"Bu Madalya İçin Çok Çalıştık"

17.08.2017

"Bu Madalya İçin Çok Çalıştık"

Londra'nın ev sahipliğinde düzenlenen 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede altın madalyanın sahibi olan milli atletimiz Ramil Guliyev ve antrenörü Oleg Muhkin ile Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt, Fenerbahçe Televizyonu'nda yayınlanan “Günün Röportajı” programına konuk oldular.

Dünya Şampiyonu atletimiz Ramil Guliyev ve antrenörü Oleg Muhkin ile Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt'un açıklamalarından derlediklerimiz:

Ramil Guliyev: “Bu madalya için çok çalıştık”

“Kazandığım başarıdan dolayı çok mutluyum. Madalya kazanmak için çok çalıştım. Kulübümün ve federasyonun desteği olmadan bu madalya olmazdı. Çok çalıştım. Bitiş çizgisini geçtiğimde madalya kazandığımı anladım ama altın olduğunu bilmiyordum. Bir de koşu bittikten sonra kameraman benimle koşmaya başladı ve ismim de çıkınca altın madalyayı kazandığımı anladım. 2009'da, 2015'te de final koştum ve bu 3. finalim oldu. Bir de ne kadar iyi koşarsan koş, şansın yanınızda olması gerekiyor. Bu sezon çok güzel geçti. 14 yarışta mücadele ettim ve hiç kaybetmedim. İlerleyen dönemde 100 metrede de başarılı sonuçlar elde etmek istiyorum. Londra'da 100 metrede koşma imkânım vardı ama 200 metrede yarışıp madalya kazanmak istedik. Ben bu şampiyonaya madalya için geldiğimi söylemiştim. Yıllardır çalışıyorum ve bu sezon şans da benim yanımdaydı. Açıkçası kazanacağımı hissettim.”

“Fenerium'un tişört yapması beni çok mutlu etti. Bu kulübümün bana verdiği destektir. Kulübüm olmasaydı, ne olurdu bilmiyorum. Fenerbahçe Spor Kulübü, her zaman yanımda oldu. Bizi seven herkesin bu tişörtü almasını istiyorum, böyle de bir çağrıda bulunmak istiyorum.”

“Ne kadar çok sporla uğraşan insan olursa o kadar mutlu oluruz. Atletizm çok önemli bir spor, farklı bir branş.”

“Şu an çok fazla röportaj yaptım, herkes bu şampiyonluk hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Onun dışında dışarıda insanlar beni tanımaya başladı. Bu, beni mutlu ediyor. Dünya Şampiyonu olarak tanıyorlar ve çok mutluyum.”

“Yurda ilk geldiğimde havalimanında çok fazla basın mensubu vardı. Bir anda çok fazla mikrofon uzatıldı. Sürekli sorular soruldu ve şaşkındım. Bu atletizm tarihi açısından önemli bir başarıdır.”

“Bu bir spor ve kazanmak olduğu kadar kaybetmek de var. Bu duyguyu yaşadığım için çok şanslıyım ve çok özel anlar. Podyuma çıkarken ki hislerim tarifsiz. Büyük bir başarı elde ettik.”

“Yarışı kazandıracak saliseler için uzun bir süre çalışıyoruz. Ben sevdiğim işi yapıyorum ve çok mutluyum. İnsan sevdiği işi yaparsa başarılı olur. Mesela kış antrenmanlarımız çok zor oluyor. Hatta o antrenmanları yaparken annemin, “Git oku” dediği aklıma geliyor. Ancak yarışları kazanınca iyi ki bu işi yapıyorum diyorum. Elde ettiğiniz dereceler, başarılar kendinizi farklı hissettiriyor. Daha motive bir şekilde yapıyorsun.”

“Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA) bir listesi var ve o listede bir biyolojik pasaport sahibiyim. ADAMS programı var ve o program gereği bir saat ve adres veriyorsunuz, daha sonra da Doping Kontrol Merkezi'nden sizi kontrol etmeye geliyorlar. 2009'da WADA pasaportuna girdim ve sürekli testlere giriyoruz. Yılda 30-40 kez kontrol olduğu oluyor. Hassas bir konu ve dikkat ediyorum.”

“Usain Bolt'u otelde gördüm ve beni tebrik etti. Çok kısa bir diyalogumuz oldu. Dışarı çıkar çıkmaz etrafını ciddi sayıda insan sarıyor. İnanılmaz bir ilgi var. Spor kariyerini erken bitirmesi bizleri üzdü ama nitekim hepimiz bir gün sporu bırakacağız. Çok sayıda rekora imzasını attı.”

