Başkan Aziz Yildirim:"biz Ne Zaman Bir Şey Yapacağiz Dediysek Yapmişizdir"

25.08.2015

Başkan Aziz Yildirim:"biz Ne Zaman Bir Şey Yapacağiz Dediysek Yapmişizdir"

Başkanımız Aziz Yıldırım, CNN Türk'te yayınlanan Spor Özel programına konuk oldu. Doğan TV Spor Müdürü Cem Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Başkanımız, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkanımız Aziz Yıldırım’ın konuşmasından derlediklerimiz şöyle:
 

“Ülkemizde şehit olan güvenlik güçlerimizi saygıyla anıyoruz”

“Ülkemizde şehit olan güvenlik güçlerimizi saygıyla anıyoruz. Şehitlerimize Allah’ta rahmet, ailelerine de başsağlığı diliyorum. Artık ülkemizin kan gölü olmasının önüne geçmemiz lazım. Bütün sorumlu olan insanlara çağrı yapıyoruz; bu kanın ülkede bir an evvel durdurulmasını, barış ve kardeşlik içerisinde hepimizin huzur içinde yaşamasını temenni ediyorum.
 

“Tüm branşlarımızda kan değişikliği gerekiyordu”

Herkes soruyor Fenerbahçe bu parayı nereden buluyor diye. 2004 yılında da aynı bu şekilde yaptığı gibi, benim Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım Yönetim tarafından bir organizasyon yapılarak o günkü Ümit milli takımın çoğunluğu olan gençler ve Hooijdonk gibi tecrübeli oyuncular alınarak yeni bir döneme başlamıştık. Bu sene de aynı şekilde bir program yaptık ve bu programı uygulamaya çalıştık. Aramızdan ayrılan sporculara teşekkür ediyorum. Onlar Fenerbahçemize hizmet etmişlerdir. Ancak 3 Temmuz 2011’le beraber yaşanan travmanın sonunda hepimizde, başta ben de olmak üzere sporcularımızda da, camiada da bazı yorgunluklar oldu. Bu yorgunluğu aşmak için yeni bir kan değişikliği gerekiyordu. Biz futbol takımında da, basketbol takımında da, diğer branşlardaki takımlarımızda da bu bunu yaptık. Belki futbol Türkiye’de önde olduğu için herkes futbolu gündeme taşıdı. Onun üzerinde tartışmalar yapıldı ama diğer branşlarda da bu gelişmeyi yaptık.
 

“Terraneo’yu 2000 yılından beri tanıyorum”

Sportif Direktörlüğü Sayın Aykut Kocaman’la başlayan dönemde yapmıştık bunu ama maalesef o dönem sonunda, 2010’da şampiyonluğu kaybetmemiz ve hoca ayrılınca pozisyon gereği Aykut Hocayı Sportif Direktörlükten antrenörlüğe getirmiştik. O dönem bu kapanmış gibi oldu. Bu sene yabancı bir Sportif Direktör’ü, Giulliano’yu göreve getirdik. Ben kendisini 2000 yılından beri tanıyorum. Zico’nun takıma gelmesinde ve Edu’nun transferinde ve bunun gibi birkaç transferde bizimle çalıştı ve Fenerbahçe’ye hizmet etti. Bu sezon başında da kendisine teklifi yaptık; ‘gel en az 2 sene bizimle beraber çalış, bu kurumu kuralım, Sportif Direktörlüğü yerleştirelim’ diye. O da kabul etti. Kabul edince bütün sorumluluğu kendisine verdik. Aslında benim futbolla ilgili fazla söz söyleme hakkım yok bunu söyleyecek olan Guilliano’dur. İnşallah bu hafta içerisinde o da yavaş yavaş basınla yüz yüze gelecektir. Teknik direktörde bizim söz hakkımız olmadı. Terraneo karar verdi. Antrenörü tamamen kendisi getirdi. Bizim hiçbir müdahalemiz olmadı. Şu anda ikisi birlikte çalışıyor. Oyuncularda Sportif Direktör ve hoca birlikte çalışıyorlar. Bizim daha önce kurduğumuz scout ekibimizin hazırlıkları raporları kendilerine sunduk. Mesela Josef de Souza bu raporun içinde vardı. Robin van Persie de vardı. Simon Kjaer listenin başındaydı. Terraneo’nun getirdiği isimler vardı ve transferleri yaptık.
 

