Başkan Aziz Yildirim Ve Sportif Direktör Terraneo'dan Açiklamalar

27.08.2015

Başkan Aziz Yildirim Ve Sportif Direktör Terraneo'dan Açiklamalar

Başkanımız Aziz Yıldırım ile Sportif Direktörümüz Giuliano Terraneo Habertürk’te yayınlanan Sportürk Özel programına konuk oldu. Faik Çetiner ve Meriç Müldür’ün sorularını yanıtlayan Başkanımız Aziz Yıldırım ile Sportif Direktörümüz Giuliano Terraneo’nun konuşmasından derlediklerimiz şu şekilde: 
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Rize'deki olay çözülmeden bu liglerin oynanmaması lazım”

"Geçen sene neden transfer yapmadık? Bir sene önce ki şampiyon kimdi? Fenerbahçe. Oyuncular aynı ve tek transfer yaptık, Diego. Fenerbahçe'nin başına neler geldiğini bilmeden hep ahkem kesiyorsunuz. Çaykur Rizespor maçı sonrası kimin otobüsü kurşunlandı? Maç akşamı Fenerbahçe liderdi. 5 tane gol atmış, herkes motive olmuş bir saat sonra uçağa giderken, otobüs kurşunlanmış. Vahşet şekilde o sporcuların ölüme gideceği bir provoke yapılmış.  Orada bir cinayet var. Ondan sonra psikolojik olarak bu sporcuları toparlayabilir misiniz? 5-6 maç var. Yabancılar normal şartlarda olsa hepsi gidecekti. Maçlar 1 hafta ertelendi. 8 ay oldu, failler nerede? Bunları konuşmuyorsunuz? Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdı diyorsunuz. Bunları hiç sormuyorsunuz..Türkiye'de bir futbol takımını yok etmek için cinayet işlemek üzere operasyon yapıldı. Bugüne kadar bunların failleri belli değildir. Ya örtbas edildi ya da? M. Topal’ın yeni hadisesi. Yorgun kurşun gelindi denildi. Ona inanmak istiyorum.. Aklımda hep acaba var... Nani ve Kjaer 'Bir daha bu olaylar olur mu?' diye soruyorlardı... Ben bir daha olamaz dedim. 10 tane şampiyonluk kaçsın, bir tanesinin burnu kanamasın. Biz orada hata yapmadık, şampiyon takıma bir takviyeyle devam ettik ve son haftalara geldiğimizde lideriz. Ama bizi yok etmek, sporcuları yok etmek için operasyon yapıldı. Neden Fenerbahçe? Bunun cevabını devlet söyleyecek. Biz bilmiyoruz ki? O çocukların kılına zarar geleceğine 100 tane şampiyonluk gitsin. Ne olacak ya? Bugün siz sanıyor musun biz rahatız, Fenerbahçeli sporcular rahat mı? Yarın bu çocukların başına bir şey gelirse ne olacak? Endişemiz var tabi. O çocukların beyinlerinde, ailelerinde de var. Rize'deki olay çözülmeden bu liglerin oynanmaması lazım. Biz de kulüp olarak bazı şeyleri bir yerlere kadar söyleyebiliyoruz."
 

Başkan Aziz Yıldırım: "Onlara neden sormuyorsunuz, paraları nereden bulduklarını” 

"Biz geçen yıl 1 transfer, Trabzonspor 21, Beşiktaş 8, Galatasaray 10. Bu sene biz 10, Beşiktaş 5, Galatasaray 4, Trabzon 6. 2 yılda Trabzon 27, Galatasaray 14, Beşiktaş 13, Fenerbahçe 11 tane transfer yapmış. 2 yıldır en az transferi biz yaptık. Bana soruyorsunuz 'Parayı nereden buldunuz?', bunlar nereden buldu paraları.  Siz bana soruyorsunuz bende bu soruyu ortaya soruyorum. Onlara neden sormuyorsunuz,bu paraları nereden bulduklarını?"
 

Başkan Aziz Yıldırım: “81 trilyon kombineden, 40 trilyon federasyondan”

"81 trilyon kombineden, şu ana kadar 40 trilyona yakın da federasyondan hak ettiğimiz, aldığımız para.. Kimse bu hesapları soramaz, burası Fenerbahçe Spor Kulübü ve Sportif A.Ş’dir. Biz Genel Kurul'a, maliyeye ve SPK'ya hesap veririz. Bunlarda bir şey varsa kamuoyuna çıkar."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Terraneo ile dostluğumuz 2000 yılında başlıyor”

"2000 yılında Terraneo Inter'de görevliydi. Dostluğum oradan başlar. O dönem Terraneo evime geldi, evimi gelirken de Celalettin Bilgiç aradı. Terraneo, Galatasaray’dan Hakan’ı almak istediğini söyledi. Bonservis konusunda dışarıya satış başka pazarlıklara giriyordu. Prosedür gereği bana 'Siz alıp bize satar mısınız' dedi. Yardım etmem gerekiyorsa, bana düşen bir şey varsa yaparız dedim. Sonra gidip  anlaştılar. O zaman dostluğumuz başladı. Sürekli görüştük. 2006 yılı hoca lazım. Daum’u gönderdik herkes Scolari'yi istiyor. Sayın Şenes Erzik'ten rica ettim, randevu için. Baktım ses çıkmıyor, Terraneo'yu aradım, randevu aldık. Özel uçak tuttuk, Portekiz’e gittik, görüştük. Prensipte el sıkıştık. ‘geliyorum, tamam’ dedi. Yukarı çıktıkça, gelişinde olumsuzluklar çıktı ve gelmedi. Türk tarafı daha bana randevu alacaktı."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Terraneo Zico transferinde yardımcı oldu”

"Zico transferinde yardımcı oldu. Bir gecede 5 transfer yaptık. Deivid, Kezman, Edu bu isimlerden. 2 oyuncu daha vardı. Terraneo kabul etmeseydi başka bir yabancı sportif direktör getirecektim."
 

Giuliano Terraneo: “24 saat düşündüm ve sonunda görev almaya başladım"

"Başkanımızın da söylediği gibi uzun yıllardır birbirimizi tanıyoruz. Aziz Yıldırım ile ilk önce birkaç oyuncu transferi görüşmek için bir araya geldik. Daha sonra 'Sportik direktör' olmamı istedi. Kolay olmadığını söyledim. 24 saat düşündüm ve sonunda görev almaya başladım."
 

Guiliano Terraneo: “Transferleri hocamız ve Başkanımızla beraber yürüttüm”

"Vitor Pereira'nın gelmesine ben karar verdim. Hoca konusuna karar verdik, daha sonra da hocamızla beraber ihtiyacımız olan pozisyonlara baktık. Hangi pozisyonlarda ne tür oyunculara ihtiyacımız var, Başkanımızla beraber oturup buna karar vermemiz gerekiyordu. Kararları alırken Başkanımıza bilgi vererek ilerlemeye çalıştım. Her transferde, yapacağımız her operasyonda, Fenerbahçe’nin mevcut oyuncularını incelerken yapacağımız transferleri düşünürken hep birlikte danışıklı şekilde yolumuza devam ettik. Hocamız ve Başkanımızla beraber yürütmeye çalıştım bu işi. Hoca konusuna gelecek olursak; aslında hocayı buraya getirmeden 2 gün önce Başkanımıza bilgi verdim. O sırada hocamızın başka bir takımla sözleşmesi vardı bildiğiniz gibi. Bu durum aslında tehlikeli bir durum oluşturuyordu. Başkanımıza 2 gün önce bilgi verdim, ben o süreçte bir yandan da nasıl idman yaptırdığını, oyun tarzının ne olduğunu, nasıl bir karakteri olduğunu, Türkiye’ye uyum sağlayabilir mi, bu konularda araştırma yaptım ve onu buraya getirdik."
 

Guiliano Terraneo: “Fenerbahçe ismi transferlerde çok yardımcı oldu”

"Fenerbahçe ismi transferlerde çok yardımcı oldu, çünkü Fenerbahçe ismi çok büyük bir isim. Fenerbahçe ismi işimi çok kolaylaştırdı. Bir strateji izlerken, bir transferi tamamlamaya çalışırken hocamızla ve Başkanımızla her zaman konuşarak ilerledik. Onlarla beraber çalışma sayesinde buralara geldik. Birde şöyle bir nokta var; yıllardır futbolun içerisindeyim. Futbol dünyasında kurduğum dostluklar bana çok yardımcı oldu. Bu konuda kendimi ileri düzeyde görüyorum diyebilirim. Futbol dünyasında istediğim noktalara dostluklarım sayesinde ulaşabildim. Aynı zamanda şöyle bir nokta var: Biz oyuncularla birebir iletişim kurmaya çalıştık. 24-25 gün boyunca çok fazla seyahat ettim. Bir gün Nani için bir adaya gittim onunla direk konuşabilmek için. Diğer gün ise Amsterdam’daydım. Her gün başka bir yerdeydim. Oyuncularla direk iletişime geçmek de bizim için bir avantaj oldu. Ama bir daha söylemek istiyorum: Fenerbahçe ismi bize çok yardımcı oldu. Fenerbahçe’de hedefimiz olan projeleri anlattık ve işimiz daha da kolaylaştı. Transfer yaparken sadece oyuncularla iletişime geçtik."
 

Guiliano Terraneo: “Başkanımızın Türkiye’deki transferlerde çok yardımı oldu”

"En karmaşık ve zorlandığımız isim Josef de Souza transferi oldu. Ancak Nani transferinde de çok zorlandığımızı söyleyebilirim. Manchester’a gitmek zorunda kaldık, daha sonra oyuncu tatildeydi yanına gitmek zorunda kaldık. Bu anlamda Nani’de zorluydu. Aynı zamanda Başkanımızın da Türkiye’deki transferlerde çok yardımı oldu. Robin van Persie transferinde zamana çok ihtiyacımız vardı. Manchester United ile aramızda olan iyi ilişkinin çok faydası oldu diye düşünüyorum.  Manchester United ile direk irtibat kurarak ve aramızda oluşan iyi ilişkiyle bu transferi bitirdik. Van Persie’nin önünde 2-3 ihtimal daha vardı ama iyi ilişkilerimiz sayesinde Van Persie’yi buraya kazandırdık."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Transferler çok kolay olmuyor”

"Bir oyuncu Türkiye’ye gelirken ailesiyle birlikte geldiğinde; "çocuklarım nerede okuyacak, ailem nerede oturacak, nerede antrenman yapacağım?" diye soruyorlar. Mesela Kjaer ailesiyle birlikte geldi, 2-3 gün kaldı, gezdiler ve daha sonra karar verdiler. Parayı verdik, transfer ettik diye bir şey yok. Bu oyuncular Avrupa’da da kalsa aynı ücretleri alırlar. Artık ücretler yüksek. Tek farkımız şu; oradaki vergiler yüksek olduğu için ellerine geçen para daha az. Terraneo, Cape Verde'ye Nani'yle anlaşmamıza rağmen ikna etmeye gitti. Söyleyeyim de duysunlar. NTVSpor yazıyor; Fenerbahçe Van Persie ile anlaşma imzaladı, biz daha görüşmemişiz. Burada SPK’nın sorması lazım. "Sen böyle bir transfer yapıyor musun?", "Böyle bir görüşmen var mı?" var. "O zaman niye bildirmedin?" Yoksa o zaman öbür tarafa soracak. Daha oyuncuyla görüşmedim, kulübü çözmeye çalışıyorum. Yalan haber yani. Alamazsak alamadılar oluyor. Daha ben konuşmamışım. Terraneo bütün transferlerin aileleri ile görüşmeye evlerine gitti, ikna etmek için. Onların çocuklarının burada okulları ve diğer ihtiyaçlarının hepsi tespit edildi, kendilerine anlatıldı. Kuyt gibi Van Persie’de eski oyuncumuz devreye sokuldu. Ben de Kuyt’la konuştum, Terraneo’da konuştu. Hep beraber çalışma yaptık. Transferler çok kolay olmuyor."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Josef de Souza transferi için 3 ayrı kulüple görüştük”

"En kolay sözleşme imzaladığım transfer Roberto Carlos... Josef de Souza transferi için 3 ayrı kulüple görüştük. Sao Paulo başkanı satmıyorum dedi, Josef de Souza için 12 milyon Euro istedi. Bonservisinde 8 milyona çıkışı vardı, Terraneo onu tespit etti ve oradan faydalanarak transferini yaptık. Herkes internete giriyor, yorum yapıyor... Atınç'a 5-6 milyon Euro veriliyor da, sen Souza'nın kim olduğunu biliyor musun? Sadece Fenerbahçe için değil, herhangi bir takım hangi oyuncuyu alırsa hemen ikiye bölünüyoruz. Bir kısım onu suçluyor, bir kısım da onu methediyor. İnternete giriyorlar, herkes yorum yapıyor. Souza'ya 8 milyon verilir mi diyorlar? Dün televizyonda Monaco-Valencia maçını izliyorum. Bir baktım ki biri bir kanalda Fenerbahçe’den kimlerin gitmesi lazım diye soruyor. Diğeri de Ozan Tufan’ın gitmesi lazım, Fenerbahçe’nin hemen kiraya vermesi lazım, Fenerbahçe’de oynayamaz diyor. 20 yaşında bir çocuk var ortada. Bu çocuğun Türkiye’ye kazandırılması lazım."
 

