Dick Advocaat: "sonuna Kadar Şampiyonluk Mücadelesinin İçinde Olacağiz"

11.09.2016

Dick Advocaat: "sonuna Kadar Şampiyonluk Mücadelesinin İçinde Olacağiz"

HD yayın hayatına bugün başlayan Fenerbahçe Televizyonu’nun konuğu olan Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, "Günün Röportajı" programında Yasir Kaya’nın sorularını yanıtladı.
 

Fenerbahçe Televizyonu’nun yeni stüdyolarından etkilendiğini belirten Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, hem Türkiye ve Avrupa Ligi hem de takımımız ve taraftarımız ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 

“Stüdyolar harika”

Fenerbahçe Televizyonu'nda yayınlanan Günün Röportajı programının konuğu olan Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, ilk olarak FBTV'nin yeni stüdyoları hakkındaki görüşlerini paylaştı.


Stüdyoların son derece etkileyici olduğunu ifade eden Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, “Fenerbahçe Televizyonu’nun yeni stüdyolar çok çok güzel. Hayatım boyunca çok fazla stadyumda bulundum ama hiçbir stadyumda böyle bir stüdyo görmemiştim. Fenerbahçe, ne kadar büyük bir kulüp olduğunu aslında gösteriyor” dedi.


“Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde olduğumu biliyorum”

İstanbul ile ilgili düşünceleri de sorulan Teknik Direktörümüz Advocaat, “İstanbul’u çok fazla gezip görme fırsatım olmadı. Çünkü geldiğim günden bu yana takımımla çalışmalara başladım. İsviçre temsilcisi Grasshopper ile iki önemli maç oynadık. Maç ve antrenman programlarımızdaki yoğunluktan dolayı İstanbul’u pek fazla gezemedim ama buraya gelmeden önce Türkiye ve İstanbul ile ilgili olarak arkadaşlarım çok güzel şeyler söylemişlerdi. Buranın dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu duymuştum” şeklinde konuştu.


“Bu kulüp için tutkuyla çalışan insanların varlığı beni etkiledi”

Kulüp içerisinde yer alan herkesin tutkuyla çalışmasından dolayı çok etkilendiğini de belirten Advocaat, “İlk defa bu kadar büyük bir televizyon stüdyosunu bir stadyumun içinde görüyorum. Bu son derece güzel bir görüntü oluşturdu benim için. Ayrıca gerek Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulumuzla gerekse de Takım Menajerimiz Hasan Çetinkaya ile yaptığımız toplantılarda onların bu kulüp için nasıl tutkuyla çalıştığını gördüm. Bu da kulüp ile ilgili olarak bende çok güzel şeyler hissettirdi” açıklamasında bulundu.


“Çok çalışıyoruz”

Takımın, çok çalışarak istenilen seviyeye geleceğinin altını çizen tecrübeli teknik adam, “Aslında tam olarak istediğimiz seviyede değiliz ancak doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Şu ana kadar fazlasıyla sert antrenmanlar yaptık. Çok fazla çalışmaya gayret gösterdik. Takımla bir araya geldik ve bir Avrupa maçı oynadık. Çok kısa bir süre ile beraber çalıştık. Akabinde bir milli maç arası oldu. Önümüzde birkaç hafta daha var; istediğimiz seviyede olmak için. Çalışmalarımızı sürdürerek istediğimiz seviyeye gelmek istiyoruz” dedi.


“Önemli olan oyunu kontrol edebilmek”

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, oyunu kontrol eden bir takım olmanın önemine ise şu sözleriyle değindi:
Bizim için 4-3-3 sisteminin en iyi sistem olduğunu düşünüyorum. Ligde oynadığımız iki maçı da kazanamamış olmamıza rağmen oyunu kontrol eden taraf bizdik. Tabii ki gol atmamız gerekir. Gol attıkça takımın oyunu da gelişir ve pekişir. En önemlisi de atak oynamanın yanı sıra oyunu kontrol edebilmektir.”


"Sonuna kadar şampiyonluk mücadelesinin içinde olacağız”

Türkiye’deki futbol ortamında duyguların ve tutkuların ağır bastığını söyleyen Dirk Advocaat, “Antrenörlük yaptığım diğer ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımda; duygular ve tutkular anlamında büyük bir farkın olduğunu söyleyebilirim. Türkiye Ligi’nde bu duygular çok yoğun bir şekilde yaşanıyor” ifadelerini kullanırken, şampiyonluğa olan inancını ise şu şekilde özetledi:
İyi bir oyuncu kadromuz var ama daha iyi bir takım haline geleceğiz. Lig şampiyonluğu için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bugüne kadar çalıştığım bütün kulüplerde başarılı oldum, burada da neden başarılı olmayayım? Hep birlikte başarılı olacağız ve bu konuda kendimize güveniyoruz.”


