Divan'da "kurumsallaşma" Tanitildi

19.01.2013

Divan'da "kurumsallaşma" Tanitildi

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Ocak ayı olağan toplantısı, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Kurul Başkanı Yüksel Günay başkanlığındaki toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, yöneticilerimiz ve çok sayıda kurul üyesi katıldı. Toplantıda yeni atanan CEO Hakkı Hasan Yılmaz kurul üyelerine tanıtıldı ve Kulübümüzde yapılan kurumsallaşma çalışmaları hakkında profesyonelce bilgiler verildi.

Ulu Önder Atatürk, şehitlerimiz, aramızdan ayrılan üyelerimiz ve geçtiğimiz gün yitirdiğimiz gazeteci Mehmet Ali Birand için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep birlikte söylenmesiyle başlayan toplantıda daha sonra 60. ve 70. yılını dolduran üyelere plaketleri takdim edildi.

Başkan Yıldırım: "Bugün geleceğe doğru atacağımız adımın ilk damgasını vuracağız"

Ardından kürsüye gelen Başkanımız Aziz Yıldırım, bu divan kurulu toplantısında Fenerbahçe tarihinin önemli günlerinden birinin yaşandığını söyledi. Başkan Yıldırım, "Bugün burada kulübün alacağı vereceği şu diye konuşmayacağız. Bugün burada geleceğe doğru atacağımız adımın ilk damgasını vurarak, neler yapacağımızı anlatacağız. Yapacaklarımızı, bundan sonra anlatacağız. Fenerbahçe, UEFA kriterleriyle yeni bir döneme girerken,  kendi içinde de bir yenilenmeye ihtiyaç vardı. Yöneticilerimiz ve onlarla çalışacak arkadaşlar çalışmalar yaptı. Bir sunum yapacaklar" dedi. Basında ’Hisse senetlerini sattılar’ ’MASAK, Maliye araştırma yapıyor’  diye haberler yapıldığını belirten Aziz Yıldırım, "Bunları yazıyorlar. Artık buradan medyaya cevap vermeyeceğiz. Ama sizin sorduğunuz her şeye cevap vereceğiz. Gazetelerde yazılanlara değil, sizin sorduklarınıza cevap vereceğiz. Biz tüzüğümüzü bilen insanlarız ve ne zaman genel kuruldan izin almamız gerektiğini biliyoruz. Tüzük ne gerektiriyorsa onu yaparız "dedikten sonra Kulübün yeni CEO’su Hakkı Hasan Yılmaz’ı kurul üyelerine takdim etti.

CEO Hakkı Hasan Yılmaz Kurumsallaşmanın felsefesini anlattı

Hakkı Hasan Yılmaz da kürsüden yaptığı konuşmada,  "Şahsıma gösterilen güven ve teveccühten dolayı teşekkür ediyorum. Bugün burada size hitap ediyor olabilmem bile çok önemli bir değişim. Bugün dünyada  değişim sadece teknolojide yaşanmıyor; insanlar ve kavramlar da değişiyor. Türkiye’nin en güçlü camiası olarak Fenerbahçe’nin bu değişimden soyutlanması mümkün değil. Biz bu değişimi kendi lehimize döndürmeye çalışacağız. Bizim hedefimiz 106 yıllık bu kulübü gelecek yüzyıllara nasıl taşıyacağımızın planlarını yapmak. Kurumsallaşma yolunda atılan bu adımdan dolayı başkan ve yöneticileri kutluyorum. Kurumsallaşma bir amaç değil, bir araçtır. Bizim amacımızı Fenerbahçe’yi, Avrupa’nın ve Dünyanın en büyük kulüplerinden biri yapmaksa, bu adımı atmalıyız. Kurumsallaşma bir plan dahilinde çalışmak, nizam ve intizam, büyük hedefleri göz önünde bulundurmak, şeffaflık ve hesap verilebilirlik demektir. Kurumsallaşma aslında bürokrasi de demektir. Bürokrasi olmadan kurumsal yapı kurulamaz. Daha yavaşlamak ve belli mekanizmaların yavaşlatılması demektir. Çünkü kurumsal şirketler ince eleyip sık dokumak zorundadırlar,  fevri hareket edemezler ama tüm paydaşlarını eşit olarak göz etmelidirler. Kurumsallaşma bir aç kapa düğmesi değildir. Bir davranış ve düşünce yapısının değişimi, davranma değişimidir. Bu da birkaç kişinin istemesiyle olmaz" diyerek kurumsal yapı hakkında genel bilgiler verdi. Ardından Kendisi hakkında da kişisel bilgiler veren CEO Yılmaz kendi çalıştığı şirketler ve sektörleri anlatmasının ardından sözlerini "Ama bugün burada sizlerle olmanın bunlarla alakası yok. Kulüpçülüğü, spor endüstrisini bilmem. Fenerbahçe Spor Kulübü Üyesiyim. Bugün burada bulunmamın tek nedeni Fenerbahçeli olmam. Şahsıma gösterdiğiniz teveccühten dolayı çok teşekkür ederim" ifadeleriyle noktaladı.

