Çağlayan Duruşmalarinda İlk Gün Sona Erdi

20.02.2012

Çağlayan Duruşmalarinda İlk Gün Sona Erdi

Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimizin de yargılandığı tarihi davaya Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda devam edilmeye başlandı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bugün Olgun Peker ve bağlantılı olduğu iddia edilen kişilerin savunmaları alındı. Mahkeme heyeti, dava öncesinde avukatların görevsizlik ve yetkisizlik taleplerini reddetti.

Geçtiğimiz hafta Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nde başlanan davada 4 gün boyunca 401 sayfalık iddianame okunmuş, ardından duruşmalara Çağlayan’da devam edileceği bildirilmişti. Silivri’de olduğu gibi Başkanımız ve yöneticilerimizi yalnız bırakmak istemeyen taraftarlarımız da bugün saat 07.30’dan itibaren adliyenin önünde toplanmaya başladı. Davanın başladığı 09.45 sularında toplanan kalabalık 1000 kişiyi geçmişti. Geniş güvenlik önlemleri altında sayıları here geçen dakika artan taraftarlarımız slogan ve pankartlarla Başkanımız ve yöneticilerimize destek vermeye devam etti. İlk gün duruşması 20.45’te sona erdi.

Mahkeme başlamadan önce duruşma salonunun oldukça küçük olması nedeniyle girişte bazı sıkıntılar yaşandı. Salona ilk olarak, bugün savunması alınacak Olgun Peker ve bağlantılı olduğu kişilerin yakınları, tanıkları ve avukatları alındı. Salonun küçüklüğü nedeniyle akredite olmuş basın mensuplarının da ancak bir kısmı salona alınabildi. Birçok tutuklu yakını, gazeteci ve bazı avukatlar salona girmedi. Kargaşanın giderilmesinin ardından mahkeme 09.45’te başladı. Mahkemede ilk olarak görevsizlik ve yetkisizlik taleplerini değerlendirdi. Ancak bu talepler Mahkeme Heyeti tarafından reddedildi.

Fenerbahçe’ye Çağ Atlatan Bir Başkan AZİZ YILDIRIM

Bu arada adliye önünde Başkanımız Aziz Yıldırım’ın görev yaptığı sürede Fenerbahçe’deki gelişmeleri anlatan kitaplar dağıtıldı. ’Fenerbahçe’ye Çağ Atlatan Bir Başkan AZİZ YILDIRIM’ başlıklı 214 sayfalık kitap ’Tesisler’, ’Sportif Başarılar’ ve ’Ekonomik Atılımlar’ isimli bölümlerden oluşuyor. Kitapta Aziz Yıldırım’ın başkanlığındaki 14 yılda Fenerbahçe’de her alanda gösterilen atılımlar detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Duruşmada Mahkeme Heyeti, Olgun Peker’in savunmasını almaya devam ediyor.

Öte yandan Başkanımız Aziz Yıldırım’ın avukatlarından Abdullah Kaya, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abdullah Kaya, Yıldırım’ın savunmasına yarın başlamasını beklediklerini ifade ederek, bir soru üzerine, "Davanın ne kadar süreceği konusunda herhangi bir şey söyleyemem" yanıtını verdi.

Avukat Kaya ayrıca, Aziz Yıldırım’ın savunmasıyla ilgili basında çıkan haberlerle ilgili olarak da, "Başkan ya da avukatlarından herhangi bir beyan gelmediği sürece itibar etmeyin. Zaten bu da başkanımızın sözüdür" ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın savunmasıyla tüm Türkiye’yi sarsacağı yönündeki iddialara da yanıt veren Kaya, "Göreceğiz. Başkan diyorsa doğrudur" dedi.

Kaya, görevsizlik taleplerinin mahkemece reddedilmesi ve tahliye talepleri ile ilgili de konuşarak, "Biz taleplerimizde bulunacağız. Öncelikle sorguyu görelim taleplerimizi ona göre yapacağız. Görevsizlik talebimizi mahkeme reddetti. Bu mahkemenin takdiridir. Mahkemenin Sporda Şiddetin Önlenmesi’ne yönelik yasayla Özel Spor Mahkemeleri kuruldu. Bunlar da Asliye Ceza Mahkemeleri. Dosyanın görülmesi gerektiği yer de orasıdır. Biz bu talebi yaptık mahkeme de reddetti. Takdir mahkemenindir biz gerekli itirazlarımızı yapacağız" dedi.