21.06.2012

"ben Bir Takim Oyuncusuyum"

Bir takım oyuncusu olduğunu söyleyen Fenerbahçemizin yeni transferi Dirk Kuyt, kendisi için takımın elde ettiği başarıların kendi bireysel başarılarından daha önemli olduğunu ifade etti. Mevkisini "İleri uç oyuncusu" şeklinde tanımlayan Kuyt, kaybetmeyi hiç sevmeyen bir yapısının olduğunu da belirtti.

İmza törenini ardından FB TV’de canlı yayına çıkan Kuyt, ismin telaffuzundan takma adlarına, batıl inancı olup olmadığından, engelli çocuklar için kurduğu vakfa ve aile bireylerine kadar bir çok konuda özel açıklamalar yaptı.

Türkiye Ligi’nde oynamaktan keyif duyacağını söyleyen Kuyt, Fenerbahçe’ye transfer olmasında büyük etkisi olduğunu söylediği Aykut Kocaman’dan olumlu ifadelerle söz ederken, "Çok önemli bir oyuncu ve çok önemli bir kaptan" şeklinde tanımladığı Alex’in kendi gol rekorunu kırması için de elinden geleni yapacağını söyledi.

Fenerbahçe’den teklif gelince kendimi ayrıcalıklı hissettim

Kuyt, imza töreni ve bulunduğu süre içinde edindiği izlenimleri hakkında "Aynı şeyleri dün de yaşamıştım. Buraya geldiğimden beri çok güzel şeyler yaşıyorum. Ben ve tüm aile bireylerime de aynı ilgi gösteriliyor. Hiçbir yerde böyle karşılanmamıştım. Çok yoğun bir ilgi gördüm, çok özel anlar yaşadım. Açıkçası daha evvel İstanbul’da birkaç kez bulunmuştum. Futbolcu olarak geldiğinizde gezeceğiniz yerler sınırlı oluyor ama ülke adına, kulüp adına fikir sahibi oluyorsunuz. Fenerbahçe ile Feyenoord arasında oynanan maçta taraftarların müthiş desteği ve o atmosferi görme şansım olmuştu. Fenerbahçe’den teklif gelince kendimi ayrıcalıklı hissettim. 2 gündür bana gösterilen ilgi nedeniyle kendimi çok mutlu hissediyordum" diye konuştu.

Önemli olan takımın başarısı

Oyun anlayışı ve hangi mevkide oynayacağı konusunda ise Kuyt, "Ben bir takım oyuncusuyum. Benim iyi performans göstermemin yanında takım olarak da başarılar göstermemiz önemli. Bireysel başarıların yanında takım olarak yakaladığınız başarılar benim için daha önemli. Önemli olan birlikte elde edilen başarıdır ve ben de gittiğim yerde bunu ararım. Ben hep kendimi ileri uç oyuncusu olarak tanımlarım. Birden fazla pozisyonda oynayabilirim. İleri uçta sağda, sol kanatta veya forvetin arkasında oynadım. Ama ben kendimi daima ileri uç oyuncusu olarak adlandırırım. Ama dediğim gibi benim için takım oyuncusu olmak ve başarıları takımla birlikte yakalama önemlidir. Hocam beni nerede kullanmak isterse, takıma katkı yapmak için oynarım, elimden geleni yaparım" diye konuştu. Kendisi hakkında ’Savaşçı’ tabirinin kullanılması hakkımda Dirk Kuyt, "Ben hep kazanmayı seven bir insanım, kaybetmeyi kabullenmem, böyle bir yapım var.  Böyle bir insanım. Futbolda da kaybetmeyi sevmiyorum. Bu yüzden antrenmanlar dahil sahanın her yerinden elimden geleni yapıyorum. O nedenle insanlar benim için ’Savaşçı’ tabirini kullanıyor" dedi.

İsmi nasıl söyleniyor?

Üzerinde oldukça spekülasyon yapılan isminin telaffuzu hakkında ise Kuyt, "Yabancı bir isim olduğu ve telaffuzu zor oldukça bir isim olduğu için herkesi anlıyorum. Flemenkçede doğrusu (Dirik Köayt). İngiltere’de daha kolay söylenebilen şekli ile (Dirk Kayt) Siz de öyle söyleyin hiç problem değil" diye konuştu.

Belki burada bir takma adım olur

Bugün Hollanda’ya geri döneceğini, ancak tatilinin ardından yeniden Türkiye’ye gelmek için şimdiden sabırsızlandığını söyleyen Kuyt, kendisine bazı platformlarda, oyun içindeki çalışkanlığından nedeniyle MR Duracell takma adının verildiğini belirterek,  "Aslında şu anda bir takma adım yok. Bir takma ad takılırsa burada takılır. Takım arkadaşlarımla birlikteyken belki bir isim takılır. Çoğu insan MR Duracell diyor ama bu takma adım değil" dedi. Belli bir uğurunun veya batıl inancının da olmadığını söyleyen Kuyt, "Kendi çalışmama inanıyorum" dedi.

