05.05.2012

Bu Bir Haber Skandalidir

Bir gazetede yayımlanan ve "Kürekte Skandal" başlığını taşıyan haberde, Kürek Şubemizin Hırvatistan’da katıldığı bir yarışmada başka kulüplere ait lisansları bulunan sporcuları Fenerbahçe adına yarıştırdığı ve bu suretle altın madalya kazandığı yazılmaktadır.

Baştan sonra yanlış ifade ve bilgilerle dolu haberde de görülmektedir ki, Fenerbahçe Spor Kulübü hakkında maksatlı haber yayınlamaya devam edilmektedir.

Kürek Şubemizin kaptanı Çağlar Özdemir yayınlanan haberle ilgili olarak Resmi Sitemize şu açıklamayı yapmıştır:

Kürek sporu ve yarışmalarında basketbol ve diğer branşlara ait kurallar geçerli değildir. Açık yarışlarda yarışma komitesine verilen isimlerin başka kulüplerde lisansları olsa bile; yarışması, derece alması skandal değil, doğal bir durumdur. Adı geçen gazete popülist bir habercilik yaparak bunun bir skandal olduğunu belirtmiş, aslında habercilikte bir skandala imza atmıştır.

Kürek sporunu takip eden gazeteciler ve yazarlar çok iyi bilmektedir ki; Uluslararası açık yarışmalarda oyuncu isimleri belirtilerek takım adına sporcu yarıştırabilirler. Bununla ilgili bir kısıtlama söz konusu değildir.

Yurt içi ve ya yurt dışında kulüplerarası bir yarışmada bu oyuncuları zaten yarıştıramazdık. Yarışma komitesi bizden bu oyuncularla ilgili lisansları göstermemizi isterdi. Ama açık yarışlarda ısrarla tekrar ediyorum böyle bir kural yok.

Özkan Özkara ve Muhammet Canşi isimli iki sporcumuz kendi kulüplerinden izinli olarak Fenerbahçe kafilesiyle yola çıkmış, yarışmış ve kazanmışlardır. Madalyaları müzemizde değil, kendilerindedir. Bundan sonra da yarışacak ve kazanacaklardır. Olayı bir başka boyuta getirmeye çalışmak, Kürek sporu ile ilgili bilgisizlikten kaynaklanmaktadır."