03.12.2015

Famila Schio 62-64 Fenerbahçe

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu’ndaki 6. hafta maçında İtalya temsilcisi Famila Schio’ya konuk oldu. Pala Campagnola’da oynanan karşılaşma 64-62 galibiyetimizle sonuçlandı. Potanın Kraliçeleri bu sonuçla grubundaki üst üste 5. galibiyetini elde ederek, puanını 11’e yükseltti ve liderlik koltuğuna oturdu.
 

Alexandria Quigley 29 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Quanitra Hollingsworth 13, Jantel Lavender de 10 sayıyla çift hanelere ulaşan isimlerimiz oldular.
 

Takımımız karşılaşmaya Birsel Vardarlı Demirmen, Quanitra Hollingsworth, Jantel Lavender, Marissa Coleman ve Alexandria Quigley ilk beşiyle başladı.
 

Karşılaşmaya müthiş bir başlangıç yapan Potanın Kraliçeleri agresif savunmayla rakibin sayı bulmasına izin vermezken, ilk 3 dakikalık bölümde Lavender, Quigley ve Quanitra’nın elinden bulduğu basketlerle skoru 0-11’e getirdi ve rakibine mola aldırdı. Yacoubou ve Walker’la farkı eritmeye çalışan rakibe Quigley ve Quanitra’yla karşılık veren ekibimiz farkı 12 sayıya çıkardı: 4-16. Kalan sürede farkın kapanmasına izin vermeyen ekibimiz çeyreği 4 sayı farkla 12-16 önde tamamladı. Bu çeyrekte Quanitra ve Quigley 6’şar sayıyla oynadı.
 

İkinci çeyreğin ilk 2 dakikalık bölümünde iki takımda sayı üretekte zorlanırken, Sottana ve Walker’la sayılar bulan Famila Schoi 16-16’da eşitliği yakaladı. Yacoubou’nun isabetli serbest atışlarıyla 18-16’ya gelen maçta çeyreğin ilk bölümü bu skorla geçildi. Bu çeyrekte boyalı alanda etkili olamayan Takımımız, basit savunma hatalarının önüne geçemeyince Walker’ın sayılarına engel olamadı ve skor 22-16 oldu. Quigley’in üçlüğüyle farkı 3 sayıya indiren Potanın Kraliçeleri Yacoubou’ya Lavender’in basketleriyle cevap verdi ve farkı 1 sayıya indirdi. İlk yarının son bölümünde Birsel ve Quigley ile sayılar üreten ekibimiz 26-26’da eşitliği yakaladı. Son saniyede Sottana’nın basketine engel olamayan Potanın Kraliçeleri soyunma odasına 28-26 geride gitti.
 

İlk yarı skor dağılımımız: A. Quigley 10, J. Lavender 8, Q. Hollingsworth 6, B. Demirmen 2.

Ev sahibi ekibin basketiyle başlayan üçüncü periyotta Quigley farkı tekrar 2 sayıya indirdi: 30-28. İlerleyen bölümde Anderson’la etkili olan İtalyan ekibi, farkı 4 sayıya çıkardı. Quigley’in üçlüğüyle farkı 1 sayıya indiren Fenerbahçemiz, Sottana’nın üçlüğüne engel olamadı ve skor 37-33’e taşındı. Quigley’in 4 sayılık serisiyle farkı tekrar 2 sayıya indiren Potanın Kraliçeleri, kalan bölümde Quanitra’nın isabetli serbest atışıyla farkı 1 sayıya indirdi. Tuğçe’nin son saniye basketiyle 39-40 öne geçen Takımımız çeyreği bu skorla tamamladı.
 

Kobryn’ın açılışını yaptığı dördüncü periyotta ev sahibi ekibin 2 isabetli üçlüğü skoru 45-42’ye getirdi ve koç George Dikeoulakos mola aldı. Moladan Quanitra’nın 4 sayılık serisiyle dönen ekibimiz, skoru da 45-46’ya getirdi. Yacoubou’nun sayılarıyla 49-46 öne geçen ev sahibi ekibe Quigley’in üçlüğüyle karşılık veren Potanın Kraliçeleri skoru bir kez daha eşitledi: 49-49. Quanitra’nın basketiyle 2 sayı öne geçen Fenerbahçemiz, rakibine mola aldırdı. Quigley’in üçlüğüyle 3 sayı öne geçen ekibimiz kalan bölümde skor üstünlüğünü elinden bırakmadı ve Quigley ile Coleman’ın elinden bulduğu basketlerle üstünlüğünü korudu. Oldukça çekişmeli geçen son bölümde de skor avantajını sürdüren Takımımız mücadeleden 64-62 galip ayrıldı.
 

Çeyrek Skorları:
1.Çeyrek: 12-16 (Fenerbahçe)
2.Çeyrek: 16-10 (Famila Schoi)
3.Çeyrek: 11-14 (Fenerbahçe)
4.Çeyrek: 23-24 (Fenerbahçe)

Fenerbahçe (64): A.Quigley 29, Q.Hollingsworth 13, J.Lavender 10, B. Demirmen 5, T.Canıtez 2, E.Kobryn 2, M.Coleman 2, A.Verameyenka 1.