Başkan Aziz Yıldırım: "Fenerbahçe'ye hizmet eden herkese saygı duyarım"

"Marsilya antrenörüyle ilgilendik, araştırdık. Terraneo bir gün geldi dedi ki 'Bu gelirse ben bununla kavga ederim'... Emre'yi Giuliano Terraneo da hoca da göndermedi. Biz ve yönetim kurulumuz onların da kararları doğrultusunda karar verdik. Birinin Fenerbahçe'den gönderilmesi gerekiyorsa gönderilecek. Hoca diyor ki benim sistemimizde oynayamaz. Kötü bir şey de söylemiyoruz. İyi oyuncuydu. Ben Emre'nin yerinde olsam Başakşehir'e gitmezdim. Biz çağırdık, idarecilik verelim diye. 2 sene sonra Terraneo'nun yerine... Bu vasıflar Emre'de var. İtalya'da İspanya'da İngiltere'de oynadı, işlerin nasıl olduğunu gördü. Hiç kimse bunu düşünmüyor. Fenerbahçe'ye dönme kapıları kapanmadı. Benim karşı olduğum her şey Fenerbahçe'ye nankörlük etmiştir. Fenerbahçe'ye hizmet eden herkese saygı duyarım."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Birçok görev aldım bu kulüpte ama bir gün bir lira menfaatime geçirmedim”

"Onlarla barış yapsak ne olacak, onlar mı kurtaracak Fenerbahçe'yi. Bugün Ergün Özer geldi. 'Gel' dedim 'Kulüpte görev al'. Bunlar değerli insanlar, kulübün içerisine girsinler. Fenerbahçeli isen gelip hizmet edeceksin. 18 yıl Başkanlık, 7 sene de futbol şube sorumluluğu, voleybol şube kaptanlığı yaptım. Birçok görev aldım bu kulüpte ama bir gün bir lira menfaatime geçirmedim. Bir gün menfaat ilişkisine girmedim. Maddi kaynaklarımı kullandım. Benim her tavır koyduğum insanlarda muhakkak bir şey vardır. Fenerbahçe konusunda kimseyi affetmem, kardeşim bile olsa. Şahsım konusunda ayrı, ama Fenerbahçe için kimseyi affetmem.''
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Fenerbahçe ayın 25'inde bütün futbolcuların paralarını ödedi”

"41 milyon 700 bin Euro bonservis parası ödedik. Ayrıca da 5 trilyon Şener’le ilgili Bursaspor’a bonservis bedeli ödedik. Kulüplere teminat mektubu ve çek verdik. Bu da 18 milyon 945 bin Euro. Futbolculara aylık olarak 4 milyon 600 bin Euro para ödüyoruz. Fenerbahçe ayın 25'inde bütün futbolcuların paralarını ödedi. Hiçbir futbolcunun alacağı yoktur. Bu ay için alınan maç başları ay sonunda ödenecek. Maçlar bitiyor. Ay sonunda onu da ödeyeceğiz. Maç başlarında sistem değişti. Terraneo getirdi o prensibi. 10 bin Euro alıyorsa galibiyete 10 bin Euro, berabere kalırsa 5 bin, mağlup olursa verilmiyor.''
 

''Giden futbolcuların bize maliyeti 24 milyon 710 bin Euro’ydu. Gelen futbolcuların kendilerine ödenecek maliyet 27 milyon 105 bin Euro. Arada 2.5 milyona yakın bir fark var.''
 

Guiliano Terraneo: “Her sene 10 transfer yapalım gibi bir manteliteye sahip değilim”

"Bizim projemiz çok net. 23-24 oyuncu kadromuz var. Oyuncuların çoğunluğunun altyapıdan yetişmiş ve Fenerbahçe'yi kalpten seven isimler olmasını istiyoruz. Projemizdeki ilk nokta bu. Daha sonrasında Fenerbahçe’nin ekonomik kapasitesini ve neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. Dünya ve Avrupa'nın büyük yıldızlarını buraya getirmek kadronun dinamiğinde önemli olacak. Burada önemli olan o gençlerle sağlam bir yapı oluşturmak. Ben her sene 10 transfer yapalım gibi bir manteliteye sahip değilim. Futbol bir 100 metre yarışı değil, uzun bir maraton. İstediklerimizi gerçekleştirmek için aman gerek. Bu sene 10 futbolcu kazandırdık. Rize maçında ilk 11'in 6 tanesi yeni transferdi. İstediklerimizi gerçekleştirmek için zamanımız var. Takımın ve hocamızın çalışmaya ihtiyacı var. Şu an yeni bir takım inşa ediliyor ve bu süreçte Fenerbahçe kazanmak istiyor. Kazanarak yoluna devam etmek istiyor. Üzerimizdeki baskının farkındayız. Gelecek sezon takımı değiştirme düşüncemiz yok, eksiklere göre hareket edeceğiz.”
 

Guiliano Terraneo: “Vitor Pereira ile 3 aydır beraberiz ve yaptığımız seçim için çok mutluyum”

“Doğru hocayı bulmak için çok çalıştık. Bizim için finale kalan iki teknik direktör vardı; biri şu an İtalya'da çalışıyor. Ancak biz Vitor Pereira'yı tercih ettik. Çok fazla hocayla konuştuk. Capello ile de görüştük, diğer isimlerden biri Bielsa'ydı. Karakterli ve kendi geliştirmek isteyen bir hoca arıyorduk. Vitor Pereira'yı çok araştırdım. Kendisi ile çok görüştük, 3 aydır beraberiz ve yaptığımız seçim için çok mutluyum." 
 

Guiliano Terraneo: “Fenerbahçe büyük bir kulüp ve herkes oynamak ister”

"Başkanımız söylediği gibi, transferleri yaptıktan sonra açıklamak gerekiyor. Tamamen bittikten sonra açıklamalıyız. Gazetelerde her zaman isim çıkar. Fenerbahçe büyük bir kulüp ve herkes oynamak ister. Feghouli o pozisyon için alternatif isimlerden birisi. Dün akşamki sonuçtan sonra Valencia ile fazla konuşmayacağız diye düşünüyorum. Hocamız savunmacılardan çok mutlu. Oraya bir çalışmamız yok. Ancak sağ kanat için arayış sürüyor. "
 

Guiliano Terraneo: “İşimi seviyorum ancak pazartesi sabah başlıyor, pazar gecesi sona eriyor”

