Ersun Yanal: "en Büyük Mutluluk Fenerbahçe'de Olmaktir"

25.07.2014

Ersun Yanal: "en Büyük Mutluluk Fenerbahçe'de Olmaktir"

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, Takımımızın kamp yaptığı Fenerbahçe Resort ve Sport Topuk Yaylası Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Ersun Hoca, kamp süreci, hazırlık maçları, Diego Ribas transferi, 2014-2015 sezonu fikstürü ve takımımızdaki son gelişmelere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. En büyük mutluluğun Fenerbahçe’de olmak olduğunu söyleyen Teknik Direktörümüz Ersun Yanal’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde:


“Yarın oynayacağımız karşılaşma ile çalışmalarımıza 2 gün ara vereceğiz. Sonrasında ise daha yoğun bir çalışma dönemimiz olacak. Yaptığımız işlerde hiçbir şekilde sıkıntı yaşamamak bizi mutlu etti. Bundan sonraki aşamada istediğimiz düzeye getirmek adına bir zaman var, Fenerbahçe bu konuda çok şanslı çünkü oyuncular hazır geldi, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Fiziksel performanslarla ilgili verileri yayınlayacağız. Buna devam ediyoruz, geçen senenin üstüne çıkabilecek bir takım olduğumuzu da konuştuk. Daha iyisi yapmak zorundayız. Bugün geldiğimiz nokta bu verileri artırmak yönünde.”


“Fenerbahçe’nin kaldığı noktadan 4.yıldızı takmak için koyduğumuz hedefe doğru iyi bir başlangıç oldu. Hedefimiz olan 4.yıldızı takmak için her türlü organizasyon hazır. İyi bir takım olduğumuzu geçen sene futbolcularımız gösterdi. Burada yaptığımız çalışmalar geçen yıl kaldığımız yerden devam eden takım oyunuyla ilgili. Ayrıca bizim arkamızda çok önemli bir güç var ve o da taraftarımız. Geçtiğimiz sezon bunu gördük. Her koşulda takımının yanında olan bir taraftara sahibiz.”


“Basında ve sosyal medyada çıkan transfer haberleri var. Bir çalışma yok. Bir oyuncu takıma katıldı, başka bir çalışma yapılmadı. Bizimle ilgili söylem, düşünce de gerçek dışı. 6 hazırlık maçı sonrasında 7. maç Galatasaray ve 8.maç da lig maçı. Takımda kalacak 26-27 kişi ve genç oyuncular bu süreçte belli olacak. Gençlerle ilgileniyoruz, onları Fenerbahçe'nin kazanabileceği oyuncular olarak görüp takıma katmak için çalışıyoruz. Transfer olunca da paylaşıyoruz sizle ve KAP'la, şuan bir şey yok..Sizlerle şu an paylaşacağım transfer yok.”


“Diego koşu mesafesi içinde 3.-4.'üncü durumda takımda. Çok iyi ve deneyimli bir oyuncu. Bunu yapmasa uzun süre Avrupa'da oynayamazdı zaten. Bize de hem ofansif hem defansif katkıda bulunacağına eminim. Geçen sene de bizim sakatlarımız vardı. Egemen yarın kontrol MR'ından geçecek. Danimarka dönüşünde takımla olacaktır. Uzun sürecek bir sakatlıktı, büyük ihtimalle Danimarka dönüşünde bizimle olacaktır, daha sonra detaylı açıklama yapacağız."


“Türkiye’de çalışmak kolay değil. Antrenörün takıma katkısı, futbolcunun katkısı nedir yüzde olarak anlatamam. Bu bir bütün. Bizim avantajlarımız var, arkamızda büyük bir kitle var, çok büyük destekleri var. En zor şartlarda bile sahiplenip büyük katkıda bulundular. Ayrıca Trabzonspor, Galatasasaray’a yeni antrenörler geldi. Hepsi kariyerli teknik adamlar ama Türkiye şartları da var. Buraya adapte olmak, oyuncular nasıl tepki gösterecek. Umarım onlar içinde hayırlı olur ama biz şampiyon olmak istiyoruz. Bana da sordular Fenerbahçe'yi tanıyor musun diye. Bu ligde çalıştım oynadım ama ben bile zorluk çektim. Herkese Allah kolaylık versin, zorluk çekeceklerdir.”


“Gidecekler hakkında isim vermek yanlış bence. Hazırlık maçlarını beklemeden isim söylemek doğru değil. Beklemekte yarar var. Bu oyuncu grubunun içinden olacaki, gidecekler. Tabii sakatlıklar olacak, talepler olacak. Ama Olympiakos maçıyla bunları birlikte tartışıyor oluruz.”


