Cristian: "deplasmanda Da Kendi Evimizdeki Gibi Oynamaliyiz"

07.03.2012

Cristian: "deplasmanda Da Kendi Evimizdeki Gibi Oynamaliyiz"

Oyuncularımızdan Cristian Baroni, hedefe ulaşmak için deplasman maçlarında da içerideki maçlarda olduğu gibi oynamaları ve sonuç almaları gerektiğini söyledi.

FB TV’de canlı yayınlanan ’Günün Röportajı’ programında taraftarlardan gelen soruları yanıtlayan Cristian, Türk ve Brezilya futbollarını kıyasladı ve kendi mevkisinde en beğendiği oyuncuları açıkladı. Cristian Baroni, yaklaşan Galatasaray maçı ve taraftarlarımız hakkındaki görüşlerini de aktardı.

Fenerbahçe sevgisinin boyutu sorulduğunda Cristian, "Fenerbahçe için sevgim sonsuz. Çünkü Fenerbahçe, transfer etmek için benimle ilgilendiği andan şu ana kadar, bana verdiği tüm sözleri tuttu. Ben de aynı şekilde görevimi yerine getirdiğimi düşünüyor. Bana ve aileme misafirperverliğin en güzel örnekleri sunuluyor. O nedenle Fenerbahçe’ye sevgim ve saygım sonsuz" diye konuştu.

"Ben çok fazla röportaj yapmayı seven bir değilim. İşini yapan, idmanlara giden ve ailesiyle vakit geçiren birisiyim. Utangaç da bir yapım var" diyen Cristian oyun anlayışını ise "Dikine oynamayı seven bir oyuncuyum. Rakip kaleye giden en kestirme yol, direk giden yoldur. Bunu kendi evimizde daha iyi yapıyoruz. Dikine oynamak sizi gole götüren en kısa yoldur. Ben de bu nedenle dikine oynamayı tercih ediyorum. Bir birinden kaliteli oyuncularla da bu daha kolay oluyor" cümleleriyle özetledi.

Fenerbahçe’nin deplasman maçlarında aldığı olumsuz sonuçlar sorulduğunda ise Cristian, "Deplasman maçlarında bir sıkıntımızın olduğu, aldığımız sonuçlardan belli. Hedefimizin peşinden koşmak istiyorsak, içeride olduğu gibi dışarıda da sonuçları lehine çevirmeliyiz. Buna da bu hafta oynayacağımız Ankaragücü maçıyla başlayacağız.

Tüm maçlarda son Gençlerbirliği maçında olduğu gibi bir futbol ortaya koymak elbette amacımız. Kendi evimizde oynadığımız maçlardaki sonucu, deplasman maçlarında da ortaya koymamız gerekiyor. Tabii maçlara etki eden çeşitli faktörler var ama deplasmanda kötü performans göstermememiz gerekiyor. Amacımız tüm maçlarda son maçta oynadığımız gibi oynamak ve buradan alnımızın akıyla çıkmak" dedi.

"Takımın içinde anlaşamadığım kimse yok, hepsiyle üst düzey anlaşıyorum. Yabancı oyuncular ve Türk oyuncularla iyi şekilde anlaşıyorum. Futbolun dışında da ailemle vakit geçiriyorum" diyen Cristian, Türk ve Brezilya futbollarını ise "Açıkçası, Türkiye ve Brezilya ligleri farklı karakteristiklere sahip. Brezilya’da birkaç tane iyi takım vardır ve onların dışındaki takımlara karşı yapacaklarınız bellidir. Buradaki takımlar ise, büyük takımlara karşı sert hazırlandıkları ve daha çok kendilerini göstermek istedikleri için maçlar zorlu ve sert geçiyor, seyir zevki azalıyor. Brezilya futbolunda temel düşünce, oynadığınız oyundan keyif almanız üzerinedir. Bu keyfi yaratan oyuncular da orta saha ve forvet kısımlarıdır. Bunun haricindeki defans futbolcuları da takımın güvenliğinden sorumlu oyunculardır,  pozisyon bilgileri üst düzeydedir. Defans oyuncuları defans yapar, ileri üç oyuncuları gol arar ve oyuna seyir zevki katar. O nedenle Brezilya’da bir bekten veya stoperden göze hoş gelen futbol bekleyemezsiniz" ifadeleriyle kıyasladı.

"Buz adam değilim. Daha rahat olduğum zamanlarda çok sıcak bir insanım. Buz adam tabirini kullanmasak da sakin bir adam olduğum söylenebilir. Saha içinde de sakin bir yapım var. Buz gibi, insanları kendinden uzaklaştıran bir yapım yok" diyen Cristian, "Daha fazla sabırlı oyunu tercih eden oyuncalardanım. Topu alıp bir an önce atağı bitirmek istemek, sizi her zaman sonuca götürmez. Benim görüşüme göre top takımda kalmalı, fırsatları görmeli ve fırsatını bulduğumuzda atağa çakmalısınız" dedi.

Bölgesindeki Dünyadaki en iyi oyuncular kendisine sorulunca " Xavi ve Iniesta" yanıtını veren Cristian, "Çünkü hem savunma hem de hücum olarak oyunun iki yönünü de oynayan bu oyuncular, kendi zekalarını ve oyun zekalarını kullanarak takımlarına çok faydalı oluyorlar" dedi.

Yaklaşan derbi hakkında da konuşan Cristian, "Elbette derbi zamanı yaklaştıkça insanların hayata bakış açısı bile değişiyor. Ben dışarıdan bakan bir insan olarak daha iyi seziyorum bunu.  Şehrin havası,  insanların konuşması bile değişiyor. Bundan en büyük payı alanlar da bu oyunun ana karakterleri olan biz oyuncular oluyoruz. Herkes sizi motive etmeye çalışıyor. Herkesin, takımının başarılı olmasını istemesi, ortamı geren şeylerden.Biz de saha içi ve saha dışında bunları hissediyoruz" dedi.

Taraftar hakkında ise Cristian Baroni, "Fenerbahçe taraftarının kulübe verdiği destek, benim için hiçbir destek ve sevgiyle karşılaştırılamaz. Ben hayatımda görmediğim şeyleri bu taraftardan gördüm. Yaşlısı, genci, kadın erkeğiyle tüm taraftar profili olarak Fenerbahçeliler, takımlarına tutkuyla bağlılar. Bu benim için inanılmaz, inanılmazı yaşıyorum. Özelikle cezalı olduğumuz maçlarda bize destek veren kadın ve çocuklara teşekkür ediyorum. Bana göre Fenerbahçe taraftarının kulübüne verdiği destek bir numara" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin içinden geçtiği zorlu süreç hakkında ise Baroni, "Aslında bizim için çok sıkıntılı dönem oldu ve olmaya da devam ediyor. Her gün yeni bir haber basında yer alıyor. Hakkımızda tek bir olumlu haber yok, her gün sıkıntı. Futbolcusu, hocası, çalışanı ve taraftarıyla tüm camia bütünleşerek bizleri buralara getirdi. Kulübümüz hala zirveye oynuyor. Bizim için sıkıntılı dönemler oldu ama bu sular da durulacak. Biz bir bütün olduk ve hedefimize kilitlendik ve bunu da başaracağız" diye konuştu.