Başantrenörümüz Igor Kokoskov ile Yardımcı Antrenörümüz Erdem Can’dan galibiyet değerlendirmesi

24.12.2020

Başantrenörümüz Igor Kokoskov ile Yardımcı Antrenörümüz Erdem Can’dan galibiyet değerlendirmesi

Başantrenörümüz Igor Kokoskov ile Yardımcı Antrenörümüz Erdem Can, 84-77'lik Olympiacos galibiyetimizin ardından açıklamalarda bulundu.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başantrenörümüz Igor Kokoskov, “Çok zor bir rakibe karşı çok iyi bir galibiyet bizim için. Özellikle veteran oyuncularla birlikte oynamayı bilen ve baskıyı kaldırmayı bilen bir takıma karşı. Çok kolektif bir emek var sahada. Herkes kazanmak için katkıda bulundu. Efor olarak genelde sorunumuz olduğunu düşünmüyorum, her maça kazanmak için çıkıyoruz. Bugün de yoktu. Ama mental olarak bazı hatalarımız oldu. Hem hücumda hem de savunmada daha iyi yapabileceğimiz şeyler var. Sadece sakin ve akıllıca oynamak gerekiyor ama sahadaki enerji çok iyiydi. Her yuvarlanan topa herkes kendini attı ve sarı lacivertli oyuncularımız sahada her yerdeydi.” dedi.

Takıma yeni katılan Marko Guduric için de değerlendirme yapan Kokoskov, “Hepsi gibi sağlam oynadı ama taraftarların ve medyanın şunu unutmaması lazım; 7 aydır maç oynamıyor, bu ilk maçıydı. O yüzden gerçekçi olmak lazım katkısı adına. Çok iyi şekilde güzel bir tavırla geldi, her türlü takıma destek olmaya çalıştı, nasıl oynaması gerektiğini çok iyi biliyor ve bencil bir oyuncu değil. Daha iyi katkıları olacaktır.” diye konuştu.

Fenerbahçe TV'ye konuşan Yardımcı Antrenörümüz Erdem Can ise, “En son yine böyle bir maç sonu konuşmasında kaybettiğimiz zaman bile mücadele etmemiz gerektiğini belirtmiştim. Birçok hata yaptık; hem oyun hazırlığıyla ilgili mental anlamda hata yaptık hem de uzun zamandır kaybediyor olmanın getirdiği bir yük var üzerimizde, onunla ilgili hatalar yaptık. Ama sonunda ne olursa olsun mücadele ederek maçın sonunu getirdik. İnanıyorum ki bu mücadeleyle birlikte maç kazandıkça özgüvenimiz de artacak ve daha akıllı oynamaya başlayacağız. Bir takım sakatlıklarımız ve eksikliklerimiz var. Onlar da yavaş yavaş bize katılmaya başlıyorlar. Bu çok uzun bir maraton. Önemli olan önemli anlarda hazır olabilmek. Umarım o anlara hazır bir şekilde geliriz.

Aslında ilk çeyrekte biraz maç planına sadık kalarak oynadık ama orada bazı detaylarda hatalar yaptık ve onlara bazı atışlar, zor olmasına rağmen boş üç sayılık atışlar verdik. Onlar da çok yüksek bir yüzdeyle attılar. Sonuçta bu zaten rakibinizi de hatalara sürüklediğiniz bir oyun. Biz aynı savunma direncini enerjiyle devam ettirdiğimiz için o ritimle gittiğiniz zaman bir noktada öne çıkmaya başlıyorsunuz. Sonraki bölümlerde aynı istekle devam ettiğimiz için ilk çeyrekteki basit hatalar daha aza indirgendi. Sonda biraz yorgun kaldık tabii. Bir takım çözümler bulmaya çalıştık. Marko yeni geldi ama maçın sonunu oynamak durumunda kaldı. O anki rotasyon bir süreliğine onu gerektirdi. Orada da takıma adaptasyon süreci var ama tüm olaya baktığımızda mücadele kısmı bizim için sevindirici.” ifadelerini kullandı.