Dick Advocaat'in Maç Sonu Açiklamalari

12.09.2016

Dick Advocaat'in Maç Sonu Açiklamalari

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, Bursaspor maçının ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu. Maçın ilk yarısında basit ve güvenli oynamaya çalıştıklarını ve yavaş kaldıklarını, ikinci yarısında ise istekli ve oynayan taraf olduklarını belirten Advocaat, bir şeylerin yanlış gittiğini, tespit edip çözmeleri gerektiğini ifade etti.


Maçın ilk yarısıyla ve ikinci yarısının arasında büyük bir fark olduğunu belirten Advocaat, “İlk yarıda oyuncularım sanki oynamaktan korkuyor gibi gözüküyorlardı. Sürekli basit oynamaya çalıştılar. Öne oynayacak, forvetlere topu aktaracak, risk alacak pasları denemediler. Basit ve güvenli oynamaya çalıştılar. Sahanın en kısası golü buldu, rakibimiz tek pozisyonda golü bulmayı başardı. Gol esnasında iki oyuncumuz uyuyordu. İkinci yarı golü atmaya çalıştık ama istediğimiz golü ya da golleri bulamadık” dedi.


Transfer döneminde doğru oyuncuyu bulmanın zor olduğunu ifade eden Advocaat, “Bir yandan da finansal fair play kuralıyla ilgili bir meseleydi bu durum. Transfer döneminde, çok fazla şey yapabilme anlamında çok fazla paramız yok. Doğru oyuncuyu bulmak son derece zordu bizim için çünkü bir oyuncuyu getiriyorsanız fark yaratmalı. Fark yaratmayacaksa getirmenin anlamı yok. Bir diğer problem de kadromuzda çok sayıda aynı tip oyuncu var. Aynı oyuncudan çok fazla var. Denedik almayı ama mümkün olmadı” diye konuştu.


Son olarak bir şeylerin yanlış gittiğini ve bulup çözmeleri gerektiğini ifade eden Advocaat, “Maçın ilk yarısında gerçekten çok yavaştık ve çok kötü oynadık. İkinci yarıda oyuncularımı suçlayamam. İkinci yarıda top oynayan, isteyen tek takım vardı; Fenerbahçe’ydi. Kendi sahanızda böyle bir mağlubiyet alıyorsanız kimseye bunu kabul ettiremezsiniz. Oyuncuların da bunun farkında olması gerekiyor. Yarın onlarla oturup durum değerlendirmesi yapacağız. 3 maçı geride bıraktık ve 2’si kendi sahamızdaydı, sadece 1 puanımız var. Bunun farkında olmalıyız. Bir şeyler yanlış gidiyor. Teknik heyetle beraber tespit etmeli ve çözmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.


Basın Toplantısı

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, maç sonu soruları yanıtladı ve şu açıklamalarda bulundu:


Maçta esas sorun ilk yarıydı. İlk yarıda çok kötüydük. İyi değildik. Oyunu açabilecek riskleri ilk yarı alamadık. Rakibimiz ise ilk atağında 33. dakikada golü buldu. Bu golü de sahanın en kısa oyuncusu kafayla attı. İkinci yarıda ise oyun olarak daha fazlasını yapamazdık. Esas mesele ikinci yarıda ne Salih ne de yaratıcı oyuncu meselesiydi. Esas mesele, biraz şansız olmamızdı. Bu bölümde sahada oynayan tek takım vardı. Her zaman hak ettiğinizi alamazsınız bu akşamda o akşamlardan birisiydi.


Şampiyonluklar üç maç sonunda değil sezon sonunda kazanılır. Şu anda şampiyonluktan konuşamayız ama üç maç sonunda 1 puan almamız kötü.


Herkes mutsuz ve kızgın bunu anlayabiliyorum. Üç maç sonunda tek puan burada kabul edemez. Düşüncelerimi kulüp içindeki insanlarla paylaşacağım. Kendimizi geliştirmeliyiz. İsimlere bakmadan bizim için doğru şeyleri verebilecek, bu takım için çalışmak isteyen doğru takımı yapmamız gerek. Zenit’te görev yaptığım süreçte de 5 maç sonunda iki puan almıştık ama sonrasında popüler olmayan kararlar aldım, burada da sanırım aynısını yapmam gerekecek.


Emenike-Sow kararımdan pişman değilim. Maç sonu konuşmak kolay. Maçın ikinci yarısı için oyuncularımı suçlayamam. Mesele oyucuların ismi değil, forvet pozisyonunda 4 oyuncum var bu da büyük bir problem. Ayrıca orta sahada ve forvette şu ana kadar evet doğru oyuncu budur dediğimiz oyuncu göremedik. Volkan Şen ikinci yarıdaki oyunuyla bizim neye ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Bunu yapan az sayıda oyuncumuzdan biriydi.


Önümüzde hala uzun zaman var ama bu şekilde gidemez, çözüm bulmalıyız. Belki çok da hoşa gidecek bir karar vermeyeceğiz. Hoşa gitmeyecek kötü karar alacağız ama bazen kötü kararlar diğer oyuncularınızdan en iyisini almanızı sağlar. Ama gerçekten zor bir durum.