Ender Alkaya: "Değişimi kendi lehimize zapt-ı rap altına alamazsak başarı gelmez"

Daha sonra Yöneticilerimizden Ender Alkaya kürsüye gelerek kurumsallaşmaya ve yeni yapılanmaya niçin ihtiyaç duyulduğunu anlattı ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Dünyanın son 20-30 yılda müthiş bir hızla değiştiğini söyleyen Ender Alkaya, "Bu değişimi kendi lehimize zapt-ı rap altına alamazsak, başarılı olmamız mümkün değil" dedi. Daha sonra profesyoneller tarafından bir sunum yapıldı ve kulübün izleyeceği kurumsal yapıyla ilgili bilgiler verildi.

Yüksel Günay’dan kurumsallaşmaya eleştiriler

Tanıtımın ardından kürsüye Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay geldi ve yeni kurumsal yapılanmayla ilgili eleştirilerini dile getirdi. Fenerbahçe’nin bir spor kulübü olduğunu ve Dernekler Yasasına tabii olduğunu belirten Yüksel Günay, Yeni CEO’nun sadece Fenerbahçe’nin 8-9 şirketinin başına değil. Tüm kulübe atandığını belirterek, o zaman kulüp içindeki bazı birimlere gerek kalmadığını söyledi. Yetkilerin profesyonellere devredilemeyeceğini söyleyen Yüksel Günay, yeni yapılanmanın kulübe yeni mali yükler de getirdiğini belirterek, (Aylık 150 bin lira) eleştirilerini sürdürdü.

Başkan Yıldırım: "Kurumsallaşma Fenerbahçe’yi daha da büyütecektir"

Bu eleştiriler üzerine Başkanımız Aziz Yıldırım "Şimdiye kadar Fenerbahçe’de amatörce çalışıldı, profesyonelce değil. Bizler geçici, Fenerbahçe kalıcıdır. Bu geç kalmış bir hamledir. Biz Fenerbahçe yönetiminde ne yapılıyor herkes bilsin istiyoruz" dedikten sonra  kürsüye gelerek şunları söyledi:

