Bruno Alves: "fenerbahçe'nin Renklerini Koruyorum, O Nedenle Sertim"

15.01.2014

Bruno Alves: "fenerbahçe'nin Renklerini Koruyorum, O Nedenle Sertim"

Portekizli defans oyuncumuz Bruno Alves, Fair-Play kuralları içinde sert bir oyuncu olduğunu kabul ederek, "Ben takımımın, Fenerbahçe’nin renklerini korumak için sahaya çıkıyorum. O nedenle biraz sert oynuyorum" dedi.


Sabah antrenmanı sonrası basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Bruno Alves kamp, ligin ikinci yarısı ve şampiyonluk yarışı, takım arkadaşları Meireles ve Egemen,  Cristiano Ronaldo, Brezilya’daki Dünya Kupası ve Meireles’le birlikte çektirdikleri çok konuşulan o meşhur fotoğrafa kadar birçok konuda görüşlerini de paylaştı.


En iyi şekilde başlamak istiyoruz

İlk olarak kampı değerlendiren Bruno Alves, "Hazırlık aşamamız çok sıkı geçiyor. Birlikte en iyimizi vermeye çalışıyoruz. Kısa tatilin ardından çok sıkı başladık. Tüm oyuncular fit döndü. En iyi şekilde hazırlanıp lige en iyi bir şekilde başlamak istiyoruz" dedi.

 

Tüm maçlarda karakterimizi ortaya koyuyoruz

İkinci yarı nispeten dezavantajlı bir fikstüre sahip olduğunun söylenmesi üzerine Alves, "Tabii ikinci yarı daha zor olacak. Hava koşulları da bizi zorlayacak. Türkiye ligi rekabetçi bir lig. Evimizde oynadığımıç maçlar dışındaki tüm maçlar zor oluyor. Derbilerin rakip sahada olması bizim çini bir dezavantaj mı bilmiyorum? Çünkü biz tüm maçlarda karakterimizi ortaya koyuyoruz. Geriye düştüğümüz maçlarda da bu daha çok böyle oluyor. Hedefimiz şampiyon olmak her maça ayrı ayrı konsantre oluyoruz Bunun için sahaya çıkıyoruz" diye konuştu.

 

Egemen lider karakterli bir oyuncu

Defansta birlikte en çok oynadığı oyuncumuz Egemen hakkında ise Alves "Takımın defans hattında çok kaliteli oyuncular var.. Tümü kaliteli. Ama tabii Egemen’le dana çok maça çıktık. Egemen lider karakterli bir oyuncu, saha dışında da beni etkiliyor. Defans anlamında iyiyiz diyebilirim. Daha fazla çalışıp kendimizi ilerletmeliyiz. Takım olarak defansımızı daha iyi yapıp sonuca ulaşacağız" diye konuştu.

 

Her oyuncunun ihtiyacı farklıdır

Bireysel çalışmalara verdiği önemin sorulması üzerine ise Alves, "Oyuncularım bireysel çalışmaları gerekiyor. Üst düzey oyuncular en iyi şekilde çalışan oyunculardınr. Hiçbir oyuncu aynı değildir, farklı şeylere ihtiyaçları vardır. En önemlisi kendimizi geliştirip en iyisini ortaya koymak. Daha önceden babamla bireysel çalışıyordum ama şimdi pek çalışmıyorum bir oyuncu sürekli böyle çalışarak kendini geliştirmelidir" diye yanıt verdi.

 

Meireles’e saygı duyulmalı

Takım arkadaşı ve yurttaşı Meireles hakkında ise Alves, "Meireles, Avrupa ve Dünyanın en iyi orta saha oyuncularından biri. Meireles gibi bir oyuncuyu buralara getirmek kolay değil. Onun her zaman en iyisini vermeye çalıştığını ben biliyorum. Ama bazen futbolda kötü anlar oluyor. Her zaman istediğinizi veremeyebiliyorsunuz. Bu anlarda onun hislerini anlamak önemli. O nedenle Meireles’e biraz daha saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

 

Sert oynamayı seviyorum

Tatlı sert oyunu hakkında ise Bruno Alves, "Evet biraz sert oynamayı seviyorum. Biraz sert bir defans oyuncusuyum. Ben takımımın, Fenerbahçe’nin renklerini korumak için sahaya çıkıyorum. O nedenle biraz sert oynuyorum.ama bu fair-play dahilinde bir sertlik" ifadelerini kullandı.

 

Tüm oynadığım takımlarda şampiyonluk yaşadım

Şampiyonluk hedefi hakkında Alves, "Şampiyonluk şansı bizim elimizde, bize kalmış durumda. Antrenmanlarda daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ligin ilk yarısındaki performansımızı  daha da ileri götürürsek bunu başarırız. Sadece ben değil takımdaki tüm oyuncular da aynı mantalitede. Ben kariyerimde oynadığım tüm takımlarda şampiyonluk yaşadım. Burada da bunun için bulunuyorum" diye konuştu.

