Aziz Yildirim:"bu Kongre, Tarihi Bir Kongredir"

18.05.2014

Aziz Yildirim:"bu Kongre, Tarihi Bir Kongredir"

Başkanımız Aziz Yıldırım, yapılmakta olan Tüzük Tadil Kongresi’ni Fenerbahçe için tarihi bir kongre olarak niteledi.

 

Kongrede bir konuşma yapan Başkanımız Aziz Yıldırım, "Öncelikle ülkemizi işçi ve emekçilerinin yaşamış olduğu acıyı tüm kalbimle paylaşırken emek şehitlerine Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve tüm Milletimize başsağlığı diliyorum.

 

Değerli üyelerimiz bilindiği gibi dünya ve ülkemiz hızla değişiyor. Değişen bu dünyada büyük Atatürk’ün gösterdiği hedef ve ilkeler doğrultusunda, bu değişime ayak uydurmak ve köklü geçmişi bulunan kulübümüzü hep birlikte ulusal gelişmemiz ve spor dünyamıza örnek olacak şekilde geleceğe taşımak zorundayız. Bu değişim aynı zamanda, üyelerimize, gençlerimize ve sporcularımıza, daha onurlu, kaliteli, güvenli ve huzurlu bir ortam yaratmanın da başlangıcı olacaktır. Bu amaçla, gerek Türk Medeni Kanunu ve Dernekler Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile Avrupa Birliği uyum yasaları dikkate alınarak, kulübümüzün bugün geldiği noktada yönetimimizin 1 milyon üye projesinin kurumsallaşmasına dönük olarak hazırlanmış olan demokratik, çağdaş tüzük tadil tasarısı görüşlerinize sunulmaktadır.

 


Bugün buraya gelerek Fenerbahçe’nin geleceğine sahip çıkan sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün tarihi bir gün. BU tüzük, Fenerbahçe’nin geleceği ve anayasasıdır. Fenerbahçe’nin kişilerden, gruplardan ya da belirli zümrelerin tahakkümünden kurtulup, kendi kendini yönetmesi demektir. Bu tüzük demokrasi demektir, bağımsızlık demektir. Bu kongre, Fenerbahçe tarihinin en önemli kongresidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün İktisat Kongresi’nde söylediği üzere, ekonomik bağımsızlığı olmayan kişi ve kurumlar, hiçbir zaman tam bağımsız olamaz ve kendilerine ait kararları dahi alamazlar. Oysa ki, güçlü develetleri ve toplumları ayakta tutan yegane temel, güçlü dernekler, güçlü örgütler ve güçlü ekonomik yapılanmalardır. Bu nedenle, gücümüze güç katarak, Türkiye’ye güç katmak için bugün yapılan tüzük kongresi, tarihi bir kongredir." dedi.

 

Fenerbahçe Kulübü’nün genel kurul üye yapısını detaylı anlatan Başkanımız Aziz Yıldırım, üyelerin olası şüpheler taşıdığı bazı konuların açığa kavuşması için, genel kurul yapısını tüm ayrıntılarıyla aktarmak istediğini vurguladı ve şunları söyledi:


"Kulübe bugüne kadar üye olanların toplam sayısı 18.843 kişidir. Vefat ederek aramızdan ayrılan üye sayımız 2265 kişidir. Bugüne kadar ihraç edilen üye sayımız, 262 kişidir. İstifa eden üye sayısı 39 kişidir. Geçici ihraçla cezalı kişi sayısı 6 kişidir. Kulüpte çalışan üye sayısı 140 kişidir ve kulübümüzde 900’e yakın personelimiz vardır. Kullanılmayan ve boş kalan numaraların sayısı 66’dır. Askı süresinin dolmasını bekleyen üye 12 kişidir. Aktif üye sayımız 16.053 kişidir. Aktif üyelerimizin 13.139’u 2014 yılı aidatlarını zamanında yatırıp, 2014 senesi içerisinde yapılacak tüm genel kurullara katılmaya hak kazanmıştır. Ayrıca, 760 üye aidatlarını geç yatırmışlardır. Toplam 13.899 üyemiz aidat yatırmış olup, 2.154 kişi henüz aidat yatırmamışlardır. Aktif üyelerimizin, 10 bin lira ödeyerek kulübe üye olanlarının sayısı 1473 kişidir. Bu da oransal olarak yüzde 9’dur. Aktif üyelerimiz içinde, üye eş ve çocuğu statüsünden faydalanarak üye olanların sayısı 3.313’tür. Aktif üyelerimiz içinde, sporcu kontenjanından faydalanarak üye olanlar 980 kişidir. Aktif üyelerimizin 718’i kontenjan üyesi olup, bunun da toplam üyelerimiz içindeki oranı yüzde 4,5’idir. Yine aktif üyelerimizin 2687’si bayandır. Bunun da oranı yüzde 16,7’dir. Aktif üyelerimizin 2.525’i faal yüksek divan kurulu mensubudur. Bu üyelerimizin oranı da yüzde 15,7’dir. Aktif üyelerimizin, 11.141’i İstanbul’da, 783’ü Ankara’da, 109’u İzmir’de, 122’si Ankara’da, 80’i Antalya’da olmak üzere, diğerleri ülkenin çeşitli noktalarına dağılmıştır.


Birazdan yönetici arkadaşlarım, tüzüğün neler getirdiğini sizlere açıklayacaklardır. Ben şunu söylemek istiyorum. Bugün bizler varız, yarın yokuz. Ama Fenerbahçe hep var olacaktır. Fenerbahçe’nin güçlü olması, gücüne güç katılması lazım. Bugünkü konjonktürde Fenerbahçe, bu tüzüğü yapabilecek çapta ve güçte birleşmiş vaziyettedir. Bu tüzüğün kabul edilmesi, Türk sporuna ve camiamıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. Tüzüğün hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ben Aziz Yıldırım olarak, yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte bu tüzüğü huzurunuza getirmekten dolayı mutlu ve gururluyuz. Kongremizin Fenerbahçe camiamıza ve Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum"