Deniz Tolga Aytöre: "deplasman Yasağinin Kaldirilmasinda Israrciyiz"

13.12.2012

Deniz Tolga Aytöre: "deplasman Yasağinin Kaldirilmasinda Israrciyiz"

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Deniz Tolga Aytöre, bugün yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısını, FB TV’ye yaptığı açıklamayla şu şekilde değerlendirdi:

"Öncelikle toplantıda bizim tarafımızdan gündeme taşınan bir husus vardı, kamuoyunun da malumu bu. Bu da deplasman yasağının kaldırılması.  Bu konuda kararı ve ısrarı ortaya koyduk.

Bunu hafta içinde de Valiliğe, Türkiye Futbol Federasyonu’na ve Kulüpler Birliği’ne iletmiştik, bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu. Ancak Galatasaray Kulübü, bu talebimize ve önerimize sıcak bakmadı. Deplasman taraftarlarına uygulanan yasağın devam etmesi yolunda görüş bildirdiler. Ana gündem buydu toplantıda. Bu konudaki ısrarlarımızı yineledik.

Bu arada Kulüpler Birliği’nin bizim talebimiz doğrultusunda yaklaşımı vardı, onlara da teşekkür ediyoruz.Çünkü bu hassas bir konu.

Yasaklarla bir yere kadar götürürsünüz. Uluslararası mecralarda yer almaya başladığınızda siz bunu anlatamazsınız. Siz Avrupa Şampiyonasına, Olimpiyatlara aday olacaksınız. Ama kendi içinizde birbirinizin maçlarına seyirci götüremeyeceksiniz. Bunu anlatamazsınız. Biz bunu çağdışı bir tutum olarak nitelendiriyoruz.

Yine Galatasaray Kulübü’nün yöneticileri, daha önce protokol olduğunu ve şu anda buna uygun davranmadığımızı ilettiler bize.  Ancak biz bu protokolün zaman içerisinde Türk Futboluna hiçbir fayda sağlamadığını gördük. Hiçbir fayda sağlamadığı gibi yasakçı bir uygulamada adımız geçiyor. Bu yasağın kaldırılması çok daha uygun olur. 6222 sayılı yasa gibi bir yasa var ve kulüp olarak bu yasayı en ince detaylarına kadar hissetmiş bir kulübüz. Ancak ne ilginçtir ki 6222 numaralı yasa öyle bir noktaya geldi ki, bu yasa 1907 numaralı yasa gibi anılmaya başlandı. Fenerbahçe taraftarlarına bu yasanın uygulanış şekliyle diğer taraftarlara ve eylemlere uygulanış şekli farklı oldu. Biz bundan hep öykündük. Biz burada deplasman yasağının kaldırılmasını talep ederken, iki aynı nitelikte ve ağırlıkta eyleme maruz kalan bir kulübün yöneticileri olarak bu yasağın kaldırılmasını istedik. Yapacağımız, eğer müeyyideler varsa bu müeyyideleri herkese eşit şekilde uygulamaktır.Bunları uyguladıktan sonra taraftar almamak gibi seyircisiz oynamak gibi bu tür uygulamaların futboldan külliyen kalkması lazım. Biz güvenlik önlemlerini alacağız, üzerimize düşeni yapacağız yöneticiler olarak. Emniyet üzerine düşeni yapacak ve sağlıklı, güvenli bir şekilde bu müsabakaları oynatacağız.

Eğer hakemden bir rahatsızlık varsa onu da almayalım maça. Taraftarı almayalım, hakemi almayalım. Böyle olmaz. Bu böyle gitmez. Bir hakem atanmış, bu hakemi atayan bir federasyon var. O zaman bizim muhatabımız hakem değildir, Türkiye Futbol Federasyonu’dur. Biz Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili kurumlarının inanmıyoruz ki iyi niyetten yoksun, beceriden yoksun  hakemler yolladığını düşünmüyoruz.  Düşünmek dahi istemiyoruz. Düşünsek dahi burada muhatabımız, daha önceki somut olaylarda da bu şekilde davrandık, hakem arkadaşımız olmaz; Türkiye Futbol Federasyonu olur. Bu konudaki bakış açımız budur."