Blatter Ve Platini'ye 8 Yil Futboldan Men

21.12.2015

Blatter Ve Platini'ye 8 Yil Futboldan Men

FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl futboldan men cezası verdi.


FIFA Etik Komitesi, FIFA ve UEFA'daki yolsuzluk dosyası ile ilgili kararını verdi. Kurul, 20'ye yakın FIFA yetkilisinin tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarına adları karışan FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8'er yıl futboldan men cezası verdi.


FIFA Etik Komitesi’nin kararına göre, Blatter ve Platini, 8 yıl boyunca futbolla ilgili en ufak bir organizasyonda yer alamayacaklar. Etik Kurul, daha önce Blatter ve Platini'ye 90'ar gün geçici olarak futboldan men cezası vermişti. ABD ve İsviçre'de yürütülen soruşturmaları kapsamında İsviçre Adalet Bakanlığı da geçtiğimiz hafta FIFA ile bağlantılı tüm banka hesaplarını dondurmuştu.


FIFA Etik Kurulu'nun bu kararının ardından, 26 Şubat 2016'da yapılacak FIFA Başkanlığı seçiminde aday olmayı planlayan Michel Platini'nin başkanlık hayalleri tamamen son buldu. Sepp Blatter ve Michel Platini'nin, cezalara itiraz hakları bulunuyor.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmişti. Dünya futbol kamuoyunun büyük tepkisi sonrasında Blatter, istifa edeceğini açıklamıştı. İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu.