Başkanımız Ali Koç'tan Atakaş Hatayspor galibiyeti sonrası açıklamalar

02.02.2021

Başkanımız Ali Koç'tan Atakaş Hatayspor galibiyeti sonrası açıklamalar

Başkanımız Ali Koç, 2-1 galibiyetimizle sonuçlanan Atakaş Hatayspor maçının ardından basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Karşılaşmayı değerlendiren Başkanımız Ali Koç, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Karşılaşmayla ilgili Başkanımız Ali Koç, “Her zaman diyorum; kötü oynarken 3 puan önemlidir. 3 puan için mutluyuz. Altay'ı da tebrik ediyorum. Hatayspor'u da tebrik ediyorum, ikinci yarı iyi oynadılar. Önemli bir 3 puan.” diye konuştu.

Mesut Özil'in Fenerbahçe formasıyla ilk kez süre almasını değerlendiren Başkanımız Ali Koç, “Mesut Özil bir 15-20 dakika süre aldı galiba. Tabii çok fazla kendini gösterme imkanı bulamadı. Gönül isterdi ki hem Almanya'dan İngiltere'ye gittiği zaman karantina süreci hem Türkiye'ye geldiği zaman karantina süreci olmasaydı. Karantinayı geçirmesi gerekti. O karantina süreci olmasaydı şimdi daha hazır, daha çok süre alıyor olurdu. Hafta sonu daha hazırlıklı olurdu. Ama sonuçta pandemi dönemi yaşıyoruz ve kim olursan ol, hangi takımın oyuncusu olursan ol riayet etmek zorundayız. Ama yine de ilk defa sahaya ayak basması bizler için olumlu. Biz daha geç bekliyorduk.” dedi.

Yaptığı önemli kurtarışlarla dikkat çeken kalecimiz Altay'ı tebrik ettiğini belirten ve müthiş bir oyun çıkardığının altını çizen Başkanımız Ali Koç, Hatay deplasmanıyla ilgili şu şekilde konuştu:

“Hatay'a gelmek her zaman güzel. Buranın insanı, doğası, tarihi, lezzetleri ve dostluklar… İple çektiğimiz bir deplasmandı. Geçen hafta Başakşehir'e karşı 5-1 galip geldiler. Zor olacağını biliyorduk. Öyle ya da böyle 3 puanla ayrıldık. Şampiyonluk yolunda, böyle zor bir müsabakada, nispeten iyi oynamadığımız bir maçta 3 puan almak çok çok önemli. Ben burada Antakya Valimiz Sayın Rahmi Bey'e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Bey'e ve bizlere ayak bastığımızdan ayrılana kadar ilgi, alaka ve sıcak misafirperverlik gösteren bu güzel şehrin tüm vatandaşlarına çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle de havaalanından otele kadar takımımızı meşalelerle karşılayan, moral veren, motivasyon veren tüm Fenerbahçelilere de teşekkür ediyorum. Bu 3 puan onlara armağan olsun.”

Başkanımız Ali Koç, “Burada anladığımız kadarıyla eşten, dosttan etraftan, esnaftan, gittiğimiz yerlerden bizi ağırlayan kişilerden -diğer takımlar da buraya geliyor ama- Fenerbahçe geldiğinde biraz daha farklı olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla bizim de arzumuz var. Hem Valimize, hem de Belediye Başkanımıza ilettik. Yeni stat açılacağı zaman mümkünse Fenerbahçe'yle yapılacak özel bir maçla açılması. Fenerbahçe'nin buraya geleceği ve inşallah o zamana kadar da bir nebze olsun taraftarın alınacağı bu güzel stadın Fenerbahçe'yle yapılacak özel maçla açılması için arzu ve önerilerimizi ilettik. İnşallah gerçekleşir.” ifadelerini kullandı.

