Emre: "irkçilik Adina En Ufak Bir Şey Varsa, Allah Kalbimi Yerinden Çikarsin"

16.04.2012

Emre: "irkçilik Adina En Ufak Bir Şey Varsa, Allah Kalbimi Yerinden Çikarsin"

Emre Belözoğlu, ırkçılık olgusunun Türk gelenek ve yaşantı tarzında yerinin olmadığını, kendi inançlarının da ırkçılığı reddettiğini belirterek, "Kalbimde ırkçılık adına en ufak bir şey besliyorsam, Allah bu kalbimi yerinden çıkarsın" şeklinde net bir ifade kullandı.

Trabzonsporlu oyuncu Zokora ile aralarında maçın gergin atmosferi içinde karşılıklı bir iki sert konuşmasının olduğunu, ancak bu sözcüklerin ırkçı söylemler içermediğini, maçtan sonra da Zokora’yla bir araya gelerek birbirlerine başarı dilediklerini belirten Emre, yanlış anlaşıldıysa yine de Zokora’dan özür dilediğini söyledi.

Yabancı oyuncularımızdan Joseph Yobo da; her ikisi de İngiltere’de oynarken aralarında benzer konular geçtiği iddia edilen Emre’ye destek vererek, Fenerbahçe’de 2 yıldır yakından tanıma fırsatı bulduğu, ailelerinin beraber zaman geçirdiği Emre’nin ırkçı olmadığını açık bir şekilde ifade etti.

Emre Belözoğlu ve Joseph Yobo, Trabzonsporlu Zokora’nın iddiaları üzerine dün geceden bu yana kamuoyunu meşgul eden gündemle ilgili olarak Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Irkçılık ananelerimizde yok

İlk olarak söze başlayan Emre, çok güzel geçen bir maçın ardından, böylesi bir konuyla kamuoyunun karşısına çıkmaktan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Bu konuda başta Joseph Yobo olmak üzere kendisine destek veren tüm takım arkadaşlarına teşekkür eden Emre, "Irkçılık her şeyden önce bizim özümüzde, ailemizde, örf ve ananelerimizde yeri olmayan bir olgudur. Ben bunun bir tecrübesini İngiltere’de oynadığım dönemde yanımda oturan arkadaşım Yobo ile yaşamıştım. Ona söylediğim sözün Türkçe karşılığını kendisine söyledim. Sıkıntılı bir süreçten sonra hak yerini buldu, aklandım ve Yobo ile el sıkıştık. Irkçılık sosyal değil, kişisel bir duygudur. Eğer içimizde barındırıyorsak büyük günah işliyoruz demektir. Çünkü bizim inançlarımıza göre de büyük günahtır. Kalbimde ırkçılık adına en ufak bir şey besliyorsam, Allah bu kalbimi yerinden çıkarsın" dedi.

’Negro’ kelimesini kesinlikle kullanmadım

Dün akşamki maçta, kendisinin Halil Altıntop’a yaptığı faulün ardından Zokora ile karşılıklı 1-2 konuşmasının olduğunu, ancak 2-3 pozisyonun ardından birbirlerine sarıldıklarını belirten Emre, "Maçtan sonra bu tip açıklamalarını duyunca çok üzüldüm" dedi. Dün geceki canlı televizyon bağlantısında Zokora ile aralarındaki diyalogları kabul ettiğini, ancak bugün baktığında kamuoyunda farklı bir algı oluştuğunu şaşkınlıkla gördüğünü belirten Emre, "Zokora için kutsal olan şey, benim için de kutsaldır. Negro kelimesini kullandığımı kesinlikle kabul etmiyorum. Benimle alakalı görüntülerde de böyle bir şey kesinlikle yok. Ben ona F…. … (Emre iyi olmayan İngilizcesiyle Zokora’ya 2 argo sözcük sarf ettiğini söyledi) dedim. Ben bu tür açıklamaların art niyetli olduğunu düşünüyorum. Zokora’nın duygularına da saygı duyarım. Ben ırkçılık adına bir şey yaşattıysam tüm kamuoyundan özür dilerim. Siyahi arkadaşlarıma en ufak bir şey hissettirdiysem onların bunu sizlerle paylaşmasını canı yürekten isterim" diye konuştu.