"Torino, Milan, Lazio ve Lecce'de futbol oynadım. Futbol hayatımdan sonra hemen ikinci ligde yöneticilik görevine başladım. Lazio ve Inter'de sportif direktör görevleri yaptım. Güzel bir iş, işimi seviyorum ancak pazartesi sabah başlıyor, pazar gecesi sona eriyor. İstanbul çok güzel bir şehir, daha önceden de İstanbul'a geliyordum ailemle beraber. Akşamları iyi yemek yerim, iyi yemek yemeyi severim. Türkiye’deki tüm yemekleri seviyorum. Burada yemekler bir harika. Az önce Başkanımızın da dediği gibi oyuncular gelmeden önce çağırıyoruz ve gösteriyoruz. Burada harika bir hayat kalitesi var. Ayrıca Fenerbahçe’de oynamak da çok büyük bir nokta. Fenerbahçe’nin büyüklüğü ortada. Fenerbahçe gibi büyük bir kulüpte oynamak ve burada yaşayacak olmak önemli bir nokta oluyor."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Kulübümüzde rekor sayıda kombine satıldı”

"80 Trilyonluk bir kombine satış girdisi olmuş şu ana kadar kulübe. 38 bini aşkın kombine satıldı. Kulübümüz için bir rekor. 01.06.2014’le 26.08.2015 arası ödenen 31 milyon 687 bin küsür vergi ödemişiz. Bankalara 15 milyon 610 bin Euro borç kapatmışız."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Yandex kulübümüzün en önemli projelerinden biri”

"Fenerbahçe 3 büyük proje yapıyor. Bir tanesi Hedef 1 Milyon Üye projesi, diğeri bir bankayla yaptığımız kredi kartı anlaşması ve Yandex projesi. Hedef 1 Milyon Üye’de 40 binleri geçen bir üye sayısı oldu ama devam ediyor. Kulüpte, mevcudiyeti bu projeden olan, bankalarda 7 milyon TL paramız var. Bununla Şubat ayında 100 Trilyonluk tahvil borcumuz var, onu kapatacağız. Aradaki farkı kulüpten aktaracağız ve borcu kapatacağız. Bunu daha öncede deklare ettim. Bugün kadar da 50 Trilyondan fazla bu üyeden gelen parayla kulübümüze harcadık. 2014-2015 sezonunda 276 bin 273 forma sattık. Adidas’ın sattıklarıyla 350-400 bin forma satışı olmuş. Geçen sene Eylül ayı sonuna kadar forma satışı 106 bindeyken bu sene 115 bin 706. Bugün bakarsanız 120 binleri bulmuştur. Basketle ilgili 4500’den fazla kombine sattık, orada da amacımız kombineleri yükseltmek. Yandex kulübümüzün en önemli projelerinden biri. Bizim yapmış olduğumuz Fenerbahçe Yandex anlaşmasıyla Fenerbahçe taraftarı veya kulüp tutmayan şahıslar Fenerbahçe Yandex’i kullandığı zaman Fenerbahçe Kulübü 1 milyon kişinin kullanması halinde ve yılda 12 bin tıklaması halinde yılda 36 milyon dolar para kazanacak. 2 milyon olduğunda 70 milyon doların üzerine çıkıyor. 3 milyonlara giderse, 100 milyon dolarlara geliyor. 3 milyona ulaşmaktan ziyade önemli olan daha çok kullanmak. 12 bin tıklama yapmış olmak önemli değil. Önemli değil, 1 milyon kişi girmezde, 900 bin kişi girer ama 10-20-25 defa kullanır. Her birimizin tıklaması binde 0003 sent çarpı kullanma adedi kadar para alacak. Tüm aramalar toplanacak. Ön anlaşmalar imzalandı, yarın arkadaşlar son toplantıları yapıyorlar. Stadımızda bir merkez olacak ve tıklanmaları takip edeceğiz. 118 bin kullanıcı varmış zaten Yandex’te. Bir kısmı kullanıyormuş, geçen sene bir anlaşma yapmıştık, onun duyurusuyla girmişler sonra çıkımışlar veya kullanmıyorlar. Onların aktif hale gelmesi gerekiyor. Bunu da arzu ediyoruz, istiyoruz. Bugün Fanatik gazetesi yazmış 185 bin diye oysaki bana verilen rakamda 330 bin kullanıcı başlamış. 1 milyona doğru gidiyoruz. Ortalama da 3 milyon arama yapılmış, 330 bin kişi bilgisayarına indirmiş. 3 trilyonluk arama yapılmış. Ciddi noktalara gidiyoruz 8 gün gibi kısa bir dönemde. Hedefler belli. 100 Milyon Dolarlara gitmek."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Türkiye'nin önünü açtık”

"Gerekirse Messi'yi alacağım. Niye almayayım yani?. Senede 100 milyon Dolar koyarsam kenara neden almayayım? Van Persie gelir miydi? Her şey maddiyat. Ibrahimovic geliyordu Fenerbahçe'ye. Galatasaray bir defa aramış, sormuş. Galatasaray'ın gündeminde yok, sizler şişirdiniz. Menajeri bir kere aradılar dedi o kadar. Biz temasa geçtik, ciddiyiz dedik. Bize burada sözleşmemiz var, 2 sene daha uzatma durumumuz var ama Milan ihtimali de var. Bu sene sonuna kadar artık olmaz. Türkiye'nin önünü açtık. Ortega geldi bu ülkeye en başta... Ama değerlerini bilmedik. Transfer maliyet meselesi. Ortega’yı aldığım dönemdeki değeri şu anki tüm futbolculardan yüksekti. O zamanki transferlerle bugünküleri karşılaştırırsan, onlar daha yukarıdaydı. Balic’e 9 milyon Dolar içeride bonservis verdim. O günkü değeri bugün çarp kurla, o günkü parayla getir 20 milyonların üzerindedir. Bütün gelen oyuncuların hepsi bir dünya yıldızıydı." 
 

Başkan Aziz Yıldırım: "Arda konusunda çok samimiydik"

"Arda konusunda çok samimiydik. 15 milyon Euro’yu 2011'de verdik. Metris’e gitmeden 15 milyon Euro teklif ettim, vermediler. Alacaktım ama vermediler. Yine söyledim Türkiye'ye gelmek istiyorsan kiralık 5 milyon Euro şahsına vereceğim dedim. Arda’yı sevmiyorum, futbolcuyu seviyorum. Arda’nın kişiliği, dostluğum, kardeşim gibi davranmam ayrı. Ben futbolculuğu yönünden konuşuyorum. Bizim kabahatimiz şu. Ben Fenerbahçe Başkanı olarak dedikoduyu sevmem. Ben o tarzda bir insan değilim. Ketumum. Anlatmam, söylemem. O yıllarda bunların hepsi geliyordu. Ribery, menajeri kardeşimin yanına geldi, bana telefon etti; ‘abi Galatasaray’dan ayrılıp gelmek istiyor’ dedi. Almayacağız dedim. Galatasaray camiasına ayıp olur, Özhan beyden dolayı."  
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Her şey zamanında ve yerinde hatırlanacaktır”