Başkanımız sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim buraya karşı farklı bir muhabbetimiz var. Buranın çocuğu olan yöneticilerimiz var. Dolayısıyla mutlu geldik, mutlu ayrılıyoruz. Onun dışında şu an daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Hafta sonu çok çok önemli maçımız var. İnşallah Luiz Gustavo'da büyük bir sıkıntı yoktur ama Gustavo ciddi bir şey olmazsa kolay kolay maçı terk edecek oyuncu değil. Ondan endişeliyiz. İnşallah onun dışında da başka biri hasarımız yoktur, sınırdaki oyuncularımız da sarı kart görmediler. Şimdi tüm konsantrasyonumuzu, odağımızı, enerjimizi hafta sonu oynanacak müsabakaya vereceğiz."

İrfan Can transfer süreci ile ilgili de Başkanımız Ali Koç, “Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Hem kendisi için hem ailesi için ama daha da önemlisi camiamız için hayırlı uğurlu olsun. Çok söylenecek şey var hiç söylenmeyecek noktalar var ama şunu söylemek istiyorum. Bir nebze olsun 3. senemiz de 5.transfer penceresinde bir nebze bizim nasıl hareket ettiğimizi görüyorsunuz. Biz fazla konuşmadan odaklandığımız oyuncu transferini bitirmeye ve perde arkasında müzakereler, başvurular futbolcuyla anlaşma ve imzadan sonra konuşmayı tercih ediyoruz. Mesut Özil'in transfer sürecinde de şunu söyledim. 'Ne gaza geldik, ne gaza getirdik' bizim tarzımız bir transfer sonuçlanmadan ilgilendiğimiz oyuncuyla 'o bizi istiyor, biz onu istiyoruz, şöyle yapıyoruz, böyle yapıyoruz', rakamlar havada uçuşuyor, öyle değil. İrfan Can özelinde bakarsanız galiba Erzurum maçı sonrasıydı, Başakşehir böyle bir tasarrufta bulunuyorsa 'bizde ilgileniriz' dedik. Sportif Direktörümüz Kaptan Emre Belözoğlu Başakşehir'e bir yazılı başvuruda bulundu. Bir de en son Rize maçından sonra Sayın Alper Bey dedi ki, 'Fenerbahçe isterse alır.' Onun dışında hiçbir şey söylemedik. Alper Bey'e bir soru geldi, öyle söyledi. Biz genelde konuşmuyoruz, gittik işi bitirdik, işi bitirdikten sonra da açıkladık. Bu da bizim tarzımız. Rekabet her zaman transferde olacaktır, bazen kazanırsınız, bazen kaybedersiniz. Bu gayet doğaldır, dünyanın sonu da değildir. Her takımın yaptığı transfer bu yatırımı yapan tüm takımlara hayırlı uğurlu olsun ama şuna da bir parantez açmak istiyorum. Başakşehir Futbol Kulübü, başkanıyla profesyonelleri ile ve süreçte dahil olan yöneticileriyle bizim gördüğümüz, yaşadığımız ve tecrübe ettiğimiz kadarıyla son derece profesyonelce davrandılar. Kendi kulüpleri menfaatleri çerçevesinde ne gerekiyorsa, iki taraftan da mümkün olduğu kadar maksimum derecede şeffaflıkla teklifleri aldılar. Ondan sonra da kendi kulüpleri çıkarı için, çıkarları doğrultusunda ne uygun gördülerse o şekilde hareket ettiler. Bu sürecin ben son ayağına dahil oldum. Ama gördüm ki hakikaten dendiği kadar kurumsal bir kulüpmüş. Dendiği kadar da iyi yönetiliyormuş. Bunu yaşayarak gördüm bu süreçte. Onların da tutumu için, her iki tarafa tutumu için teşekkür etmek istiyorum. Transferin son ayağında ben oyuncuyla şahsen görüştüm. Sadece kulüplerin anlaşması önemli değil, oyuncunun da arzu etmesi, gönlünün gideceği takımda olması lazım. Hiçbir sıkıntı görmeyince imzaları attık, işi bitirdik. Bu süreçteki tavırları için Başakşehir Kulübü'ne Sayın Göksel Gümüşdağ'a ve tüm profesyonellerine teşekkür ediyorum.” dedi.