Emre Belözoğlu: "şampiyonluk Ve 4. Yildiz"

12.01.2015

Emre Belözoğlu: "şampiyonluk Ve 4. Yildiz"

Kaptan Emre Belözoğlu, 2-3 yıl daha futbol oynamak istediğini ancak şu anda tek konsantre olduğu konunun şampiyonluk ve 4. yıldız olduğunu ifade etti.

İkinci yarı hazırlıkları kapsamında Antalya’da kampa giren Profesyonel Futbol Takımımızda, Teknik Direktörümüz İsmail Kartal’ın ardından bugün de kaptan Emre Belözoğlu basının karşısına çıktı.

Antalya Regnum Carya Golf Resort Otel’de  düzenlenen basın toplantısında  öncelikle kamp sürecini değerlendiren Emre Belözoğlu, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Emre Belözoğlu: "İnşallah sakatsız, kazasız güzel bir kamp olur"
Çok güzel bir kamp süreci yaşadıklarını belirten deneyimli oyuncu, “Çok güzel kamp dönemi oluyor. Güzel otel. Sahalar iyi. Futbol oynamaya uygun bir ortam var. Burada hava İstanbul’daki kadar soğuk değil. İnşallah sakatsız, kazasız güzel bir kamp olur. Devrenin sonlarına doğru güzel bir hava yakaladık. İkinci yarıya da ilk yarının sonunda gösterdiğimiz performansla devam ederiz” dedi.

Emre Belözoğlu: "37-38 yaşıma kadar rahatlıkla futbol oynayacağımı düşünüyorum"
Bir soru üzerine en az 2 yıl daha futbol oynamak istediğini ifade eden Emre, “Özellikle bir rekor kırayım derdinde değilim. Daha önce söylediğim gibi 2 sene daha oynamak istiyorum. Totti, '38'e kadar oynayacağım, sonra yedek kalmaya razıyım' dedi. Ben de böyle mi yapayım yoksa. 37-38 yaşıma kadar rahatlıkla futbol oynayacağımı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Emre Belözoğlu: "Sorumluluk almaktan kaçınmadım"
Özellikle de Fenerbahçe’de hedef adam haline getirilmesine rağmen sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçmadığına vurgu yapan kaptan, “Sorumluluk almaktan kaçınmadım. Fenerbahçe’de hedef adam haline getirilmeme rağmen kaçmadım. Hedef haline gelirken sadece doğrular değil hatalar da yaptım. Konumum ve durumumdan şikayetçi değilim” değerlendirmesinde bulundu.

Emre Belözoğlu: "Kaliteli Türk oyuncular, sıkıntı çekmeyecekler"
Önümüzdeki sezon uygulanmaya konacak yabancı oyuncu kuralı ile ilgili de görüşlerini aktaran deneyimli oyuncu,  “Yabancı kuralı ile ilgili Kulübümüzü yönetenler, Sayın Başkanımız ve yöneticilerimiz  ilerleyen günlerde toplantı yapacaklar. Bireysel olarak düşüncem ise,  Türk oyuncuların kalitesinden memnun olmayan kitle var ise ben üzerime alınmıyorum, Türk futbolcu olarak. Kaliteli Türk oyuncular, bundan sıkıntı çekmeyecekler.  Türk oyuncuların önünü kesen devrim olarak düşünmemek lazım. Çünkü dünyadaki bütün devrimler ekonomik tabanlıdır. Bundan sonra takımlar ekonomisine dikkat etmeli. Ekonomik anlamda bir yönetime ihtiyacı varmış gibi bir kural bu. Bütün kulüpler ayağını yorganına göre uzatmalı” dedi.

Emre Belözoğlu: "Gönlümüzden geçen bu camiada futbolu bırakmaktır"
“Şu anda tek konsantre olduğum konu şampiyonluk ve 4. yıldız diyen Emre, “Sportif direktör olacak tarzında haberler yapılıyor bunlar için henüz erken. Benim konsantre olmam gereken tek konu şampiyonluk ve 4. yıldız ve ben ona konsantreyim. Kulüp kendine göre değerlendirme yapar, futbolculuk hayatım bittiğinde de hayatıma Fenerbahçeli olarak devam ederim. Gönlümüzden geçen bu camiada futbolu bırakmaktır. Fenerbahçe’den bir kere ayrıldım. Strese girmiyorum. Sahada mutlu olursam bu tarz şeyleri düşünmem” şeklinde konuştu.

Arda’nın performansı  ile ilgili soruya da cevap veren kaptan, “Arda bizi Avrupa’da iyi temsil ediyor. Ülkemizin Arda tarzında Avrupa’ya çok fazla oyuncu ihraç etmesi lazım. Türk futbolcular Arda’yı örnek alsınlar. Avrupa’da yılın ilk 11’ine aday gösterildi ama seçilemedi.  Bence on birin içinde olması gerekiyordu.Türk halkı da iyi destek oldu. Örnek performanslar göstermeye devam eder inşallah” dedi.

