Başkan Aziz Yildirim: "bugün Uefa'da Türkiye'yi Temsil Eden İsimler, 3 Temmuz Kumpasinin Aktörlerinden"

19.03.2016

Başkan Aziz Yildirim: "bugün Uefa'da Türkiye'yi Temsil Eden İsimler, 3 Temmuz Kumpasinin Aktörlerinden"

Başkanımız Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Fatih Şubesi’nin Cemile Sultan Korusu’nda düzenlediği ‘Hedef 1 Milyon Üye’ organizasyonunda  gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.


Türkiye’yi sarsan terör olaylarından YÖK’ten izni çıkan Fenerbahçe Üniversitesi’ne birçok konuya değinen Başkan Aziz Yıldırım, hakem yönetimiyle tartışma konusu olan Braga-Fenerbahçe maçı hakkında da konuştu.

 

Bu konuda en önemli noktanın tüm Türkiye olarak birlik ve beraberlik sergilemek olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, bugün UEFA’da Türkiye’yi temsil eden isimlerin 3 Temmuz kumpasının aktörlerinden olduğunu söyledi.

 

3 Temmuzdan önce  UEFA’da en güçlü lobinin Fenerbahçe’de olduğunu belirten Aziz Yıldırım, kumpastan sonra gelinen duruma dikkat çekti ve 3 Temmuz’un Türk Sporunu yok etmeye çalıştığını kaydetti.


Fenerbahçe Fatih Şubesi’nin 1.5 ay önce yine İstanbul Ticaret Odası’na ait Cemile Sultan Korusu’nda düzenlediği organizasyonda belirttiği  ‘Her üye en az 1 yeni üye daha getirsin’ söyleminden yola çıkılarak düzenlenen organizasyona Başkanımız Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyemiz Metin Doğan, Yönetim Kurulu Danışmanımız Vedat Olcay, Fenerbahçe Fatih Şubesi Başkanı Yahya Uğur ve şube yöneticileri, İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile Fatih Şubesi’nin eski ve yeni üyeleri katıldı.


“Terör, ülkeyi, başkalarını menfaati için bölmeye çalışıyor”

Organizasyonda bir konuşma yapan Başkanımız Aziz Yıldırım, sözlerine terör olayları hakkındaki görüşlerini paylaşarak başladı. Birkaç dakika önce Taksim’de patlama haberini aldıklarını ve yaralılar olduğunu söyleyen  Başkan Aziz Yıldırım, “Ülke zor günlerden geçiyor. Bu günlerde de hepimize düşen görev, düşüncelerimiz ne olursa olsun, bu ülkenin birlik ve beraberliği için çalışmak; beraber çalışmak ve sahip çıkmaktır” dedi.  Yaklaşık 1.5 ay önce yine aynı yerde yaptığı konuşmada terör hakkındaki görüşlerini paylaştığını söyleyen Başkan Yıldırım, “O günlerde de Ankara’da bir patlama olmuştu ve hepimiz üzüntülüydük ve terörü lanetlemiştik. Geçen hafta olan, bugün olan, geçmişte olan tüm terör olaylarını kalbimizin en derin yerinden lanetliyoruz.  Bu ülkenin birlik beraberliği içinde, terörün bir an evvel de bitmesini istiyoruz. Terör, bu ülkeyi, başkalarının menfaatleri için bölmeye çalışıyor.  Yoksa bu ülkede yaşayan insanların birbirleriyle hiçbir sorunu yok. Ben Diyarbakır doğumluyum, oradan uzun yıllar önce ayrıldım. Bu ülke topraklarında her zaman birlik içerisinde yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz.  Bunun için, hükümetin, devletin, bu ülkeyi idare edenlerin, terörle ilgili alacağı her kararda bizler de onların yanında olmaya mecburuz ve olacağız” diye konuştu..


“Fenerbahçe Üniversitesi ilk etapta 5 fakülte ve 3 enstitüden oluşacak”

Organizasyonu düzenleyen Fenerbahçe Fatih Şubesi’ne ve kendilerine ev sahipliği yapan İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a teşekkür eden Başkan Yıldırım, kurulan Fenerbahçe Üniversitesi hakkında bilgiler de verdi. Başkan Yıldırım, “Üniversiteyi kurduk, 5 fakülteyle başlayacak.  Bu karar YÖK’ten geçti, şimdi MEB’e gidecek, sonra TBMM’ye gidip onayını alacak, sonra da Bakanlar Kurulu kararı ile çıkmış olacak. Bu bir süreçtir, 3 ay da olabilir, 6 ay da olabilir, daha kısa da sürebilir.  5 fakülteyle başlayacağız, bu fakülteler daha sonraki yıllarda gerekirse artırılacak. Bu fakülteler İletişim, Mühendislik, Sağlık, Spor ve İşletme fakülteleri olacak. Ayrıca 3 tane de enstitü var.  İlk yapılım yeri Ataşehir’deki 28 dönümlük arazimiz olacak. Ama bizim gönlümüz istiyor ki 100 dönüm ve daha büyük bir arazi alarak bir kampus yapalım. Bunun için tüm mimari projeleri de hazırladık. Zaten YÖK’e de onaya sunduk ve onlar da kabul ettiler, çok beğendiler.  Bu fakülteleri Fenerbahçe’ye yakışan bir şekilde bir kampus içinde kurmak ve ileride de genişleyeceği bir sahayı yaratmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Sanırım en kısa zamanda önce sanıyorum Silivri’de başlayacağız. Belediyemizin tahsis ettiği yerde önce bir hazırlık okulu, üniversitesi olarak başlayacağız, İngilizce dersler alınacak, daha sonra ileride bu fakültelerin yapılmasıyla buralara taşınılacak” dedi. 


"Braga maçı hakkında duyumlar var’’

Daha sonra Braga maçına değinen Başkanımız Aziz Yıldırım, “Evet, hepimiz üzüldük.  Ama maçın ötesinde bize arkadaşlarımızın anlattığı, üzüldüğümüz başka konular da var. Maçta hakem hata yaptı. Hakem hakkında çok duyumlar geliyor. Almanya’dan duyumlar geldi.  Almanya’dan bazı insanlar, Sırplarla beraber, bazı insanlara bir şeyler anlatıyorlar;  yani bu maçla ilgili ‘iddia oynayın’ diye. Bunlar sözde, Hırvatistan’a gidiyorlar, dönüyor, geliyorlar ve ‘para yatırın’ diyorlar. Böyle duyumlar, konuşmalar var. Bunları inceliyoruz. Hakem, şunu yapmış, bunu yapmış evet önemlidir. Fenerbahçe elendi. Elenebilir, spor bu. Spor açısından baktığımızda bunu doğal karşılayacağız. Ama öbür taraflarına da iyi bakmamız lazım”  dedi.


"Ülke olarak bakıyorum"

İlk devre Beşiktaş maçına değinen Başkan Yıldırım. ‘’ O maçta  3-2 yenildik. Yanlış hatırlamıyorsam hakem Halis Özkahya idi. Ofsayttan gol verdi. Üçüncü golde ise Alves çekildi ve Gomez gol attı. 3 puan onlardan silin, 3 puan bize ilave edin. Maç berabere bitti diyin. 1 puan onlara, bir puan bize ekleyin puan durumunu görürsünüz. Onun için hakemi suçlamak konusunda ben herkesle aynı fikirde değilim. Olaya ben biraz da toplumsal bakıyorum. Ülkenin dışarıdaki itibarına bakıyorum. Biz eğer birlik ve beraberliği sağlayamazsak,  dışarıda bunu diğer ülke vatandaşlarına anlatamazsak; o zaman çözülmeye başlarız. Ben üniversite sunumundan dolayı Braga’ya gidemedim. Dün Mahmut Uslu bana, ‘Başkanım beraber gittiğimiz ülkelerde, hiçbir yerde yönetici otobüsünde yönetici yazmadan veya Fenerbahçe arması olmadan Braga gibi bir yerde insanların gelip Türkler dışarı’ diye bağırması acıdır. Geldiğimiz nokta iyi değildir. Yoksa hakem onu yaptı, bunu yaptı. Yendi, yenildi; bunlar gelip geçer. 2-1’den sonra maç 20 dakika daha uzadı, bizim oyuncular kırmızı kart görmek için uğraşmasalardı; daha dikkatli oynasaydık belki turu geçerdik. Ben sırf hakemle ilgili bakmıyorum, buna ülke olarak bakıyorum” ifadelerini kullandı.