“Patron olduğunuz yerde hesabı siz veriyorsanız…”

Ben soyunma odasına inmeyeceğim ama Giulliano Terraneo inecek. İkisi birlikte yapıyorlar bu işi. Benim soyunma odasına inmem veya bir başkanın inmesini Türkiye’de maalesef herkes bir yere çekiyor. Patron olduğunuz yerde hesabı siz veriyorsanız her yere müdahale etme veya doğruyu yanlışı söyleme hakkınız vardır. İyi olanları tebrik etme, onları onurlandırma, o da soyunma odasına inmeyi gerektirir. Bir şey gerekirse inilir, söylenir. Bu, Türkiye’ye has bir şey değil. Real Madrid maça geldi, başkanını ben götürdüm soyunma odasına. Yabancı bir takım geldi, soyunma odasını bilmedikleri için biz götürdük. Bunlar basit şeyler. Konu bulamayınca soyunma odasını konuşuyorlar. 
 

“Basketbolda bu yılda iyi takviyeler yapıldı”

Futbolda, yıllardır basketbolda yakaladığımız sistemi yakaladık. Basketbolda geçen sene beklediğimiz başarıyı yakaladık, Final Four oynadık. Ancak Türkiye Ligi’nde istediğimiz neticeyi alamadık. Bu yıl inşallah onu da alırız. Bu yılda iyi takviyeler yapıldı. Ömer Onan, İtalyan Menajerimiz Maurizio Gherardini ve Obradovic takviyeleri beraber yaptılar.
 

“Türkiye Ligi zor bir lig”

Yeni bir takım kuruldu. Yeni bir düzene geçiyoruz. Futbolun dili bir ama herkes zaman içerisinde birbirine alışacak. Şut atmak, pas vermek herkesin bildiği şey ama birbirlerinin alışkanlıklarını bilmek için biraz zamana ihtiyaç var. Bizde o zamanı kullanıyoruz şu anda. Nedir bu zaman? En fazla 1 ay. 1 aydan sonra biz alışıyoruz dersek kendimizi kandırırız. Buradaki en önemli şey; hoca Türkiye Ligi’ni yeni tanıyor. Kendisine anlattık, hiç ummadığınız takımlar gelip burada çok iyi performans sergileyebilirler. Çok iyi takımlar da gelip o performansı gösteremeyebilir. Bunun için her takımı ciddiye alacaksınız. Almazsanız sürprize açıksınız. Hele 14 tane yabancı olduktan sonra, biraz kaliteli yabancılar bir araya geldiğinde takımlarımız iyi oluyor. Türkiye Ligi zor bir lig. Kolay lig değil şu anda. Belki Şampiyonlar Ligi, UEFA Ligi daha kolay. Hele UEFA Ligi’nde herkes kazanmak için oynamıyor. Esas maddi kaynak Şampiyonlar Ligi olduğu için herkes oraya daha çok önem veriyor. Biz bu sene UEFA Ligi’ne de önem veriyoruz. Transferleri yaparken ona da dikkat ettik. 
 

“Feghouli konusunda Valencia ile görüşüyoruz”

Bir transfer daha yapacağız sağ kanada. Feghouli konusunda Valencia ile görüşüyoruz ama onlar satmak istemiyorlar. Avrupa Ligi’nde Monaco ile yapacakları ikinci maçı bekliyorlar. O maçın neticesinde gelin görüşelim derlerse gideriz. Ama biz oyuncuyla görüşmedik. Türk medyasının yazdığı hiçbir görüşmeyi yapmadık. Çünkü kulübü satmakla ilgili kararı henüz vermemiş, verdikten sonra bu görüşmeler başlar. Birinci önceliğimiz Feghouli ama olmazsa başka bir isim de olabilir. Ancak olmayabilir de. Olmazsa devre arasında yaparız. Terry’i yazıyorlar mesela. Terry’i alacak diyorlar. Terry 33 yaşında. Terry’i alacaksak Alves’i niye gönderiyoruz. Türk medyası bir yerden haber çıkıyor, bilmeden kullanıyor. Ben burada olursam oraya genç ve pahalı bir oyuncu transfer ederim. Biz neden Fenerbahçe Yandex’e başladık? Burada önemli olan kaliteli oyuncuları kazandırmak, gençlerin uzun zaman buraya hizmet etmesini sağlamak. Yoksa yaşlıyı alırsınız 1-2 sene hizmet eder giderler. Dikkat ettiyseniz genç oyuncuları da aldık. Alper var, Ozan var, Salih’in durumu belli değil. Salih kalacak gibi gözüküyor ama bugün konuşmalar oldu, ben gelmesinden yana tavır koydum. İtalya’da başka bir takıma gitmesiyle ilgili konuşmalar oldu ben hayır dedim. O zaman Türkiye’ye gelsin dedim. Sağda Şener’le Gökhan, solda Hasan Ali’yle Caner. Bunlar daha genç sporcularımız. Orta sahada Mehmet Topal, Ozan, Alper… Hep gençler.
 

“Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüdür”

Hedefimiz Avrupa Ligi'nde final. Benfica maçında sakatlarımız olmasa o gün finale çıkabilirdik. Fenerbahçe camiasının içindeki divan kurulu üyesi, kongre üyesi, taraftarı… Fenerbahçe camiası enteresan bir camiadır ve Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüdür. 3 Temmuz'da Fenerbahçe camiasının başına bu olay gelmeseydi, camia bunun bilincine ermeseydi Türkiye'de belki de sivil darbe yapılmıştı. Bunu herkes iyi bilsin, iyi anlasın. Fenerbahçeliler olarak o noktadan bu noktaya kadar geçen 4 yıllık süreç içerisinde belki de gidebileceğimiz üst noktalara gidemedik. Hep bastırıldık. Fenerbahçe her konuda aşağı çekilmeye çalışıldı ama Fenerbahçe taraftarı ve camiası hep ayakta durdu. 
 

“Yandex'le yapılan bu yeni proje ile Fenerbahçe’nin bugün Ibrahimovic'i, Robben'i alacak gücü vardır”

Biz bundan önce 1 milyon üye projesini başlattık ve gayet iyi gidiyor. Yanında Denizbank’la bir anlaşma yaptık, kredi kartı anlaşması yaptık, bu da gayet iyi gidiyor. Şimdi isteğimiz taraftarımızın Fenerbahçe Yandex'i kullanması. Bundan önce forma alın dedik veya şunu yapın, bunu yapın dediğimiz her noktada taraftarımız maddi olarak katkı sağladı ve bundan da hiç kaçmadılar. Bu yüzden buradan teşekkür ediyorum. Yandex'le yapılan bu yeni proje ile beraber Fenerbahçe’nin bugün Ibrahimovic'i, Robben'i alacak gücü ve kararlığı vardır. Yarın Messi'yi, Ronaldo'yu alabilmek için bu proje başlatılmıştır. Bu proje Fenerbahçe'nin yalnızca büyümesi amacıyla yapılmış bir proje değildir, Avrupa’da bu ülkeye şampiyonluğu getirecek kadroyu kurma projesidir. Bunu taraftar yapacak. Kendisinden herhangi maddi bir talep olmadan internette Fenerbahçe Yandex'i indirerek yapacak. 25 milyon Fenerbahçeli’nin olduğunu iddia ettiğimiz bu ülkede 25 milyon Fenerbahçeli’nin yalnızca 1 milyonunun Fenerbahçe Yandex’i kullanması ve senede 12 bin defa bunu tıklamasıyla kazandıracağı 36 dolardan 1 milyon kişinin yapacağı 36 milyon dolar, eğer fazla kullanma yada fazla kişinin girmesiyle 100 milyon dolara kadar çıkarabiliriz. Türkiye'de yapılan en büyük projedir. Sadece spor kulübü olarak değil, bütün projeler içerisinde en büyük projelerden biridir. Eğer Nisan ayına kadar beklentimiz yerine getirilirse Fenerbahçe taraftarı Messi'yi de, Ronaldo'yu da alabilir. Biz değil taraftar yapabilir bunu. 
 

"Ibrahimovic gelirse Fenerbahçe'ye gelecek. Robben'i de istedik"

Ibrahimovic ve Robben konuşuluyor, onlarla ilgili birkaç kelime söyleyeyim. Bir kulübümüz, Ibrahimovic'in menajerini aramışlar 3 oyuncunun durumunu sormuşlar. Biri Ibrahimovic. Sonra biz devreye girdik. Biz de konuştuk. Neye güveniyorduk, bu Yandex'ten gelecek olan katkıların yapımıyla beraber rahatça alırız. Ibrahimovic 14 milyon Euro alıyor şu an. PSG 2 yıl uzatmak için görüşüyor ama Milan'a da gidebilir. Biz de görüştük, bu paraları verebileceğimiz menajerine söyledik. Galatasaray'a geliyor gidiyor konuşmaları olunca Önder Fırat'a menajerini arattım. Önce Guilliano konuştu sonra Önder’e verdi 'Eğer Türkiye’ye gelirsek Fenerbahçe'ye geleceğiz. ' dedi. Hatta '1 Eylül'e kadar Türkiye'de başka kulübe gelirse 10 milyon Euro ödeyeceğim. Gelmezse başkan bize 10 milyon Euro öderse iddiaya girelim" dedi, ben kabul etmedim. Samimiyetlerine inandığım için. 
 

