Dirk Kuyt: "bu Bir Elveda Değil"

10.04.2015

Dirk Kuyt: "bu Bir Elveda Değil"

Sezon sonunda Fenerbahçe'den ayrılma kararını açıklayan Holllandalı yıldız Dirk Kuyt, "Bu benim için bir elveda değil. Futbolcu olarak buradan ayrılıyorum. Duygularım ve dileklerim her zaman bu kulüple beraber olacak. Herkese gösterdikleri sevgi için teşekkür ediyorum. Bu sezon şampiyon olmayı hep birlikte başaracağız” dedi.
 

Kendisine verdiği katkılardan dolayı teşekkür eden Mahmut Uslu da, her zaman Fenerbahçe'nin kapılarının kendisi için açık olduğunu ifade etti.
 

Kulübümüz Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ile Hollandalı oyuncumuz Dirk Kuyt  Fenerbahçe TV’de yayınlanan  "Gündem Öze"l programına konuk oldular. İkili Kuyt’ın sezon sonunda Fenerbahçe’den ayrılma kararını açıkladılar.
 

Mahmut Uslu: “Katkılarından dolayı teşekkür ederiz”

Kuyt’ın ayrılık kararı ile ilgili Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu, “Bu olaylardan sonra dün eşlerle birlikte yemek organize edildi. Kendisinin menajeri ile birkaç kez görüştük. Başkan’a ailesi ile birlikte bir karar aldığını söyledi. Çok önemli bir oyuncu kararına saygı duyuyoruz. Bu tür haberleri basından duyuluyordu. Kuyt, dün akşam başkanla konuştuktan sonra facebook hesabında açıklama yaptı. Takımı şampiyon yapıp öyle gidecek. Biz önce Kuyt’a yaptığı hizmetlerden dolayı ve önümüzdeki sezon planlaması için de teşekkür ediyoruz. Başkan, ‘ileride de başka şeylerde de beraber olabileceğimizi’ söyledi" şeklinde konuştu. 
 

Dirk Kuyt: “Bu sezonun sonunda Fenerbahçe’nin futbolcusu olmayı bırakıyorum”

Kendisi için Fenerbahçe’den ayrılmanın zor bir karar olduğunu söyleyen Hollandalı oyuncu,  “Son derece duygusal bir karar. Bununla ilgili çok uzun süre düşündüm. Şunu net bir şekilde söylemek istiyorum. Ben ve ailem buraya geldiğimizden günden itibaren bu kulübün bir parçası olarak hissettik kendimizi. Sözleşmesi sezon sonunda bitecek birisi olarak, çok fazla fırsatı olan birisi olarak; Amerika’dan Avrupa’dan da çok fazla teklif aldık. Fenerbahçe’yi çok sevdik, seviyoruz. Ya Fenerbahçe’de kalacaktım ya da evime dönecektim. Ben 9 yıldır yurt dışında futbol oynuyorum. Ailemle eve dönme vaktinin geldiğini hissettik. Hollanda’da benim takımım Feyenoord. Bir gün bir fırsatım olursa orada oynamak istediğimi söyledim. Dün akşam başkanımla yaptığım toplantı benim için son derece duygusaldı. Bana söyledikleri bir hediye gibiydi. Kulüp gelecek yılda benim burada kalmamı istiyordu. Bu teklife hayır demem zordu. Bana başkanımız çok büyük saygı gösterdi. Bu beni çok duygulandırdı. Bu sezonun sonunda Fenerbahçe’nin futbolcusu olmayı bırakıyorum. Ne zaman bu kulübe yardımcı olabileceksem bu benim için keyiften de ötesi olacak. Dün başkanımızın söylediği en önemli söz; ‘ne zaman istersen Fenerbahçe’nin kapıları sana açıktır.’ dedi. Benim ve ailem için de onun bu sözleri çok anlam ifade ediyor. Bu kararı şu an açıklamanın önemli olduğunu düşündüm. Bunu yüz yüze başkana söylemek önemliydi. Bu kararımı başkasından duymasını istemiyordum. Ben artık tamamen futbola konsantre olacağım. Buradan bir şampiyonlukla ayrılabileceğim. Bu sezon tekrar şampiyon olmak,  4. yıldızı takmak ve takımı Şampiyonla Ligi’ne taşımak benim en büyük kariyerim olacak Fenerbahçe’de” açıklamasında bulundu.
 

