Euroleague Final Four Medya Düzenlendi

26.04.2016

Euroleague Final Four Medya Düzenlendi

Turkish Airlines Euroleague çeyrek final serisinde karşılaştığı son şampiyon Real Madrid’i 3-0'la geçerek, 13-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Berlin’de düzenlenecek olan Final Four’a katılmaya hak kazanan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, Medya Günü'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.


Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da organize edilen Euroleague Final Four Medya Günü'nde ilk önce Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, Genel Menejer Yardımcımız Ömer Onan ve Takım Kaptanımız Melih Mahmutoğlu basın mensuplarına açıklamalar yaptı, soruları yanıtladı. Daha sonra tüm oyuncularımız, basın mensuplarıyla bir araya geldi ve birebir soruları yanıtlandı. Medya günü, oyuncularımızın medya mensuplarına verdiği pozlarla sona erdi.
 


Obradovic: "Kadroyu değiştirerek büyük risk aldık"
 

Medya günün başında açıklamalar yapan Obradovic, başarının sırrı olarak oyuncularını gösterirken, taraftarın futbol maçlarında kendi ismini bağırmasından gurur duyduğunu kaydetti. Obradovic, şöyle konuştu:


“Oyuncularım çok iyi iş çıkardı. Başkan Aziz Yıldırım'a teşekkür ediyorum. Bize istediğimiz gibi çalışma fırsatı verdikleri için. Saatlerce yeni sezon çalışmalarını yaptık. Kadroyu değiştirerek çok büyük risk aldık ama düşüncelerimize sonuna kadar inandık. Bir kez daha Avrupa'nın en iyi dört takımı arasında yer almayı hak ettik.


Vesely'den önce Antic de 2 ay sakattı. Dürüst olmak gerekirse Antic de hala sorunlar var. Hayatımda hiç böyle bir durumda olmadım. Bir tane uzun var. O da Udoh. Başka bir uzunumuz vardı ama kendisi onla ilgili bir söz söylenmeyi hak etmiyor burada. Sonuç olarak bir tane uzunumuz var. Oyuncular her şeyin bilincindeydi ve buna göre çalıştılar. Real Madird’e çok iyi hazırlandılar. Çok iyi bir seri oynadık Vesely bizim için önemli bir oyuncu. En büyük dileğim herkesin Dörtlü Final'de sağlıklı olması. Zaman zaman başımda büyük ağrı oluyor. Ne yapacağım ve takımı nasıl hazırlayacağım diye.

Real Madrid serisinin ardından Anadolu Efes'le oynadıkları maç öncesi yaşanan atmosferi hayatının en güzel günlerinden biri olarak niteleyen Obradovic, "Kulübün bize hazırladığı özel video ve taraftarın bize gösterdiği sevgiyi unutamam. Kalbimden söylüyorum, hayatımın en güzel gecelerinden biriydi. Tamamen doluydu burası ve herkes büyük keyif alıyordu. İnsanların mutlu olduğunu görmek dünyanın en güzel duygusu” diye konuştu.


Takımının hem savunma hem de hücum olarak iyi olmasını istediğini anlatan Obradovic, "Benim için yenmek yeterli. İster 1, ister 20 sayı farkla olsun. Sonuna kadar mücadele etmek gerekiyor. Savunma ve hücumun dengesi çok önemli." şeklinde konuştu.


Takımın oyun kurucusu Ali Muhammed'in bu sezon Fenerbahçe'yle savunmasını geliştirmesiyle ilgili ise Obradovic, "Basketbolu çok seviyor. Burada olmanın ne kadar önemli olduğunun farkında. Lider bir oyuncu. Oyuncularıma hep onun mücadelesini gösterdim. Mücadele ettikleri sürece benim için sonuçlar önemli değil" dedi.

 

Bu sırada yanında oturan Melih Mahmutoğlu'nu gösteren  Obradovic'in “Kaptanı da savunma oyuncusuna çevirmemiz gerekiyor. Kolay değil” demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Obradovic, "Bu takımın kaptanı olmak kolay değil. Herkes çok seviyor onu. Saha dışında hepimizi toparlıyor. Aslında all-star organizasyonunda '3 sayı yarışmasını kazanırsam yemek ısmarlayacağım' dedi ama henüz göremedik." İfadeleri de gülüşmelere neden oldu.


Sezon başında NBA’den Fenerbahçe'ye transfer olan ve sakatlıklardan dolayı takımın en önemli oyuncusu durumuna gelen Ekpe Udoh için Obradovic, “Sezon başı kampında Udoh için her şey çok zor ve farklıydı. Günde çift antrenman onun için çok zordu. Bunu çok iyi anladı ve takımın lideri gibi oldu. Tek uzun oyuncu olduğu için de sıkıntılar yaşıyor. Maç oynamaktan çok hoşlanıyor. Ne sıkıntısı olursa olsun sahada her şeyini veriyor. Elimden geldiğince onu antrenmanlarda dinlendirmeye çalışıyorum. Önümüzdeki sene çok farklı bir Avrupa Ligi olacak. Şu anda mevcut kadromuzla çok zorlanırız. O yüzden sezon biter bitmez plan yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki sezon da Dörtlü Final hedefliyorsak oturup bunu konuşmamız lazım” diye konuştu

 

Bu sırada basın toplantısını izleyen Ekpe Udoh, soru sormak isteyince keyifli anlar yaşandı. Udoh'un "Nasıl şampiyonluğu getireceksiniz?" sorusuna kaptan Melih Mahmutoğlu, "Sizin sayenizde." Diye yanıt verdi.


Ömer Onan: "Hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz"

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan, takımın hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini söyledi.


Her sene hedeflerinin son dört takım arasında kalmak olduğunu söyleyen Onan, “Plan yaparken uzun süreli planlar yapıyoruz. Avrupa'nın en iyi koçuyla çalışıyoruz. Çok da değerli bir kadromuz var. Kulüp olarak onlara sonsuz bir destek veriyoruz. Onlar da karşılığını veriyorlar. Her sene Dörtlü Final'de oynamak istiyoruz” dedi.


FIBA ve ULEB arasındaki anlaşmazlıkla ilgili de yorum yapan Onan, "Biz yolumuza Avrupa Ligi'nde devam edeceğiz. 40 takımlı Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası'ndan bahsediyoruz. Bundan geri adım atmayacağız. Çeşitli şekilde tehditler geliyor. Başkanla da konuştuk. Bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Artık 1970'lerin mantalitesiyle bu organizasyonlar yapılmıyor. NBA'den sonra bu iki kupa en iyi basketbol organizasyonudur. Kimsenin kafasında soru işareti olmasın. Baskılar sonuçsuz kalacaktır” diye konuştu.


Ömer Onan, Trabzonspor Medical Park'la ligde deplasmanda oynayacakları maçta da herhangi bir güvenlik sıkıntısı çekeceklerine inanmadığını da sözlerine ekledi.


Melih Mahmutoğlu: "İnşallah şampiyonluk gelir"

Takım Kaptanımız Melih Mahmutoğlu, Berlin'de şampiyon olmak istediklerini söyledi.  Takımı için her zaman elinden geleni yaptığını vurgulayan Melih, "Böyle iyi bir takımda, böyle bir kulüpte kaptan olduğum için ve iki yıldır Dörtlü Final oynadığım için mutluyum. Başkanımız ve yönetimimiz her şeyi yapıyor. Bize sadece sahaya çıkıp savaşmak kalıyor. İyi bir takımız, çok da iyi çalışıyoruz.  İnşallah Avrupa kupası gelir ve sezonu 3 kupayla tamamlarız” ifadelerini kullandı.