“Lens önemli bir katkı sağlayacaktır”

Yeni transferlerimizden Jeremain Lens ile ilgili de konuşan Advocaat, “Lens ile daha önce de beraber çalıştık. Kadromuza baktığımda şunu gördüm; sağ kanatta bir eksiğimiz vardı ve bu eksiği Lens ile kapattığımızı düşünüyorum. Onun çok güçlü ve çok hızlı bir oyuncu olmasıyla bu eksiği giderdik diyebilirim. En az 8-10 gol atacağını düşünüyorum. İyi bir transfer olduğunu söyleyebilirim. Kadromuza da baktığınızda kaliteli oyunculardan kuruluyuz” açıklamasında bulundu.


“Robin van Persie’nin durumunu takip ediyoruz”

Hollandalı teknik adam, futbolcumuz Robin van Persie ile ilgili olaraksa, “Potansiyel açısından bakarsan Robin van Persie’nin en iyi oyunculardan biri olduğunu düşünüyorum ama fizik kondisyonunu arttırmaya ihtiyacı var. Takımla çalışmaya da yeni başladı. Ondan önceki süreci bireysel programlar eşliğinde tamamladı. Eğer ki Robin van Persie, istediğimiz fizik kondisyondaysa şüphesiz oynar.  Tabii bunun hafta hafta takip etmemiz gerekiyor. Robin van Persie, çok beğendiğim bir oyuncu ama bizim burada bir takım oluşturmamız gerekiyor. Her hafta sürekli oyuncuları değiştirerek yolumuza devam edemeyiz. Dediğim gibi durumu iyiyse oynar” ifadelerini kullandı.


“Futbolu maç maç değerlendiren bir teknik adamım”

Dirk Advocaat, Spor Toto Süper Lig ve Avrupa Ligi’yle ilgili olarak, “Ligde oynadığımız ilk iki karşılamada şansın yanımızda olmadığını düşünüyorum. Bu iki maçta da oyunu kontrol eden taraf bizdik, pozisyonlarımız da oldu ama gol atamadık. Kendi sahamızda oynadığımız son karşılaşmada 10 kişi kalmamıza rağmen yine de iyi olan taraf bizdik. Ancak futbol gole bağlı olarak oynanan bir oyun.  Yarın da ne kadar zorlu bir karşılaşmaya çıkacağımızı biliyoruz. Ama yarınki mücadeleye ilişkin iyi hisler içerisindeyim. Oyuncularımız her geçen gün daha iyiye gidiyor. Kendi sahamızda ve kendi seyircimiz önünde oynayacağız. İstediğimiz sonucu almak istiyoruz. Ben, futbolu maç maç değerlendirmeyi tercih eden bir teknik direktörüm. Yarın önemli bir maçımız var. Perşembe günü ise Ukrayna’da bir Avrupa Ligi maçımız olacak. Önceliğimiz yarınki Bursaspor maçı. O maçın ardından Avrupa Ligi maçımızı düşüneceğiz” şeklinde konuştu.


“Önceliğimiz takım olmak”

Başarının en önemli faktörünün takım olmaktan geçtiğini de ifade eden tecrübeli teknik adam, “Önceliğimiz, takım olmak ve oyunculara ihtiyaçları olan güveni verebilmek.  Takıma uygun sistemi belirleyebilmek çok önemli. Aslında bu işin çok da büyük bir sırrı yok, sadece çok çalışmanız gerekiyor. Bununla birlikte oyuncuların ne yapmaları gerektiğini bilmeleri de son derece etkili. Bizim üzerinde durduğumuz şey; hazır mıyızdan ya da değil miyizden ziyade hazır olmak zorundayız. Sürekli kendimizi bunun arkasına saklayamayız. Biz şu an fizik anlamda iyi durumdayız ve istenilen sonuçları almak zorundayız. Hiçbir sorun yaşamak gibi bir lüksümüz yok” dedi.


“Her zaman taraftarımıza ihtiyacımız var”

Son olarak taraftarımız hakkındaki düşüncelerini dile getiren Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, “Taraftarımızın büyüklüğünü İsviçre’de gördüm. Bizim taraftarımıza ihtiyacımız var. Bizim yanımızda olmalarını istiyoruz. Bizim hedefimiz belli; ligde şampiyonluk. Kupaları, şampiyonlukları kazanabilmeniz için taraftarınızın desteğine ihtiyacınız vardır. Bizim de taraftarımıza ihtiyacımız var” diyerek sözlerini noktaladı.