Eca Genel Kurulu Varşova'da Yapildi

06.03.2012

Eca Genel Kurulu Varşova'da Yapildi

Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) Genel Kurulu Varşova'da yapıldı. İki gün süren kurula 123 üye kulübün temsilcileri katıldı. Fenerbahçemizin de üyesi olduğu kurula kulübümüz adına Turgut Acar katıldı. 
ECA İcra Kurulu, yeni bir Mutabakat Anlaşması (MA) ile ilgili olarak UEFA ile anlaşmaya varıldığını Genel Kurul'a bildirdi.  1 Ocak 2012'den 30 Mayıs 2018'e kadar geçerli olacak yeni anlaşma aşağıdaki konuları içermektedir:  

Sigorta 
UEFA, Haziran 2012'den başlayarak Polonya/Ukrayna'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nın başında oyuncuların milli maç görevi esnasında sakatlanma riskini teminat altına alan bir sigorta düzenleyecektir.    Bu sigorta, uyrukları ne olursa olsun bir Avrupa kulübü'ne kayıtlı tüm oyuncular için ve gerek resmi gerekse dostluk maçları dahil olmak üzere uluslararası takvimde yer alan tüm maçlar için geçerli olacaktır.  

Kulüplerin UEFA Avrupa Şampiyonası kazançlarına iştiraki  
UEFA ila yapılan mevcut MA uyarınca, kulüpler, kulüplerin turnuvanın başarısına yaptıkları önemli katkının ödülü olarak EURO 2012 kazançlarının 55 milyon Avroluk kısmından pay alma hakkına sahiptirler.  Yeni anlaşma kapsamında bu tutar bu yılki Avrupa Şampiyonası için zaman içinde önemli oranda artacaktır ve Fransa'daki UEFA EURO 2016'ya kadar daha da artacaktır.  Kesin tutarlar İstanbul'da Mart ayında yapılacak UEFA Kongresi'nde ilan edilecektir. 

Yönetim / karar verme sürecinde kulüp temsili 
Gelecekte, kulüpler kulüp futbolunu etkileyen tüm kararlarda "Danışılma Hakkı"na sahip olacaklardır.  Kulüp futbolu ile ilgili hiçbir karar kulüplerin muvafakati olmadan alınmayacaktır. 

Uluslararası Maç Takvimi 
Avrupa futbol ailesi, gelecek uluslar arası maç takvimi konusunda uzlaşmaya varmıştır ve program, 2 senelik periyot içinde 9 çift maçtan oluşacak ve tek dostluk maçı yapılmayacaktır.   Ağustos dostluk maçı takviminin ECA'nın talebi üzerine tamamen kaldırıldığı not edilmelidir.  Ayrıca, Uluslararası Takvim önerisi kapsamında şu ek hususlar yer almaktadır: 
+ Bir yılda bir oyuncu birden fazla uluslararası turnuvaya katılmayacaktır
+ Tüm konfederasyonların Final Turnuvaları Temmuz ortasında sona erecektir
+ Afrika Uluslar Kupası Ocak ayında mümkün olan en erken tarihte başlayacaktır
+ Çifte hazırlık maçlarının iki maçı da aynı kıtada oynanacaktır (Avrupa takımları için en azından ikinci maç Avrupa'da oynanmalıdır)

Öte yandan UEFA ile yapılan anlaşmaya ve FIFA nezdindeki duruma yorumda bulunan ECA Başkanı Karl-Heinz Rummenigge şunları söyledi:  "UEFA ile yapılan anlaşma, Avrupa kulüp futbolu için önemli bir devrimdir.  Bu anlaşma ile UEFA açık bir şekilde kulüplerin önemini ve milli takım futbolunun başarısına yaptıkları önemli katkıyı kabul etmektedir.  Müzakereler çok kolay geçmemiş olmakla birlikte, her zaman adil ve saygılı bir şekilde yürütülmüştür.  Tüm Avrupa kulüpleri adına başta UEFA Başkanı Platini olmak üzere UEFA'ya içtenlikle teşekkür ediyorum ve bu işbirliğinin devamını diliyorum.  Avrupa futbol ailesinin işbirliği içinde ve adil bir şekilde çözümler bulabildiği bir kez daha kanıtlandı.
"UEFA ile anlaşmaya varılmakla beraber, FIFA nezdinde yeterli bir sonuca varılamadı.  Ne yazık ki, FIFA Başkanı ile yapılan görüşmelerde kulüplerin isteklerini dikkate alan tatmin edici bir sonuca ulaşılamadı."