. Biz  3 kulvarın 3’ünü de kaldırabilecek kalitemiz olduğunu gösterdik. Fenerbahçe, girdiği her kulvarda iddialıdır.  Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Temel Türkiye Ligi olmalı. Çünkü temel burada inşa ediliyor. Oradan Avrupa’ya atlayarak mücadele edeceğiz. Bu yapılanmayla ve  bu harcamayla Fenerbahçe için olması gereken; önümüzdeki  10 senede 7-8 kez Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak, bunların en az  3-4 tanesinde gruplardan çıkmayı başarmak ve ondan sonra de nereye kadar giderse oraya kadar gitmek" cümleleriyle çizdi.