"Biz istiyoruz ki Fenerbahçe’de yeni yapılanma olsun. Şahıslar, kişiler önemli değil. Bizler gelip geçiciyiz. Aziz Yıldırım ve arkadaşları 15 yıldır amatörce çalışıyorlar. Biz ve bizden öncekiler burada amatörce çalıştılar. Biz 12 saat burada mesaideyiz. Biz ayrıldığımız zaman bu kadar çalışacak yöneticiler bulamazsınız. Bunun altyapısını oluşturmak lazım. Dünya üzerinde teknik ve ekonomik konularda bilgili olan insanları buraya getirmek lazım. Biz de dahil, bugüne kadar burayı bakkal dükkanı gibi idare ettik. Artık böyle olmamalı. 150 bin lira ek maliyetten bahsediliyor. Yönetim Kurulu üyemiz Ender Alkaya bize bunun 1 milyon dolara  mal olacağını söyledi. Biz bunun kararını aldık. Evet Genel giderler artıyor ama Fenerbahçe’de büyüyor. Eskiden 100 personeli ile 700-800 sporcusu vardı. Bugün öyle mi? Daha da büyüyeceğiz. Sadece yöneticilerle olmaz bu iş buraya fikir getirecek insanlar lazım. Buraya gelen yönetimler ise sadece karar verme mekanizması olacak. Artık burada bizim gibi hamalları bulamazsınız. Fenerbahçe’yi sevmek ayrı şey ama herkesin işi gücü, mesaisi var. Ben Fenerbahçe büyüsün diyorum. Bugün amatör şubelerde 20 trilyon açık var. 5 trilyon yılda elektrik, su ve gaz parası ödüyoruz, 5 trilyon arsalara kira ödüyoruz. Devlete Fenerbahçe 75 trilyon vergi ödedi. Ben bunları katıyorsam, Fenerbahçe’deki mesaim azalmalı. Bu şekilde devam edersek, bir tane oyuncu alamazsınız, para yok diyorlar. Ama bir taraftan herkes oyuncu almak istiyor. Kaynak yaratmanız lazım. Bu Fenerbahçe’nin geleceğidir. Fenerbahçe için hiçbir zaman kötülük yapmadım. Vergiyi bir gün önce bir gün sonra ödemek bile bu kulübe kazanç getirir. Hiç merak etmeyin denetimler aynen devam edecek. Bu insanlardan benim buraya alacağım insanlar olduğu için sizlere bahsetmedim.  Kulübe alacağım personeli şimdiye kadar burada hiç anlatmadım. Bu insanları kulübe personel olarak alıyorum. Böyle olacağını bilseydim, burada hiç bilgi vermeden biz bu işi hallederdik. Zaten sunumdan insanlar sıkıldı. Biz bunları her gün dinliyoruz yönetim kurulunda. Fenerbahçe’yi hayatımdan çok sevdim. 1 sene gittim, başka şeylerden yattım; 5 sene de 10 senede yatarım. Fenerbahçe için canımı veririm. 150-300 bin liralar önemli değil. Benim bu kulübe neler yaptığımı herkes bilir. Hesabını veremeyeceğim hiçbir şey yoktur. Bilsem bu tanıtımı yapmazdım.  CEO değil, genel müdür deyin ne fark eder. Önemli olan birinin gelip bu yükü üzerimizden alması. Benim burada 100 sene duracak halim yok. Fenerbahçe’yi tabana oturtalım. 150 bin lira hiçbir şey değil. Fenerbahçe’de yeni bir dönem başlayacaktır. Tüzüğün dışına çıkmam, görevlerimi de iyi bilirim. 15 senedir başkanım. Divan kuruluna saygılı olduğumu unutmayın. Her zaman sizden destek gördüm. Hepinize şahsım adına teşekkür ederim".

Talat Yılmaz: "Ödenmemiş vergi borcumuz yok"

Toplantıda daha sonra kürsüye gelen Genel Sekreterimiz Talat Yılmaz, Yönetim Kurulunun faaliyet raporunu okudu. Talat Yılmaz şunları söyledi:

"Taraflı tarafsız tüm sporseverlerin etrafında birleştiği bir efsane, camiamızın değerli bir üyesi, Sayın Lefter Küçükandonyadis’in ölümünün üzerinden bir yıl geçti. Allah rahmet eylesin. Bir camia, kahramanlarının, sanatçılarının, ilim adamlarının ve sporcularının değerlerini nesilden nesile taşıdığı sürece güçlenir… Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, bu vizyon ve aidiyetle, hatıralarımızın ve tarihimizin anlamı olan sporcularımızı yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz; Biz sporcularımıza değer veriyoruz. Onlara ulaşmaya, onların yanında olmaya çalışıyoruz… Küçük Fikret olarak bildiğimiz Fikret Kırcan evinde, Puşkaş lakabıyla tanınan Ergun Öztuna kaldığı huzurevinde sarı kanaryanın kanatları onlara uzanıyor. Bu bağlamda, "Yaşamevi Projemiz" için birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz. Gelecek toplantıda sizlere daha ayrıntılı bilgi verebileceğimizi söyleyebilirim.

Florya Şenlikköy’de kulübümüze tahsis edilen arsaya bir yüzme havuzu ve üyelerimiz için dinlenme tesisi kazandırılması adına yaptığımız proje çalışması devam etmektedir.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile proje konusunda mutabık kalınması halinde, 2013 yılı bütçesine yatırım ödeneği konulacaktır.