"Kulüpler Birliği toplantısında ne yapacağım? Kulüpler Birliği bizi hapishanede ziyaret etmediler. Kırgınım tabi. Eski Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kanun geldiği zaman veto edebiliyordu. Ben şahsım olarak 156 seneyle yargılanmam için iddianame hazırlandı. İddianame hazırlanmadan da 6222 sayılı kanunun yanlış olduğu ve değiştirilmesi hususunda çalışmalar yapılıyordu mecliste.  Bu kanun o zamanki Sayın Başbakan Recep Tayyip Bey tarafından ve hukukçular hazırladıkları, bunun yanlış olduğunu söyleyenler, bunu hazırlayıp da sunanlar, çünkü bunun bir kupmas tezgahı olduğunu bilenler o gün bunun değişmesine inanan insanlar, Sayın Recep Tayyip Erdoğan hasta yatağındayken, rahatsızlığında bu kanunun yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek bu kanunu hazırladılar. Mecliste CHP ve MHP beraber onların da genel başkanları onay vererek, altındaki çalışanları başkan yardımcıları veya kurulların başları hepsi bu kanunu çıkarmak için çalışmalar yaptılar. Gece yarısı uğraştılar. Bu kanunu o gün çıkaran AKP’li, CHP’li MHP’li  milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bu kanun gitti Sayın Cumhurbaşkanına. Sayın Cumhurbaşkanı şunu söyledi:    Sayın Abdullah Gül bey. "Ben içime sindiremedim" veto etti, 900 tane kanundan 2 kanunu veto etti. Bir tanesi taşeronlukla ilgili ve bizim bu kanunumuz. Şimdi soruyorum Ahmet Sever bey danışmanı bizim İhsan Bey’e de söyledim, tanıyormuş ara sor : "Bu yazılan kitapta bununla ilgili neden herhangi bir bilgi koymadılar, veto etme sebebi neydi." Bu olaydan 4-5 sene geçti. Şimdi ne düşüyor Sayın eski Cumhurbaşkanı bu konuda. Vicdanen rahat mı şu anda? Sayın başbakan o zamanki şu andaki Sayın Cumhurbaşkanımız bunun üzerine gitmeseydi, bu kanun çıkması lazım buna inanmasaydı, bizlerin yanlış hapis yatacağına inanmasaydı, ve bu kanun çıkması için tekrar meclise göndermeseydi, bizler ömrümüzün belki şu an burada olmayabilirdik de. Başka şartlarda da olabilirdik. Bunları acaba Sayın eski Cumhurbaşkanı vicdanen kabul ediyor mu? Bunu öğrenmek istiyorum. Sayın Arınç'a da söylüyorum, "Bu kanun geri gelmez" dedi. Bu kanun geri geldi, bakın biz buradayız, kaçmadık. Bana 6 sene 3 ay hapis cezası, 5. Ankara’daki Yargıtay Ceza Dairesi ceza verdi. Ben 1 sene mahkemelerde devamlı savunma yaptım, arkadaşlarım savunma yaptı. Ama Ankara’ya giden savunmalarımız; Aziz Yıldırım savunması işte şöyle yazıyor, yazıyor..bitti. Benim savunmam yok hiç burada. Bir tane torbanın içinde. Aynı benim savunmam İlhan Ekşioğlu’da. Aynısı Mecnun başkanda. Biz hepimiz aynı şeyleri mi söyledik orada. Biz aynı şeyden mi suçlanıyorduk?  Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Devlet Bahçeli’ye ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve onun arkadaşlarına o günkü şartlarda bu kanunun çıkması için mücadele edenlerin hepsine hem buradan selam gönderiyorum, hem saygı duyuyorum,  hem de teşekkür ediyorum. Ben, arkadaşlarım ve camiam için.  Bunu herkes bilsin. Her şey zamanında ve yerinde hatırlanacaktır. Biz hiçbir şeyi unutmadık, unutmayız bunu bilsinler.  Daha çok şey söyleyeceğiz.  Hukuka güveneceğiz. Bu ülkede kumpas bittiyse hak ve hukuk öndeki belgelere göre olacaksa o zaman saygı duyuyoruz." 
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Şenes Erzik bizim hangi davamızda bulundu?”

"UEFA bugün Yunanistan’la ilgili karar verdi. Olimpiyakos başkanını şikayet ettiler, gittiler bunlar şike yaptılar diye. Ret etti, ‘mahkeme bitmeden bunların hiç biri delil değildir’ diye. Kabul etmediler. Tapeleri falan. Bizim ki etti tabi. Ben gittim CAS’ta. O dönemde Romanya’nın bir takımının problemi vardı orada, UEFA’daki başkan vekillerinden biri veya onların temsilcilerinden biri kulüple beraber aşağıya geldi. Şenes Erzik bizim hangi davamızda bulundu? Hiç biri yardımcı olmadı.  Şenes Erzik'e Azerbaycan FF Başkanı randevu vermiyordu. Araya girdim neden vermiyorsun dedim, Moskova’ da görüştüler. Konuşturmasınlar beni fazla.. Türkiye’nin hangi haklarını korumuşlar? Fred davası…"
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Mesele Aziz Yıldırım meselesi değildi”

"Bizim aleyhimize Levent Bıçakçı Trabzonspor'a akıl hocası oldu. Türkiye’de ihtilal yapılıyor daha bunlar farkında değil. Sivil ihtilal yapılıyordu. 50 bin  kişiyle.. Neden kaçıyorlar. Niye? Suçlular çünkü. Kırmızı bültenle aranıyorlar. Ben ceza yemiştim 6 sene 3 ay..2 sene 2.5 sene hapis yatacaktım özel uçakla geldim. Niye saklanıyorlar, neredeler onlar. İddianame daha doğru dürüst açıklanmamış, Beşiktaş’taki başsavcı bütün basını topladı, açıklamalar yaptı. Hangi davada bu hareket yapılmıştır. Savcı söz verdi, Mehmet Berk. Cihan Kamer, Nihat Özdemir ve birisi gittiği zaman bizim arkadaşlardan ‘siz bu kanunu çıkartın, ben hemen işleme koyacağım, başkanı bırakacağım.’6222 değişme kanunu. Kanunun çıktığı bir gün öncesinde bizim iddianameyi çıkardılar ve bizi sevk ettiler. Biz çok şey biliyoruz. Mesela Aziz Yıldırım değildi. Askeri darbe de ne olduysa sivil darbe de o olacaktı."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Bizi suçlayanlar neredeler?”

"UEFA şahsi olarak ceza veremez. 45 dakika CAS’ta savunma yaptım. 5 dakikadan fazla konuşturamazlar;  45 dakika konuştum.  ‘Daha söyleyeceksiniz buyurun’ dediler.  Türkiye’nin bütün profilini o gün çizdim orada. CAS’ta şunu söylediler, ‘Biz ancak emniyetten gelenler üzerinden yorum yapabiliyoruz, çünkü sizin federasyon bunları gönderdi.’ Davayı biz çekmedik, çektirdiler. Şenes bey söylesin. Ben hapishaneydim, ‘çekilmesine karşıyım’ dedim. Rasim Ozan’da söylemiş. Demiş ki ‘biz hep beraber Fenerbahçe’nin aşağıya gitmesi için çalıştık.’ O süreçte TV’ye çıkanlar, bizi suçlayanlar neredeler?
 

İbrahim Akın’a da baskı yaptılar, ‘sana lisans vereceğiz’ dediler. Ama doğruları söylediği için genç lisans aldı. Beşiktaş’a gelen insanların hepsine dediler ki, ‘Aziz Yıldırım için bir şey söyle’ dedi. Aziz Yıldırım ergenekonun kasası deniliyordu. Biz haksız yere yapılan operasyondan dolayı üzüldük, ailelerimiz üzüldü."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Benim hiçbir sporcuyla problemim olmaz”

"Mehmet Topal’la ilgili de birisi yazıyor. Başkan’la arası yok. Benim hiçbir sporcuyla problemim olmaz. Ben oynayan sporcuların hepsini aynı görür, saygı duyuyorum. M.Topal veya bir başkası ile benim hiçbir sorunum yoktur, olamazda. M. Topal ailece çok sevdiğim insandır. Eşiyle beraber herkesin yardımına koşan, iyi bir aile. Hoca istediği için oyuncu aldık. Bunu yazanlar lütfen dikkatli yazsınlar. Bunların aileleri var. Samandıra’ya giderim, niye gitmeyim. Hepsi benim ailem. Yönetici her yere gider, sorumluluk onda olduğu için."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Hakem odasına hayatımda hiç gitmedim”

"Hakem odasına hiç hayatımda gitmedim. Hep kolidorda karşılaştım. Cüneyt Çakır’ı ben beğenmiyorum. Rize’de son dakikada penaltıyı verse ben ona hakem derim. Bizim oyuncu kafayı uzattı, diğer oyuncu ayağı kaldırdı; kale çizgisinde. Orta saha da olsa faulü verir mi? Verir.  

TRT’de diyor ki yorumcu, ‘Vtor Pereira devre arasında arkadaşımla konuştum, 9 maç dayanamaz diyor. Sen söyle. Ben burada olduğum sürece Vitor burada kalacaktır.  Ozan’ı hemen kiraya ver diyemezsin? Ben 7 milyon Euro para verdim."
 

Giuliano Terraneo: “Sow'un sözleşmesinde 17 milyon Euro'ya serbest kalır maddesi var”

"Sow için gelen 15 milyon Euro'lık teklifi reddettik. Sow bizim için çok önemli bir oyuncu. Fenerbahçe'de kalmak istiyor mu, bilmiyoruz. Sow'un sözleşmesinde 17 milyon Euro'ya serbest kalır maddesi var. Bu bedeli veren olursa bizim yapabileceğimiz bir şey kalmaz. Bugün giderse bizim takımımızı zor durumda bırakır. Kendisinin gidip gitmemesi konusuyla ilgili bizimde kafamızda soru işaretleri var. Bu durum 2-3 güne kadar netleşir. Çok kolay değil yerinin dolması. Başkanımızla da hocamızla da konuştuk bu teklif geldiğinde. Oyuncu isterse, 17 milyon verilirse, oyuncunun gitme hakkı var."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Sow bana 'gitmek istemiyorum' dedi”

"Sow'un sözleşmesinde 17 milyon Euro'ya serbest kalır maddesi var. Ben Metris’teyken Nihat Özdemir, Ferit Şahenk, Ali Koç bonservis bedelinde destek oldular ve bu oyuncuyu aldılar. Onların ve kulübün katkılarıyla transfer yapıldı. 4 buçuk yıllık anlaşma yaptı oyuncu ve 3 buçuk yılını burada geçirdi. İlk geldiği yıl 3 buçuk milyon Euro, seneliği 2 buçuk milyona yakın bir bedel artı maç başıyla anlaşma yaptı. Paranın çoğunu 2 senede aldı. Dubai’deki bir kulüp almak istiyor. Kulübü temsilen birileri geldi, 15 milyon Euro veririz, 7 buçuğu peşin diyorlar. Hoca burada kalmasını isterim dedi. 17 milyon veriyorlarsa, gidiyorlarsa yapacak bir şey yok dedi. Bunun dışında zaten sağ tarafa bir oyuncu bakıyor ve birini alacaklar. Sow’la ilgili madem gitmek istiyorsun, biz seni satmak istemiyoruz. Huzurumuzu kaçıracaksan biz sana yardımcı oluruz, gidersin. Kamuoyuna deklare et. De ki; ben ayrılmak istiyorum, bana iyi bir teklif var. Teşekkür et. Gereken kolaylığı yapalım. Sow bana 'gitmek istemiyorum' dedi. Tamam dedik o zaman kal. Sonra, gitmek istemiyorum idmana çıkmam diyormuş. Sow yolcu görünüyor. Ya yolcu, ya tribüne yolcu. Kafasını karıştırmışlar. Huzuru bozanı affetmem. Kimse sana bir şey demiyor. Antrenör de oynatıyor. Satmamamızın sebebi de; biz bu takımdan başarı bekliyoruz. Sow’un biraz daha üzerindeki oyuncuların değeri 15-20 milyon. Terraneo bu konuda uğraşıyor. Fazla konuşmak istemiyor, onun yerine ben dile getirdim."
 

Giuliano Terraneo: “Türk yardımcı antrenöre ihtiyaç olursa Başkanımız var zaten”

"Zaten şu anda teknik kadromuzda Türk yardımcı antrenörler var. Hocamızın 3 Portekizli yardımcı antrenörü ve 2-3 tane de Türk yardımcı antrenörümüz var. Türk yardımcı antrenöre ihtiyaç olursa
Başkanımız var zaten. O yardımcı olur."
 

Guiliano Terraneo: “Hocamız maçı takımla beraber yaşıyor”

“Hocamız maçı takımla beraber yaşıyor. Bu heyecanla takımı motive ediyor. İnsanlarda seviyor bu tarzını. Shakhtar Donetsk maçında olan olay birazcık daha fazlası hocanın isteğinden. Kötü bir şey yapmak istediğini düşünmüyorum. Kesinlikle öyle bir amacı yoktu” 
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Benim kulübümden gönderdiğim adam, benim takımım hakkında nasıl yorum yapacak?”

