Başkanımız Rıfat Perahya'nın Kulübümüz Genel Kurulundaki Konuşması

28.06.2021

Başkanımız Rıfat Perahya'nın Kulübümüz Genel Kurulundaki Konuşması

Sayın Divan Başkanı,

Sayın Başkan ve YK üyeleri,

Değerli Kongre Üyeleri,

Sizleri 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bundan 29 yıl önce ortak sevdaları Fenerbahçe olan 50 iş insanı merhum Mustafa Koç'un liderliğinde 1907 Fenerbahçe Derneği'ni kurdu.

Derneğimiz tarihi boyunca Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri, amaçları ve değerleri doğrultusunda Fenerbahçe'nin başkanı ve yönetimi kim olursa olsun hiçbir beklentisi olmadan Fenerbahçe'mize destek vermek ve geleceğine yönelik projeler geliştirmek vizyonu ile hareket etti.

Bu süre zarfında;

-Erkek Basketbol takımımızın yönetiminden, Fenerbahçe logosunun tescil edilmesine,

-Fenerium'un kurulmasına öncülük etmekten, 1907 tribününün inşaasına,

-Farklı amatör şubelerin sponsorluğundan, 100 yıllık tarihimizi anlatan Asr-I Fener kitabının hayata geçirilmesine,

-3 Temmuz'da camiamızın tek vücut Adalete Fener Yak diyerek başlattığı kampanyadan, aydınlık geleceğimiz olan 1907 ÜNİFEB'in kurulmasına kadar birçok projeyi hayata geçirmekten ve Fenerbahçemize katkı sağlamaktan her zaman gurur duyduk.

Son 1,5 senelik dönemde Futbol altyapıyla ilgili sorumluluk aldık. Ülkemizde ve dünyada zorlaşan ekonomik şartlar futbol endüstrisini de olumsuz olarak etkiledi. Dolayısıyla Profesyonel Futbol takımımızın başarısı altyapıdan gelecek kaliteli oyunculara bağımlı olacak. Altyapı oyuncularımızın hayallerini gerçekleştirip başarılı olabilmeleri için ilk yapılması gerekeni tesislerin modernleşmesi olarak belirledik. Bildiğiniz gibi Dereağzı'ndaki Futbol Akademisi binası hem 1907 Derneği'nin hem de üyelerimizin ve fedakar Fenerbahçelilerin vermis oldukları destekler sayesinde yapıldı.

Huzurlarınızda kuruluşumuzdan bugüne kadar Fenerbahçe için vaktini, aklını, enerjisini ve gerektiğinde maddi desteğini esirgemeyen tüm Fenerbahçelilere teşekkür etmek istiyorum.

Değerli Fenerbahçeliler,

Bugün yönetim kurulumuzun 17'inci maddeyle Genel Kurul'un onayına sunduğu 3 yeni şube kurulması konusunda söz almak istedim. Camiamızı diğer kulüplerden ayıran en önemli farkı; Türkiye'de ve hatta dünyada gerçek anlamda spor kulübü olmanın hakkını veriyor olmamız.

8 amatör şubemizde son 20 senede önemli yatırımlar yapıldı. Takımlarımız Türkiye'de şampiyonluk yarışının en büyük favorileri olurken Avupa'da da sayısız başarı kazandı. Türk sporunun gelişmesi için Fenerbahçe'nin almış olduğu bu sorumluluk tüm Fenerbahçeliler için bir övünç kaynağıdır.

1907 Fenerbahçe Derneği olarak 2016 yılında ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca gencin ilgi duyduğu Espor alanına yatırım yapmaya karar verdik.

Espor ekosistemine girerken amacımız geleneksel spor kulüplerinin, geleceğin spor dallarına yatırımlarına öncü olmak, Fenerbahçe adını ve renklerini hızla gelişen dijital oyun dünyasına taşımaktı.

Her yıl büyümeye devam eden Espor sektörüne dünya çapında yapılan yatırım 2021 yılında 4 milyar doları, Esporun düzenli izleyicilerinin sayısı ise 640 milyonu geçti.

1907 Fenerbahçe Espor olarak 12 takımımızda 100 kişilik ekibimiz bulunuyor. En fazla takip edilen oyunlardan biri olan League of Legends'da 4 senede 3 Türkiye Şampiyonluğu kazandık. 2018 yılında Dünya Kupası'na katıldık ve gruplardan çıkıp ilk 16 takım arasına giren ilk Türk takımı olduk. Bugüne kadar 100'den fazla şampiyonluk kazanan takımlarımız Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Kore, Vietnam ve Belarus'da gerçekleşen uluslararası turnuvalarda ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

Fenerbahçemiz için hayata geçirmekten gurur duyduğumuz bir başka proje de 1907 Fenerbahçe Engelli Basketbol takımı oldu. Amacımız; Türk sporunun ve özellikle amatör şubelerin gelişmesinde öncü olan Fenerbahçe'nin engelli bireylerimizi spor yapmaya teşvik ederken paralimpik oyunlara da ilk adımı atmasını sağlamaktı. 2019 yılında isim sponsoru olduğumuz takımımız ilk sezonu hem Türkiye Ligi'nde hem de Avrupa'da katıldığı Euroleague 3 Kupası'nda Şampiyon olarak tamamladı. 1907 Fenerbahçe olarak daha ilk senemizde bu başarılara ulaşmak ve uzun yıllardır Engelli Basketbolda varolan ezeli rakiplerimizi geride bırakmak bizleri fazlasıyla gururlandırdı.

