Aykut Kocaman: "tüm Benliğimizle Maça Kilitleneceğiz"

31.07.2012

Aykut Kocaman: "tüm Benliğimizle Maça Kilitleneceğiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, geçen sezon içeride yaratılan yapay nedenlerle Fenerbahçe’nin mücadele etmesinin engellendiği Şampiyonlar Ligi için yeniden yakaladıkları bu şansı iyi değerlendireceklerini ve tüm benlikleriyle Vaslui maçına kilitleneceklerini söyledi.

Şampiyonlar Ligi’nde yarın oynayacağımız Vaslui maçı öncesi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Aykut Kocaman, geçen yıllara nazaran hiçbir mazeretlerinin olmadığını da kaydetti.

Aykut Kocaman ile basın toplantısına katılan oyuncularımızdan Bekir İrtegün ise rakibi son derece önemsediklerini ve saygı duyduklarını ancak kendilerine gücendiklerini ve Vaslui’den çekinmediklerini söyledi.

Geçen seneye oranla daha güçlü ve organizeyiz

Sözlerine 2 yıl sonra Fenerbahçe’nin yeniden bir Avrupa maçına çıkacağını hatırlatarak başlayan Aykut Kocaman, "Şampiyonlar Ligi’ne 2 sezon önce Young Boys maçıyla veda etmiştik. Ardından, benim için de büyük bir hayal kırıklığı olan PAOK maçıyla Avrupa Ligi’ne den de elenmiştik. Karmaşık nedenlerle iyi hazırlanamadığımız bir dönemdi. Sürekli vurguladığımız Şampiyonlar Ligi platformundan uzak kalmıştık. Geçen sezonu şampiyon olarak bitirdik ve direk gitme hakkı kazandık. Bu sefer de içeride yaratılan bir takım suni nedenlerle Şampiyonlar Ligi’ne gitmemiz engellendi. Hepimizi kroki eden bir durumdu. Ancak bunun altından kalkmasını başardık, tüm camiamızla ve yeniden bu şansı yakaladık. Bu sefer ne takımımızın, ne oyuncularımızın ne de başka bir Fenerbahçelinin bu turda oyunun dışında ortaya bir gerekçe sürecek hali yok. Yeni transferler yaptık, önümüz berrak. Hem Şampiyonlar Ligi hem de Süper Lig açısından plan yapıyoruz. Tüm benliğimizle bu akşamdan itibaren bu maça kilitleneceğiz ve maçı konuşacağız. Değerli bir takım olar Vaslui’yi eleyerek, bir adım sonraki Şampiyonlar Ligi kapısına varmak istiyoruz. Rakibimizle benzer yönlerimiz var. Burada farkı yaratacak şey, bizim geçen senenin aksine daha organize, daha güçlenmiş ve daha ciddi bir takım olarak görülmemiz. Umarım bunlar bize avantaj sağlar" diye konuştu.

Başkanla buluşmamız olumlu elektrik verdi

Başkanımız Aziz Yıldırım’ın futbol takımıyla buluşmasını normalleşme olarak yorumlayan Aykut Kocaman, "Çok uzun süre futbolun dışında şeyler konuştuk. Aslında ülkemizde futbol çok normal haldeyken de futbol konuşulmuyor ve daha çok magazini konuşuluyor. Benim adıma normalleşme dönemi başladı.Başkanımız, çok uzun zamandır Fenerbahçe’de görev almış, Fenerbahçe’ye büyük yararlar sağlamış ve hayatının merkezine Fenerbahçe’yi koymuş bir insan. Orada olması oyunculara o elektriği veriyor. O yokken de hep kazanmak isteyen bir takımdık. Ancak doğa gereği bu olumlu elektriği hepimiz aldık" dedi.

Kadromuz iyi,  takviye uzun yolculuğumuzda bize faydalı olacak

Transfer konusunda daha önce söylediklerinin geçerli olduğunu ancak sürecin devam ettiğini belirten Aykut Kocaman, "Transfer süreci devam ediyor. Daha önce söylediklerim konusunda düzeltme yapacağım bir durum yok ve bu süreç de transfer sezonu sonuna kadoar sürecek. Bu sezon 3 kulvarda en az 52 maç oynamayı hedefliyoruz. Bu takım gruplardan da çıkması ve orada da maç oynaması gerek; bunu başarmak istiyoruz. Süper Lig’deki 34 maç, Türkiye Kupası maçlarıyla en az 52 maçlık bir dönem var önümüzde. Bu uzun yol koşullarında oyuncu ihtiyacımız çok doğal ve açık. Bunu tamamlayacağımız düşünüyorum. Ben beraber çalıştığım insanlara her zaman güvendim. Bu defa da değişiklik yok. O dönem bir takım gerekçeler vardı. Bugün böyle bir gerekçe yok. Tam kadroyuz, transfer olursa biraz daha takviyeli olacağız. Şu an itibariyle tam kadro ve mazeretsiz olduğumuzu söyleyebilirim. Bir de biz transferle yatıyor, transferle kalkıyoruz, yarından sonra ne olacak diye hiç düşünmüyoruz. Transferler gelsin- gitsin, gelsin gitsin… Elimizde ne var ? Elimizde ne malzeme var ? Bu insanların çok umurunda değil. Elimizde çok iyi bir kadro var. Onları biraz daha iyi işleyerek yol alacağımızı biliyorum. 1-2 takviye daha olursa bu maçta olmasa bile bu uzun yolculukta bize faydalı olacağını biliyorum" diye konuştu.

