"bu Kulvarda Sonuna Kadar Gitmek İstiyoruz"

06.03.2013

"bu Kulvarda Sonuna Kadar Gitmek İstiyoruz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Salih Uçan , Viktoria Plzen’in kaliteli bir takım olmasına rağmen, bu kulvarda sonuna kadar mücadele edeceklerine dikkat çektiler.

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Çek Cumhuriyeti temsilcisi Viktoria Plzen ile karşılaşacak olan Fenerbahçemizde, Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncumuz Salih Uçan, karşılaşmanın oynanacağı Doosan Arena’da bir basın toplantısı düzenledi.

"Viktoria Plzen’in çok kaliteli bir rakip"
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Viktoria Plzen’in çok kaliteli bir rakip olduğuna dikkat çekerek, "Zor bir maç olacak. Her maç öncesi ifade edilen ’Zor maç olacak’ söyleminin biraz ötesinde çok daha zorlu bir maç olacak. Rakibimiz hakikaten takım oyununu çok oynayan, takım oyununu çok iyi yakalamış bir rakip. Geçen sezon da bu sezon da Avrupa Ligleri’nde 14 karşılaşma oynamışlar. Tek mağlubiyetlerini UEFA Avrupa Ligi’ndeşampiyonluğa ulaşan Atletico Madrid karşısında almış takım karşısında oynayacağız. Nefes nefese bir yarış olarak gözüküyor. Son ana kadar sürecek bir yarış gibi gözüküyor. Bu yarışta kazananan olmak için, ilk maçta iyi bir skorla sahamıza avantajı taşımak en büyük amacımız.
Milli takımlar seviyesinde Çeklerle karşı karşıya gelmiştik. Milli takım karşısında güçlerini göstermişlerdi. 1 ay sonra yarın yine Çek futbolunun son dönemlerindeki güçlü bir temsilcisiyle oynayacağız. Her iki takıma da başarılar diliyorum"
 şeklinde konuştu.

"İyi bir maç çıkaracağımızı düşünüyoruz"
Aykut hoca Beşiktaş karşısında yenen son dakika golünün takım içindeki havayı nasıl etkilediğine ilişkin soruya ise, "Olmayacağını söylemek insanlığın doğasına aykırı. Morallerimizle yaşıyoruz, üzülüyoruz, seviniyoruz. Üzüldüğümüz maçların ardından oynadığımız Avrupa maçlarınnda iyi sonuçlar çıkardık. Diliyorum Viktoria Plzen karşısında da bu böyle olacak" diye cevap verdi.

"Napoli galibiyeti Plzen için moral oldu"
Çek takımının son 32 turunda Napoli’yi elemesinin önemli bir moral kaynağı yarattığını da dile getiren başarılı antrenör, "Özellikle Napoli galibiyetlerinin ardından Plzen takımı üzerinde büyük bir moral yarattığı bir gerçek. Maçta rakibimizin en önemli kozu da bu olacak" dedi.

"Raul Meireles için kararı bekliyoruz"
Takım kaptanımız Emre Belözoğlu ile Portekizli oyuncumuz Raul Meireles’in olmayışını da değerlendiren Aykut Hoca,"Meireles’in cezasının kaldırılmasıyla ilgili yüzde 1 olsa da umudumuz var. O nedenle bir durum olursa atlamayalım diye yanımızda getirdik. Bekleyeceğiz onun cezasıyla ilgili olarak. Emre’nin transferinin gerçekleştiği anlarda Avrupa’da oynamayacaktı, o nedenle yokluğu ile konuşmanın anlamı yok. Meireles’in cezasının kaldırılması konusunda beklentilerimiz var, ancak olumsuz olursa o andan itibaren seçeneklerimizi ortaya koyacağız" ifadelerine yer verdi.

"Ciddi bir rakiple oynayacağız"
Son 32 Turunda karşılaştığımız Belarus temsilcisi BATE Borisov ile Son 16 Turundaki rakibimiz Plzen’in karşılaştırması istenilen Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "İki rakibi karşılaştırmak hoş olmayabilir. Ancak son derece çok ciddi bir rakiple oynayacağımızı vurgulamak isterim. Elemeyi başarabilirsek bu kulvardaki iddiamızı sonuna kadar götüreceğimiz test edeceğimiz bir rakip olarak gözüküyor. Son derece iyi son derece uyumlu bir rakiple oynayacağımızı söyleyebilirim" açıklamasında bulundu.

"Beraberlik de deplasmandan çıkarılabilecek iyi bir sonuçtur"
Rövanşta oynanacak Viktoria Plzen maçının da seyircisiz oynanma ihtimali ve alınacak beraberliğin avantaj olup olmaması ile ilgili ise Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Avrupa Ligi’nde deplasmanda alınacak bir beraberlik avantajlı olarak kabul edilebilir. Rövanşın evimizde olması ve seyircili olmasını bekliyoruz açıkçası. Bir adım önde olmanız anlamına gelir ikinci maçın kendi sahamızda ve seyircili olması. Beraberlik de bu düzeydeki bir maçta deplasmandan çıkarılabilecek iyi bir sonuçtur" cevabını verdi.

"Her şeyi düşünerek hazırlıklarımızı yapıyoruz"
Bir dönem Galatasaray’da da forma giyen Pavel Horvath ile ilgili düşünceleri sorulan Kocaman, "Kendini çok fazla oynayacak bir futbolcu olarak gösteremedi. Daha çok dışarıda oynadığı futbolla kendisini kanıtladı. Plzen takımının önemli bir kozu olduğunu biliyoruz ve buna göre hazırlanıyoruz" şeklinde konuştu.

"İyi bir skorla sahadan ayrılmak istiyoruz"
Basın toplantısında söz alan genç oyuncumuz Salih Uçan ise "Grupta güzel maçlar oynadık, birinci olarak bitirdik, kolay bir grup değildi. İyi işler çıkardığımızı düşünüyorum. Tarihimizde ilk defa 16’ya kaldık. Yarın kolay bir maç olmayacak. İlk maç deplasmanda oynamamız bir avantaj. İyi bir skor elde edebilmek,  kendi evimizdeki maçta da skorla ayrılarak ilk 8’e kalmak istiyoruz" açıklamalarında bulundu.