"Lig TV'nin yaptığı yanlış. Lig TV Darülaceze’ye döndü. Benim kulübümden gönderdiğim adam, benim takımım hakkında nasıl yorum yapacak? Tasvip etmiyorum. Herkes için geçerli. Bir takımı çalışan ayrıldı, al Lig TV’ye yorumcu olsun. Benim için şahıs önemli değil. Önemli olan pozisyon."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Vitor Pereira basında kimseyle konuşmuyor, işini yapmaya çalışıyor”

"Vitor Pereira basında kimseyle konuşmuyor, işini yapmaya çalışıyor.  Ötekilerin basınla muhbbeti var. İsmail hocayı ayrıldıktan sonra İsmail Kartal'ı yanıma çağırdım, gel seni Avrupa'ya eğitime göndereyim dedim. İsmail Kartal’ı göreve getirirken bana göre hata yapmadık. Şampiyon olsaydı, şampiyon yapmış hoca olacaktı. Aykut Kocaman'la görüşmüyorum. Muhattaplarım değiller."
 

Başkan Aziz Yıldırım: "Türkiye’de kulüpleri bekleyen bir tehlike de kur meselesi"

"Türkiye’de kulüpleri bekleyen bir tehlike de kur meselesi. 2013’ten bugüne kadar Euro bazında yüzde 33’lük Türk parasıyla devalüasyon olmuştur. Gelirlerimizin çoğu, yüzde 70’’e yakını TL karşılığıdır ama giderlerimizin yüzde 70’i Euro’dur. 2013’le 2015 arasında Fenerbahçe’nin bütçesi 250 milyon dolar,yıllık. 2 yılda 500 milyon dolar. Yıllık bütçemiz kadar şu an açık oluyor. Bütün kulüpler için. Bütün kulüpler borçlanıyor diyorsunuz. Bunu devlete sorun. Ben 2011’de anlaşma yapılırken şartları biz oluşturduk o zamanki Federasyon başkanı Sayın Mahmut Özgener’le beraber. Bende Kulüpler Birliği Başkanı’ydım. Yüzde 50’sini Dolar yapmıştık, kalanını Türk parası yapmıştık. Enflasyon oranı da artıyordu, zamanı bittiği zaman, 4-5 yıllık anlaşmaydı, bittiği zaman yüzde 20 artış yapılması lazımdı. Ne yaptılar kimse bilmiyor. Federasyona yazı yazıyoruz anlaşmalardan bize göndermiyorlar. Onlar ne para verirse biz eyvallah diyoruz. Lig TV’nin sahibi kimdir bilmiyorum. Ben bir kulübün başkanıyım. Bilmiyorum."
 

Başkan Aziz Yıldırım: "Kanunu yapanlar, benim gibi Metris'te yatanları spor dışında bırakmaya çalışıyor"

"2011’de yayın ihalesini federasyonla beraber biz yaptık. Helvacılar melvacılar, Şahinler, kaplanlar ne kadar Fenerbahçe düşmanı varsa oturmuş Kulüpler kanunu çalışıyor. Fenerbahçe düşmanları Kulüpler Birliği yasası hazırlıyor. Kanunu yapanlar benim gibi Metris'te yatanları spor dışında bırakmaya çalışıyor. Ben aptal değilim, bunlar Fenerbahçe düşmanı."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Kulüplerin aleyhine kanunlar var”

"Ben Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Kulüpler yasasına mütabık değilim. Televizyonumda ve fenerbahce.org’da çıkaracakları kanunu yayınladım. Onun üzerine kanunu çektiler. Göksel’le konuşuyorum, bir sorunumu yok. Dün Ankara’ya gittim. Mehmet Baykam Bey, federasyonda çalışması ve Konyaspor’la ilişkileri, diğer branşlarla ilgili çalışmaları olduğu için her şeyi bizim gibi düşünüyor. Kulüplerin aleyhine kanunlar var. Biz bildirmiştik, o da aynı şekilde bu kanunlarda bizi destekliyor. Spor Genel Müdürlüğü’ne Sportif Müsabaka ve Gösteri Hasılatının dağıtımına dair yönetmelik uyarınca yüzde 7 oranında Spor Genel Müdürlüğü’ne bizim hasılattan pay alıyor. İl müdürlüğünün payı var ayrıca. Bunun değişmesi lazım. Hepimiz bununla ilgili ona destek vermeliyiz. Kulüpler denetlensin ama denetlenme yeri yeni bir mekanizmada olmamalı. Ben Sportif A.Ş. olarak Maliye ve SPK’ya kayıtlıyım. Beni denetleyebilirler. Maliye gelir el koyar, gerekli işlemi yapar. Yeni mekanizma işi çoğaltır. Kanunu yapanlar benim gibi Metris'te yatanları spor dışında bırakmaya çalışıyor. Ben aptal değilim, bunlar Fenerbahçe düşmanı. Saha kenarı reklamlarında yüzde 10 Spor Genel Müdürlüğü payı var. Spor Genel Müdürlüğü bana ne veriyor. Bunlar kalkarsa kulüplere gereken baskıyı yaparsınız. Bunları yapmazsan kulüpleri sömüreceksin sonra başarılı değilsiniz diyeceksiniz. Herkeste zihniyet bu. Sporu bu hale bunlar getirdi diyorlar. Yüzde 5 forma reklamından pay alıyor. Biz yazılı olarak verdik, kaldırın bunları dedik. Bunları kaldırmazsan serbest olamam ve hesap veremem. Amatörlere muafiyet dedik ona da bir şey yapamadılar."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Yunan takımıyla maç oynuyoruz, Türk medyası olmuş Yunan medyası”

"Yunan takımıyla maç oynuyoruz, Türk medyası olmuş Yunan medyası. 2006’da Dinamo Kiev’le Şampiyonlar Ligi elemesi oynuyorduk. 2-1 mağluptuk. Semih gol attı beraberlik geldi, hakem ofsayt diye golü vermedi. 3-1 yenildik. O zamanki Dinamo Kiev başkanının ağabeyi UEFA’da Asbaşkandı. Adamlar böyle etkili. Bizim basın bu hakem Fenerbahçe’ye kıyak yaptı diyor. Bir maçta da olsun. Keşke gücümüz olsa. Mecbur mu Türk medyası illa doğrucu Davut olacağım diye Fenerbahçe’nin aleyhine yazmaya, söylemeye? 

“1998-2014 yılları arasında  358.370.750 dolar vergi ödedik. 2014 yılı vergi ödemesinde 91 trilyon 158 bin 298 TL vergi ödemişiz. Bütün Fenerbahçe kurumları olarak.” 
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Geçmişte Trabzonspor’a Kulüpler Birliği’nde hep yardımcı oldum”

"Trabzon’da benim dostlarım da var. Geçmişte Trabzonspor’a Kulüpler Birliği’nde hep yardımcı oldum. 2011 yılı kumpas yılıdır. Fenerbahçe üzerinden sivil ihtilal yapılmak istenmiştir. Bütün konular konuşulmuştur, söylenmiştir ama icraat yoktur. Biz 2010 yılında kendi sahamızda Trabzonspor’la berabere kalarak şampiyonluğu kaçırdık. Trabzonspor başkanı yönetimdeki hepsi dostumuz arkadaşlımızdı. Hiçbir tanesi Fenerbahçe Başkanı, yöneticileri bize bir şey ima ettiler mi, istediler mi çıksınlar söylesinler. Diğer kulüplerin kendi meselesiyle ilgilenmem. Ben kendi kulübüme bakarım. Fred konsuunda 2 defa doping çıktı, Brezilya federasyonu ve Shakhtar’ın gücü bu konuyu kapatmıştır. Bugün Yunanistan’da olan olay da, Olimpiakos-Panathinaikos çekişmesin de dahi UEFA böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Başkanlarıyla da oturdum, Terraneo ile beraber gittik, oyuncu için görüşmüştük. UEFA’dan karar çıktı bir şey yoktur diye. Bizim hiç gücümüz yok. Tam tersi ispiyonculuk var. Türkiye’de Fenerbahçe’yi bütün kulüpler, Beşitaş’ı ayırıyorum, küçük kulüplerle ilgili bilgim yok ama Galatasaray kulübü, Trabzonspor taraftarları her yere yazdılar çizdiler. Keşke o savunmaları yaparken orada olsaydılar, dinleseydiler. Bu dava şike davası olarak bitmiştir. Bu davanın şike mike olmadığı ortaya çıkmıştır. Kumpas olduğu söylenmiş ve söylenmektedir. Bu dava bitmiştir. Bu dava kumpastır. Trabzonspor’a Fenerbahçe’yle uğraşmak bir şey kazandırmaz. Bundan sonra gider gelir dengesini sağlayarak geleceklerini garanti altına almaları gerek. Hep toplumda kavgalar olmasın diye gem vurduk hep. Trabzon halkı bilsin; Fenerbahçe onların en çok dostu olduğu camiadır. Burada da, orada da. Arada bazı insanlar kendi menfaatleri için iki camiayı karşı karşıya getirmişlerdir, getirmeye devam ediyorken seslerini kesmişlerdir. Bu yanlış. Yarın sokakta bu insanlar birbirlerine bir şey yaptıkları zaman bunun sorumlusu bizler oluruz. Mahkeme şike yaptı derse, Trabzon halkı haklıdır. Yaptıkları mücadeleden dolayı ki, şu an mücadele yapmıyorlar, karalama yapıyorlar onu da söyleyeyim. Kupa elbette onlara gidecektir. Mahkemeyi beklesinler."

Başkan Aziz Yıldırım: “2006’da Denizli’deki operasyon değil miydi?”

"Ben dost elimi uzatmıyorum, doğru ve gerçeği söylüyorum. Benim orada dostlarım var, dostlarımla da konuşmuyorum. İyi insanlar ve yürekli insanlar var, burada da var. Her yer de var.  Tekrar söylüyorum, orada yürekli benim saygı duyduğum insanlar var. İstanbul’da da var. Gençlerbirliği’ni zor bela yendik. Oradaki çocuk çıktı dedi ‘Trabzon için oynadık’ ve Trabzon transfer etti. O çocukların ne suçu var. Sivil darbe yapmak isteyen insanların yaptığı operasyondur bu. Bugün Cumhurbaşkanı her gün söylüyor, boşuna mı söylüyor. Ben inanıyorum ki ondan başka da kimse mücadele etmiyor Türkiye’de. Herkes menfaatleri doğrultusunda kenara çekilmiş, bir şey söylemiyor. Bir tek Sayın Cumhurbaşkanı kavgasını yapıyor, bu da böyle biline. 2009-2010 Fenerbahçe şampiyonluğu kaybetti, Bursaspor şampiyon oldu. Orada da dinlemeler var, kayıtlar var. Niye o kayıtları çıkarmıyorlar. Adam yüzüme söyledi, Mehmet Berk söyledi. ‘Şampiyon olmasaydınız bu işi yapmayacaktık’ dedi. O sene şampiyon olsaydık, o sene yapacaklardır. Beni bu dava hariç 2 yerden dinlemişler. 2006’da, Denizli’deki operasyon değil miydi? Bir gün anlatırız."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Benim muhattabım TBF başkanıdır

"Benim muhattabım TBF başkanıdır. Ergin Ataman milli takıma devam ederse, Fenerbahçe milli takımdaki oyuncularını göndermeyecek, çekecek. Başkanımız, Zafer Kalaycı ve Revivo konusunda yaşanılanları anlattı. Ergin Ataman bizi mahkemeye vermiş, ayın 17’sinde mahkeme var. Ben oraya gideceğim, o da gelsin. Yaptıklarını göstereceğim. Ya Ergin Ataman milli takımın ya da Galatasaray’ın hocası olacak. Sen madem ki vatan için hizmet ediyorsunuz, aldığın parayı şehit ailelerine ver.. Sen Fenerbahçelili armalı havluları tekmeleyeceksin… Ribery, Hagi, Popecsu geldi almadım. İlkan’ı şartları iyi olduğu için aldım.  Keşke bütün antrenörler Tanjević gibi ahlaklı olsa. Herhangi bir hareketini gördünüz mü? Turgay Demirel, Obradovic’i istedi, hayır dedim."
 

Guiliano Terraneo:”Hedefimiz üst seviyeler”

"Avrupa’nın üst seviyelerine ulaşmak istiyoruz. Avrupa’da hedefimiz her zaman yüksekler için mücadele etmek, ligde de şampiyon olmak."
 

Başkan Aziz Yıldırım: “FenerbahçeYandex’i kullanalım, Kulübümüze kazanç sağlayalım”

"Benim veliahtım yok. Bir oyum var, o gün Ali Koç başkanlığa aday olursa ona kullanırım. Kenan Evren Lisesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Üniversite ile ilgili çalışmalar bitti,  Eylül ayı içinde müracaatı yaparız. Lütfen sporcuları incitmeyerek, daha fazla destekleyelim. Taraftarlardan ricam, yeni bir oluşum içindeyiz. Bu oluşumla ilgili bazı projeler gündeme getirdik. 1 milyon üye projesi ve FenerbahçeYandex.  FenerbahçeYandex ile Fenerbahçe bir kademe daha ileri gidebilir. Fenerbahçeyandex’e girin ve diğer takımlara örnek olalım. Ülke olarak mutlu huzurlu olalım.  Bizlere sahip olun. Emek verenler için diyorum. Amatör branşlara önem verin, değerli basın. Atletlerimiz dünya Şampiyonası’nda Ramil finalde, Escobar altıncı oldu, daha fazla yer verin bu haberlere. FenerbahçeYandex’i kullanalım. Kulübümüze kazanç sağlayalım."