Aziz Yildirim: "türk Sporuna Faydali Gençler Yetiştirmek İstiyoruz"

08.11.2014

Aziz Yildirim: "türk Sporuna Faydali Gençler Yetiştirmek İstiyoruz"

Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım, Spor Okulları ile ilgili gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Türk sporuna faydalı gençler yetiştirmek istediklerini belirten Aziz Yıldırım, spor okullarında eğitim gören 17 bin çocuk sayısını da 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.


Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı Basın Toplantısı Odası’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım ile birlikte Asbaşkanlardan Deniz Tolga Aytöre, Fenerbahçe Spor Okulları Genel Koordinatörü Banu Dizdar ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen spor okulları temsilcileri katıldı.


Başkanımız Aziz Yıldırım: “Spor okullarından gelecek sporcularla bütün takımlarımızı donatacağız”
Öncelikle spor okullarına bakış açısının artık değiştiğini söyleyen Başkanımız Aziz Yıldırım, “Spor okullarına artık bu dönemden itibaren başka gözle bakacağız. Beklentilerimiz daha başka olacak. Spor okullarına çocuklar geliyor, eğleniyorlar, oradan da işte hem kulüp olarak, hem de siz işletmeciler olarak, para kazanma fikrini artık başka tarafa bırakacağız. Spor Okulları’nda 17 bin üzerinde çocuk eğitim görüyor diyelim. Ama bunun karşılığında kulübümüze gelen basketbolda 15, voleybolda 27, altyapı futbolda 23, yüzmede 18 sporcu. Bunun sebebi hepimizdeki zihniyet. Bu zihniyetindeğişmesi lazım. Bunun için spor okullarındaki 17 bin öğrenci sayımızı 50 bine çıkaracağız, ama burada para kazanılacak tabi, çocuklara eğittiğiniz masraf parasını dolayısyla karşılayacaksınız. Onun dışında bu kulübe artık dışarıdan sporcu değil, bu spor okullarından gelecek sporcuları getirip, onlarla bütün takımlarımızı donatacağız. Fikrimiz, düşüncemiz bu. Bundan sonraki çalışmalarda böyle yapılacak” dedi.


Başkanımız Aziz Yıldırım: “Sporcu çocukları kulübe kazandıran sistemi kuracağız”
Spor Okullarının şubelere bağlı olacağını kaydeden Başkanımız, “1 milyon üye teziyle çıktığımız bu üye potansiyeli içerisinde düşündüğümüz gruptan biri olacak bu. 1 milyon üye ile ilgili açacağımız her şubede, Türkiye’nin her yerinde, tahminen ilk etapta bugün 35 olan şube bu yıl içinde 200’ye çıkaracağız. Spor okulları artık bu şubelere bağlı olarak çalışacak. Spor okullarının denetlemesi yalnız merkezden yapılacak. Oradaki spor okullarına bağlı olacak, o bölgedeki Fenerbahçe şubeleri, tamamen bu işten sorumlu olacak. Biz burada yukarıda eğitimsel olarak, çalışmalar yapacağız. Bu eğitmenlerle psikologlarla, diyetisyenlerle, her türlü kurmuş olduğumuz bu çalışma içerisindeki ekiplerle gelip denetlemeler yapacağız. Tüm çocukların bilgisayar ortamında gelişimleri takip edilecek. Bundan sonra bunların hepsini kaydedeceğiz. Yağ ölçümleri, kas ölçümleri, gelişimleri; yılda 3 defa her türlü ölçümler doktorlar kontrolünde yapılacak. Bu çocukların yemelerinden, içmelerinden, istirahatlerine kadar, hepsi anlatılacak ve bu listeler verilecek. Aileler kendi imkanları doğrultusunda buna uymaya çalışacaklar. İlla hepsini yapacaklar diye bir şey söyleyemeyiz. Bunu söylersek, yanlış olur. İmkanları doğrultusunda bunlara doğruları anlatacağız. Bir çocuk çok şişman, obezite diyorsunuz, ona ayrı bir liste vereceğiz. Onları hayat daha iyi bağlamak için bununla ilgili bire bir çalışmalar yapacağız. Bilimsel çalışmalar yapacağız. Yani öyle çocuk ailesi elinden tuttu, getirdi, geldi bir iki saat top oynadı. Basketbol, voleybol gitti yok. Bunu istemiyoruz artık. Yapmayacağız, öyle olan yerleri kapatacağız. İstediğim Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcu olacak çocukları buraya kazandıracak bir sistem kurmak. Bu sistemi muhakkak yapacağım, hayata geçireceğim. Bunu bilin. Yoksa öbürü bir ticaret oluyor, ben ticarete karşıyım. Bunun maddi kazanç sağlamasını istiyorsak, o ailelerin çocuklarını bu kulübe üye yapmakla bunu sağlamış oluruz. Zaten onu da istiyoruz. Zamanı geldikçe ben bizzat geleceğim, herkese anlatacağım.