Türkiye liginde oynamaktan keyif duyacağım

Spor Toto Süper Lig hakkında ise Kuyt, "Türkiye Ligi’ni Hollanda’daki futbol oynayan arkadaşlarımla konuştuğum zaman onların bu lig hakkındaki olumlu düşüncelerini öğrendim. Burada çok fazla sayıda büyük maçın olması da ayrıca ilgiyi artırıyor. Türkiye ligi kaliteli bir lig ve benim açımdan oynamanın keyifli olacağı bir lig" dedi.

Euro 2012 bizim için hayal kırıklığı oldu

Avrupa Şampiyonası’nda Hollanda’nın başarısız performansı hakkında ise Kuyt, "Bizim için, Hollanda için hayal kırıklığı olan bir turnuva oldu.  3 maçıda kaybetmek hiç de beklediğimiz bir sonuç değildi. Son Dünya Kupasında güzel bir yerlere gelmişken, bu turnuvada 3 maçı da kaybetmek büyük hayal kırıklığıydı. Hem bireysel olarak çok üzüldüm hem de takım olarak çok üzüldük. Artık başka turnuvalarda başarılı olmaya çalışacağız"  diye konuştu.

Aykut Kocaman transferimde önemli etken oldu

Aykut Kocaman hakkındaki olumlu görüşlerini de dile getiren Kuyt, "İlk başta şunu şöylemek istiyorum ki, onunla çalışmalara başlamayı dört gözle bekliyorum. Kendisinin transfer görüşmeleri için Ali Yıldırım’la birlikte gelmesi, transfer görüşmelerine başlaması, ondan sonra futbol düşüncesini aktarması, takım hakkındaki ve nelere yapmak istediği hakkındaki görüşlerini aktarması beni oldukça etkiledi ve buraya gelmede büyük etken oldu. Kendisiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum çünkü kendisin buraya gelmemde çok etkili oldu" diye konuştu.

Alex, benim attığım paslarla kendi rekorunu kıracak

Kaptanımız Alex ve Alex’in Kuyt transferinden sonra Tiwitter’dan yayınladığı mesaj hakkında ise Kuyt, "Alex, çok saygı duyulacak bir oyuncu. Takım Kaptanımızın mesaj yayınlamasına ve ’Hoş geldin’ demesine teşekkür ediyorum. Çok önemli bir oyuncu ve çok önemli bir kaptan olduğunu düşünüyorum. Alex’le bir birimize çok yardımcı olacağımıza eminim. Öğrendim ki kendi rekorunu kırmasına 5 golü kalmış. Ben kendi oyunumla, kendi attığım paslarla Kaptanımızın bu rekorunu egale etmesi için elimden geleni yapacağım. Kendisi de bana güzel paslar verecek" dedi.

Engelli çocuklar için vakıf kurmuş

Saha dışında ailesiyle vakit geçirmeyi seven biri olduğunu söyleyen Kuyt, bir soru üzerine engelli çocuklar için kurduğu vakıftan da bahsetti. Kuyt, "Ben ailemle vakit geçiriyorum. Bir ev insanıyım, onlarla birlikte olduğum zaman kendimi daha rahat hissediyorum. 4 yıl önce kurduğum bir vakıfla engelli çocuklara spor imkanı sunmaya çalışıyorum. Bir çoğunun bu imkanı yok ve bu artırılmalı. Tesisleri ve imkanları olmadığı için spor yapamıyorlar. Ben de kurduğum vakıfla buna yardımcı olmak istiyorum" dedi. En büyüğü 7 yaşında bir kız ve diğerleri 5, 3 ve 1 yaşlarında(9 Aylık) 3 erkek olmak üzere toplam 4 çocuk sahibi olduğunu söyleyen Kuyt, "Tüm erkek çocuklarım benim gibi futbolu çok seviyorlar. Babaları gibi futbol kafalılar. Bizler pozitif insanlarız. Yüzümüzdeki gülümseme de bulunduğunuz ortamdaki tatminkarlığımızı gösterir. Benim ve eşimin ne kadar huzurlu olduğunu yüzümüze bakarak görebilirsiniz. Bir futbol kulübüne transfer oldum ama aslında görüyorum ki güzel bir aileye geldim" ifadelerini kullandı.

Zirvede olmak için elimizden geleni yapacağız

Taraftara da mesaj ileten ve Kuyt, "2 gündür bana gösterilen ağırlama şekli benim burada başlamak için olan açlığımı daha da artırdı. Benim ruhum en tepede olmak ister Taraftarlarımızın gösterdiği muhteşem destekle zirvede olmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Türkçe öğreneceğim

Türkçe öğrenmek isteğini de belirten Kuyt, "Türkçe dersleri alacağım ve bu dili öğreneceğim. Bu zor olacak ama kulüp içindeki yaşantım ve bu ülkeye adaptasyon için bu çok önemli. Takım arkadaşlarım ve çevremdeki insanların bu konuda bana yardımcı olacağını düşünüyorum. İlk öğrendiğim kelimede ’Merhaba’ oldu" diyerek sözlerini tamamladı.

Fenercell ve Fenerbahçe Kart’tan hediyeler

Kulübümüzün Sarı-Lacivert GSM Hattı Fenercell abonesi yapılan Kuyt, 4 çocuğunu isimlerine ayrı ayrı düzenlenen ve Fenerbahçe Kart’ın yeni projesi olan  Fantorya Kart ile ve kendisi için hazırlanan Premium Kart’ı da büyük bir memnuniyetle kabul etti.