 

Galatasaraylıların böyle konuşması normal

Galatasaray cephesinden gelen puan farkının kapanacağı yönündeki açıklamaları normal karşıladığını söyleyen Alves, "Galatasaray bizden 8 puan geride. Bize yetişebilmeleri için şimdiye kadar çalıştıklarından daha fazla çalışmaları gerek. Bu şekilde konuşmaları da normal" dedi.

 

Birbirimizi koruma duygusu içinde oluruz

Kasımpaşa-Beşiktaş maçında sahaya giren taraftar olayına benzer bir olayın Fenerbahçe maçlarının birinde de yaşanması halinde ne yapacağının sorulması üzerine Alves, "Aynı olay bizim maçta olursa tüm takım arkadaşlarımız birbirini koruma duygusu içinde olur. Almeida’nın yaptığı da buydu. Almeida’nın yaptığı anlık ve koruma duygusuylaydı. Aynısı bizim maçta olsa tüm takım oraya gidebilir" diye konuştu.

 

Zico Dünyanın en büyük futbolcularından biri

Brezilya’nın efsane oyuncularından ve eski teknik direktörümüz Zico hakkında sorular yöneltilmesi üzerine Alves, "Zico’nun bende çok önemli yeri var.  Ailem 3 jenerasyondur futbolun içinde; babam, açmalarım. Hatta amcalarımdan biri Zico’yla futbol birlikte futbol oynamış, genç yaşta geçirdiği sakatlıkla futbolu erken bırakmak zorunda kalmış. Zico sadece Brezilyada değil Dünyadaki en büyük futbolcularımdan biri. Tabii ki onunla birlikte çalışmak isterdim" dedi.

 

Ronaldo bize örnek teşkil ediyor

Brezilya’da bu yaz düzenlenecek FIFA Dünya Kupası ve geçtiğimiz gün FIFA Yılın Futbolcusu ödülünü alan milli takımdan arkadaşı Cristiano Ronaldo hakkındaki soruları ise Alves şu şekilde yanıtladı:

"Benimi ailemin yarısı Brezilya’da yarısı Portekiz’de ben Portekiz doğumluyum, orada büyüdüm ve orada futbola başladım ama Brezilya’daki yanımı da hiç unutmadım. Benim için Brezilya’da oynamak çok özel bir duygu olacak. Ronaldo çok özel bir futbolcu. Kendisini her yerde kanıtlamış biri.  Çocuklarımın Ronaldo gibi olmasını isterdim. Ronaldo duygularını vererek oynuyor.  Bence bu ödülü daha önce almalıydı.  Kendisi bizim için herkes isin örnek teşkil ediyor. Ödül töreninde yaptığı konuşmada işini duyguyla yaptığını gösteriyor.Dün kendisiyle biraz konuştuk, tebrik ettim yaptığı konuşma da çok duygusaldı alece destekçisi ve sıkı takipçisiyiz"

 

O fotoğraf çok hoşumuza gitti

Bir süre önce Fenerbahçe’nin resmi sosyal medya hesapları, fenerbahce.org ve FB TV’de yayınlanan Raul Meireles ile kendisinin benzeri iki taraftarımızın verdiği pozu yeniden canlandırmaları  hakkında ise Alves, "Fotoğrafı ilk gördüğümüz zaman çok hoşumuza gitti. Raul’den bana bıyık çizmesini ve kendisinin de dizlerinin üzereni oturmasını söyledim. Böyle bir şey çıktı. Seyirciler her zaman sizi destekliyor. Onlara bir şeyler vermelisiniz. Biz de bunun için böyle bir çamlılaşma yaptık" diye konuştu.

 

Türkiye tüm turnuvalarda olmalı

Türk Milli Takımının Brezilya’da yer alamaması hakkında yöneltilen sorulara ise Bruno Alves, "Aslında Tür Milli Takımı’nın tüm maçlarını izleyemedim. O nedenle le neden katılamadıklarını bilemem. Ama Türkiye’de çok yetenekli ve kendini kanıtlamış futbolcular var. Katılmaması sürpriz. Federasyonun ve  ilgili kişilerin bunu değerlendirmesi ve gerekli şeyleri yapması gerekiyor. Türkiye’de futbol çok seviliyor ve Türkiye’nin dünyadaki tüm bu tip turnuvalarda olması gerekiyor.  Ama neden olmadığı kritik edilip değerlendirilir" diye konuştu.

 

Genç oyuncular takım formasyonuna uygun yetiştirilmeli

Takımdaki genç oyuncular hakkında ise Alves, "Genç oyuncuların hepsinin ayrı ayrı yetenekleri var.  İyi oyuncular ve hisleriyle oynuyorlar. Bence oyuncular küçük yaşlarda takımın formasyonuna uygun yetiştirilmeli. Bu yaş da 13-14 yaşları olmalı. Portekiz’de ve Avrupa’da bu böyle. Türkiye’de bu yaş daha küçültülürse, 17-18 yaşlarında hazır bir şekilde gelirler" diye konuştu.

 

Bruno Alves, şu an kendi kariyerine odaklandığını ama ileride ilerine öğrendiklerini başka insanlara aktarmak istediğini belirterek sözlerini noktaladı.