Sosyal tesislerimizi yenileme ve iyileştirme çalışmaları da bir yandan devam ediyor. Todori’ye kış bahçesi yapıldı, futbol altyapının soyunma odaları yenilendi, basketbol-voleybol salonlarının yerleri değiştirildi, zeminleri yenilendi, Fikirtepe’deki zemin çalışması tamamlandı - fiziki kullanım alanları yeniden düzenleniyor, Dereağzı çim sahası yenilendi bu bağlamda Mönchengladbach ve Sivasspor takımları antrenmanlarını burada yaptı…

Konuşmamın bu bölümünde projelerimizle ilgili önemli bir bilgi daha paylaşmak istiyorum. Uzun zamandır bahsi geçen bir projede artık son noktaya ulaştık. Biliyorsunuz Kenan Evren Lisesi arazisinin kulübümüze tahsisi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile imzalanan sözleşme koşulu, 3 okul ve 1 spor salonu yapmamız gerekmekteydi. İki okulun inşaatları önceki yıllarda tamamlandı. Okullar eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedirler. Üçüncü Okul Sancaktepe’de inşa edilmiş ve geçici kabul aşamasındadır. Kapalı Spor Salonunun Ataşehir Mevlana Lisesi bahçesinde temel hafriyatına başlandı, mayıs ayı sonunda bitmesini bekliyoruz.

Sözleşme gereği taahhütlerimizi yerine getirdikten sonra Kenan Evren Lisesi arazisi kulübümüze teslim edilecektir.  Kenan Evren Lisesi’nin arazisinin en doğru ve kulübümüze en yüksek faydayı getirecek şekilde değerlendirilmesi için Yönetim Kurulumuzdan 3 arkadaşımız ve gayrimenkul projeleri konusunda uzmanlığı bulunan iki kulüp üyesinden oluşacak bir komisyon kurulacaktır.

Marka değerimize katkı sağlayacak, çevreye saygılı, şehrimize ve Kadıköy’e faydalı projenin ilk adımından, imza aşamasına kadar yoğun bir çaba sarf edilecektir.

2020 Yaz Olimpiyatları’nın aday kentlerinden biri olan İstanbul için ciddi atılımlar, sunumlar yapılmaktadır. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Fenerbahçe Ülker Sports Arena ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun olimpiyat oyunlarına tahsisi yönündeki tüm taahhütleri yerine getirmiş bulunmaktayız.

Devletin yardımı olmaksızın, sadece Fenerbahçe’nin kaynaklarıyla yapılan bu tesislerin Türk Milleti’nin emrine tahsis edilmesinden gurur duyarız; tesisleşmenin ne denli önemli olduğu sanırım artık daha iyi anlaşılmaktadır. Tarih ve kültür başkenti İstanbulumuza, olimpiyatların çok yakışacağını inanıyoruz.

Futbol takımımızın şirketleşmesi, şirketleşmenin beraberinde getirdiği zorunluluklar, şirketimizin halka açık olması dolayısıyla yeni SPK Kanunu, yeni Türk Ticaret Kanunu ve UEFA Kulüp Lisans-Mali Fair Play Kuralları futbol kulüplerine güçlü bir denetim sistemi getirmiş, futbol takımlarının gelirlerinden, amatör şubelerin mali açıdan desteklemesi zorlaşmıştır.

Ülkemizin, olimpik oyunlarda ve uluslararası müsabakalarda başarılı olabilmesi ise ancak amatör sporların desteklenmesi ile mümkündür. Ülkemizin adını duyurma yolunda her tür imkanı sağlayan ve özveriyle çalışan kulüpler bu anlamda da teşvik edilmelidir.

Kulübümüz ve 9 şirketinin 2012 yılında 75 milyonu aşkın tahakkuk etmiş vergisi bulunmaktadır. TAHAKKUK ETTİRİLEN VERGİLER VADELERİNDE ÖDENMEKTEDİR. VADESİ GEÇTİĞİ HALDE, ÖDENMEMİŞ HERHANGİ BİR VERGİ BORCUMUZ BULUNMAMAKTADIR. Amatör sporların desteklenmesi adına devlet, bu rakamı, alacağı olarak bir tarafa yazmalı, diğer taraftan, reel olarak, amatör şubelere yapılan tüm harcamalar mahsuplaşma yoluyla vergiden düşürülmeli ve böylelikle Kulüpler desteklenmelidir. Yani futbol dışı branşlar, binlerce sporcu desteklenecektir.

Olimpik, paralimpik ve uluslararası oyunlarda dereceye giren sporculara ve onları yetiştiren kulüplere vaat edilen ödüller maalesef çok gecikerek ödenmekte, hatta ödenmemektedir.

Bazı sporcuların, devletin öngördüğü bu ödülün tamamını alabilmek için, kendi adlarına kulüp kurma yoluyla, ’istismarda’ bulunmaları sebebiyle, gerçek anlamda spora hizmet eden kulüplere verilen ödül oranı %10’a düşürülmekte, ciddi kurumsal yapıya sahip kulüpler cezalandırılmaktadır. Buna karşın biz hala ödüllerimizin ödenmesini beklemekteyiz.

İddia Oyunları, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesine çok ciddi katkı sağlamaktadır. (yaklaşık 300-350 milyon kadar) Yaptığımız araştırmada, Süper Lig takımlarının taraftar sayıları ve marka değerlerinin, bu oyunlardaki tercih/oynama oranına doğrudan etki yaptığını gördük. Biz, kulüp olarak, bu pastadan sadece 5-6 milyon lira civarında gelir elde etmekteyiz. Oynanma oranlarıyla ilişkilendirilerek yapılacak bir dağıtımda, gelirimiz 25-26 milyona tekabül edecektir. Her kulübün hak ettiği katkıyı alması adına, bu dağıtımın oynanma oranları dikkate alınarak yapılmasını istiyoruz…

Spor Genel Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz ay, Kulüpler Yasası odaklı bir çalıştay gerçekleştirildi. Bu çalıştay neticesinde Süper Lig Kulüpleri için ayrı bir yasal düzenlemenin gerekliliği ortaya çıktı. Kulüpler, Spor Genel Müdürlüğü, Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Federasyonu bu yönde birlikte bir çalışma yapacaktır.

Naklen yayın gelirlerinin dağıtımında adaletin sağlanması konusunda ısrarcıyız; "seyredilme oranları" dikkate alınmalı ve bu adaletsizlik de artık giderilmelidir.
Altyapı ile başlayalım çünkü onlar tüm Fenerbahçeliler’e çok büyük bir gurur yaşattı. U15’ler Eskişehirspor ile oynadığı maçta rakip 10 kişi kalınca maçın temsilcisine başvurarak maça 10 kişi devam etmek istedi ve bu güzel istek, takımımıza Dünya Gençlik Fair Play Ödülü’nü kazandırdı! Daha önce de rakipleri 10 kişi kaldığında bu tür bir uygulamaya giden takımlarımıza ve bizi Fair Play Ödülü ile gururlandıran takımımıza bir kez daha tebrikler…

A2 Ligi, grubunda 4.sırada /// U18’ler  2. /// U17’ler  3. /// U16 3. /// U15 1. /// U14 6.sırada bulunmaktadır.

Profesyonel Futbol Takımımız, Sayın Aykut Kocaman’ın önderliğinde Antalya’da çok verimli bir kamp dönemi geçirdi. Devre arası kampını bizler yönetim kurulu olarak yakından takip ettik. Gözlemlerimiz, Süper Lig, UEFA Avrupa Ligi ve Türkiye Kupası’na dair beklentilerimizin yerinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Ligin 2. yarısında yüzümüzü güldüreceğine inandığımız takımımızın ve teknik ekibimizin sonuna kadar arkasındayız. Çünkü geçmişte yaşadıklarımız ve edindiğimiz başarılar, geleceğimizin en büyük teminatıdır.

Ekim ayında, Dünya Kulüplerarası Voleybol şampiyonasını üçüncü olarak tamamlayan Bayan Voleybolcularımız, ligde ve CEV Kupası’nda yoluna devam ediyor. Biliyorsunuz kızlarımız, çeyrek finaldeki ilk maçını rahat bir şekilde kazandı.

Erkek Voleybol Takımımız Fenerbahçe Grundig, Galatasaray’ı yenerek sezona süper kupa ile başladı. Ligin ikinci yarısına galibiyetle başlayan takımımız, beklediğimiz kupayı sezon sonunda mutlaka getirecektir, onlara inanıyoruz.

Ligde liderliğini sürdüren Bayan Basketbolcularımız, Euroleague’de de başarılı bir sezon çıkarmakta… 

Erkek Basketbol Takımımız Fenerbahçe Ülker, ligdeki başarısını MAALESEF, Euroleague Top 16 Grubu’na tAŞIYAMADI. BU NEDENLE ÇOK ÜZGÜN OLDUĞUMUZU İFADE ETMELİYİM.

Boks Şubesinden yine bol bol madalya haberleri var; Tek tek saymak mümkün değil. Sporcularımız bu 3 aylık dönemde 62 altın, 22 gümüş madalya kazandılar. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyoruz.

