Caner Erkin:"lideriz Ama 30 Puanda Olmaliydik"

29.11.2011

Caner Erkin:"lideriz Ama 30 Puanda Olmaliydik"

Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncularından Caner Erkin, daha fazla şans bulduğu ve başında iyi hazırlandığı bu sezonda daha istekli oynadığını söyledi. Gerçek bir Fenerbahçeli ve sahada çok hırslı bir futbolcu olduğunu söyleyen Caner, Fenerbahçe’nin gerçek bir neferi olmak için tüm gücünü sahaya yansıtmaya çalıştığını  kaydetti. Hocası görev verirse sağ kanatta da oynayabileceğini belirten Caner, lider olmalarına rağmen Fenerbahçe’nin şu anda 30 puan civarlarında olması gerektiğini savundu.

Caner Erkin, FB TV ekranlarından canlı yayınlanan Günün Röportajı programında taraftarlardan gelen soruların yanıtladı. Caner Erkin bir çok konuda yöneltilen soru ve yapılan yorumlar karşısında şunları söyledi:

Son maçlarda kaybedilen puanlarla ilgili olarak Caner "Son maçlarda oyunun sonunu getiremiyoruz. Aslında çok iyi paslaşıyoruz ve kötü de oynamıyoruz. Zaten iyi oynasak bile hiçbir şekilde skor alamadığınız zaman kötü oynadığımız varsayılıyor" diye konuştu.

Kendi performansıyla ilgili olarak ise Caner, "Bu sene daha fazla oynuyorum, daha fazla şans buluyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse daha da istekli oynuyorum. Sakatlıklardan dolayı 5-6 senedir, sezon başlarında özel çalışmalar yapamıyordum. Bu sene başlangıcından beri güç toplamaya yönelik çalışmalar yaptım. Tabii hırsınızın da olması gerekiyor. Sahaya çıktığım zaman çok hırslıyım. Bu hırsımı kaybetmem de mümkün değil. Çünkü bu benim içimde olan bir şey. Gerçek bir Fenerbahçeliyim. Bunun için de performansımı daha da yüksek seviyeye çıkarmalıyım diye düşünüyorum. Kendimi Fenerbahçe’nin bir neferi gibi görmeliyim ki bütün gücümü sahaya yansıtayım" diye konuştu.

Mevkisi konusunda Caner Erkin, "Hocam bazen içeriye doğru girmemi istiyor, hem savunma hem hücum anlamında koşular yapmamı istiyor. Pres yaptığımızda soldan sağa kadar gittiğim oluyor. Bazen inanılmaz pres yapıyoruz. Baskıyı kurarken zaman zaman saha içi diziliminiz değişiyor. Sağ tarafta oynamam konusunda ise; sağ tarafta hoca oynattığı sürece hiçbir sıkıntı yaşamam. Zaten dünya futbolu da ona gidiyor. Sağ ayaklı futbolcular solda, sol ayaklılar sağda oynayabiliyor. Hocam görev verdirse hiç sıkıntı olmaz" diye konuştu.

İyi şutlar çıkarabildiğini söyleyen Caner, "Gerçekten iyi şut çektiğine inanıyorum. Bu özelliğimin maçlarda daha çok öne çıkması lazım. Kafamda bunu tasarlıyorum. Orta ve şutlarımı daha fazla öne çıkarmalıyım ve daha fazla gol atmalıyım. Bunu gerçekten öne çıkarmak istiyorum" dedi.

"Politik olmayı sevmiyorum bana ters geliyor. Belki mesleğimiz gereği bazen susmalıyız. Bezen susuyorum da. Ama bir şey bana tersse, bu hoca da olsa başkan da olsa arkadaşım da olsa güzel bir dille anlatmaya çalışırım" diyen Caner Erkin, yurtdışı deneyimi hakkında ise "Avrupa’daki altyapılarla bizim altyapılarımız bir değil ama daha iyiye gidecek. Ben çok içime kapanık bir insan olmadığım için fazla bir sıkıntı yaşamadım. Gerçi ilk 1-1,5 ay sıkıntı yaşadım ama sonra dili de öğrendim ve Türkiye’deki gibiydim. Ben sıkıntı yaşamadım ama sıkıntı yaşayan futbolcular olabilir" diye konuştu.

Evliliğin çok güzel olduğunu ve futboluna olumlu yansıdığını belirten Caner, Milli takımla ve kadroya çağrılmayla ilgili olarak "Hocalarımızın tercihine saygı duymak lazım, çağırdıklarında elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Çok pas yaptıklarını ama bu pasların yerinin de önemli olduğunu söyleyen Caner,  "Final paslarını iyi yapsak maçlar 3, 4-0 sıfır biter. Pas yapıyoruz ama nerede yaptığınız da önemli. Bu final paslarını 3. bölge dediğimiz yerde yaparsak bizim için çok daha iyi olacak" dedi.

