Aykut Kocaman: "zorluk Derecesi Yüksek Bir Maçti"

20.12.2012

Aykut Kocaman: "zorluk Derecesi Yüksek Bir Maçti"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman,  Sivasspor karşılaşmasının temposu yüksek bir maç olduğunu belirterek, "Zorluklar barındıran bir maçtı. Ligdeki aşırı yüksek puan kaybının yanı sıra toparlanma ve dinlenme açısından kısıtlı olan bir dönemde zorluk derecesi yüksek bir maç yaptık" dedi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Aykut Kocaman, "Galatasaray maçından sonra zorluk derecesi artan bir maçtı. Sivasspor sezon başındaki formunda olmasa da bizim özellikle Galatasaray maçının izlerini taşımamız, maç öncesi sıkıntılı görünüyordu. İlk 20-25 dakikalık, yarım saatlik periyot her an golü bulacağımız şekilde görünüyordu. Son 15 dakika tamamen tersi oldu, Sivasspor kolay gelmeye başladı. İkinci yarı daha öne çektik oyunu. Öne geçmeyi başardık. Sonra da rahatladı maç. 2-0, galibiyeti perçinleyen bir oyun oldu. Gruba iyi başladık. Ligdeki yüksek puan kaybına son vereceğimiz, Kardemir Karabükspor maçına hemen dönmemiz gerekiyor. Karabükspor maçı, galibiyetin dışında herhangi bir skorun düşünülemeyeceği maç haline geldi. Hemen yüksek konsantrasyonla o maça dönmeye çalışacağız.’’

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Portekizli oyuncumuz Raul Meireles’in 4-5 maçın üzerinde ceza almasının gündemde olduğu ifade edilerek, bu konuda düşüncesinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

’’Ne olacağını açıkçası ben de merakla bekliyorum. Oyuncu davranışını anlatıyor. Tükürükle ilgili olarak da kesinlikle böyle bir şey olmadığını söylüyor. Bildiğim kadarıyla hakemin raporunda da tam tersi. Yine bir garip durum ortada görünüyor. Bakalım sonu ne olacak. Bu garip durumlar da hep bizim başımıza geliyor. Arkadan birisi, seyirci bağırabilir, başka birisi bağırıyor, bizim oyuncumuz atılıyor. Sonra o, başka türlü bir yere doğru götürülüyor. Hakeme bir şey olmasın ama bizim insanlarımıza da bir şey olmasın. Esas olan kimseye bir şey olmasın, adalet olsun. Ancak bizim oyuncumuz atıldığı zaman, böyle 10-15 maç, başkanın da söylediği gibi ömür boyu... İnsanın artık bir şey söyleyesi de gelmiyor. Hakikaten bir oyun oynanıyor diyeceğim, sonra arka arkaya başka şeyler de söylemem gerekecek belki. Toparlayamayacağız başka yere doğru gidecek. Sonra ben de ceza kuruluna verileceğim. Geçen affetmişlerdi, bu sefer affetmeyebilirler. Ama bir gariplik olduğunu artık anlamalı insanlar. Bir gariplik var. Bu bir komplo teorisi mi? Çok mu alınganız biz diye bakıyorum. Sonra ’değil galiba’ diyorum. Bir gariplik var ortada. O kadar kolay kararlar veriliyor ki Fenerbahçe ile ilgili. İnanılmaz bir organizasyon var. Bu organizasyonun ortasında kimler var bilemiyorum. Fenerbahçe olduğu zaman inanılmaz her şey. Bangır bangır. Medya desteği falan diyorlardı. Medya desteği falan yok. Medya desteği tamamen başka yerlere doğru. Garip bir durum var. Allah sonumuzu hayır etsin.’’

Hafta sonu oynayacağımız Karabükspor maçının ardından Ligde ilk yarının sona ermesiyle birlikte yapılacak transfer çalışmalarına yönelik soruya ise, "Biz bütçemize göre rota belirleyeceğiz. Üzerinde çalıştığımız çok oyuncu var. Bütçeye göre oyuncu almaya çalışacağız. Bütçemiz yetmezse bile güçlü bir kadromuz var. Bu gücü parlatmaya çalışarak gücümüze güç katarak devam etmeye çalışacağız" cevabını verdi.

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Kocaman, Başkanımız Aziz Yıldırım’ın transfer çalışmaları ile ilgili açıklamaları üzerine  şunları kaydetti:

’’Mevkileri söylemek pek doğru ve akılcı bir durum olmuyor. Ama doğru hamle yapmak esas önemli olan. Bence en önemli tarafı Kardemir Karabükspor maçı. Ortalamamızın ve gücümüzün de çok üstünde puan kaybettik. Ben pek maç ayıran bir insan değilim. Bugünkü maçın telafisinin olabileceğini düşünüyorum ama Kardemir Karabükspor maçının telafisi yok.’’

Takımımızda ilk 11’e alternatif oyuncu kimliğine yaklaşan isimlerin kimler olduğu sorusu üzerine de Aykut Hoca, Salih Uçan’ın performansından övgüyle bahsederek, ’’Bunu söylerken insan bizim ülkemizde çekiniyor. Şımarmasın derler ya. Salih çok iyi sinyaller veriyor. Güzel sinyaller veriyor. Göztepe maçı, bugünkü maç, ondan evvel Pendikspor maçında da sahadaydı. Umarım bunu sürdürülebilir hale getirme konusunda azimli bir genç olur. Dilerim alternatif olmanın ötesinde ana karakterlerden biri olma yoluna doğru gider. Futbolcu kalibresi olarak yukarıda görünüyor. Birkaç oyuncu daha çıkacağını tahmin ediyorum’’ şeklinde konuştu.