“40 yaşına kadar koşulabilir, sadece ciddi bir sakatlık yaşamamak gerekiyor.”

“Şimdi önümde 4 yarış var. Diamond ve Challenge yarışları var. Bir sonraki Diamond League final yarışı var."

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya: “Ramil için bu bir başlangıçtır”

“2007 yılında atletizm şube kaptanıydım ve o dönem Azeri kökenli bir atletimiz vardı. Ramil'i de o dönem takip ediyordum. O dönem 100-200 metrede koşacak sporcu arıyorduk ve Ramil'i kulübümüze getirdik. Ramil ve babası ile görüştük, ardından vatandaşlık işlemlerini başlattık. Tabii bu süreç zorlu geçti. 2012 yılında bu süreçten dolayı 3 yıl beklemek zorunda kaldık. Tabii biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Ramil'in arkasında durduk ve Ramil'i Türk atletizmine kazandırdık. Bu başarının en büyük mimarları bizler görünebiliriz ama Başkanımız Aziz Yıldırım'ın amatör şubelere verdiği destekle bu başarı olmuştur. Türkiye'deki amatör sporlara çağ atlatmıştır. Bu başarının esas mimarı, sahibi Başkanımızdır. Ramil'den madalya bekliyorduk. Altın madalya kazanması hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından iyi oldu. Ramil Guliyev'in başarısından söz ederken rahmetli babasını da buradan anıyorum. Oleg hocamızın geldiği günden bu yana verdiği destek için de teşekkür ederim. Ramil için bu bir başlangıçtır. Her şey Fenerbahçe ve Türk sporu için. Ben bu başarıda emeği bulunan herkese teşekkür ederim.”

“Ramil'e her bakımdan destek verdik. Ramil'in yanında olduk. O'nun Türkiye'de bir ekip olarak rahat yaşamasını sağladık.”

“Bu bir dönüm noktasıdır. Bir spor kulübü düşünün ki; Dünya Şampiyonu, Dünya 5.'si ve Dünya 12.'si çıkarıyor. Bu kulüp için de büyük bir başarıdır. Fenerbahçe'nin altyapısı çok önemli başarılar elde etmekte. Bu başarılarla çocuğunu atletizm spor okulumuza yazdırmak isteyen yüzlerce insan var ve şubemizi arıyorlar.”

“Fenerbahçe'nin bize verdiği imkanlardan ziyade hedef her zaman Fenerbahçe bayrağını, Milli takım bayrağını en üstte dalgalandırmaktır. 2009 ve 2017 arasındaki sürede bir ekip çalışması var. İnşallah Ramil'in bu başarısı ilk ve son olmaz.”

“Diğer atletlerimizden de madalya bekliyoruz.”

Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt: “Ramil'in başarılı olması için hepimiz yanında olduk”

“Ramil'in bu başarıyı yakalayabilmesi için biz sadece sporcu odaklı çalışmadık, Ramil buraya ailesiyle geldi ve biz her zaman yanında olduk. Onun rahat bir şekilde çalışması için özen gösterdik.”

“Bu sene Kenya'da yapılan yarışlarda final yarışan sporcular var. Aynı şekilde Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda altın madalyamız var. Finallerimiz var. İlerleyen dönemlerde daha çok finallerimiz, madalyalarımız olacaktır.”

Ramil Guliyev'in Antrenörü Oleg Muhkin: “Adım adım bu madalyaya ulaştık”

“Biz Dünya Şampiyonası'na gitmeden önce, o güne kadarki hiçbir yarışı kaybetmedik. Amacımız da bu seriyi devam ettirmekti ve bunu başardık. Madalya kazanacağını yarı finalde anladım. Büyük bir başarı elde ettik. Yaptığımız analizler sonunda madalya kazanacağımızı biliyorduk. Büyük ve stresli yarış olacağının farkındaydık ve hata yapmadan yarışı tamamlamak zorundaydık. Bu madalya, bu başarı sadece bizim değil, Fenerbahçe'nin desteğiyle oldu. Adım adım bu madalyaya ulaştık.”

“Önümüzdeki sene Avrupa Şampiyonası ve orada bir başarı elde etmemiz gerekiyor. Tabii 2020 Tokyo Olimpiyatları var ve oradan da kesin bir madalya ile dönmemiz gerekiyor. Hazırlıklarımızı ona göre yapacağız. Her 200 metre koşan sporcu 100 metre koşmak zorunda ancak Ramil bu sene 200 metrede daha başarılı olduğu için Dünya Şampiyonası'nda altın madalya geldi."