Lider olmalarına rağmen şu ana kadar daha fazla puan toplamaları gerektiğini belirten Caner Erkin, "Biz lideriz ama şu anda daha fazla puana sahip olmamız lazımdı. Şu anda 30 puan civarında olmamız gerekirdi. Zaten berabere kaldığımız maçlara da baktığınızda hiç biri kazanamayacağımız maçlar değildi" diye konuştu.

Galatasaray maçını konuşmak için erken olduğunu belirten ve "Önce Ankaragücü maçını kazanmalıyız ki Galatasaray maçını da kazanınca bir önemi olsun. Bu nedenle Galatasaray maçını konuşmak bence şu anda doğru değil" diyen Caner Erkin, "Yeni Tuncay" benzetmeleri konusunda ise "Tuncay Ağabey de çok hırslı bir futbolcu" yorumunu yaptı.

Beraber oynarken daha iyi anlaştığı oyuncular sorulduğunda ise Caner Erkin, "Alex ve Emre Ağabeyi söylemeye gerek yok. Onlarla oynadığınızda; takımı rahatlatan oyuncular. Yine Cristian, Topuz ve defansta olmasına rağmen Gökhan’ı bunlara ekleyebilirim. Daha birçok isim de sayabilirim" diye cevap verdi.

Caner, takımdaki arkadaşlıkla ilgili "Takımda arkadaşlıkla ilgili bir sorun yok. Kamuoyunun bunu anlaması lazım. Bu konuda çok üstümüze geliyorlar. Bu her takımda oluyor. Bazen gerginlik ve forma savaşı takıma yarıyor. Forma savaşı içinde gerginlik ve sertlik de olacak. Bunlar olabilir. Abartmadan tartışma da olabilir. Oyuncular bir birlerine bir şeyler söyleyebilir. 35 tane insanı hiçbir şey olmadan bir arada tutamazsınız" diye konuştu.

"Yüzümün sert duruşuna bakıp da  ’Dediğim dedik’ ve sert biri değilimdir. Bazen birden sinirleniyorum. Bu neden oluyor bilmiyorum ve bunu engelleyemiyorum" diyen Caner Erkin, babalık duygusunu ise "Baba olduktan sonra; oğlum yokken bazı şeylere A diyordum şimdi B diyorum.Yaşamım ona endeksli" diye konuştu.

Hedefleri sorulduğunda ise Caner Erkin, "İlk önce Fenerbahçe’de unutulmayacak futbolcular arasına girmek istiyorum. İlk hedefim unutulmaz, hiç unutulmayacak futbolcular arasında yer almak. Adımı gerçekten Fenerbahçe tarihine yazdırmak istiyorum. Bunun dışında da henüz bir hedef belirlemedim" diye yanıt verdi.

3 Temmuz’dan bu yana yaşanan süreçle ilgili olarak ise Caner Erkin, "Biz futbolcularım en iyi cevabı sahada vermemiz gerektiğini düşündük. Zaten orada da veriyoruz ve buna da mecburuz. Cevabı dışarıda değil sahada vermek gerekir. :Bu düşünceyle, hazırlık maçları da dahil bu süreci oynaya oynaya böyle aştık" diye konuştu.

Fenerbahçe’ye karşı oynadığında değişik duygular içinde ama profesyonellikten ayrılmadan mücadele ettiğini söyleyen Caner Erkin, UEFA Fair-Play ödülünün de dünyada bir ilk olduğu için Fenerbahçe’nin kadın taraftarlarına verilmesi gerektiğini söyledi.

Taraftarlara vereceği mesajlar sorulduğunda, "Onlara çok teşekkür ediyorum. Fedakar taraftarımız, inanılmaza derecede destekliyor bizi. Kötü zamanlarımızda da yanımızda oldular, olmaya da devam edecekler. Nerede görsem tüylerim diken diken oluyor. Fenerbahçe camiasının içinde kim varsa, hepsinin tek yürek olması lazım. Bunu kaybetmediğimiz sürece her şey çok güzel olacak" diye konuştu.

Tuttuğu takımda oynamanın farklı olduğunu belirten ve  "Kendi tuttuğunuz takımda oynadığınızda farklı oluyor. Profesyonellik var ama daha istekli ve özverili oynuyorsunuz. Her takımda öyle oynuyorsunuz ama işin içine bir de duygusallık giriyor" diyen Caner Erkin, yoğun maç trafiğinden şikayetçi olmadığını sakatlığının iyileşerek birkaç gün içinde takıma katılacağını belirterek sözlerini tamamladı.