Cumhuriyet Bayrami'nda Çok Özel Konuklari Ağirliyoruz

29.10.2012

Cumhuriyet Bayrami'nda Çok Özel Konuklari Ağirliyoruz

Fenerbahçe Spor Kulübü, Türk Ulusunun tarihteki dönüm noktalarından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim 1923’ün 89. yıldönümünde, çok özel konuklarını Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda ağırlıyor.

Ankara Fenerbahçeliler Derneği’nin(AFD) organizasyonuyla İstanbul’a gelen, Ankara ve civarından 28 şehit ve gazi yakını, Kulübümüz tarafından Stadımızda ağırlanıyor.

İlk olarak stat içindeki Fenerbahçe Müzesi’ni gezen konuklarımıza, Kulübümüz tarafından Fenerbahçe-Antalyaspor maçı öncesinde 1907 Tribünü’nde bir yemek verilecek. Maçı kendilerine ayrılan koltuklarında izleyecek olan şehit ve gazi yakınları, maç sonrası Ankara’ya dönecek.

AFD’nin, Ankara ve civarındaki, şehit yakınları ve gaziler için kurulmuş sosyal yardımlaşma dernekleriyle temasa geçerek Kulübümüzle birlikte gerçekleştirdiği organizasyon çerçevesinde, daha çok 1990’yılllardan sonra Güneydoğu’daki çatışmalarda şehit düşmüş askerlerimizin eş, çocuk, anne ve yakın akrabalarından oluşan 28 kişilik bir grup, bugün karayoluyla Ankara’dan İstanbul’a geldi. Öğle saatlerinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na gelen konuklarımız, Kulübümüz iletişim görevlileri eşliğinde ilk olarak Fenerbahçe Müzesi’ni gezdi. Müze girişindeki balmumundan yapılmış Atatürk heykeli önünde "Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır" yazılı bir pankart açan şehit yakınlarını, Fenerbahçe Müze, Tarih ve Arşiv Kurulu Başkan Yardımcısı Gönül Çaylı karşıladı.

Müzeyi gezen şehit yakınlarına, Fenerbahçe’nin şanlı tarihi hakkında bilgiler verildi ve yine balmumunda yapılmış heykellerle canlandırması yapılan, Kurtuluş Savaşı yıllarında Fenerbahçelilerin Anadolu’daki Türk Ordusu’na, işgal altındaki İstanbul’dan nasıl silah kaçırdığının hikayesi detaylarıyla anlatıldı.

Konuklarımız Müze gezisinin ardından Yoğurtçu Parkı’na geçerek buradaki Lefter ve Alex heykellerini ziyaret etti. Kulübümüz, bu özel günde gelen özel konuklarımıza, maçtan önce 1907 Tribünü’nde bir akşam yemeği verdi. Yemeğin ardından, Fenerbahçe-Antalyaspor maçını Stadımızda izleyecek olan konuklarımız, maçın ardından yine karayoluyla Ankara’ya dönecek.

Aralarında Beşiktaş ve Galatasaraylılar da var

Organizasyon hakkında bilgi veren AFD Başkan Yardımcısı Yasemin Duru, "Dernek olarak Cumhuriyet Bayramı’nda, bu Cumhuriyet için en büyük bedeli ödeyen şehitlerimizin yakınlarına bir jest yapmak istedik. Ankara’daki çeşitli derneklerle irtibata geçip 28 şehit yakınını İstanbul’a getirdik. Kulübümüzle ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz organizasyonla, onları şimdi Stadımızda ağırlıyoruz. Konuklarımızın tamamı Fenerbahçeli değil, aralarında Beşiktaş, Galatasaray ve başka takımları tutanlar da var.Ama hepsi organizasyondan memnun haldeler. Dernek olarak bu tip sosyal projelerin içinde olmaya hap gayret göstereceğiz" diye konuştu.