"bu İki Günü İyi Değerlendirin"

01.03.2012

"bu İki Günü İyi Değerlendirin"

Kulübümüzün Türk spor tarihinde bir ilk olarak gerçekleştirdiği tahvil ihracı ile ilgili olarak, Kulübümüz Asbaşkanlarından Ali Koç ve Cihan Kamer bir basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu Basın Toplantı Odası’nda yapılan toplantıda Asbaşkanlarımızdan Ali Koç, "Türkiye’de ilk kez, bir spor kulübü şirketi tahvil ihracında bulunuyor. Ekonomi süreçlerini de iyi bir şekilde geçerek gerekli onayları aldık. Son 5 yılda çok ciddi başarılar elde ettik. Aldığımız madalyalarla Guinness Rekorlar kitabına girdik. Mümkün olan her yerde başarılı olmak gerektiğini herkes biliyor. Bir kurumun tahvil ihracında bulunabilmesi için sanılanın aksine finansal durumunun kötü değil son derece sağlam olması gerekir.

Kulüp olarak yüzde 49 oranında hisse satmak gibi bir şansımız da vardı ancak biz bunu istemedik hisse satışımızı yüzde 15’te tuttuk. 

Hisselerimizin yakın zamanda daha da değerleneceğini düşündüğümüz için hisse satma yolunu tercih etmedik ve tahvil çıkartmayı uygun gördük. Türkiye’de tahvil çıkartan birçok kurum var ki spor kulübü olanak bunu biz yapıyoruz. Bizim hedef tahvil hedefimiz 3 veya 3.5’tur. Bu tahvillerden yararlanarak kısa vadeli borçlarımızı kapatmak uzun dönemde ise gelecek ihtiyaçları karşılamak temel hedefimizdir. 

Fenerbahçe Sportif A.Ş kurulduğu ilk günden bu yana, değerine değer katan, finansal açıdan güçlü bir kurum olduğu ve aynı zamanda borsada işlem gören bir şirket olarak her türlü yükümlülüğünü tam olarak yerine getirdiği için tahvil ihracına gereken izinleri alabilmiştir. 
Destek vermek isteyen tüm taraftarlarımız; Denizbank, Garanti Bankası, Vakıfbank şubelerinden ya da bu bankaların telefon bankacılığı merkezlerini arayarak, tahvil talep başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yaşadığımız süreçte, Kulübüne eşsiz bir manevi destek sağlayan ve Kulüpleri için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyleyen taraftarlarına Fenerbahçe Sportif A.Ş üzerinden maddi olarak da katkıda bulunabilecekleri yeni bir  yöntem sunmaktadır. 
Üstelik bu yöntemde tahvil alarak kulübe maddi kaynak yaratan Fenerbahçe taraftarları da yarattıkları kaynak üzerinden para kazanmış olacaklardır. Örneğin; 1000 Lira’lık tahvil alan bir taraftar, 2 yılın sonunda faiz oranlarının bugünkü seviyelerde olması varsayımı ile ana parasıyla birlikte 1225 Lira gibi bir rakam kazanmış olacaktır.

Tahvil ihracı, Fenerbahçe Sportif AŞ’ye banka faizlerinden daha düşük bir maliyetle kaynak yaratmakla kalmıyor aynı zamanda Fenerbahçe tahvillerinden satın alan taraftarlarımıza ve yatırımcılarımıza da devletin çıkardığı tahvillerden yaklaşık 3 puan daha yüksek faiz getirisi imkanı sunuyor.

Cuma akşamına kadar tahvil taleplerini toplamayı sürdüreceğiz. Öz kaynağımızın 5 misline kadar tahvil çıkartabilme olanağına sahibiz ancak biz bunu 100 milyon TL’de tutmayı tercih ettik. 

3 Temmuz’dan bu yana taraftarlarımızdan çok büyük destek vermek,  katkı sağlama isteği duyuyorlardı. Biz de bu tahvil çerçevesinde taraftarımızın isteklerine cevap verebilmeyi umuyoruz. Hem onlar katkı sağlayabilecekler hem de biz taraftarımızın kazanmasını sağlayabileceğiz.