Herkes biraz daha vicdanlı olsun

Araları zaten gergin olan Fenerbahçe ve Trabzonspor camialarının bu olayla birlikte daha da gerilmelerini hiç istemediğini belirten Emre, "Arada bir yanlış anlama var. Onun da bana söylediklerini ben yanlış anlamış olayım. Ama ortada bir gerçek var ki; ben ırkçı değilim" dedi. Olaydan sonra Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş’le konuştuğunu ve onun da olayın buralara gelmesinden üzüntü duyduğunu belirten Emre, "Herkesten biraz daha vicdanlı olmalarını istiyorum. Irkçılık, bizim insanımızın içinde barındırdığı bir duygu değildir" dedi.

Geçmişte yaptığı hataları olduğunu, çeşitli kesimlerle polemiğe girdiğini belirten Emre, "Bu lafı hiç sevmesem de bazen hayatta gayeye giden her yol meşru oluyor. Ben kendi özeleştirimi yapıyorum. Ama yine de böyle şeyler oluyor. Bu da şöhretin bedeli olsa gerek" dedi. Emre, bahse konu mesele hakkında kendisini eleştiren yorumculara da sitem etti.

Yobo: Emre’nın ırkçı olduğunu düşünsem Fenerbahçe’ye gelmezdim

Olayın kendisi açısından çok zor olduğunu, Emre’nin de Zokora’nın da arkadaşı olduğunu belirten Joseph Yobo ise Türkiye’ye geldiği günden bu yana Türk toplumunda ırkçılıkla ilgili bir olaya şahit olmadığının altını çizdi. Maçlarda, antrenmanlarda, kazanma arzusuyla futbolcular arasında bu tip konuşmaların hep geçtiğini belirten Jobo, "Şimdi Emre ile aramızda geçen hadisede, Emre kendi takımı için ben de kendi takımım için elimizden geleni yapıyorduk. Saha içinde bir takım sözler söylendi, cevapları verildi  ve bu konu tamamen çözüldü. 2 yıldır buradayım, zaten Emre’nin ırkçı bir insan olduğunu düşünseydim Fenerbahçe’ye gelmezdim" dedi. Emre’nin mağlubiyeti asla kabul etmeyen ve takımı için sahada tüm benliğiyle savaşan bir yapıya sahip olduğunu belirten Yobo,  "Ama bunu yaparken insanların rengine, diline, dinine saygısızlık yapmayan bir insan. Antrenmanlarda bile zaman zaman bu tip şeyleri hepimiz söylüyoruz. Bu futbolun doğasında var. Benim çocuğum onun çocuğuyla yan yana, ailelerimiz birlikte vakit geçiriyor. Kendisi çok sevdiğim bir arkadaşım. Maçın içinde her şey olabilir. Sahada yaşanan orada kalmalı, oraya gömülmelidir" şeklinde konuştu.

Yobo: Zokora bana söylerdi

Zokora ile maçtan sonra bir araya gelerek ayaküstü sohbet ettiklerini belirten Yobo, "Eğer öyle bir şey olsaydı, bu kadar hassas bir konuyu yaşamış olsaydı bana bunu söylerdi. Bana bir şey söylemedi. Emre olduğu zaman olaylar farklı yerlere çekiliyor. Açık yüreklilikle söylüyorum Emre böyle bir insan değil, emarelerini bile taşımıyor, sadece çok hırslı ve takımı için her şeyi yapabilecek bir insan" dedi. Jobo,bugün Zokora’ya ulaşmayı denediğini ancak başarılı olamadığını da sözlerine ekledi.