“Fenerbahçe Yandex'ten gelen maddi katkı neyse taraftarın istediği oyuncu alınacak”

Robben'le ilgili de gittik, konuştuk. Terraneo kulübüyle görüştü, oyuncuyla görüştü, devamlı da görüşüyor. Kulübü bu sene elden çıkarmak istemedi, Robben de orada kalmak istediğini ifade ettiği için o transferi yapamadık. Düşünselerdi bu transferi de yapacaktık. Bu tip oyuncuları Fenerbahçe alacaktır. Taraftar Yandex'te 1 milyonun üzerine çıkarsa biz bunu alırız. Türkiye’de 37 milyon internet kullanıcısı var. 25 milyon diyoruz ya biz. Yüzde 20’si Fenerbahçe Yandex’i kullandığında futbol takımı ya da başka branştaki takımı kimi istiyorsa taraftar, deklare ediyorum; ben olayım ya da olmayayım. Fenerbahçe Yönetim Kurulu defterine yazacağım. Fenerbahçe Yandex'ten gelen maddi katkı neyse taraftarın istediği oyuncu alınacak diye. Alacağız. Kesin. Yandex grubuna da teşekkür ediyorum. 3 yıllık münasır bir anlaşmadır. Diğer kulüplerle bir anlaşma, bizle anlaşma olmadan yapamaz. Bütün Fenerbahçeli taraftarı Fenerbahçe Yandex'i kullanmaya çağırıyorum. Ben de kullanmaya başladım. 2011’de Metris'e gittiğimde bilgisayar kullanmıyordum. Kullansaydım çok evrak çıkardı. Bana kaçak dedikler, ben buradayım. Bana kaçacak diyenler Silivri’de yatıyor ya da yurt dışında kırmızı bültenle aranıyor. Kumpasla darbe yapmaya çalışanlar tarafından, Fenerbahçe güçlü bir camia olduğu için ben ve arkadaşlarım içeri atıldık.


"Kombine sayısı yeterli"

38 bin kombine futbolda, 4 bin 500 de basketbolda kombinemiz var. Futbolda yeter bu kombine, en fazla 40 bin olur. 10 bin de diğer yerlerden gelenlere yer bırakmak lazım. Zaten 2 bin 500’ü de gelen yabancı takıma veriliyor. 7 bin 500 bileti satmak yeterlidir. Stat kapasitesini yükseltmeyi düşünmüyorum.
 

"18 Eylül'de mobilde"

Fenerbahçe Yandex’te 150 bin kişi arama yapmış, 2-3 milyon kişi de tıklamış, 118 bin de daha önceden Yandex’i kullanan var. Bazıları bırakmış kullanmıyormuş, onlardan da rica ediyorum onlar da Yandex’i kullansınlar. Kulübümüze katkı sağlasınlar. 1 milyon hedef rakam, ama bana kalırsa 3 milyonu buluruz. O zaman Yandex düşünsün para bulmayı. 18 Eylül itibariyle mobilde de başlayacak.
 

"Bu kafayla Türkiye'de futbolcu ancak şansla çıkar"

Bu kafa ile bu yapı ile Türkiye'de futbolcu ancak şansla çıkar. Pereira ve Terraneo ile konuştum. Siz nasıl yapıyorsunuz bu işleri diye sordum 1 saha, 2-3 saha ile, onların okul durumları, eğitim durumları, başka sorunlarını çözmeden olmaz. 5 milyon para harcıyoruz her sene, her şeyi yapıyoruz hocalarımız da var ama eğitmenler yetersiz. TFF bir sistem getirmeli ve Türkiye’nin her yerinde aynı sistem uygulanmalı. Benim niyetim ve arzum; Yüz dönüm arazi aldık. Metris'te Aykut ve Rıdvan bana geldi devletin belediyeden Pendik'te arazi verileceğini söylediler, bunun üzerine idari olan kurumlarla, belediyelerle görüşme yaptık ama maalesef o işi halledemedik. Önce bir akademi kurmak lazım. Her şeyiyle bir kompleks yapmak lazım, Dereağzı'ndaki yerle olmaz. 100 dönüm arazide en az 10-15 tane çim sahası, halı sahası ile her imkanı olan yerler yapmak lazım. Ancak o zaman iyi eğitmenlerle bunu çözeriz.
 