Dirk Kuyt: “Kararımda saldırının hiçbir şekilde etkisi olmadı”

Otobüse düzenlenen silahlı saldırının bu kararında hiçbir etkisinin olmadığının altını çizen Kuyt,  “Hiçbir şekilde etkisi olmadı. Çünkü belki yaklaşık 2 hafta önce ailemle bu kararı aldım. Daha önceden söylediğim gibi, başkanla yüz yüze konuşmak istiyordum. Bu nedenle uzun sürdü. O gece yaşanalar ise felaket. Bu sadece Fenerbahçe’nin sorunu değil. Bu Türk futbolunun sorunu. 3 yıldır bu ülkede futbol oynuyorum. Burada futbolun ne anlama geldiğini görebiliyorum. Bir araya gelip bununla ilgili hep beraber bir şeyler yapmalıyız. Hep birlikte bir mesaj vermeliyiz. Öyle bir mesaj vermeliyiz ki böyle bir şey bir daha olmasın. Bir çözüm bulabiliriz. Kararıma bu olayın hiçbir şekilde etkisi olmadı. Sorunla yüzleşmek zorundayız ve çözmek zorundayız” dedi.
 

Mahmut Uslu: “Karakteri ile çok önemli işler yaptı”
Kuyt’a ve ailesine bir kez daha teşekkür eden Mahmut Uslu,”İyi bir Fenerbahçeli yaratmışız. Ailesine ve taraftarlara teşekkür ediyoruz. Karakteri ile çok önemli işler yaptı. Örnek bir oyuncu. Teşekkür ederiz. Kulüp olarak da kupayı ve ligi kazanır ondan sonra ailesi ile de kendisine Hollanda’da başarılar dileriz. Sonrasında tekrar Fenerbahçe’ye gelip çalışabilir” diye konuştu.
 

Dirk Kuyt: “Bu benim için bire elveda değil”

Kuyt da, “Buraya gelmeden önce çok fazla hikayeler dinledim. Sözleşmeyi imzaladığım o günü dün gibi hatırlıyorum. Stada geldiğimizde 10 bin kişi oradaydı. İnanılmazdı. Sadece sözleşme imzaladığım anı görmeye gelmişlerdi. Kulübü ve taraftarı seveceğimi o an anladım. O günden bugüne çok fazla şey yaşadım. Benim içimde çok falza değişimler oldu. Çok fazla başarılar elde ettik. Ben buraya sadece futbol oynamaya gelmedim. Bu sayde Türk insanı ve kültürünü tanıdım. Çok fazla güzel arkadaşlıklar edindim. Gelecek sezon Fenerbahçe’de futbol oynamayacağımı duyurduğumda çok insanın üzüldüğünü gördüm ve bu beni de üzdü. Aslında bu güzel bir şey. İnsanlar üzgün ve duygusalsalar, bu çok güzel bir bağlantı. Bu benim için bir elveda değil. Futbolcu olarak buradan ayrılıyorum. Duygularım ve dileklerim her zaman bu kulüple beraber olacak. Herkese gösterdikleri sevgi ve için teşekkür ediyorum. Bu sezon şampiyon olmayı her birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.
 

Baskı altında oynamaya alışkın olduğunu dile getiren Kuyt, "Her zaman baskıya alışığım. Bu sayede elimden gelenin en iyisini yapma imkanı buluyorum. Bu yıldan çok eminim. Sadece kendimden değil takıma ve herkese inanıyorum. Bu ekiple şampiyon olacağımıza inanıyorum” dedi.
 

Mahmut Uslu da, “Kuyt, yüzde 99 bütün maçlarda oynadı. Son bir iki hafta sakattı. Taraftarlarımız her zaman onu destekledi, yine de destekleyecek. Çocukların toparlanması ile bu olaylar kenetlenmeye de sebep olacaktır. Çok üzüntülü günler geçirdik. Dualarla daha iyi yerlere gelecek. Bu durum sadece Fenerbahçe için değil Türkiye için de geçerli.” diyerek sözlerini noktalandırdı.