Beko Basketbol Ligi'nde Play-Off Serisi Başliyor

05.05.2012

Beko Basketbol Ligi'nde Play-Off Serisi Başliyor

Beko Basketbol Ligi 2011-2012 sezonu Play Off mücadelesi, 5 Mayıs Cumartesi günü oynanacak müsabakalarla başlıyor. Ligde ilk 8’e giren takımların şampiyonluk mücadelesi vereceği yarışta; Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımız, çeyrek finalde Beşiktaş Milangaz ile karşılaşıyor. 0-0 eşitlikle başlayan çeyrel final serisinde 2 galibiyete ulaşan takım adını yarı finale yazdıracak. Serinin ilk maç 6 Mayıs Pazar günü saat 15.00’te Akatlar Spor Salonu’nda oynanacak ve LigTV3’ten naklen ekranlara gelecek.

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımız normal sezonu; 21 galibiyet, 9 mağlubiyet ve 51 puanla 5. sırada tamamlarken, siyah-beyazlılar ise 22 galibiyet, 8 mağlubiyet ve 52 puanla 4. basamakta yer aldı.

İki takım arasında sezon içinde oynanan maçlardan ilkini siyah-beyazlılar 83-78, ikincisini ise Takımımız 86-82 kazanmıştı.

Öte yandan bilindiği üzere bu sezon çeyrek finaller 3 maç (kazanılmış 2 maç) üzerinden oynanacak. Diğer turlardaki maç sayısında bir değişikliğe gidilmeyerek, yarı finaller 5 maç (kazanılmış 3 maç) ve finaller 7 maç (kazanılmış 4 maç) üzerinden gerçekleştirilecek. Bir diğer değişiklik ise eşleşmelerde sağlanan avantajla ilgili. Bilindiği üzere geçtiğimiz sezonlarda, normal sezonu üst sırada bitiren takımın turdaki saha avantajını elde etmesinin yanı sıra, eşleşmedeki rakibine normal sezon maçlarında iki kez üstünlük sağlayan takım seriye 1-0 önde başlıyordu. Bu sezondan itibaren artık tüm turlardaki seriler, normal sezondaki üstünlük durumuna bakılmadan 0-0 başlayacak.

Ancak üst sıradaki takımların saha avantajı korunacak. Buna göre 3 maç üzerinden oynanan serilerde birinci ve gerekirse oynanacak üçüncü maç normal sezonu üst sırada bitirmiş bulunan takımın sahasında oynanacak. Saha avantajı açısından yarı final ve final serilerinde bir değişiklik olmayacak. Eskiden olduğu gibi 5 maçlık seride ilk iki ve beşinci maç, 7 maçlık seride ise ilk iki ve gerekirse oynanacak beşinci ve yedinci maçlar normal sezonu üst sırada bitirmiş bulunan takımların sahasında oynanacak.