"Yabancı sınırı kalksın diye 15 sene önce söyledim"

Rakamlara bakmıyorum. Hak ediyorsa bizim Türk çocuğu da almalı aynı parayı. Yabancı sınırı kalksın diye 15 sene önce söyledim. Kalsın sınır ama bizim altyapıda oyuncularımız 16-17-18-19 yaşındaki çocuklar Avrupa'ya çıkınca başarılı oluyor, 20 yaş sonrasında yoklar. Neden? Altyapı yok, eğitimimiz yok çünkü. Kademeye nasıl girilir, nasıl pas atılır, herkes ezberleyecek. Sistemi öyle yapacaklar ki herkes ezberleyecek. Avrupalı oyuncular ana temel meseleleri bilip ona göre hareket ediyorlar. Bizde eğitim yok, bilmiyorlar. Çıkmıyor. Neden çıkmıyor? Eğitimsizlikten. Başka nedeni yok ve 1 saha, 2 saha, 3 sahayla bu işler olmaz. 10 saha 15 saha olacak. Geçişler olacak ve her gün birinde yeni şeyler yapacak, yeni bir şeyler keşfedecek. Bunları sağlamamız lazım. Bu sadece futbolla ilgili değil tüm branşlar için geçerli. Türk oyuncular, basketbolda, bir tanesi liderlik yapmıyor. Kaptan yapıyorsunuz bir tanesi sorumluluk almıyor. Türk oyuncu çıkmayınca sorumluluk almayınca mecburen yabancı oyuncu. Bizde geçen sene kaç tane Türk oyuncu vardı? İstek, arzu bir Ömer Onan yok. Ömer Onan kaptandı, sahipleniyordu. Onun için yok. Öyle olmayınca da yabancıya gidiyorsun. 
 

“Hedef, her yıl Final Four”

Buradan Madrid’e takıma destek veren taraftarlarımıza teşekkür ediyoruz.  Bu sene iyi transferler oldu. Obradovic’le oturup, konuşuyoruz. Mahmut Uslu’da biliyorsunuz eski koç. Hedef Euroleague şampiyonluğı demeyelim de hedef Berlin'e gitmek. Final Four’a devam etmek. Bu başarıyı her sene sağlamak. İnşallah Berlin’de demin de dedik ya,  Madrid'de 5-6 bin Türk vardı, orada herhal tüm salon Türk olur. Önemli olan bunu sağlamak. 
 

“Taraftarlarımızdan FBYandex’e destek vermelerini istiyorum”

Geçen bir beyanet verdim. FBYandex’te bu ay başı provalar başlıyor. 18 Eylül’den itibaren de tamamen telefonlarda da başlıyor. Burada ben tek arzum, isteğim taraftarın bize cesaret vermesi; ve bu cesaretle bizlerde korkmadan bu projeyi yönetim olarak yürütebilelim. Destek veriyorlar tabi ama biz bu desteği isteyelim ki, daha çok destek versinler.  Bütün devler dairelerinde her yerde FBYandex’i kullansınlar. 
 

Çok turnuva var ama bizim şansızlığımız ön eleme oynamak

Ibrahimovic ve Robben’le tabi temas kurduk. Terry olmayacak o yaşlı, bize genç lazım. Ama Ibrahimovic'in yaşı sorun değil, ileride oynadığı için bekleyebilir. Geçen sene Roma'ya maça gittiğimizde Roma’daki organizatör bizi özel turnuvaya davet edebileceğini söyledi, hatta bizde bu çalışmayı yaptık ama biz Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynayınca bu program olmadı. Çok turnuva var ama bizim şansızlığımız ön eleme oynamak. Ondan katılamayacağımızı da bildirdik. 
 

“Stadımızda turnuvalar organize edilecek”

Her sene Topuk Yaylası'nda olacağız. Biz burada çiviyi çakmadık gelecek arkadaşlar Türkiye'de bizim stadyumda turnuvalar organize edilecek, dağda kampa gideceğiz sonra da burada turnuvalar yapacağız. Yurt dışında turnuvalara gideceğiz. Almanya’da, Hollanda’da Fenerbahçe öyle kebapçıların kamp yaptığı yerde kamp yapmayacak.
 

