Blatter Ve Platini Görevlerinden Uzaklaştirildi

08.10.2015

Blatter Ve Platini Görevlerinden Uzaklaştirildi

FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Etik Komitesi tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldılar.


Hans Joachim Eckert Başkanlığında toplanan FIFA Etik Komitesi, mevcut başkan İsviçreli Sepp Blatter ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin yanısıra UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini'nin de 90 gün süreyle görevlerinden uzaklaştırılmasına hükmetti. Bu cezaların, 45 günden fazla olmamak şartıyla uzatılabileceği de duyuruldu.


Komite aynı zamanda FIFA Başkan Yardımcılarından Chung-Mong Joon'u da 6 yıl süreyle görevden uzaklaştırırken, ayrıca 100 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdı. Dört isim, cezaları süresince ulusal veya uluslararası hiçbir futbol organizasyonunda görev alamayacak.


Hatırlanacağı üzere Sepp Blatter'in, FIFA harcamaları çerçevesinde Michel Platini'ye 1.8 milyon euro değerinde bir ödeme yaptığı ortaya çıkmış, Blatter de 1999-2002 yılları arasında FIFA'ya danışmanlık yapan Platini'ye bu görev karşılığında paranın verildiğini ifade etmişti. Ancak ödemenin tam 9 yıl sonra yani 2011 yılında yapılması, kafalardaki soru işaretlerini arttırmıştı. İngiliz medyası, para ödendiği yıl Platini'nin Blatter'e FIFA başkanlık seçimlerinde destek vereceğini ve UEFA üyesi 53 ülkeye bu konuda istekte bulunacağını, buna karşın Sepp Blatter'in de Michel Platini'ye bir daha aday olmayacağı sözünü verdiğini iddia etmişti.


FIFA Etik Komitesi, gizlilik kuralları gereği soruşturma sonlanana kadar cezaların gerekçesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapılmayacağını da kaydetti.