Dinçer: "final-Four'un En Önemli Adayi Olarak Gösteriliyoruz"

16.11.2012

Dinçer: "final-Four'un En Önemli Adayi Olarak Gösteriliyoruz"

Fenerbahçe Basketbol Şubesi Genel Koordinatörü Kemal Dinçer, yeni sezon için kurulan takımın gerek taraftarı, gerekse de camiamızı heyecanlandırdığını, bunu yanı sıra Final-Four’un en önemli adayı olarak gösterildiğini söyledi.

Kemal Dinçer, Fenerbahçe Ülker’in Turkish Airlines Euroleague A Grubu 7. hafta mücadelesinde 22 Kasım Perşembe günü Union Olimpija ile Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena’da oynayacağı maç öncesi, değerlendirmelerde bulundu. Kemal Dinçer şu açıklamalarda bulundu:
"Önümüzdeki hafta Slovenya’yla oynayacağız,  ligde de iki tane üst üste maç oynayacağız. Bunlarla beraber tekrardan bir çıkışa geçeceğimizi yalnızca skor olarak bir çıkış değil aynı zamanda oynadığımız basketbol açısından da çıkışa geçeceğimizi çok rahatlıkla söyleyebilirim. İnşallah bunu hep beraber görebileceğiz. Şu ana kadarda son iki üç hafta üst üste mağlubiyet gelmesine rağmen Sayın Başkanımızdan, Yönetimimizden ve taraftarlarımızdan hala bize çok inancı cesareti görüyoruz. Dolayısıyla bu da çok sevindirici bir durum, Fenerbahçe takımı çok daha iyi noktalara gelecek. Bizim rahatlıkla bu grupta ilk 4 de bir üst gruba geçeceğiz. Bir üst grupta da gerçek basketbolu oynayacağımız döneme denk gelecek. 14 Aralık’tan sonrası da bizim için çok daha iyi haftalar gelecek."

"Final-Four’un en önemli adayı olarak gösteriliyoruz"
Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın, Avrupa basketbol kamuoyu tarafından Final-Four’un en önemli adayı olarak gösterildiğini belirten Fenerbahçe Ülker Basketbol Şubesi Koordinatörü Kemal Dinçer, "Öncelikle şunu söylemek lazım tabi ki taraftarımızın heyecanlandıran camiamızı çok heyecanlandıran bir takım kurduk. Buradaki geçtiğimiz sezon elimizdeki iyi oyunculara bu sene hem kariyer olarak, hem basketbol yeteneği olarak çok kuvvetli yeni oyuncular kattık. Almış olduğumuz oyuncuların her birinin bundan evvelki dönemlerde uzun yıllardır final four da mücadele eden takımlarda olması elimizdeki oyuncuların da yeteneğiyle birleştiği zaman yalnız bizim değil, bütün Avrupa’daki basketbol kamuoyunda final four’un en büyük adayları arasında gösterdiği bir takım oluşturduk. Fakat tabii bir takım oluşturduk derken bir kadro oluşturduk demek daha doğru olabilir. Bunun takım haline gelebilmesi mutlaka bir süreç; sporda bugün bir takım kurup yarın neticeye varmak hiçbir zaman mümkün değil, bunun her spor branşında çokça örneklerini görüyoruz. Bizim takım olma sürecimizin ne kadar kısa olacağı bizim o kadar çabuk başarıya koşmamızı bize getirecek."şeklinde konuştu.

"Bizim için önemli olan ilk 4’e girmek"
Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın, yoğun maç trafiğinin ardından, daha umutlu bir basketbol ortaya koyacağını söyleyen Kemal Dinçer, "Bir kaç tane üst üste iyi maç oynamadık. Hem Karşıyaka deplasmanında, hem Cantu deplasmanda iyi basketbol ortaya koyamadık. Defansta ve rıbauntlarda eksikliklerimiz vardı. Tabii bunun çok teknik izahatları var ama ben teknik izahatlara girmek istemiyorum. Ben çok iyi bir koçumuz olduğuna ve o koçumuz teknik ekibiyle beraber bunun çözümünün en kısa zamanda bulacağını söylüyorum. Bir de burada basketbol severlere ve taraftarlarımıza bir mesaj vermek istiyorum: Altılı bir gruptayız ilk 4 takım diğer bir gruba geçiyor, ikinci gruba geçerken burada birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü herhangi bir farkı yok. İlk dörde girmek lazım.  Şu anda Olimpija ve Cantu bizim altımızda iki galibiyetleri var. Bizim üç varken, her iki takımla da İstanbul’da oynayacak olmamız bizi zaten bir şekilde ilk dörde getirecektir. Bizim yani bu arada tabii bir üst tura geçelim son 16’ya kalalım gibi hedeflerin dışında iyi bir basketbol oynamamız önümüzdeki dönemde daha umutlu bir basketbol ortaya koymamız gerektiğini görüyoruz."açıklamasını yaptı.

"Bo, çok önemli bir oyuncu"
Takımımız için Bo Mccaleb’in önemli bir oyuncu olduğunu dile getiren Kemal Dinçer, Mccaleb’in yaşadığı sakatlığa ilişkinse şu açıklamaları yaptı: 
"Bizim için bir oyuncu bir oyunda aslında çok etki etmemesi lazım ama bizim için çok önemli olan Bo Mccalleb’in yalnızca oyuncu karakteri ve kişiliği olarak değil, aynı zamanda point guard olması vesilesiyle de onun olmaması son dönemde bizi ciddi olarak etkiledi. Şu anda Bo Mccalleb, takımla beraber idman yapabilecek seviyeye geldi. Sanıyorum Slovenya’da oynayacağımız perşembe günkü maçta da sahada yerini alabilecek."

"Pianigiani, Avrupa’nın  en iyi 2-3 koçundan biri"
Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın Başantrenörü Simone Pianigani’den övgüyle söz eden Fenerbahçe Basketbol Şubesi Genel Koordinatörü Kema Dinçer, "Koçumuz Pianigiani de Euro basketbolun bugün net olarak söyleyebilirim en iyi 2-3 koçundan bir tanesi. Bunu da yalnız biz söylemiyoruz, bütün Avrupa basketbol kamuoyu söylüyor. Dolayısıyla, bu kadroyu takım haline getirmekte ona ve teknik ekibine tabi ki de son derecede güveniyoruz.  Hiçbir şekilde tereddüdümüz yok.  Biz, açıkça söyleyebilirim, hem kurduğumuz takıma, hem birebir tüm oyuncularımıza, hem teknik ekibimize güveniyoruz. Birinci gün neyse şimdi de aynı. Ama herkesin kabul etmesi lazım ki takım olmak bir günde iki günde olacak işler değil bu bir süreç, Pianigiani’nin aynı zamanda İtalyan milli takımında koç olması nedeniyle idmanımızı Eylül’ün 12’sinde yapabildik. Şöyle bir baktığımız zaman iki aylık bir süreçte takım beraber, bu dönemde hem sezon başı hazırlıkları yapıyorsunuz birçok oyuncu yeni geldiği için takım oluşturmaya çalışıyorsunuz. Hem savunmada, hem de hücumda teknik taktikleri çalışıyorsunuz. Bu arada ciddi bir maç trafiği var iki üç maç oynuyorsunuz kolay bir şey değil ama mazeretlerin arkasına saklanmayacağız."dedi.