Elenmeyi hiç düşünmüyoruz

Bir Romen bir gazetecinin "Vaslui’ye elenirseniz sizin için bir dram olur mu?" şeklindeki sorusu karşısında ise Aykut Kocaman, "Biz turu çok istiyoruz, Vaslui de çok istiyor. Ancak hiçbir takım için bir şeyi başarmaya çalışırsınız, başaramazsanız dram olmaz. Dram haline getirmemek lazım. Bu durum size örseler. Bu işteki en önemli şeylerden bir tanesi, yapabileceğinizin en iyisini en gayretli şekilde ortaya koymaktır. Elimizden gelen her şeyi yapacağız ve elenmeyi hiç düşünmüyoruz. Ama hayatın içinde her şey var. Böyle bir şey olursa da bunu dram haline getirmemek lazım" diye cevap verdi.

Rakibimiz tüm Vaslui takımı

Geçen sezon Vaslui’nin kaydettiği  58 golün yarısını tek başına atmış bir oyuncunun şu anda kadroda olmamasının rakip için bir dezavantaj gibi gözüktüğünü belirten Kocaman, "Buna rağmen çok çok iyi izlediğimiz bir takım Vaslui. Takım oyunu oynamaya çalışan, hızlı ve istekli oyunculardan kurulu bir takım gibi gözüküyor. O nedenle bizim rakibimiz tek tek oyuncular değil, tüm Vaslui takımı" diye konuştu.

70’in üzerinde gol atarız

Süper Lig’de aldıkları 5 maçlık cezanın çok ağır ve haksız bir ceza olduğunu ve kaldırılması yönünde beklentilerinin bulunduğunu belirten Kocaman, "Takım geçen senenin biraz daha üstüne koyacaktır. Bunu skor olarak da gösterecektir. Tahminimde yüzde 10-15’lik yanılma olabilir ama 34 lig maçında 70’in üzerinde gol atacak bir takımımız var" diye konuştu.

Bize kaybettirdikleri büyük oldu

Geçen sene Şampiyonlar Lig hakkının ellerinden alınmasının bu sene kendilerinde aşırı bir hırsa neden olup olmadığı sorusu karşısında ise  Kocaman, "Böyle anormal şekilde gözlerimizi bürüyecek bir hırs değil ama azimliyiz. Bizi kaybettirdikleri çok fazla oldu. Bizim için büyük bir tecrübe olacaktı. Şimdi 1 yıl geriden başlayacağız ve üstelik elemelerde rakiplerimizi eşeleye eşeleye gideceğiz" diye konuştu.

Bekir: "Kendi sahamızda çok güçlüyüz"

Toplantıda konuşan Betir İrtegün ise "Geçen sene çok gitmek istediğimiz bir platformdan mahrum bırakıldık. Bu sene iyi bir fırsat var elimizde ve ilk basamağı da Vaslui maçı. Rakibimizi son derece önemsiyoruz. İzlediğimiz kadarıyla kendi sahasında hırslı ve istekli bir takım. Hocalarımız gerekli analizleri yaptı. Çok iyi bir şekilde hazırlanıyoruz. 180 dakikalık bir maç var önümüzde ilk bölümünü kendi sahamızda oynayacağız. Kendi sahamızda çok güçlü, istekli ve arzulu bir takımız. İnşallah bunlar yarına yansıtır ve ikinci maça avantaj elde ederiz  Buna mecburuz. Başkanımızla yeni bir sayfa açtık. Tüm bunlarla mutlaka Şampiyonlar Ligi’nde olması gereken bir takımız. Bununu için Vaslui ile oynayacağımz  ilk maçta en iyi sonucu alacağız" dedi.

Bekir: "Tarihimizin en önemli maçlarından bir tanesi"

Vaslui hakkında bilgilerinin olduğunu belirten Bekir İrtegün, "Bu akşam daha detaylı bilgiler alacağız. Cezalı maçlardan önce de taraftarlarımızla buluşacağız. İlk kuralar çekildiğinde hocamıız bu maçın Fenerbahçe tarihinin en önemli maçlarından bir tanesi olacağını söylemişti. Biz geçen sene çok istiyorduk. Bu sene her şey bizim elimizde. Artık yeni şeyler söylemek gerekiyor ve bunun yeri de futbol sahası. Taraftarlarımızla birlikte bu ilk maça çok önem veriyoruz. Ligdeki cezamız Ekim veya Kasım’da bitecek. Bir kulüp için çok uzun bir süre. O süreyi göz önüne aldığımızda, bu maçın taraftarla birlikte olması çok çok önemli" dedi.

Bekir: "Çekindiğim oyuncu yok"

Rakip takımdan hiçbir oyuncudan çekinmediğini belirten Bekir İrtegün, "Yapı olarak rakiplerimi önemserim. Ama hiçbir zaman hiçbirinden çekinmedim. Bu çekinmemeyi de saygısızlık olarak algılamayın. Ama çekinecek bir durumum yok. Vaslui takımı yetenekli oyunculardan kurulu. Sırf bir tek oyuncudan değil tüm takım olarak Vaslui’den bir çekincemiz yok. Bunun nedeni de saygısızlık değil, kendimize çok güvenmemiz" diye konuştu.