“Biz Sow'u seviyoruz ve kalmasını istiyoruz”

Galiba 120 bin forma satılmış. Bunun yüzde 30-35’i Nani ile van Persie’ymiş. Burada bir konu daha söylemek istiyorum. Sow konusunu herkes bilsin. 15 gündür Dubai ve Katar'dan teklifler geliyor, 15 milyon euroya kadar teklif verdiler. 17 milyona gider kaydı var sözleşmesinde. Terraneo ve Vitor da konuştu kendisiyle, biz kalmasını istiyoruz. Yönetici arkadaşlarla da konuştuk, biz Sow'u seviyoruz ve kalmasını istiyoruz. Ancak bu şekilde gidebilir, 17 milyon euroyu Fenerbahçe hesabına yatırırlarsa bir şey yapamayız ve gidebilir. 17 milyon aşağısında vermeyeceğiz. Kamuoyuda böyle bilsin. Yazıyorlar 13'ü kabul edeceğimiz yazılıyor, 15 verdiler vermedik ve vermeyeceğiz.  17 öderlerse yapacağımız bir şey yok. Ozan'ın da anlaşmasında 25 milyon euro getirirse Fenerbahçe kulübüne gider maddesi var. Ama en 2 sene, ondan sonra gidebilir. 2 sene bir yere gidemez. 
 

“Maç başı ücretleri kaldırıyoruz”

Bu sene yapılan anlaşmalarda ve geleceğe dönük çalışmalarda artık maç başı ücretleri kaldırıyoruz. Maç başları ancak galip gelirse, galibiyete maç başı, beraberliğe maç başı, mağlubiyete ise oynamışsa herhangi bir ödeme yapmıyoruz. Tahmin ediyorum yeni oyuncuların 6-7’sinde bu uygulamayı yaptık.   Tüm kulüplere söylüyorum; maç başını kaldırın, prim sistemini kaldırın, her maça prim vermeyin, bu dünyada yok.Bütün oyuncular artık başarıya göre prim almalıdır.  Şampiyon olursunuz alırsınız. Tükiye Kupası’nda da yeni gelenlerin yüzde 80’inde maç başı koymadık. Türkiye Kupası da bize külfet gibi geliyor, çünkü ödediğimiz paraları alamıyoruz. Statüyü değiştireceksin. Gelir 3 milyon, her seferinde 3 milyon euro açığınız var. UEFA ve TFF soruyor neden açık var diye, bunu kendileri yaratıyorlar.  
 

“Kumpasa ortak olanlarla hesaplaşacağız”

Bizim Fenerbahçe Spor Kulübü olarak geçen seneden 2,1-2.2 milyon euro Arsenal'e elendiğimiz dönemden alacağımız var. Sebebi de mahkemenin bitmesini bekliyorlar. UEFA, eğer siz mahkemeyi kazanır gelirseniz, 18 Eylül'deki mahkeme lehimize biterse yani faiziyle ödeyeceklerini söylüyorlar. Eğer bu mahkemeler Fenerbahçe ve şahsımla arkadaşlarım lehine karar verirse çok kötü noktalara gidecek. 3 Temmuzda sabahından ayın 10’una kadar her yerde yalan yanlış haber yapanlar, kumpasa ortak olanlarla hepsiyle hesaplaşacağız, bunu bilsinler. Kumpasa ortak olanların bugün televizyonlara çıkıpta yorum yapmaları kadar yanlış bir şey yok. Onların patronlarını da uyarıyorum, bunlara karşıyım diyorsunuz, bunlara yorum yaptırıyorsunuz.
 

“Başkanlığı bıraktıktan sonra daha rahat hareket edeceğimi bilsinler”

Mahkeme lehimize olursa başkan olayım olmayayım sağ olduğum müddetçe, federasyonla, federasyon başkanlarıyla ne dediğimi herkes anlıyor. Söz verenlerle, UEFA’yla , CAS’la, Disiplin Kuruluyla, tahkim kurullarıyla..Biz bunların hepsine gittik bizzat biz yaşadık.  Orada insanların aciz kaldıklarını gördük. 'Sizin oradan bize dökümanlar böyle geldi' dediler, emniyetin ilk hazırladığı döküman böyleydi. Bütün ispiyoncular biliniyor. Hepsiyle hesaplaşacağız. Bunun başka bir şeyi yok. Başkanlığı bıraktıktan sonra daha rahat hareket edeceğimi bilsinler. 
 

"Herkes bilsin ki bu hesaplaşmalar bitmeyecek"

Kongrede konuştum, mahkeme sonuçlanınca bırakma şartımı açıkladı. Başkanlığa Ali Bey adayım dedi, ben bilemem, kongre kimi isterse seçer. Yorum yapmam da yanlış olur. Herkes bilsin ki bu hesaplaşmalar bitmeyecek. Sağ olduğum sürece bunu yapacağım, biz boşuna 1 sene Metris'te yattık. Ailelerimiz, camiamız hepimiz lekelendik. Ben doğuda bir ülkeye gittim. Üst kademe bir insanla randevum vardı. Beni kapıda karşıladı. Beni iyi tanıdığını söyledi. Nereden tanıdıklarını sordum? Dediler, Yandex’e girdik, yandex’te bütün hayat hikayeni okuduk. Dedim ki, orada iki hikayem var. Bir tanesi 2011’e kadar, bir de ondan sonrası..Biz dediler 2011’e kadar olan kısımla senle beraberiz dediler. O bana mutluluk verdi. Hesaplaşmadan bırakmam bu işleri. 
 

“Biraz bekleyin“

Dün berabere kaldık herkes antrenöre sallıyor, sporculara sallıyor. Biraz bekleyin zaman geçsin. Van Persie'ye sallıyorsun, Nani’ye sallıyorsun… Van Persie'yi, Nani'yi kaç kere gittin seyrettin statta. İnsan bunları biraz över. İnsan biraz bekler, zamana ihtiyaç olduğunu söyler.  Pereira sen böyle devam edersen, Aziz Yıldırım Rize'de soyunma odasına gelir diyorlar. Ne alakası var. Van Persie'yi 11'de oynat diyorlar. van Persie'nin durumu ne biliyor musun? 90 dakika oynarsa, van Persie’yi kaybederiz. Uzun zaman oynamamış. Tenkit edenlerin hangisi futbol oynamış? Çay ocağında çalışanlar şimdi yorumcu olmuş, yalılarda oturuyorlar, vergi ödemiyorlar. Biraz sabır ya, tüm takımlar için böyle. 
 

“Önemli olan yenilmemek”

İçeride 17 maç oynayacağız, 3 puanla kapatırsak 51 olur. Dışarıdaki 17 maçı beraberlikle bitirirsek 68 olur. Türkiye’de şampiyonluk ortalaması 76’dır. Dışarıda 4 maç kazanılır ve o zaman 76’yı muhakkak buluruz.  Önemli olan yenilmemek.Geçen sene şampiyonluğu Gençlerbirliği maçında kaybettik. Gençlerbirliği maçını 1-1 bitirseydik, içeride Erciyes'i yenseydik Başakşehir maçına lider gelecektik. Galip geldik mi şampiyonduk. Rize'de evet iyi oynamadılar ama zaman var önümüzde. Kale içindeki pozisyonda Souza kafayı uzatıyor, adam ayağıyla topa vuruyor. Cüneyt Çakır büyük hakem olduğu için faul maul görmüyor. Dışarıda yönettiği gibi yönetirse saygı duyarız,yoksa içeride gibi ettiyse saygı duymam.  
 

"Ömrümün yüzde 30’u Fenerbahçe’ye hizmetle geçmiş"

Gerekirse deplasmandaki derbilere giderim. Öyle bir şeyim yok. Aslında hiçbir maça gitmek istemiyorum. 18 yıl başkan, 7 yıl futbol şubesi sorumluluğu yapmışım. 25 sene. 62 yaşındayım, ömrümün yüzde 30’u Fenerbahçe’ye hizmetle geçmiş. Her şeyin içinde varım. Fenerbahçeli atlet 400 metrede finale kalmış. Neden konuşulmuyor? Bu sporcuları onore etmek basının görevi değil mi? Türkiye’de amatör şubeler ayağa kalksın. Türkiye zaten mutsuz, huzursusuz. Her gün cenazeler var. Bu insanlara en azından spordan iyi bir şeyler anlatamaz mıyız? 
 

“Seyirci yasağını taraftara soracaksın”

Seyirci yasağını bana sormayacaksın seyirciye, taraftara soracaksın. Ben her zaman söylüyorum; seyirci gelsin gitsin. Türkiye bu şartları yaşarken gelip gitmeleri sakıncalı olabilir, provokasyon olabilir. Her gün bir olay. Kim ister kan akmasını. Çocukların bağırışları içimizi dağlıyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. 
 

“Kulüp antrenörlerinin milli takım yönetmesine karşıyım”

Ben kulüp antrenörlerinin milli takım yönetmesine karşıyım. Ergin Ataman 'Vatan görevi yapıyoruz' demiş. Vatan görevi yapıyorlarsa takımla İtalya'ya gitmesin, Diyarbakır'a Van'a, Siirt'e, Erzurum'a gitsinler. O zaman onların alınlarından öperim. Takımı gençleştirdik diyorlar, bir Furkan var. Onu da kulübü bulmuş, kendilerine paye çıkartıyorlar. Bunun üstüne gideceğim. Başkan da bunun üzerine eğilsin. Bizden Obradovic'i istediler vermeyiz dedik. Obradovic'e gideceksen tamamen gidersin dedik, o kalmayı seçti. Turgay Demirel'e sorabilirsiniz. Milli takımlara gidip milli takımı kullanmak yok. Benim genç kızımın kafasını yıkıyorlar alıp götürüyorlar Galatasaray kulübüne. Böyle bir şey yok.  Milli takım çalıştıranlar kulüp takımı çalıştırmayacak. Söylüyorum, federasyon başkanına da söylüyorum; her türlü tenkidi her gün yaparım, bilsinler.
 

Ayrıca Göksel bey Kulüpler Birliğini iyi idare ediyor, Yıldırım bey de gayet iyi çalışıyor. Onları da tebrik ediyorum."
 

Son olarak Fenerbahçe taraftarına seslenen Başkanımız Aziz Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı:
 

"Fenerbahçe’ye yapılan transferlerin hepsi kendi kaynaklarından yapılmıştır"

"Fenerbahçe bir adım atmak üzere. Bu adımda artık Avrupa'nın devlerinden biri olma adımıdır. Fenerbahçe’ye yapılan transferlerin hepsi kendi kaynaklarından yapılmıştır. Hiçbir şahıs maddi katkı yapmamıştır transferlere. Sadece daha Sow'un transferinde yapılmıştır. Bu seneki transferler Fenerbahçe'nin kaynaklarından yapılmıştır. Fenerbahçe, Robben'i de, Ibrahimovic'i de alabilecek maddi kaynaklara sahiptir. Daha ileriye bir adım atmak istiyorsak, ki biz bunu yapmak istiyoruz; Fenerbahçe taraftarı FBYandex'i kullanarak, hiçbir maddi katkıları olmadan ama zamanlarını harcayarak,  Messi'ler Ronaldo'lar gibi sporcuları kendiler Fenerbahçe'ye kazandıracaktır. Bu kadar da emin ve garantili söylüyorum. Kısa sürede 150 binlere ulaşmalarından dolayı teşekkür ediyorum. En geç bir ay içinde 1 milyonu geçeceğimizi onlardan bekliyorum. Bizde bütün çalışma ve gayretle bunu yerine getireceğiz. Bu anlaşmadan dolayı Yandex grubuna da ayrıca teşekkür ediyorum. Her sene 100 milyon dolar olursa 3 senede 300 milyon dolar olur. Fenerbahçe başka kategoriye geçer.
 

"Fenerbahçe'nin güvencesi taraftarıdır"

Başka kaynakları kullanmıyorduk kullanmaya başladık. Formada her taraf doldu gene ilave isteyen yerler var. Yandex'le konuşuruz, başka gruplar da var. Ülker'e stadın isim hakkını 90 milyon dolara verdik. Onlara da Murat Ülker başta olmak üzere Ülker grubuna da teşekkür ediyorum. Kaynaklar sponsorluktan her yerden geliyor ama Fenerbahçe'nin güvencesi taraftarıdır. Forma alıyordu, onu bunu alıyordu ama burada para ödeme yok, zaman harcama var. Öğrenmek istedikleri her şeyi Fenerbahçe Yandex'ten öğrenecekler. Biz de kulüple sporcularla ilgili her şeyi FBYandex’e yükleyeceğiz. Onlara tekrardan teşekkür ediyorum, iİyi ki Fenerbahçeliler var diyorum, iyi ki ben de Fenerbahçeliyim diyorum. Biz ne zaman bir şey yapacağız dediysek yapmışızdır. Bunu da Fenerbahçe camiası yapacaktır."