Cas'taki Duruşma Bugün Tamamlaniyor

21.08.2013

Cas'taki Duruşma Bugün Tamamlaniyor

UEFA tarafından verilen Avrupa Kupaları'ndan 2 yıl men cezası ile ilgili CAS'a başvuran ve Şampiyonlar Ligi'ne katılım konusunda tedbir kararını kaldırtan Fenerbahçe Spor Kulübü'nün davadaki haklılığını kanıtlamak için devam ettiği hukuk mücadelesinin CAS'taki dava süreci başladı. Merkezi Lozan kentinde bulunan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS, Fenerbahçe dosyasıyla ilgili toplandı ve ilk gün duruşması gerçekleştirildi.

Duruşmada Başkanımız Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Deniz Tolga Aytöre, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, eski başkanvekilimiz Nihat Özdemir, eski asbaşkanlarımızdan Ali Koç'un yanı sıra Mali İşler Müdürümüz Tamer Yelkovan ve Fenerbahçe'yi temsil eden Martens hukuk bürosu avukatları  ile kulüp avukatları hazır bulundu. Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı ile eski asbaşkanlarımızdan Murat Özaydınlı da heyette yer aldı.

Duruşmayı CAS tarafından atanan baş hakem Hollandalı Hendrik Kesler, Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından seçilen Alman Ulrich Haas ve UEFA tarafından seçilen Portekizli Rui Botica Bastos'tan oluşan 3 kişilik hakem heyeti yönetti.

TSİ 8.42'de CAS baş hakemi Hendrik Kesler tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayan duruşma, davacı Fenerbahçe Spor Kulübü ve davalı UEFA avukatlarının usule ilişkin beyanları ve görüşleri ile devam etti.

Daha sonra tanıkların ifadelerine geçildi ve ilk olarak eski asbaşkanlarımızdan Ali Koç ile eski başkanvekilimiz Nihat Özdemir dinlendi. Sayın Ali Koç ve Sayın Nihat Özdemir Fenerbahçe'nin 2011-2012 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne alınmamasıyla ilgili UEFA ve TFF ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi vererek soruları yanıtladı. Ardından bilirkişi ve uzman olarak avukatlar Profesör Doktor Haluk Burcuoğlu ile Profesör Doktor Köksal Bayraktar söz aldı.

TSİ 14.10'da duruşmaya öğle arası verildi.  Aranın ardından 2 taraf avukatlarının davanın esasına ilişkin görüşleri alındı. 2 kez daha ara verilen duruşmada Yönetim Kurulu Üyelerimizden Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Mali İşler Müdürümüz Tamer Yelkovan tanık olarak dinlendi.

İlk gün TSİ 20.45'te sona erdi. CAS'taki duruşmada 2. ve son gün 22 Ağustos Perşembe günü TSİ 09.45 sularında başlayacak ve belirlenen tanıkların dinlenmesiyle duruşma sona erecek. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin kararını 28 Ağustos'ta açıklaması bekleniyor.