Gelişen teknolojiler açısından bakıldığında tüm işlemler dijital ortamda yapılıyor ve her hangi bir belge kişilere yazılı olarak verilmiyor ancak taraftarlarımızdan her hangi bir yaptırımı olmasa da hatıra kalması açısından bir belge verilmesi konusunda talepler alıyoruz. Bunun için Denizbank ile görüşüyoruz. Her hangi bir finasal değeri olmasa da tahvil alanların ellerinde benim böyle bir tahvilim var demek istediği için bu belgelerin tasarımını hazırlatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Öte yandan asbaşkanlarımızdan Cihan Kamer ise toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bu yaşadığımız süreçte taraftarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizi madden çok desteklediler. Dimdik yanımızda durdular. Biz yöneticilerin zor gününde yanında oldular. Maddi açıdan da Sayın Ferit Şahenk’e, Sayın Nihat Özdemir’e ve Sayın Ali Koç’a şahsım ve taraftarlarımız adına teşekkür ediyorum. Tüm sponsorlarımıza da teşekkür ediyoruz. Desteklerini sonuna kadar sürdürdüler. Biz yönetim olarak tahvil satın alma işini son güne bırakıyoruz. Bunda bir fayda varsa bunu önce taraftarlarımızın elde etmesini istiyoruz. Kişisel olarak benim tavsiyem; yatırım yapmak isteyen taraftarlarımızın 500 ve 1000 liradan az tahvil almaması yönünde... Yatırım konusunda düşük meblağlar banka komisyonları ve masrafları düşünecek olursak yardımcı olmayacaktır."

Asbaşkanlarımız açıklamalarının ardından toplantıya katılan basın mensuplarının sorularını cevaplandırdılar.

Yurtdışındaki taraftarlarımızın tahvil alımına katılması ile ilgili sorulan bir soruya ise Asbaşkanımız Ali Koç, "Yurtdışındaki vatandaşlarımız yatırım yapmak istiyorlarsa Denizbank’ın yurtdışındaki şubelerinden alma şansı bulabilirler ancak kısa süreli bir talep toplama süreci de söz konusu." yanıtını verdi. 

Asbaşkanımız Cihan Kamer, olası bir tahvil talebinde gün uzatma düşüncesinin olmadığını da ifade etti.

Tahvil toplama sürecinin sona ermesinin ardından talepte bulunan yatırımcıların ikinci el tahvil almasının kulübümüze bir getirisi olup olmayacağı ile ilgili olarak Asbaşkanımız Ali Koç, "İkinci el tahvil toplama işleminin kulübümüze herhangi bir getirisi olmayacaktır" açıklamasını getirdi.

Yatırımcıların aldığı risklerle ilgili sorulan bir soruya Cihan Kamer, "Kendi mali yapımızla ilgili zaman zaman bilgi verip bunun takdirini taraftarlarımıza bırakacağız. Hisse senetlerimiz yaşanan süreçte çok değer kaybetti. Şu andaki kulübümüzün değeri 1 milyar 95 bin TL. Biz bunun sadece yüzde 15’ini halka arz ettik. Bu tek başına bile riskin en az olabileceğini göstermektedir. Ödeme ile ilgili bir sorun olmayacağını dile getirebiliriz" şeklinde yanıtladı.

Futbolcularımızın bu taleplere yaklaşımının sorulması üzerine Asbaşkanımız Ali Koç, "Ne isim ne de miktarları talep toplama sürecinde söyleyemiyoruz. Futbolcularımız da içinde bulundukları duygusal durum gereği tahvil alacaklardır. Zaten, günümüz futbolcularının yatırımlarını değerlendirme konusunda daha akıllıca davrandıklarını görebiliyoruz" diyerek cevapladı. 

Cihan Kamer ise "Çok fazla talep olması nedeniyle yarın öğlene kadar kotanın dolacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle talepte bulunan taraftarlarımızın acele etmelerini öneriyoruz" şeklinde son bir hatırlatma ile sözlerini tamamladı.