22.10.2011

"duruşumuz Değişmeyecek"

Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı, Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri’nde Kurul Başkanımız Yüksel Günay başkanlığında yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Hakkari ve Bitlis’te verilen şehitlerin saygıyla anıldığı toplantıya Başkanvekilimiz Nihat Özdemir, yöneticilerimiz ve üyelerimiz katıldı. Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin yaşadığı süreçte tüm kesimler tarafından takdir edilen duruşlarının iddianame açıklandıktan sonra da değişmeyeceğini söyledi.

Allah bir daha böyle günler vermesin

Toplantıya Başkanvekilimiz Nihat Özdemir, Genel Sekreterimiz Vedat Olcay, Asbaşkanlarımız Ali Koç, Cihan Kamer, Mithat Yenigün, Serhat Çeçen, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Semih Özsoy, Yasemin Merçil, Hüseyin Ersan Topbaş, Hakan Dinçay, Ünal Uzun, Turhan Şahin ve divan üyelerimiz katıldı. "Son 4 gün içinde verdiğimiz şehitler için Milletimize Devletimize TSK’ya ve polis camiamıza başsağlığı diliyorum. Allah böyle günleri bir daha vermesin. Bunun için barışsa barış. Vatan evlatlarına yazık oluyor" diyerek toplantıyı açan Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay, ardından toplantıya katılanları Ulu Önder Atatürk, aziz şehitlerimiz ve camiamızın kaybettiği üyeleri için saygı duruşuna çağırdı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından yeniden söz alan Yüksel Günay,  "Acımızı var, konuşmalarda kimseyi rencide etmeyin, biz barışı seven insanlarız" dedi.

Gerçekleri ortaya çıkması güvenle bekliyoruz

Yönetim Kurulunun faaliyet raporunu okuyan Nihat Özdemir de sözlerine şehitlerimizi anarak başladı ve "Hain saldırılar sonucu kaybettiğimiz Mehmetçik ve polislerimiz saygıyla anıyorum. Terörü lanetliyoruz, tüm Ulusumuza ve şehitlerimizin ailelerine başsağlığı; şehitlerimize rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.  Sayın Başkanımız ve Yönetim Kuruyu adına hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" diyerek faaliyet raporunu okumaya başlayan Nihat Özdemir, "Geçtiğimiz toplantılarda hepimizi üzen süreçle ilgili geniş bilgiler arz ettik. Hem UEFA hem federasyon  hem de kulüpler bazında hukuki çabalarımız sürüyor. Gerçeklerin bir an önce ortaya çıkarılmasını kendimize duyduğumuz güvenle bekliyoruz. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın da Türk Futbolunun haklarını uluslara arası platformlarda savunacağını konusunda güvenimiz tanımdır. Suç tanımların farklı ve kendisiyle çelişen 6222 sayılı yasada gerekli değişikliklerin yapılması için Kulüpler Birliği Vakfı ve tüm kulüpler adına gerekli çalışmalar yapılmış ve bir metin oluşmuştur. Çalışmalar ve hukuki süreç halen devam ediyor" diye konuştu.

Gurur ve sevinci yaşattılar

"Profesyonel futbol takımımızın başarılarıyla gururlanıyoruz" diyen, Takımımızın geçen sezondan devam eden galibiyet serileriyle rekorlar kırdığını ve halen lig lideri olduğunu belirten Özdemir, "Bu süreçte hayal kırıklıklarını ve sportif alana sokmayan Aykut Kocaman, teknik heyet, Takım Kaptanı Alex ve tüm futbolcularımıza bizlere bu gurur ve sevinci yaşattıkları için teşekkür ediyoruz. Onlardan bu yıl da geçen yıl olduğu gibi şampiyonluk bekliyoruz" dedi.

Ataşehir’deki salon 2 ayda bitecek

Geçen sezon futbolla beraber tüm branşlarda şampiyonluk yaşandığını belirten Nihat Özdemir,  "Fenerbahçe formasıyla yarışan her sporcu şampiyonluk hedefler. Bu, bu yıl da böyle olacak. Erkek basketbolda Ülker’in sponsorluğu sürüyor, yine şampiyonlukla taçlanacak. Bayan voleybolda büyük başarılar elde eden takımımızın Acıbadem ile birlikteliği sona ermiştir. Acıbadem’e teşekkür ediyoruz. Bu sponsorluğun bitmesinin ardından Kulübümüze yoğun bir şekilde sponsorluk teklifleri geldi. Bunlar içinden Türkiye’nin en köklü hastane gruplarından biri olan ve yabancı ortaklarıyla gücüne güç katan Univarsal ile anlaşmaya varılmıştır. Bayan voleybol ve bayan basketbola önemli reklam geliri sağlayan Garanti Bonus’a da teşekkür ediyoruz. Erkek voleybola da bir Koç Grubu şirketi olan Grundig ile sponsorluk anlaşması imzaladık. Bu isimle çıktığı ilk maçımızı da Avrupa’da kazandık. Bu ismin uğur getirmesini bekliyoruz. Hedefimiz  yeni sponsorlarımızla geçen yılki başarıların tekrarlanmasıdır. Sponsorlarımıza bizlere sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz" dedi.Yatırımların devam ettiğini belirten Nihat Özdemir, "Ataşehir önümüzdeki 2 ay içinde tamamlanacak. Bittiğine de Kulübümüze 150 milyon dolar büyüklüğünde bir gayrı menkul kazandırılmış olacak. Bu yatırım için spor kompleksi sponsorumuz olan Ülker’e teşekkür ediyoruz" dedi.

Amatör şubelerde küçülme olmayacak

Düzce Topuk Yaylası Tesisleri’nin açıldığını belirten Özdemir, burada konaklayan üyelerin kendilerine teşekkür ettiğini söyledi. Nihat Özdemir, "Basketbol, voleybolda olduğu gibi tüm amatör şubelerimizde de hedef şampiyonluktur. Hiçbir amatör şubede küçülme olmadan faaliyetlerimize devam edeceğiz.  Bu konuda Spor Bakanımız da takdirlerini sunuyor. Kadın, erkek, çocuk yaşlı demeden bizleri yalnız bırakmayan, kelimelerle tarif edilmesi zor bir duruş sergileyen taraftarımıza teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasının ilk bölümünü tamamladı.

Yüksel Günay’a teşekkür

Denetleme Kurulu’nun raporunu okumasından sonra, son toplantıdan bu yana yaşamını yitiren üyelerimiz ile bu yıl yüksek divan kurulu üyesi olan üyelerin isimleri okundu. Fenerbahçe Koleji ve Feyziye mekteplerinin arasındaki protokolün oylanmasının ve protokolün 1 oya karşı oy çoğunlukla kabul edilmesinin ardından üyelerimiz kürsüye gelerek görüş ve önerilerini dile getirdi.  Daha sonra yeniden kürsüye gelen Nihat Özdemir, "3 Temmuz’dan bu yana çok kritik bir dönem geçirdik. Bu süreçte her zaman yanımızda olan, yol gösteren, kulüpten 1 saniye ayrılmayan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay’a, Başkanımız ve Yönetim Kurulu adına teşekkür ederim. Yönetim olarak aldığımız her kararda kendisine danıştık. Maddi problemlerimizde de elinden geleni yaptı. Yüksel Abimiz gerçekten bize ağabeylik yaptı" dedi.

Yüksek Divan Kurulunu senatomuz gibi görüyoruz

Takımımızın giydiği mavi-beyaz formaya getirilen eleştiriler hakkında Özdemir,  lig maçları başlamadan o sezon giyilecek formaların kulüp yetkilileri tarafından hazırlandığını ve son seçimi kendilerinin yaptığını belirterek "Bu formayı biz deplasmanda giymek için kararlaştırdık. Mavi saf enerjinin, beyaz ise temizliğin ve saflığın sembolü. Uğurlu da geldi ve teknik kadro ile oyuncular da bunu giymek istiyor" dedi.  İnsanların yaşarken tesislere isimlerinin verilmesinin çok hoş bir davranış olduğunu belirten Özdemir Fikret Kırcan ve Halit Deringör’ün isimlerinin yeni yapılan önemli tesislere verilebileceğini bildirdi. Ek tesisler konusundaki görüşlerin de değerlendirileceği belirten Özdemir, tüzüğün kendilerine verdiği bir takım kolaylıkları göz ardı ederek yüksek divan kuruluna çok önem verdiklerini ve senato gibi gördüklerini söyledi.

İddianame açıklandığında da duruşumuzu bozmayacağız

Devam eden soruşturma süreciyle ilgili üyelerin yaptığı konuşmalara da değinen Özdemir, "Gizlilik kalkacak ama savcı adı üstünde iddia makamı ve iddia ediyor. İddianame açıklandığında ve gizlilik ortadan kalktığında da kimse duruşunu değiştirmesin. Çünkü bu tip davalar, Türkiye yüzde 56 beraatla sonuçlanıyor. Biz duruşumu bozmayacağız ve haklılığımızı ispat edeceğiz. Alın terimizle kazandığımız şampiyonluğu kimse elimizden almadı ve alamayacaktır.. Başkanımız hakkında yaptığımız çalışmalar ve gösterdiğimiz duruşlar Fenerbahçe için çok önemlidir. Devletteki herkesin, tüm siyasi partilerin tek söylediği şey: ’Şu anda sergilediğiniz duruşun akıl almaz bir özellik göstermektedir’ şeklindedir. Lütfen burada başka düşünceye kapılmayın. Ezeli rakip ebedi dostumuz Galatasaray’ın başkanvekili de ’Biz bu duruşumuzu Galatasaray olarak gösteremezdik’ demix ve  takdirle karşıladıklarını açıkça ifade etmiştir. Aziz Yıldırım bizim başkanımızdır. Bazılarınız, bazı kesimlerin yaptığı yargısız infazın içinde bulunuyor. Burada yargısız infaz yapamayız. Biz sonuna kadar haklı olduğumuz savunuyoruz. İnşallah sonunda bu da ortaya çıkacaktır.. Başkanımız, iki asbaşaknımız ve iki çalışanımız sıkıntı çekiyorsa, şu san için Fenerbahçe için sıkıntı çekiyordur. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Çok büyük mücadele veriliyoruz. Biz bu süreçten geçeceğiz inşallah. Kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Özdemir, üyelerin istediği huzurevi istediği huzurevi için uygun bir arazi aradıklarını, bulduklarından işletme sorununu da çözüp gerekeni yapacaklarını da sözlerine ekledi. Özdemir’in konuşmasının ardından toplantı sona erdi.