16.07.2014

Faruk Ilgaz'i Kaybettik

Fenerbahçemizin efsane başkanlarından Faruk Ilgaz, tedavi gördüğü Ulus’taki Liv Hospital’de vefat etti. Acı haber gece geç saatlerde Faruk Ilgaz’ın torunu Erol Ilgaz tarafından Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı’ya bildirildi.Bir süredir böbrek yetmezliği ile ilgili  problemler yaşayan Faruk Ilgaz, hafta başında Ulus’taki Liv Hospital’de tedavi altına alınmıştı. 1922 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Faruk Ilgaz, spora futbol oynayarak başladı. 1939 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1966-1974 ve 1976-1980- ve 1983-1984  yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı yaptı. 1956 yılında ilk kez Fenerbahçe yönetimine seçilen Faruk Ilgaz, 1965’te 2. Başkanlığa getirildi. 1966’da başkanlığa seçildi ve uzun süre görev yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü en fazla kupayı Faruk Ilgaz’ın başkanlığı döneminde kazandı.


Bir sezonda 5 kupalı Fenerbahçe’nin başkanı Faruk Ilgaz’dı


Faruk Ilgaz’ın başkanlığı döneminde, 1967-1968 sezonunda Fenerbahçe 5 kupa birden kazanarak eşi görülmemiş bir başarıya imza atmıştı. Dünyada başka hiçbir kulübe nasip olmayan bir sezonda 5 kupa Faruk Ilgaz’ın başkanlığı döneminde Fenerbahçe’ye kazandırılmıştı. Fenerbahçe o sezon Türkiye Ligi Şampiyonluğu, Türkiye Kupası, Spor Toto Kupası, Balkan Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanarak büyük sükse yapmıştı.


Fenerbahçemize büyük emekleri geçen Faruk Ilgaz’ı rahmetle anıyor, camiamıza başsağlığı, ailesi, sevenlerine sabır dliyoruz.


Faruk Ilgaz için tören düzenlenecek


Merhum Faruk Ilgaz için 17 Temmuz Perşembe günü Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde saat 11.00’de bir tören düzenlenecek. Faruk Ilgaz, Şakirin Camii’nde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Sahray-ı Cedid Merdivenköy Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek.