04.02.2014

Eşref Aydin'i Kaybettik

Fenerbahçe forması ile mücadele ettiği atletizm branşında yurt içi ve yurt dışında rekorlar elde ederek adını hem ülke hem de Fenerbahçe tarihine yazdıran eski atletimiz Eşref Aydın’ı kaybettik.

Sporculuğunun ardından Kulübümüzde Atletizm Şubesi Kaptanlığı,  Futbol Takımı Kondisyonerliği, Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Şubeler Direktörlüğü, Genel Sekreterlik, Asbaşkanlık, İkinci Başkanlık ve Başkan Vekilliği gibi görevleri üstlenerek Fenerbahçe’ye hizmetlerine devam eden Eşref Aydın’a, Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve camiamıza başsağlığı dileriz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ
İsmi atletizm pistine verilmişti


Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda Yönetim Kurulu’nun önerisiyle Ruhi Sarıalp’in isminin Fenerbahçe Spor Kulübü Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’ndeki atletizm pistine, Eşref Aydın’ın isminin ise Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri’nde atletizm pistine verilmesi kararlaştırılmıştı.  Oybirliğiyle alınan kararların ardından Eşref Aydın’ın rölyefinin açılışı, 8 Ekim Salı günü Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri’nde düzenlenen törenle gerçekleştirilmiş, törene yöneticilerimiz, eski atletlerimiz ve merhum Eşref Aydın da katılmıştı.

Dereağzı’nda tören düzenlenecek

Eşref Aydın için 5 Şubat Çarşamba günü Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’ndeki sporcu anıtı önünde, saat 11.00’de bir tören düzenlenecek. Eşref Aydın, Fenerbahçe Camii’nde öğle namazını(12.25) takiben kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.


Eşref Aydın kimdir?

1922 Çorum doğumlu Eşref Aydın, atletizme öğrenim gördüğü İstanbul Erkek Lisesi’nde başladı ve daha sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 1940-1946 yılları arasında uzun mesafe koşularında yıldız olarak parladı. 1942 yılında 10.000 metrede 33.03.0 ile Türkiye rekorunu kırdı. 1943 yılında 5.000 metrede 15.45.1 ile; 10.000 metrede 32.44.0 ile iki Türkiye rekorunun daha sahibi oldu. 1944 yılında 5.000 metrede Balkanların en iyi derecesini elde etti.

1945 yılında 1.500 metrede, 1941 ve 1942 yıllarında 5.000 metrede, 1943 yılındaysa 10.000 metre Türkiye şampiyonluklarını kazandı. Dört yıl üst üste Türkiye kros birinciliğini kazandığı gibi, 1941 ve 1944 yıllarında da Atatürk Koşusu’nun galibi oldu.

1946 yılında uluslararası bir yarışmaya katılmak üzere ABD’ye gitti. Orada istirak ettiği yarışlarda kazandığı başarılar üzerine Nebraska Üniversitesi kendisine burs verdi ve bu sayede Aydın bu ülkede yüksek öğrenim görme olanağı buldu. Bu ülkede birincilikler kazandı ve üniversite rekorları kırdı.

Atletizmi ABD’de bıraktı ve dönüşünde İstanbul Atletizm Ajanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreterliği, Fenerbahçe Atletizm Şubesi Kaptanlığı, Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı Kondisyon Hocalığı, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Şubeler Direktörlüğü, Genel Sekreterlik, Asbaşkanlık, İkinci Başkanlık ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi. 24 Haziran 1984 tarihinde yapılan Olağan Kongre’de başkanlık yarışını Fikret Arıcan’a kaybetti.