12.08.2012

Burcu Ayhan Olimpiyat 12.'si

2012 Londra Olimpiyatları’nda, bayanlar yüksek atlama finalinde yarışarak, Türk Atletizm Tarihinde bir ilki gerçekleştiren Fenerbahçeli Milli Atletimiz Burcu Ayhan, 1.93’ü 3 hakkında da geçemeyerek, Olimpiyat 12.’si oldu. Bayanlar yüksek atlamada ilk 3 sırayı Rus ve ABD’li atletler paylaştı.

Oyunların sondan bir önceki gününde, Londra Olimpiyat Stadı’nda TSİ 21.00’de başlayan bayanlar yüksek atlama finaline Fenerbahçeli Milli Atletimiz Burcu Ayhan, 1.89’luk çıta yüksekliğiyle başladı. Sol dizindeki ağrıları nedeniyle dizlik takarak yarışan Burcu Ayhan, 1.89 metrelik yüksekliği ilk 2 hakkında geçemedi. 3. hakkında seyircilerin büyük desteğiyle bu yüksekliği geçen atletimiz, daha sonra 2 gün önceki seçmelerde geçmeyi başardığı 1.93 metreyi denedi. 3 hakkında da bu yüksekliği geçemeyen Burcu Ayhan, olimpiyatlarda, yüksek atlama finalinde (Erkek ve Kadın) yarışan ilk Türk Sporcu ve olimpiyat 12.’si olarak yarışmayı tamamladı.

Kadınlar yüksek atlamada altın madalyayı Rus atlet Anna Chicherova 2.05’lik derecesiyle kazandı. ABD’li Brigetta Barrett 2.03 ile ikinci, Rus Svetlana Shkolina ise yine 2.03’le  üçüncü sırada yer aldı. Barrett ve Shkolina, Londra’daki finalde kariyerlerinin en iyi derecelerini yaptı.