"Gerekli mercilere, gerekli başvuruları yaptık"
Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın, deplasmanda oynadığı Khimki maçında, rakip takımın son saniyede bulduğu baskettin Euroleagu kurallarına göre sayı olmaması gerektiğini vurgulayan Kemal Dinçer, bu konuya ilişkin gerekli yerlere itirazların yapıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:
"Ocak ayından sonra istediğimiz seviyeye gelmiş hem sahada çok iyi mücadele eden hem de teknik kalitesini sahaya yansıtan bir Fenerbahçe görebileceğiz. Şimdi bir defa biz maçın hemen bitiminde bu olay olduktan sonra hakem Khimki lehine karar verdiğinde hemen itirazımızı yaptık. Gerekli bütün formaliteleri yerine getirdik, ücretini ödedik ve şimdi dosya Euroleague’de görüşülecek. Burada bizim elimizdeki kanıt elinde top varken oyuncunun saniyenin sıfırı gösterdiği çok net olarak belli Eoruleague’in kurallarında arkadaki kırmızı ışığın yanması gerektiği söyleniyor. O şekilde 42. madde ona işaret ediyor. Tabii ışıkla saniyenin senkronize olması lazım o senkronizasyonun olmadığı da bir vaka orada. Biz hukuki olarak tüm mücadelemizi bu konuda yapacağız. geçen maçlara baktığımız zaman üst üste oynadığımız iki tane deplasman maçı Cantu ve Karşıyaka’dan sonra bu maçta takımımızın daha derli toplu oynadığını söyleyebilirim. 120 sayılara kadar sayı potansiyeli olan bir takım Khimki 120 sayı attı daha bir ay evvel ve Real Madrid’in gibi şu an Euroleague’in en büyük adayı CSKA ile beraber ona karşı evinde büyük bir üstünlük sağladı. Ona karşı biz o takımı 71 sayıda tutabildik son basketi de saymazsak 69’da tutabildik bir defa müdafaamızın belli bir yere geldiğinin göstergesi onun dışında rıbaundlar daha önceki haftalardaki eksikliğimizi kısmen giderdik. Tabi ki hakem hataları olabilir, orada olur burada olur önemli olan sezon sonunda artılarla eksilerin birbirini götürmesidir. Onlarla ilgili benim bir tereddüdüm yok. Son saniyeyle ilgili biz hukuki mücadelemizi her tarafta yapacağız ama Takımımızın da bundan dolayı herhangi bir moral bozukluğuna uğramaması içinde öbür taraftan çok da önemli olmadığını söyledik. Onların bizi ikna etmesi lazım baktığınız zaman biz orada 0 saniyeyi elinde topla oyuncuyu görüyoruz onların bizi ikna etmesi lazım ki maç bitmeden bu sayıyı attı. Ben Salı günü de Barcelona’ya gidiyorum, zaten Euroleague toplantısına orada birebir bu konuyu da yetkililerle görüşeceğim. Dokümanlarımızı hazırladık. Şimdi biz bunun değerlendirmesiyle ilgili görüşmeleri yapıyoruz. Euroleague o şekilde bir açıklama yaptı. Ama bizim de bir itirazımız var bu itirazı her halükarda incelemeleri lazım, inceleyerek bir cevap yazmaları lazım. Zaten bu birkaç günü alacak, biz de o sırada orada olacağız. Çok da hani böyle bizim haklı olduğumuza ben 100 de 100 eminim ama çok da bizim için ölüm kalım mücadelesi olan bir şekilde değil de tabi ki Fenerbahçe’nin en ufak hakkını savunmak bizim görevimiz ama onun dışında bunun olumsuz bittiği olması halinde de müthiş bir üzüntü içine ya da müthiş bir kaybımız olacak bir durum yok."

"Barış Ermiş, Türk basketbolu için önemli bir kazanım"
Son olarak Khimki karşısında etkili bir oyun sergileyen Barış Ermiş’in Türk basketbolu ve Fenerbahçe için önemli bir kazanç olduğun dile getiren Dinçer, "Barış Ermiş, Khimki karşısında çok iyi oynadı o da bizim için çok önemli bir kazanç ve sevindirici. Benim şahsi kanaatim Türkiye liginin en iyi bir iki point guardı içindedir. Takımada bundan sonra çok iyi katkı yapacağını ben gönülden inanıyorum."ifadelerini kullandı.