12.06.2014

Basin Toplantisi

Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım ve Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ile Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özokur, Beko Basketbol Ligi Final Serisi’nde yaşananlar ve Türkiye Basketbol Federasyonu ile ilgili geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi.

 

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde gerçekleştirilen toplantıda görüntüler eşliğinde, final serisinde yaşanan skandal niteliğindeki gerçekler aktarıldı.

 

Başkanımız Aziz Yıldırım; TBF yönetimi, yanlı hakemler ile rakip takım yönetici ve antrenörlerine ağır eleştirilerde bulundu ama gereğini yapacaklarını ve Fenerbahçe Ülker’in şampiyon olacağını söyledi.

 

İslam aleminin Berat Kandilini kutlayarak sözlerine başlayan Başkanımız Aziz Yıldırım, Genel Sekreterimiz Mahmut Uslu ve Ahmet Özokur, bugün annesini yitiren oyuncumuz Oğuz Savaş’a da başsağlığı dilediler.Aziz Yıldırım: "18 kez küfür edildi"

 

Başkan Aziz Yıldırım  "Biz Türk basketbolundaki gerçekleri ortaya koymak istiyoruz. Fenerbahçe ve diğer kulüpler kendisine düşeni yapmalı. Amacımız Türk Basketbolunu ne yapması gerektiğini anlatmak. Fenerbahçe, Ülker çalışmasıyla basketbolu seven bir seyirci kitlesi oluşturdu. Türkiye’deki sorunun tek sebebi seyirci değildir. Türkiye Basketbolunun durumu hakemlerin, sporcuların, yöneticilerin ve basının durumudur. Bunu yalnızca bir yere yıkmak, Türk Basketboluna yakışmaz. 4 maçta 18 defa küfür edildi. Bu küfürlerin camiamıza ve sporcularımıza yapılması endişe verici. Hiçbir anons yapılmadı. Bizim sahamızda Ergin Ataman doping yaptı tezahüratına maçın başında anons yapılarak mücadele gücümüz kısılmıştır. Bize ne yapılıyorsa diğerlerine de aynısı yapılsın" dedi.

 


Aziz Yıldırım: "Sorunu savcının çözmesi lazım"

 

Başkan Yıldırım, "12 bin kişilik salona 16 bin kişi gelmiş. Devletten bekliyoruz. Futbolda passolig ile yeni bir çığır açılmış ama siz basketbolda 16 bin kişiyi, biletli biletsiz sahaya doldurarak oyuncuları tahrik ettiriyor oradakilere küfür ettiriyorsunuz. Bunun bir karşılığı olmalı. 6222 ile bunun suç duyurusunun yapılması lazım. Kimse yapmıyorsa ben buradan suç duyurusu yapıyorum. Taraftarlarla ilgili sorunu savcının çözmezsi lazım.Biri sahanın içine girmiş seyircilere bağırıyor. Bunu çözmek savcının işidir. Devlet uygulamasını yaparsa bunun önüne geçeriz" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Obradovic tavrını Fenerbahçe’den yana koydu"

 

Aziz Yıldırım, "Dünyanın en önemli antrenörlerinden birini getirdik. Türk Basketboluna faydalı olsun istedik. Milli takıma istediler, biz kabul ettik. Ama biz, hem Milli Takım hem Fenerbahçe olmaz dedik. Obradovic tavrını Fenerbahçe’den yana koydu. Kendisi ’Ben Türkiye’de basketbolu ileri götürmek, çalışmak için geldim savaşmak için gelmedim. Ama savaşmam isteniyorsa, ben de savaşırım. Ama benim amacım basketbolu ülkede sevdirmek ve Avrupa’da bir yere taşımak’ diyor. Bunu iyi hazmetmek lazım" dedi.Aziz Yıldırım: "Ergin Ataman oyuncularının yüzüne nasıl bakacak?"

 

Aziz Yıldırım, "Sayın Ergin Ataman milli takım antrenörü oldu. Artık bütün sporcuları kucaklaması lazım. Yarın onlarla çalışacak. Yarın onların yüzlerine nasıl bakacak? Nasıl çalışacaklar? Biz Fenerbahçe olarak bunları Mille Takıma göndermiyoruz dersek ne yapacak? Daha itidalli olması gereken Ergin Ataman maalesef bu maçtaki olayların bir yerinde yer almıştır" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Hakemin görevi oyuncunun ceza almasını önlemek değildir"

 

Aziz Yıldırım, "Türkiye’de basketbol hakemleri miadını doldurmuştur. Artık yeni genç hakemlerini girmesi lazımdır. Geçmişte rahmetli Hasan Doğan’ın futbolda yaptığı gibi bazı hakemler bu camianın dışına çekilmelidir. Bir hakemin görevi, olay esnasında rakip takım oyuncusunu kolundan çekerek onun ceza almasını önlemek değildir. Varsa bir tepkisi koysun cezasını da verirsin" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "İtirazıma rağmen 2 maçta da locada ağırladık"