“Fikstür konusunda lig başlayınca cevap veririz. Ama şöyle avantajımız var önce dış sahada güçlü rakiplerle ardından Kadıköy'de oynamak güzel. Ama bizim performansımız ve ne yapacağımız önemli.  Sorumluluklar hiç azalmaz. Referansımız şampiyonluk. Her sene bunu yapmak baskı değil sorumluluk artırıyor. Şampiyon olmuş bir takımız, kadromuz aynı. Ben de onlardan bu performansı yaptıysanız, bundan daha iyisini yapmalısınız diyorum. Kaygı duymak normal. Ben daha iyiyi yapma kaygısı duyuyorum onlar da duyacaklar. Uzun tatil sonrasındaki hazırlıklar da bunun göstergesi. Kolay değil tatil sonrasında bedensel kitle endeksi geldi ve bıraktığımız gibi geldiler. Birçok takımda çalıştım programları verdim ve devamında gördüğüm şu an en üst sınıf sonuçlar bunlar. Tüm oyuncularıma teşekkür ediyorum. Mehmet Topal hiç bırakmamış, Emre İtalya'da çalışmış, Kadlec her gün çalışmış. Bruno ve Raul da bir hafta tatil yaptı gerisinde hep idman yapmış. Volkan İlk kez bu kadar az bedensel kitle endeksi ile geldi. Caner'inden Hasan Ali'sine herkes hazır geldi ve işimizi oldukça kolaylaştırdılar".


“İlk odaklandığımız saha içi, söylemler burada kazanmak için. Başka söylemlerle ilgilenmiyoruz. Avrupa'da oynarsak hazırız, gücümüz var ama olmazsa buna da hazırız. Sadece saha içinde neler yapacağımıza odaklanıyoruz."


“En büyük mutluluk Fenerbahçe'de olmaktır. Önce bunun mutluluğunu yaşamak ve sorumluluğunu duymak önemli olan. Ben dâhil herkes ayrıcalıklı durumdayız. Karşılığını fazlasıyla alıyoruz, seviliyoruz, göklere çıkartılıyoruz. Fenerbahçe'de olmak keyfini çıkarmak güzel. Tabii dezavantajları da var oyuncular bunun bilincindeler. Karakterli, ne yapması gerektiğini bilen oyunculardan kuruluyuz. Şampiyonluk belgeselinde analizler var rakipler hakkında toplantılar da var, onlar gündeme gelmedi belki ama oyuncular ne yapması gerektiğini biliyorlar. Bu deneyimde oyuncuların performansı da ortada. Ayrıca o belgeselde emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz. Biz her şeyi kaydediyoruz bireysel toplantıları bile, umarım Türk futboluna ileride hizmet eder."


“İyi bir ekibimiz var, tüm parametreler ölçülüyor, eksik olanların yapılması için her zaman birlikte çalışıyoruz. Sağlık ekipleri bunların toparlanması konusunda çok başarılı. Sakatlık sonrası değil, öncesindeki çalışmalarla sakatlığı önlüyoruz. Sosyal ortamda tüm ekip, medya iletişimden antrenörlere malzemecisinden aşçılara kadar tüm birimler güzel bir ortam sağladılar. Hijyenik ve sağlıklı bir ortam var ve herkes mutlu. Fenerbahçe, oyuncularına yaşamak için iyi zemin hazırlamış, bu ortamda sorun da çıkmıyor.”


“Topun bizde kalması açısından uzak ara ligin önündeyiz. 3. bölgede ceza sahasında orta bölgelerde Fenerbahçe uzak ara önde. Fenerbahçe ofansta güçlü. Ribas ofansif gücü yüksek ama defansif gücü de olan bir oyuncu. Şablonda üstleneceği görevle çok faydalı olacak bir oyuncu. Ön bölgede Sow'un gelişi, Webo iyi geldi, Kuyt ve Emenike var. O bölgede rekabet devam edecek. Diğer oyuncuların da skora katkıda bulunacağı bir hedef peşindeyiz, bunu da paylaştık. Tabii öndeki oyuncuların skora katkısı olacak ama diğerlerinin de olmalı. Daha az gol yemeliyiz, daha az fırsat vermeliyiz, bunu daha da sert yapmamız gerekiyor. Takım oyununu tempolu hale getirmek gerekli. Tüm bunların hepsini planlayıp, takım oyununa katkıda bulunacak hale getirmeye çalışıyoruz.”