Başkanımız Aziz Yıldırım: “Gaye Türk sporu”
Bu meselenin yalnızca Fenerbahçe meselesi olmadığının altını çizen Başkanımız Aziz Yıldırım, “Gaye Türk sporu. Yalnız Fenerbahçe meselesi değil bu. Bu Türk sporunun meselesi. 70-75 milyon insanımız var. Ama neden sporcu çıkmıyor? Neden yok? Bunu hep beraber araştıracağız. Sizler bizlere uyarı yapacaksınız. Diyeceksiniz bakın, böyle yaparsak; buradan sporcu yetişecek. Yalnız futbol için konuşmuyorum. Basketbol, voleybol, atletizm, kürek… Nerde ne imkan varsa, orada o branşlrada çalışmalar yapacağız. Biz 9 branşta çalışma yapıyoruz. Gerekirse bunun dışındaki branşlarda da çalışmalar yapılabilir, Türk sporuna sporcu elde edilebilir. Bizim anlayışımız bu. Bunu bilin. Biz tamamen ticaretin dışında, Fenerbahçe Spor Okulu’ndan evvel Türk sporuna faydalı gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunlar için böyle şeyler düşündük, çalışmaya başlıyoruz. Ve sizlere ulaştıracağız, bir gün olacak iş değil bu yavaş yavaş. Bu yıl içinde hepsini tamamlayacağız, önümüzdeki yıl sıfırdan başlar gibi bu hazırladığımız programları hazırlayacağız. Teknik olarak hocalar her yerde aynı planı gönderecekler, size..Gelip denetleyecekler, aynı antrenmanı yapacağız. Aynı programları uygulayacağız. Bir yerde başka türlü bir yerde başka olmayacak. Her yerde eğitimli hocalar olacak. Gerekirse bunlarla ilgili kaynak desteğini biz bizim şubelerden yapacağız. Bunu bilin. İstediğimiz tamamen sportiftir, maddi olarak bir şey düşünmüyorum. Burada ilk defa söylüyorum arkadaşlardan buradan duyuyorlar. Maddi olarak beklentimiz yok. 50 bin kişilik belki daha fazla bir ekip potansiyelinden buraya hem futbolcu, hem yüzücü, hem basketbolcu, bu ülkeye sporcu yetiştirmek amacındayız. Elbise ilgili sizin şikayetiniz sonrasında Fenerium sorumlularını çağırdım. Banu hanım konuşursunuz, gerekirse stok yapılır. Buradan stoktan size gönderecekler. Her türlü şikayet ve isteğinizi bize anlatabilirsiniz. Bizde sizden bu ülkeye Fenerbahçe’ye yetiştirecek çocuklar istiyoruz. Sağlıklı, akıllı, zeki çocuklar istiyoruz” diye konuştu.


Ardından Başkanımız spor okulları temsilcilerinin sorularını Fenerbahçe Spor Okulları Genel Koordinatörü Banu Dizdar ile yanıtladı.


Banu Dizdar: "Hedeflerimizi büyüttük"
Banu Dizdar da spor okullarının yaptığı çalışmalara değinerek, “Şu anda Türkiye genelinde Fenerbahçe isim hakkı alan okullar arasında 40 ilde 152 tane okulumuz var. Futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi ve yüzme branşlarında. Bu sayıyı başkanımızında da dediği gibi arttırmayı hedefliyoruz, sizlerinde desteğiyle. Sabahki sizlerle yaptığımız toplantıda da sözleşmeli değişen maddelerin üzerinden gittik. Altyapı hocalarımız sizlerle, çocuklarımızın antrenman programını ilk defa sizlerle  paylaştık. Hazırlanan antrenman programları bizim şu anda altyapı takımlarımızın mevcut antrenman programı ile aynı. Bu programı uygulamanızı rica ediyoruz. Bu programları inceleyiniz. Yorumlarınızı bizlerle paylaşın daha faydalı çalışma yapalım. Bu sene 27, önümüzdeki sene 150 çocuk getirin amacımız bu. Sözleşmedeki maddelere çok dikkat edin. Fenerbahçe’nin marka değeri ile ilgili konular. Hedeflerimizi büyüttük. Bu çerçevede 1 milyon üye projesine katkı vermemiz gerekiyor" dedi.