Sezon sonunda mukavelesinin biteceğini ile ilgili soruya Emre, “Ben kulüplerin önceliğinin başarılar olmasını düşünen profesyonelim. Önce kulübün başarısı, ardından oyuncu tercihleri gelir. Fenerbahçe genelde sezon sonunda futbolcularla anlaşmalarını yeniliyor. Benle alakalı yenileme süreci olacaksa sezon sonunda olur. Kendi kendime soktuğum zorluklar oldu. Yine ülkemizde dünyada yeterince insanların adil olmadığını kabul edelim. Yeri geldiğinde hak etmediğim derecede eleştirildim. Amerika ‘dan teklif yok” yanıtını verdi.

Emre Belözoğlu: "Genel anlamda ilk yarı eleştirildik"
İlk devrenin sonlarına doğru iyi bir hava yakaladıklarına dikkat çeken Kaptan,  “Genel anlamda eleştirildiğimiz ilk yarı oldu. Eleştirilerde haklı olunan yerlerde var ama  sezonun ortasında lider Fenerbahçe. Takımımız 3-4 maçtır çok iyi hava yakaladı. Aranın ne kadar iyi olacağını göreceğiz. İlk yarı bizim açımızdan 4-5 puan geride tamamlandı. 4-5 puan üstte olabilirdik. Evimizde Eskişehirspor ile berabere kaldık, Trabzonspor maçı var, kaybettiğimiz Akhisar Belediye karşılaşması. Eleştirilerin o anlamda haklılık payı yok diyemem” şeklinde konuştu.

Ozan Tufan ile ilgili de Emre, “Ozan yetenekli kardeşimiz. Transferlerle ilgili yöneticilerin ve hocaların konuşması doğru olur. Başarının iyi Türk oyuncudan geçtiğini kabul ederiz. Her zaman iyi Türk futbolcuyu takımımızda görmek isterim” ifadelerini kullandı.

Emre Belözoğlu: "İkinci yarının ilk yarıya göre daha zor geçeceğini düşünüyorum"
Fikstüre de değinen Emre Belözoğlu, “Kolay fikstür yok. İçeride Eskişehir’e puan kaybettik, kaybedilebilir de. İkinci yarının ilk yarıya göre daha zor geçeceğini düşünüyorum. İyi çalışıyoruz, bunun  da bilincideyiz. İkinci yarıya 2 zor deplasmanla başlıyoruz. Sezon başındaki motivasyonum devam ediyor. Motivasyonum bittiğinde futbolu bırakıtım. Ailemden sonra en değer verdiğim şey futbol. Sahada mutlu oluyorum. Bunun içinde 2-3 yıl daha futbola devam etmek istiyorum. 3 büyüklerin dışında da çok iyi takımlar var ligimizde. Bursa, Başakşehir gibi; bu takımlarda üst sıraları zorlayacaklar. 4-5 takımın önde götüreceği bir lig olacak.” dedi.

Milli takım ile ilgili de Emre, “Milli takım ile alakalı olumlu ortam yok. Eleştiri yapması gereken kesim futbolcular. Şapkasını önüne koymalılar. İnşallah bundan sonraki süreç yeni bir nefes ve kanla devam eder. Milli takımda bize görev verildiği takdirde hizmet ederiz” diye konuştu.

Kendisinin de taraftarlara daha olgun bir Emre izlettirmek istediğine vurgu yapan Kaptan, “Elimden geldiğince geçmiş hatalarımı tekrarlamak istemiyorum. İyi bir devre geçirdiğimi düşünüyorum. Çok sakatlık yaşamadım. Daha olgun bir Emre bende izletmek istiyorum” dedi.

Messi’nin dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olduğunu söyleyen Emre, Emenike ilgili de şu ifadeleri kullandı:

Emre Belözoğlu: "Emenike ligin ikinci yarısında beklenen katkıyı verecektir"
Emenike ile konuşuyoruz tabi ki. İyi, temiz bir arkadaşımız. O mevkideki oyuncular daha duygusal olabiliyorlar. Sıkıntılı bir devre geçirdi. İstediği kadar gol atamadı.  Ligin ikinci yarısında beklenen katkıyı verecektir. Geçen sezon şampiyonlukta önemli katkı verdi bu sezon da aynısını bekliyoruz.”

Futbolda şans faktörü ile şampiyon olunmayacağını belirten kaptan, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: 

“Şans faktörü bir maçta etkili olabilir; bir maç kazanabilirsiniz ama şampiyon olamazsınız. Futbolun doğrularını sahada yaptığınız sürece favori sizsiniz. Şansa inanan bir oyuncu olmadığım için bunu söylüyorum. Kendinizi hazırladığınızda, hele Fenerbahçe'yseniz, fiziksel ve mental anlamda iyiyseniz, favorisi sizsinizdir."