“Kuyt'ın performansından çok mutlu olduk, karakterli bir mücadele ortaya koyunca söz konusu ihtiyaçta her mevkide oyunculuk karakteriyle ondan faydalanacağını gördük. Onun enerjisi bize yine büyük katkı sağlayacak. Hücum ve savunmayı birlikte yapması o enerjiyi vermesi çok önemli. Umarım gerek kalmaz başka mevkide oynatmaya ama yeter ki böyle bir oyuncunuz olsun. Gözünde sakatlıkla döndü beni şaşırttı, idmana çıktı ve sonra da oynadı...”


“Bizde kazanma arzusu çok yüksek, kaybetmeyi sevmeyen oyuncular var. Rehavet değil, kaldığımız noktanın daha ötesine taşıyacaklardır takımı.”


“Şampiyonluk Fenerbahçe'nin alıştığı, gelince de nasıl olgunluk göstermesini bildiği bir şey. Biz bunu bilerek bir sonuç aldık. Kendi içinde Fenerbahçe bunu normalleştiren olması gerektiği gibi yaşayan bir takım. Ben de bunu böyle yaşadım. Tabii kariyerimde şampiyonluk yaşamak çok önemli. Benim olgunlaştığım noktada, Fenerbahçe'nin gücü, sporun temsilinde ortaya koyduğu büyüklüğü yaşadım. Antrenörlüğümde olgunlaşmamda, oyuncuların başkanın, yönetimin kattığı deneyimler de var. Bu deneyim bir sonraki yapacaklarımızın referansını oluşturuyor.”


“Salih iyi bir teklif aldı, gitmeyi de çok istedi. Burada kalsa ne kadar süre alacaktı bilmek zor ama orada da çok süre alacak mı onu da bilmiyorum, umarım alır. Salih çok istedi gitmeyi, orada oynayacağını düşünüyor. Umarım orada oynar ve Türk futboluna katkı sağlar. 2 yıl geçsin bakalım, kiralık oyuncu sonuçta. Orada performansını ortaya koysun, Salih halen Fenerbahçe'nin bir değeri belki o değeri Fenerbahçe kazanacak, bunu da zaman gösterecek.”


“12 yaşımdan beri futbolun içindeyim. Kendime göre hedeflerim de var, 25-26 yaşında antrenör oldum. Bugüne kadar her kademede çalıştım, doktorlarla da konuştum. Galatasaray maçına çok rahat çıktım, iyi ki de çıkmışım. Şu an çok iyi durumdayım.”


“Bu tartışılması gereken bir şeydir. Aslında Türkiye’nin eğitim sistemi de sorgulanmalıdır. Türkiye’de biz çocuklarımıza ne kadar spor yaptırıyoruz, ne zaman yaptırıyoruz; bunlar çok önemli. Türkiye’de sporun yapıldığı zemin oldukça boşlukta. U21 ligi diye bir lig kuruldu. Tabii bu ligin katkısı olsun istiyoruz. Bir süre sonra bunda da sorunlar çıkabilir. Performansın karşılığı rekabettir. Pilot takımların dünyada örnekleri var. Biliyorsunuz geçmişte de Bursaspor, Galatasaray, Trabzonspor gibi takımların alt takımlarından çıkan nice önemli isimler oldu. Bana göre rekabetin üst seviyede olduğu lig kurulmalı.”


“Alper, 1991 doğumlu, çok genç bir oyuncu. Fenerbahçe’ye gelme ve süre alma başarısı gösterdi. İyi de oyandı. Alper Türk futbolu için önemli bir futbolcu. Bu yıl daha da iyi olacaktır. Türkiye Liglerinde az olan bir oyuncu. Hem savuma hem de hücum oynuyor. Caner’e gelince de, o daha da iyi olacaktır. Bir kimlik kazandı. Sol kanat oyuncusu olarak kimliği var. Asistleri, şutları olan bir oyucu. Sezona en hazır gelen oyuncularımızdan biri. Türk futbolu çok önemli bir oyuncu kazandı. Caner çok önemli işlere imza atacaktır. Kazanmayı seven oyuncu karakteridir.”


“Herkese yeni sezonda başarılar dilerim. Bizlerin burada olmasını sağlayan özel insanlar var, hepsine teşekkürler. Sizler de burada çekimler yapıyorsunuz ve görevleriniz var. Herkes yaptığı işe saygı duymalı. Bizler stresli ve yorumlara açık bir iş yapıyoruz. Karşılıklı işimizi yapıp yine dostça sezonu bitirmeliyiz.”