Ersun Yanal: "sow Elinden Geleni Yapti"

16.03.2014

Ersun Yanal: "sow Elinden Geleni Yapti"

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, Sow’un skora katkı yapmak için elinden geleni yaptığını ancak golle buluşamadığını ifade etti.


Maçın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, "İkinci yarı çok ritim yakaladık ama ikinci bölge savunmasını iyi yapan bir rakibe karşı oynadık. Farklı skor elde edebilirdik. Sow çok önemli oyuncu. Oyun içi performansı olağanüstüydü. Ne kadar kazanmak istediğini gördük, kendini tutamadı, duygusal görüntü oldu. Skora katkı yapmak için elinden geleni yaptı ama olmadı" dedi.


Ersun Yanal, "Bir konuya değineceğim. Futbolun önemli figürleri var. Çok önemli oyunculara sahibiz. Bir Emre, bir Kuyt, biri Sow, çok değerli oyuncular. Söylemek zor ama tüm kasıtlı, yaralamaya yönelik hareketlerde kaçınmak gerekiyor. Emre’ye yapılan fauldeki hareket çok gereksizdi. Mandjeck’in hareketi çok acımasızdı. Kuyt’a yapılan hareket var. Bu acımasızlıkları Türk futbolundan çıkarmak lazım. Belirli adamların tepkilerini ön plana çıkarıp günah keçisi yapmamak lazım. Bu insanlara daha saygılı davranmak zorundayız" ifadelerini kullandı.


Soyunma odasından Sow ile ne konuştuğu sorulan Ersun Yanal, "Her oyuncu gibi Sow da gol kaçıracak. Atabileceği çok gol olduğunu söyledik. Moussa kendini kanıtlamış bir oyuncu" cevabını verdi.

 

BASIN TOPLANTISI
Ersun Yanal, basın toplantısında ise Erciyesspor karşısında çok sayıda pozisyondan yararlanamadıklarını ve zorlandıklarını anlatarak, şunları söyledi:"Kazandığımız için oldukça mutluyuz. Devrede yarattığımız puan farkını tekrar sağlamak ve öne geçmek niyetindeydik. Sakatlıklar ve cezalıların olduğu yoğun bir dönemde kaybettiğimiz maçlar vardı. Bugün telafi için fırsat çıktı, zorlandık. Özellikle ilk yarıda, ritmi yakalayamadığımız zamanlar oldu. İkinci yarıda istediğimiz her şey vardı. Goller kaçırdık. Sow’un kaçırdığı gollerden sonraki üzüntüsü ve üzerinde yarattığı gerginliği, soyunma odasında paylaştık. Sow çok üzüldü. O önemli bir oyuncu. Defalarca gol kalitesini kanıtlamış bir oyuncu. Sow yine gollerine devam edecek. Bugün sonucu alamadı. Biz de ona destek olduk" dedi.


Ersun Yanal, "Fena hareketlerin ve yaralayıcı hareketlerin özellikle son haftalarda bizim takımın başına gelmesinden dolayı üzüntü içindeyiz. İki hafta önce Gosso’nun hayati bir şekilde yaralayıcı hareketi var. Bugün maalesef Mandjeck’in Emre’ye yaptığı bir hareket var. Bizde önemli figürler, önemli oyuncular var. Emre, Caner, Gökhan, Volkan gibi. Türk futbolunun önemli oyuncuları bunlar. Misyonlarını her yerde temsil ediyorlar. Bu oyuncularımızın başına gelen ufak tefek hareketler ve bazen hepimizin de kızdığı ama gündeme getirdiği çok şeyler oluyor. Onları hemen günah keçisi gibi çok rahatlıkla kurban edebiliyoruz. Bugün hem Emre hem de Kuyt’un başına gelenler konusunda çok masum davranabiliyoruz. Kimseye yapılmasın. Bizim oyuncumuz olduğu için söylemiyorum. Buna farklı bir tepki koymak ve bütün oyuncuların da buna dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Son haftalarda bizde bu türlü hadiselerin üst üst gelmiş olmasını, tesadüf olarak değerlendirmek ve düşünmek istiyorum" diye konuştu.


Futbolcularını kutladığını söyleyen Yanal, nasıl bir pozisyonda bulunduklarının farkında olduklarını belirterek, "Bu yolculukta şampiyon olmak için bundan sonra da elimizi sıkı tutup en iyi sonuçları alacağız" ifadelerini kullandı.


Ersun Yanal, tribün olayları nedeniyle tatil edilen Trabzonspor maçında hakem kararının ardından soyunma odasına doğru hareketlenmesiyle ilgili soru üzerine, "Futbolun konuşulacağı çok konu var, polemik yapılacak konu gündeme getiriliyor. Polemik yapılacak güzel bir malzeme. Herkes bu malzemeyi işliyor ama futbolun konuşulacak o kadar şeyi vardı ki. Siz bu girişi konu yaptınız, ben bunu hiç değerlendirmiyorum bile. Orada bulunan her şey içinde bir ben mi kaldım? Cesaretin nerede olduğu öyle şeylerle ölçülmez" ifadelerini kullandı.

 

Bir gazetecinin "Açıklamalarınızdan Fenerbahçe’nin üzerinde manipülasyon yapılıyormuş gibi bir intiba edindim" şeklindeki ifadeleri üzerine "Ben manipülasyon demedim" diyen Yanal, "Benim kanaatim şu. Türkiye’de futbolun tertemiz olması için herkes uğraş veriyor. Başta bu konuda hiç söz almayan belki de hiç yorum yapmayan kişilerden bir tanesiyim. Her şey ortada. Ben bu konunun içine girmeyeceğim. Ama herş eyin ortada olduğunu ve nelerin ne olduğunu da hepimiz çok iyi biliyoruz. İşte geldiğimiz nokta ortada" diye konuştu.

 

Ersun Yanal, "Kalite anlamında sormuştum" şeklindeki ifadeler üzerine de "Çok uzun bir konu. Ama geldiğimiz nokta, apaçık ortada. Her şey manipüle edilen bir yerde bunu konuşmak çok zor" değerlendirmesinde bulundu.