Bu girişimin kalıcı ve sürdürülebilir olabilmesi için ikinci sezon öncesinde 1907 Fenerbahçe Engelli Basketbol takımını derneğimiz bünyesine aldık. İkinci sezonumuzda pandemiye kadar oynanan 19 maçta namağlup olarak liderliğimiz devam ederken ligler tehir edildi. Takımımız bugünlerde oynanan Play-Off müsabakalarında Beşiktaş ile yarı final mücadelesi veriyor. Bu sezonu da Şampiyonlukla bitireceğimize yürekten inanıyoruz. Tüm Fenerbahçelilerden ve özellikle kongre üyelerimizden engelli basketbol takımımızın bir maçına gelmelerini ve verilen mücadeleye canlı olarak şahit olmalarını istirham ediyorum. Ağustos ayında Tokyo'da yapılacak Paralimpik Oyunları'nda 3 oyuncumuz milli takım kadrosunda yer alacak. Paralimpik oyunlardan bahsetmişken yaklaşık 25 sporcusuyla olimpiyatlara en çok sporcu veren Fenerbehçe Spor Kulübü'nün bir parçası olmaktan gurur duyduğumuzun altını çizmek isterim.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün izniyle bugüne kadar Espor ve Engelli Basketbol şubelerinin mali ve idari yönetimini 1907 Fenerbahçe Derneği olarak yaptık. Kısa zamanda önemli başarılar elde ederek sürdürülebilir yapılar kurduk. Genel Kurulumuzun onay vermesi durumunda, 2 şubemizin önümüzdeki 3 sene boyunca kulübümüze hiçbir mali yük getirmeyecek şekilde yönetimine devam etmeye talibiz.

Ayrıca, kadın futbolunun Avrupa'da önümüzdeki 10 yıl en hızlı gelişecek ve kulüplere gelir sağlayacak futbol alanlarından biri olacağı ifade ediliyor. Yaşamın her alanında olduğu gibi kadının sporda da güçlendirilmesi bilinciyle formasında “He For She” logosunu taşıyan Fenerbahçemizin kadın futbolunda var olması ve bu branşın gelişmesine öncülük etmesi en büyük arzumuz.

Bu doğrultuda yeni kurulması planlanan Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı'na da mali ve idari konularda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Geçtiğimiz dönemde görev alan Yönetim Kurulu üyelerine ailelerinden, iş ve sosyal hayatlarından feragat ederek Feerbahçe'ye katkı sağlamak için iyi niyetle çalıştıklarına tanık olduk. Bu süreçte her türlü yoruma, öneriye, eleştiriye ve iş birliği fırsatlarına açık olduklarını tecrübe ettik. Fenerbahçe'ye fayda sağlamak için özverili çalışmalarından dolayı hepsine tek tek teşekkür etmek isterim.

Aday olan yeni Yönetim Kurulu üyelerine de başarılar dilerim. Yeni listede hem geçen dönem görev almış olan 10 ismin olması hem de kendi alanlarında uzman kişilerin katılacak olmasını görmekten çok mutlu oldum. Yeni kan Fenerbahçemize dinamizm getirecektir. 3 senelik yeni dönemde başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum. Özellikle Başkanı olduğum 1907 FB Derneği başta olmak üzere tüm derneklerimizin taşın altına elimizi koyarak Başkanımız ve Yönetim Kurulumuza destek olmamız gerekiyor.

Sözlerimi tamamlarken önemli bir konuya değinmek istiyorum; Fenerbahçe'nin geçmişiyle geleceği bir bütündür. Geçmişi sarıysa geleceği de laciverttir. Fenerbahçe'nin başarılı olmasını isteyen bu kadar dış etken varken Fenerbahçe'ye gönül veren herkesin bir olması, birlik olması, tek vücut olması şarttır. Değerlerimizi korurken sportif başarı yakalamamız ve geleceğimizi teminat altına alabilmemiz için bu bütünlüğü sağlamak zorundayız.

Fenerbahçeliyim diyen, çubukluya gönül veren, Fenerbahçe için taşın altına elini koyan herkes Fenerbahçe'nin ta kendisidir.

Bu vesileyle Genel Kurulumuzun hayırlı ve başarılı olmasını diler, sizlere ve tüm Fenerbahçe camiasına saygılarımı sunarım.