8 kürekçimiz; Gençler ve Yıldızlar Kampına ve Büyükler Milli Takım Kampına davet edildi. onat kazaklı, 6000 metre salon küreği ergometre testinde 1:36,70 derecesiyle henüz 23 yaş altı olmasına rağmen büyükler türkiye rekorunu kırmıştır.

Atletlerimiz 5 ayrı müsabakada boy gösterdi. Pek çok farklı dalda piste çıkan sporcularımızdan 7 birincilik, 4 ikincilik ve pek çok Türkiye rekoru haberi aldık. Tıpkı gülle atmada, yıldızlar ve gençler Türkiye rekoru kıran sporcumuz gibi.

Masa Tenisi 4 farklı müsabakada yarıştı. 9 birincilik, 4 de ikincilik elde ettiler. Ayrıca Danimarka Avrupa Ferdi Şampiyonasında bayan sporcularımız, tek ve çiftte Avrupa Şampiyonu oldu.

İstanbul Süper Lig 3. Etaptaki tüm maçlarını kazanan takımlarımız, Kocaeli Süper Lig 4. Etapta Bayan A Takımımız, ligin ilk yarısını lider, erkek takımımız ise 2. Sırada tamamladı.

Yüzme Şubemiz ile devam ediyorum; Fransa Charters Avrupa Kısa Kulvar Yüzme yarışlarında sporcularımız 4x50m serbest bayrakta, 50m serbestte Türkiye rekoru, 4x50 karışık bayrak yarışlarında sporcularımız yarı finale kalarak Türkiye rekoru, 50m sırt üstü yarışında Gizem Çam yarı finale kalmış, 100 m serbest yarışında ise Burcu Dolunay finalde Avrupa dördüncüsü oldu.

Tozkoparan Türkiye Kısa Kulvar Şampiyonası 200m’de serbest bayanlarda 15-16 yaş yeni Türkiye rekoru, 1.500m serbest bayanlarda 15-16-17-18 açık yaş yeni Türkiye rekoru, 200m erkek kelebek yarışında 17-18 yaş yeni Türkiye rekoru kırmıştır.

Senkronize Yüzme Federasyon Kupasını da Fenerbahçemiz kazanmıştır.

Yelken Şubesi ile bitirelim.

 Çeşme Türkiye Şampiyonası’nda Laser Radial Genelde-Bayanlarda ve Laser 4.7 Bayanlarda Türkiye Şampiyonu, Laser standart gençlerde Türkiye ikincisi olduk.

Uno yelken yarışlarında optimist genelde ve laser 4.7 kızlarda birincilik, optimist kızlar-laser 4.7 genel ve laser 4-7 junior’da ikincilik aldılar

 Fenerbahçe-Garanti yelken takımımız TAYK ve İYK Trofesi liginde şampiyon, Sportboat ligi yarışlarında 2 teknemiz Ford Yelken Takımı ile birinci oldu.

 Fenerıum işletmemizden sevindirici ve gurur duyacağımız bilgiler vermek istiyorum. 2012 yılı net satışlarımız 76.000.000TL BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE ARTIŞ %27,5 DUR. ŞİRKET VERGİ KARI 22.000.000TL DİR KARLILIKTAKİ ARTIŞ %42 DİR MAĞAZA SAYIMIZ ŞİRKETE AİT 46 BAYİ 25 OLMAK ÜZERE 71 DİR. BU TABLO İÇİN TARAFTARLARIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ, GURUR DUYUYORUZ İYİ Kİ VARSINIZ.

Değerli Ressam Burhan Doğançay’ın ve Mehmet Ali Birand’ın ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı diliyor; Son olarak, Sayın Ender Alkaya yönetimindeki Kurumsallaşma – Kurumsal Yapılandırma çalışmalarımız hızla devam etmekte; aramıza katılan başta İcra Kurulu Başkanı Sayın Hakkı Hasan Yılmaz’a ve yeni çalışma arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz.

Fenerbahçemiz için emek veren tüm çalışma arkadaşlarımıza ve sizlere, bizlere destek olduğunuz için Sayın Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ederim."

Talat Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Denetim Kurulunun raporu okundu ve daha sonra Divan Kurulu üyelerinden bazıları söz alarak yapılan sunum ve Yönetim Kurulu Raporu hakkında görüş, öneri ve düşüncelerini dile getirdi. Bu konuşmaların ardından toplantı sona erdi.