 

Başkan Yıldırım, " Fenerbahçe Ülker olarak rakibimizi 2 maçta da; benim itirazıma rağmen; Ahmet Bey ısrarla ’Onları locada ağırlayalım’ dedi ve onlara karşı en ufak bir küfür yapmadık. Tam tersi kendileri aralarında kavga ettiler. Ama bizim yöneticilerimize kadınlar maçında neler yaptıklarını biliyoruz. Sonraki maçlarda da yöneticilerimizin ne sıkıntılar çektiklerini biliyorsunuz. Biz de onların yaptığını yaparız ama bu basketbola bir şey katmaz, geriye götürür" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Basın tarafsız yorum yazmalı"

 

Başkan Yıldırım, "Basına çok önemli görevler düşüyor. Maçtan sonra Lig TV’de yorum yapılıyor. Lig  TV yorumcuları, yorum yaparken tarafsız olmalı. Birisinin oğlu Fenerbahçe’de birisinin oğlu Galatasaray’da çalışabilir. Bunlar yorumculuğu etkilememeli. Herkes kendi menfaatine göre yorum yapmamalı. Yenmek yenilmek önemli değil ama biz şampiyon olacağız. Buna güveniyoruz. Biz gereğini gerektiği şekilde yapacağız ve şampiyon olacağız. Engin Ataman tüm köşe yazarlarını arıyor konuşuyor ama Obradovic kimseyi aramıyor, sadece görevini yapıyor. Her tarafla oynuyorlar. Oynadıkları değerli basın da hiçbir şey yapmıyor. Basın bu maçtan sonra, ’Galatasaray yenmiştir ama şu şu olaylar da olmuştur’ demeli. Neyse, onu söylemelisiniz. Aksi halde nasıl yarın her yer karışıyorsa bu tribünler de karışır" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Bu ülkeye şike belasını sokanlar bize ’Şikeci’ diye bağıramaz"

 

Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe’de futbolda başka yerde küfür duyuyor musunuz? Diğer kulüplerin de bunları yapması lazım. 18 defa şahsımıza küfür etmişle. ’Şike var’ diye bağırmışlar. Ama Türkiye’ye şikeyi sokan Galatasaray kulübüdür. Geçmişte 8-0’ları 6-0’ları unutmadık. Yurtdışındakileri de Ahmet Çakar söylüyor. Beşiktaş maçıyla  ilgili yabancı oyuncusunu ayartıp gönderdiklerini sizlere yazdınız. Fenerbahçe bu şike davasından aklanacaktır. Her gün yeni bir belge çıkıyor. Bize şikeyi öğretenler, bu ülkeye şike belasını soranlar bize şikeci diye bağıramazlar" diye konuştu.


Mahmut Uslu: "Yasa çok net"Mahmut Uslu, "Bana yapılanlar buna benzer bir salonda yapıldı. Hepsini ibret olsun diye savcılığa şikayet ettim. Yasa çok net, bu yasa sadece şike için mi çıktı? Bu savcılar ne yapar? Bütün maç boyunca bunu yaparsanız, Bizim el hareketlerini modernleştirmişler. Kendi arşivlerinde, polisin arşivinde var. Bu insanlar neden sorgulamaya çekilmez. Yazsa çok açık" dedi.Başkan Aziz Yıldırım: "Evrakta oynama yapmışlarGörüntüler ve evraklar eşliğinde açıklamalar yapan Başkan Yıldırım, "İki teknik faul veriyorlar. İki teknik faulde 4 yabancı sahanın içinde… Basketbol kural kitabından okuyorum teknik faulü kime çalarsınız? Sorumlu coachsa coacha çalarsınız. Benche ne zaman çalarsınız? Onlar bir şey yaparsa çalarsınız. Bu evrakta oynamalar bulunuyor. Demek ki birinci cezayı coach almamış iki tane daha çalmış ve dışarıya yollamışlar. Madem ki teknik faulü coach yaptı üçüncü faulü vermemeniz lazım. Değerli basın kasti faul nedir? Kasti faul düşünerek, bilerek rakip oyucuya hareket yapmaktır. İsteyerek yapmıyorsanız kasti olmaz. Ama arkadan bilerek itiyorsanız bu kasti fauldür" dedi.

 

Başkan Yıldırım: "Fatih Söylemezoğlu geçmişte de benzer davranışlar yaptı"


Başkan Yıldırım, "Maalesef Türkiye Basketbol Federasyonu son 10 yılda hakem yetiştirememiş ve bu insanlara mahkum ediyorlar. Fatih Söylemezoğlu, geçmişte de benzeri davranışlar yapıp maç sonucuna etki etmiştir. Basketbolu bilenler tarafından kınanan bir hakemdir. Murat Bilecik maçlarımıza gelmesin diye beyan ettiğimiz bir hakem. Karşıyakaspor ile yaptığımız maçlarda aleyhimize düdükler çalmıştır.Cuma günü oynanacak maçtaki hakemleri uyarıyorum. Ne Fenerbahçe’nin ne de karşı takımın lehine karar vermeyin kim haklıysa ona hakkını verin. Cuma günü oynanacak maçın hakemlerin de oyuncularımızla ilgili sorunları bulunuyor. Türk basketboluna yeni bir isim gelmelidir. Biz bu konulara da müdahale edeceğiz. Aynı şekilde voleybol için de" diye konuştu.

