Dick Advocaat: "daha İyisini De Yapabiliriz"

18.08.2016

Dick Advocaat: "daha İyisini De Yapabiliriz"

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, UEFA Avrupa Ligi Play-Off turu ilk müsabakasında karşılaştığımız İsviçre temsilcisi Grasshopper karşısında alınan 3-0’lık sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Önemli bir sonuç aldıklarını da sözlerine ekleyen Dirk Advocaat, “Daha iyisini de yapabiliriz” dedi.


Karşılaşmanın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Dirk Advocaat, “Benim gördüğüm kadarıyla daha iyisini de yapabiliriz. 3-0’dan memnunum. Önemli sonuçtu. Takımımda ilk yarı ile ikinci yarı arasında kalite anlamında bir fark gördüm. Özellikle ilk yarıda rakibe orta alanda fazla boşluk bıraktık. Bazı anlar vardı, oyuna onlar hükmediyordu. Ne kadar pozisyona giren taraf biz olsak bile onlara çok alan bıraktık. İkinci yarıda ise agresiftik, daha iyi bir görüntü sergiledik ve rakibi sahada göremedik. Özellikle değişikliklerden sonra da istediğimiz golleri bulduk. 3-0’lık galibiyetle ayrıldık, güzel sonuç” dedi.


İlk yarıda takımın gösterdiği performanstan mutlu olmadığını belirten Hollandalı teknik adam, “Hatta tüm orta sahadan mutlu değildim. İkinci yarı hepsi çok daha fazla sorumluluk aldılar ve tüm orta sahamız ikinci yarıda daha iyiydi. Salih’de onlardan biriydi. Çok çalıştı ikinci yarıda. İkinci yarı performansından memnunum. Öğrenmesi gereken şeyler var. Bu düzey maçlarda çok emek vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda birebir olarak da ona bunu söyledim” şeklinde konuştu.


Son olarak Robin van Persie’ye ilgili konuşan Advocaat, “Doktorumuzla konuştuk, ne kadar oynayabilir, neler yapabilir diye. O pozisyonda 20 dakika bize verim sağlayabileceğine karar verdik. Dinç bir takıma ihtiyacımız var; sürekli ileri ve geri gidecek bir takıma ihtiyacımız var. Bunun için de zamana ihtiyacımız var” diyerek sözlerini tamamladı.


Basın Toplantısı

Maç analizini yapan ve Stoch’un performansı ile ilgili de konuşan deneyimli teknik adam Dirk Advocaat, “Her maç bunu yapabilir mi? Tabi biraz da şansa ihtiyacımız var. İlk yarıda 1-0 önde olmamıza rağmen çok da mutlu değildim ama ikinci yarıda daha iyiydik. Orta saha oyunun anahtarı. Orada bazı eksikleri ilk yarıda yaşadık. Defans dörtlüsü ve kaleci ise iyi performans sergiledi. İkinci yarıda ise herkes işin daha da içindeydi. İkinci ve üçüncü goller öncesinde de pozisyonlar bulduk ama atamadık. van Persie ve Stoch sonrasında oyunda fark görmeye başladık. Stoch da harika bir iş çıkardı ve iki gol attı” dedi.


Daha iyi oynamaları gerektiğini ifade eden Hollandalı teknik adam, “Oyunumuzun yüzde 60’yla oynadık. Çok daha iyi olacağız ve olmalıyız. Skor bizim için iyi ama genel oyun da daha iyi olmalıyız. İlk yarı bunu yapamadık bunun içinde zamana ihtiyacımız var. Oyuncuların beklentilerimizi anlaması için antrenmanda bunu çalışmamız gerekiyor ve sonrası sahaya yansımalı. İkinci yarıdaki agresifliğimiz ayrıca iyiydi.  Oyuncularımızın şunu da bilmeleri gerekiyor. Şampiyonluk için fiziksel durum büyük önem teşkil ediyor. Bireysel yeteneklerin yanı sıra fiziksel olarak da iyi durumda olmalıyız. Bunun için zaman yok. Oynamak ve kazanmak zorundayız. En hızlı şekilde de doğru formu yakalamayız" açıklamasında bulundu. 


Transfer sorusuna da Dirk Advocaat, “Bugünle birlikte 14 gün içinde 4 maç var. Bu süreç sonunda transfer dönemi bitecek. Belki 1-2 oyuncuya ihtiyacımız olabilir. Değerlendirmelerimiz devam ediyor” yanıtını verdi. 


Yaşı ile ilgili bir soru üzerine deneyimli hoca, “68 yaş ilerlemiş bir yaş olabilir ama ben gerçekten çok fitim. Tecrübelerimle buraya katkı vereceğimi düşünüyorum. Fenerbahçe’den başka takımlardan da teklif aldım ama buradaki hedeflerin, ret edilmesi mümkün değildi” diye konuştu.


Hollandalı teknik adam Dirk Advocaat, “Kanat oyuncularının sürekli kanatlarda olmasını değil, daha özgür olmalarını istiyorum. Stoch bu işi, daha iyi yapıyor. Emenike ise biraz aksadı çünkü o bir kanat oyuncusu değil, forvet. Bugün 4-3-3 oynadık. 4-4-2 de oynayabiliriz elimizdeki forvetlerle” diyerek sözlerini noktaladı.