Dia: "önümüzdeki Tüm Maçlari Kazanmamiz Gerekiyor"

02.03.2012

Dia: "önümüzdeki Tüm Maçlari Kazanmamiz Gerekiyor"

Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan "Günün Röportajı" programına konuk olan Issiar Dia taraftarların sorularını yanıtladı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Issiar Dia’nın yaptığı açıklamalardan derlediğimiz satır başları şöyle:

Oyuncumuz takımın performansını, önümüzdeki maçlara ve şampiyonluğa ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Önümüzde 6 maç var ve daha sonra play off başlıyor. Her şey mümkün. Bitirebileceğimiz en iyi yerde bitirmek istiyoruz. O da şampiyonluk olmalıdır. 
Her takım bizi yenmek için sahaya çıkıyor ama Galatasaray ile aramızdaki puan farkını kapatmak için her maçı kazanmamız gerekiyor. Sonra play –off’lar da çok zorlu geçecek.
Bazen kötü performanslarımız oluyor, farkındayım ama önümüzdeki dönemden itibaren iyi bir futbol ortaya koyacağız.

Play - off sistemini ilk kez duyuyorum. Bizim açımızdan şu an için daha iyi olacak çünkü Galatasaray ile puan farkı azalmış olacak. Bu sistem bu yıl için bir deney olacak ama önümüzdeki yıllarda tüm Avrupa’da olduğu gibi normal bir düzene dönüleceğine inanıyorum.
Geçen sene bir zafer serisine imza attık. Bu sene de bunu başarabilecek güçteyiz. Çok iyi bir takım olduğumuzu ve geçen seneki şampiyonluğu hak etiğimizi kanıtlamak için bu sene de şampiyon olmak istiyoruz. Maçlarda oynadığım zaman elimden gelenin en iyisini yapıyorum; oynamadığım zamanlar teknik direktörümüzün tercihidir, saygı duyuyorum."

Dia, gelen soruları cevaplandırırken Fransa’da aldığı altyapı eğitimine de değindi: "Fransa’da Claire Fontaine Akademisi’nde 13-16 yaşlarım arasında 3 yıl eğitim aldım. Bu akademi, Avrupa’da en iyi futbolcuları çıkartan okullardan biridir. Aynı zamanda normal okul formasyonu da veriyor. Pazartesi’den Cuma’ya her gün antrenman yapıp, okul eğitimimize orada alıyorduk. Ondan sonra da Fransa’da profesyonel futbol oynamaya başladım."

Oyuncumuz, takımımızın bir diğer oyuncusu Moussa Sow’u ise genç yaştan beri tanıdığını belirtti ve takım arkadaşıyla ilgili açıklamalarda bulundu: "Moussa ile Senegal’i seçmeden önce, Fransa Genç Milli Takımı’nda birlikte oynadık. Ailelerimiz de tanışıyor. Fransa’da rakip takımlarda oynamıştık. Fenerbahçe’de onunla beraber olmaktan çok memnunum. Bizi daha yukarı taşımak için daha fazla gol atmasını arzu ediyorum. Niang ile de çok iyi anlaşıyordum. 
Sow’un takımda olması tabii ki beni motive ediyor. Futbol dışındaki diğer zamanlarımızı da birlikte geçiriyoruz. Aynı evde yaşıyoruz. Moussa evli ancak eşi Fransa’da okuyor, bu nedenle Türkiye’ye gelemiyor. Her şeyi birlikte yapıyoruz. Bu anlamda Sow’un Fenerbahçe’ye adapte olmasında benim de payım söz konusu."

Öte yandan, oyuncumuz tahvil almayacağını Fenerbahçe’ye verebileceği her şeyi sahada vermekten yana olduğunu dile getirdi. 

Futbol dışında neler yaptığı ile ilgili olarak sorulan bir soruya Dia, "Ailemle birlikte zaman geçirmeyi severim. İstanbul’daki tüm tarihi yerleri gezmeyi ve dolaşmayı seviyorum. Ayasofya, Sultanahmet gibi şehrin tarihi mekanlarını çok seviyorum. Onun dışında da ailemle birlikte evde vakit geçiriyorum. Kardeşlerim de beni ziyarete geldiler, onlarla zaman geçiriyorum" yanıtını verdi.

’Niang ve Sow arasında bir seçim yapması gerekse hangisini seçer’ şeklindeki soruya ise oyuncumuz şu yanıtı verdi: "Niang ve Sow’un ikisi de farklı stillerde oyuncular. Niang benim ağabeyim gibiydi. Bana tavsiyelerde bulunurdu. Sow ile iki arkadaşız. O yüzden ikisi arasında bir seçim yapmam zor."

Saha dışında daha çok hangi futbolcularımızla vakit geçirdiği ile ilgili soruya Dia,  "Çok takdir ettiğim bir isim var, o da; Alex. Bizim için çok etkili bir isim. Aynı çevrede oturuyoruz. O ve ailesiyle birlikte vakit geçiriyoruz. Volkan ve Emre ile de aynı şekilde. Ama takımın tamamıyla iyi anlaşıyoruz" yanıtını verdi.

Galatasaray maçında kendisinden gol beklediğini ifade eden taraftarımıza ise Dia, "Galatasaray maçında gol atmayı çok isterim. Taraftarımıza galibiyet armağan etmeyi çok isteriz" cevabını verdi.

Taraftarımızla ilgili olarak ise Dia, şunları söyledi: "Taraftar olağanüstü, onları tanımlamak için kelime bulamıyorum. İlk kez böyle bir taraftar kitlesi görüyorum. Dünya üzerinde de sayılıdır. Sezon sonuna kadar bizleri desteklemelerini istiyorum. Kadınların geldiği maçta gol atmıştım tarif edilmezdi."

Türk yemekleri ile "Türk mutfağına dikkat etmek gerekiyor çünkü eğer çok yenirse kilo alınabiliyor. Et yemeklerini çok seviyorum. Ama tatlılardan uzak durmayı tercih ediyorum" ifadelerini kullandı.

Dünya ve Türk futbolunda kült olarak kimleri gördüğü ile ilgili olarak ise Dia, "Dünya futbolunda Ronaldinho ve Ronaldo futbolun kült isimleri… Türkiye’de ise Alex çok kült bir futbolcu" yanıtını verdi.

Bu sezonla ilgili olarak beklentileri sorusuna ise Dia şu yanıtı verdi: "Bu sezon için şampiyon olarak bitirmek en büyük hedefimiz. Sonraki adım ise Şampiyonlar Ligi’ne Fenerebahçe olarak katılmak. Fenerbahçe forması altında Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeyi çok istiyorum."

Zaman zaman yaşadığı sakatlıklar ile ilgili olarak Dia "Zaman zaman yaşadığım sakatlıkların nedeni Türkiye’de çok sert bir futbol oynanıyor" diye konuştu.

Türk ve Fransız futbolunu değerlendiren Dia, "Türkiye’de çok açık futbol oynanıyor ama çok fazla sertlik var. Fransa’da taktik daha ön planda. Türkiye’de kazanmak için oynanıyor. Daha açık bir futbol var. Dışarıda ise daha kapalı ve taktiğe dayalı bir futbol hakim." dedi.

Senegal futbolunda kendisine kimleri örnek aldığı sorusuna ise Dia şu yanıtı verdi: "Senegal futbolu kendini yeni göstermeye başladığı için örnek alabileceğim biri pek olmadı ama ben gelecek nesillere örnek olmayı umuyorum."

Futbol dışında tenis oynamayı söyleyen Dia, Niang’la tenis maçları yaptığını ancak onu hep yendiği için pek bir eğlencesi olmadığını gülerek anlattı.

Gelecek ile ilgili hedefleri sorulduğunda Dia, "Fenerbahçe forması altında Avrupa’da oynamak ve Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olmak. Zamanla birlikte göreceğiz" yanıtını verdi.

Fenerbahçe’nin Avrupa’daki yeri sorulduğunda ise Dia, "Avrupa’nın en büyük kulüplerinden birisi. Avrupa’da Fenerbahçe’den daha çok bahsedilmesi gerekiyor. Fenerbahçe’nin en iyi şekilde adını duyurmak bizim görevimiz" yanıtını verdi.

Dia sözlerini bitirirken ise şunları söyledi: "Bana katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Başkanımız için de bir şeyler söylemek istiyorum: Her zaman O’nun arkasındayız. Onun en kısa sürede serbest kalmasını diliyoruz."