 

Aziz Yıldırım: "Herkes birbirine bir yerden bağlı"

 

Başkan Yıldırım, "Yorumcuların tarafsız olması gerekiyor. Ben buradan federasyona ve lig TV’ye soruyorum ne kadar para ödüyorsunuz? Hangi kurumdan ne kadar para veriliyor. Ya Lig TV tarafsız yayın yapsın ya da bıraksınlar. Verilen para havuzdaki paranın yüzde 25’idir. Varsa aksi bir kanıtları çıksın söylesin. Herkes birbirine bir yerden bağlı" diye konuştu.Aziz Yıldırım: "Önemli olan adalet"Aziz Yıldırım, "Bir Galatasaray’ın antrenörünü ve artık Milli Takım antrenörünü görüyorsunuz. Aslında hem Galatasaray’ı hem de milli Takımı çalıştıracak. Bizde de Tanjevic vardı. Bir kere onun böyle bir hareketini gördünüz mü? Onun efendiliği nerede Ergin Ataman’ın davranışları nerede? Ergin Ataman, Milli Takım antrenöründe ahlak olmalıdır. İnsanlar antrenörlüğü gelebilirler ama uzun yaşayamazlar orada. Bütün takım sporcularını kucaklaması gerekiyor. Taraf olursa orada kalamaz. Fenerbahçe camiası onu orada tutturmaz. Ergin Ataman Galatasaraylı olabilir. Davranışlarını iyi ayarlarsa karşı da çıkmayız. Turgay Demirel’i biz destekledik. O kulüpten bu kulüpten olması değil bizim isteğimiz adil olması. Fenerbahçe havlusunu yerde tekmeliyor. Gerektiğinde hesabı sorulur. Milli Takıma Fenerbahçe’den oyuncu alacaksınız, bu insanlar nasıl saygı gösterecek size" diye konuştu.

 

Aziz Yıldırım: "Hakem kararını önce Ergin Ataman’a söylüyor"

 

Başkan Yıldırım, "Hakem Obradovic’e diskalifiye olduğunu söylemeden gidip 4. hakem Ergin Ataman’a ’Sen merak etme diskalifiye ettik’ diyor. Bunun ses kaydını da bulacağız. Biz takımımıza güveniyoruz. Şampiyon olacağız. Biz takımımıza güveniyoruz. Şampiyonluğun kalite ve ahlakla gelmesi gerekiyor. Değerli basın olaya girmeli köşe yazarları telefonla konuştukları kişilere göre yazı yazmamalı. Rica ediyorum değerli basından, doğru olarak görün doğru olarak yazın" diye konuştu.

 

Aziz Yıldırım: "Skorborda bir şey yazmamız gerekirse ’Geçmiş olsun’ yazarız"

 

Aziz Yıldırım, "Skorborda yazdıklarını İstanbul’un her yerine yazarız, ama bu ahlaklı bir tutum değil. Onları hep yeniyoruz onlardan hep sportif olarak öndeyiz. Tribünlerde kalite olarak da onlardan öndeyiz. Skorboarda bir şey yazmamız gerekirse "Geçmiş Olsun" yazarız. Obradovic gibi değerli hocalara sahip çıkın. Bunlar Türk sporunu yükseltecek insanlardır" diye konuştu.

 

Ahmet Özokur: "Obradovic bu maçta takımının başında olmalıydı"Ahmet Özokur ise, "Başkanımızın da dediği gibi parkede şampiyon olacağız. Obradovic’in bu maçta salonda takımının başında olması gerekiyordu ancak o orada olmasa da Fenerbahçe Ülker parkede kazanan takım olacaktır" dedi.


Mahmut Uslu: "Bakan ve üst makamlara sesleniyorum"Mahmut Uslu, "Türkiye Basketbol Milli Takımlarındaki oyuncuların 200’ünün100 küsuru Fenerbahçe kulübünden geliyor. Bu tip şeyleri; Spordan Sorumlu Bakana ve daha üst makamlara sesleniyorum ,buna bir çözüm bulunmalı. Benim işim değil diyip kenara çekilemezler. Bu kadar emek veriyoruz, 15 yıl önce yeni bir jenerasyon yaratmıştık hakemler konusunda ancak ilerletilmemiş. Bazı basketbol yazarlarının da gelmemesine ayrıca teessüf ediyoruz" diyerek toplantıyı sonlandırdı.