Dick Advocaat: "1'den Fazla Gol Atabilirdik"

16.10.2016

Dick Advocaat: "1'den Fazla Gol Atabilirdik"

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, Aytemiz Alanyaspor beraberliğinin ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.


Zirvede yer almak için özellikle kendi sahamızda oynadığımız maçları kazanmak zorunda olduğumuzun altını çizen Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, “Çok üzücü, hayal kırıklığın uğratacak bir skorla ayrılıyoruz. Ligin üst sıralarında olmak istiyorsanız, evinizde maçları kazanmalısınız. İyi değil. Neler olduğunu, neyin yanlış olduğunu bulmalısınız. Bu konuyla ilgili fikirlerim var, ama bunu içeride konuşmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Böyle devam edemez. Bir çözüm bulmalıyız, çünkü böyle devam edemez” dedi.


Sahada alınan sonuçların, bireysel performanslardan ziyade takım olarak alındığına işarete eden Teknik Direktörümüz, “Bahane kabul edilemez, her takım sakatlıklarla karşı karşıya kalıyor. Biz berabere kaldıysak, takım halinde berabere kaldık. 3 tane bireyin aldığı bir skor değildi. Demek ki daha fazlasını yapmalıydık. İlk yarıda iyi bir oyun sergilediğimizi düşünüyorum. İkinci gol gelmedi ve 1-0 devam edince baskı da devam ediyor. Rakibimiz kontra atak arıyordu. 7 puanları vardı, 8 yaptılar. Gerçek bir kontra atak golüyle beraberliği sağladılar. Yediğimiz golü izledim, çok ucuz bir gol olmuş” şeklinde konuştu.


Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, sözlerini; “Şu anda Manchester United maçı ile ilgili konuşmak istemiyorum. Konuşacak durumda değilim” diyerek noktaladı.


Basın Toplantısı

Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dirk Advocaat, “Şu ana kadar forvetlerimizden Emenike golle buluşabildi. Bundan daha fazlasını yapmalıyız. Maçın ilk yarısında fena değildik. Pozisyonlara girdik. Rakibimiz kontra atak bekleyen bir takımdı. Birkaç tane pozisyonları oldu. Biz girdiğimiz pozisyonlarda golü atmalıydık. Oyuncularımız golü atmayı istedi ama yeterince iyi mi değildik? Bu soruyu sormak lazım” dedi.


Oyuncuların çalışma isteğiyle ilgili bir şikayetinin olmadığını belirten Advocaat, “Burada tüm takım ile ilgili konuşmayı tercih ediyorum. Çalışma isteğiyle ilgili şikayetim yok. Gözleri kapalı sonuna kadar mücadele ettiler çalışma anlamında Robin van Persie takımla beraber 2 buçuk haftadır antrenmanlara çıkıyor. Yapabileceklerini görme açısından elimize fırsat geçti. Bu akşam gördük. Takım halinde daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var. 1 buçuk yıl kadar önce bu takım 80 milyonluk para harcaması yapmış. Şu ana bakıyoruz; hiçbir para harcanmamış durumda. Belki de fark bu. Bu harcanan para belki 70 milyondur belki de 80 milyondur” diye konuştu.


Emenike’nin oyundan çıktığı için sinirlenmiş olabileceğini de ifade eden Dirk Advocaat, “Onu iyi oynuyor diye çıkarmadım. Muhtemelen anlayacaktır. Çok da umursamıyorum, yapabilir” yorumunu yaptı.


Sözlerini, “Ben buraya geldiğimde Salı günüydü ve Perşembe günü Grasshoppers maçına çıktık. Oyuncuları tanımamız gerekiyordu. Neler var elimizde, neler yapabiliyorlar, nasıl oynuyorlar, nasıl bir mantaliteyle karşı karşıyayız bunları tanımamız gerekiyordu. Tabii ki aradan 1-2 aylık süre geçti, maçları kazanmak zorundasınız. Çalışıyoruz. Kimseyi de suçlamıyorum. Bazı sevmediğim şeyler de görüyorum ama bunları değiştiremeyiz. Teknik heyet ve futbolcularımız olarak kendimizi geliştirmeliyiz. İki taraf da kendini geliştirmeli. Aynı zamanda yönetimimizi de tanıyorum artık. Yönetim Kurulunu da tanıyorum. Hepsi harika insanlar. Bu taraftarlar için, bu kulüp için en iyisini yapmaya çalışan insanlar. O nedenle kendimi ve oyuncuları suçlayabilirim, başka kimseyi suçlayamam” diyerek sürdüren Hollandalı teknik adam, “Teknik direktörlüğün zor yanlarından biri de her düşündüğünüzü söyleyemezsiniz. Hala oyuncularımıza inanıyorum. Bazı oyuncularımızın kendini geliştirebileceğini düşünüyorum, bazılarıyla ilgili de bunu düşünmüyorum. Bazen öyle bir görüntüdesinizdir ki; belki Real Madrid için yeterince iyisinizdir ama Fenerbahçe için değilsinizdir” şeklinde konuştu.


Milli takım arasında ülkesinde oluşuyla ilgili sorulan soruya Advocaat, “Ben bunu yapmaya devam edeceğim. Öyle bir şey olmasa bana gitme izni vermezlerdi. Ben bunu çalıştığım her ülkede her takımda yaptım. Kadronun yarısı gitmiş oluyor ve diğer arkadaşlarımız kontrolü ele alıyor, çalışmaları sürdürüyorlar. Aynı zamanda daha önceden ayarlanmış bazı randevularım vardı. Hastane randevuları gibi. O nedenle son derece basitti ve şu anda yapmanın doğru olduğunu düşündüm ve o işlerimi de hallettim” cevabını verdi.


Hazırlık maçını Salı günü yaptıklarını da sözlerine ekleyen Advocaat, “Onlar da Cumartesi günü yaptı. Aynı zamanda da özellikle Türk milli takımındaki oyunculara 2 ekstra gün daha izin verdim çünkü 15-20 gün kadar hiç izin yapmadan çalışmalarını sürdürdüler” diye konuştu.


Son olarak, “Eğer kulübümüz daha iyisini bulabileceğini düşünüyorsa bunu yarın yapabilir” diyen Hollandalı teknik adam, “Ben kendim için burada değilim kulüp için buradayım” diyerek sözlerini noktaladı.