“Bizde ispiyonculuk yoktur”

Başkan Yıldırım, “UEFA’da Şenes Erzik 20 seneden fazla çalıştı. Şimdi UEFA’da Türkiye’yi temsil eden kim var? İlhan Helvacı. Ebru Köksal, Levent Bıçakçı var. Lütfi Arıboğan; komitelerdeydi. Hepsi Galatasaraylı. Diğer takımlardan UEFA’da yönetici var mı? Bunlar 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’yi ispiyonlamak için uğraşıyorlardı. Emin Arslan 06 twitter hesabını lütfen okuyun, açıklamaları. Isparta’da yeni yapılan operasyonda benim şahsımla ilgili el yazısı ile çıkan ifadelerin, yazıların olduğunu. Aziz Yıldırım’a operasyon yapın diye talimatlar verildiğini söylüyor. Bunlar ne yaptılar? UEFA’ya gidip Fenerbahçe’yi şikayet ettiler. Diğer takım taraftarları UEFA’ya şikayet ettiler. Ben arkadaşlarımıza şunu söyledim: 'Hiç kimse Galatasaray ile ilgili bir yıl ceza almış, iki yıl ceza almış bunlarla ilgili UEFA’ya ya da başka bir yere yazı yazmayın, şikayet etmeyin.'' Hepimiz bu ülkenin takımıyız. Bu ülkenin takımlarını gidip, ispiyonlamayız. İspiyonculuk olmaz. Türk milletinde ispiyonculuk yoktur. Başka kesimlerde bunlar var; bunların ortadan kalkması lazım” dedi. 


“3 Temmuz’da ülke sporunu bitirmeye çalıştılar”

Başkan Yıldırım, “3 Temmuz’da operasyon olmadan önce; dün televizyonda birileri söylüyordu; oradan kulağımda kaldı. Bunu söylemek ihtiyacı hissediyorum. 3 Temmuz’dan önce Avrupa’da UEFA’da en kuvvetli lobisi olan Fenerbahçe idi. Platini 2 defa Türkiye’ye geldi ve yalnız Fenerbahçe Spor Kulübü’ne geldi. Ne federasyona, ne de diğer kulüplere gitti. Bizim sahada Zico ile beraber top oynadı. Diğerinde ise beraber oturduk, yemek yedik. Ne söyleyeceksek, kendisine anlatıyorduk;  yerine getiriyordu. Bir anımı anlatayım: Sevilla maçında Sevilla’da 3-2 elediğimiz maç penaltılara kaldı. O maçta devre arasında biz; ben, Murat Özaydınlı, Neşet Yalçın beraber; Platini, şu andaki FİFA Başkanı ( o zamanki UEFA Genel Sekreteri) İnfantino sohbet ediyorduk. Orada ben bizim gibi takımların az pay aldıklarını ifade ettim, İnfantino’ya söyledim. Bana dedi ki, “Neden bana söylüyorsun? Senin dostun, arkadaşın ona söylesene.” Biz buralardaydık, 3 Temmuz sürecinin ardından nerelere geldik. Diyorlar ki lobicilik yok. Nasıl lobicilik olacak? Siz ülkenin sporunu yok etmeye çalıştınız. Yalnız Aziz Yıldırım, Fenerbahçe meselesi değil, siz Türk sporunu yok etmeye kalktınız. Türkiye’nin her zaman her yerde lobisi olmuştur, olacaktır da. Ama önemli olan içerideki birlik ve beraberliği hep beraber sağlamamızdır. Ben bunu Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak söylüyorum. Hepimizin bir araya gelmesi ve bu ülkenin haklarını, hukuklarını korumamız lazım; yoksa bugün yener, yarın yeniliriz önemli değil. Bunları çok fazla abartmanın da hiç birimize faydası olduğunu düşünmüyorum.


“Şampiyon olmak istiyorsak yeneceğiz” 

Galatasaray maçına da değinen Başkanımız, “Pazar günü Galatasaray maçı var. Yeneceğiz, mecburuz yenmeye. Şampiyon olmak istiyorsak yeneceğiz. ” dedi.


“Şenes Erzik Türkiye’nin haklarını savunamamıştır” 

UEFA, TFF ve Şenes Erzik ile ilgili de Başkanımız, “UEFA’da güçleneceğiz. TFF bir söz veriyorsa yerine getirecek. Mesajımı onlar alıyorlardır. UEFA’ya Servet Yardımcı beyi sokacaklardı, Şenes Erzik istemedi diye sokamadılar. Dün akşam konuşma yapıyorlar, Şenes Erzik’in ismini ayırıyorlar. Ayırmayın. Suçlu Şenes Erzik’tir. Türkiye’nin haklarını savunamamıştır. Çünkü bana karışmayan yılan bin yıl yaşasın politikası yaptığı için. O zaman deseydi, “Siz bunları içeri atıyorsunuz. Durun bakalım. Şunları bir inceleyelim.” Ondan sonra bu işler orada kalırdı. Siz susarsanız, hiçbir şeye karışmazsanız; yalan yazılan masallarla herkes suçlanır, herkes hapise veya başka yerlere gider” ifadelerini kullandı. 


“Ölene kadar adaletin peşinde olacağız”

Haklarını aradıklarını ve her zaman aramaya devam edeceklerine vurgu yapan Başkanımız Aziz Yıldırım, “ Bizler dik durmasaydık, kendimize inanmasaydık; sizler camia olarak bizlere inanmasaydınız, biz bugünlere gelebilir miydik? Hepimiz üzüntüden ve kederden, ya da toplumda dışlanmış insanlardık. İçeride iken toplandık, bir araya geldik; arkadaşlara söyledim. Burada hapis yatmak önemli değil. Önemli olan dışarı çıkınca dik yürürseniz, o zaman insan olduğunuzu anlarsınız. Biz hakkımızla çıktık. Hakkımızı arıyoruz ve sonuna kadar arayacağız. Ölene kadar adaletin peşinde olacağız” diye konuştu.


“Hedef 1 Milyon Üye” Projesi’nden gelecek paraların üniversitede kullanılacağını ifade eden Başkanımız, “Üniversiteye bir yatırım yapmak lazım. 25-30 milyon dolar civarında bir yatırım yapacağız. Bunu YÖK’teki sunumda da ifade ettim. Yatırımlar Fenerbahçe kaynaklarından yapılacaktır ama en büyük kaynağımızda “Hedef 1 Milyon Üye” Projesi’nden gelecek. Yeni üyelerimizin ücretlerini üniversite yapımında kullanacağız. Bunu da bugün sizlerin huzurunda denklare etmiş bulunuyorum. Tekrar teşekkür ediyorum. Fenerbahçe’ye katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bundan sonrada Fenerbahçe’ye sahip çıkmalısınız, bu ülkeye hep beraber sahip çıkmamızı arzu ediyorum. İyi ki varsınız, teşekkürler” diyerek sözlerini noktaladı. 
 


Organizasyonun sonunda Başkanımız tüm üyelerle hatıra fotoğrafı çektirdi.