"fbyandex Taraftar Odakli Bir Projedir"

26.08.2015

"fbyandex Taraftar Odakli Bir Projedir"

Kulübümüz ve Yandex Türkiye arasında yapılan reklam anlaşması sonrasında bugün de Asbaşkanımız Önder Fırat ile Yandex Türkiye Pazarlama Direktörü Özge Özcan, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan Güncel programına katıldı.


Turhan Seven'in hazırlayıp sunduğu programda Asbaşkanımız Önder Fırat, Yandex Türkiye ile Kulübümüz arasında yapılan anlaşmanın önemine değinerek, taraftarlarımızın bu projeye sahip çıktığını da belirtti.


Twitter’dan #FBYandex başlığı altında taraftarlardan gelen soruları da yanıtlayan Asbaşkanımız Önder Fırat ile Yandex Türkiye Pazarlama Direktörü Özge Özcan, FBYandex.com.tr browser’da yapılacak aramalarla dünya yıldızlarının Kulübümüze kazandırılabileceğine dikkat çekti.


Kulübümüzün kazanması için browser.yandex.tr/fb adresinden FBYandex Browser’ı indirerek, buradan yapılacak aramalarla önemli bir gelir elde edileceği belirtildi.


Özge Özcan: “FBYandex ile Fenerbahçe kazanacak”

Yandex Türkiye Pazarlama Direktörü Özge Özcan, Fenerbahçe taraftarının FBYandex.com.tr’de yapacağı sınırsız arama ile Kulübüne vereceği desteğin o kadar büyük olacağını söyledi.


Özge Özcan’ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Fenerbahçe ve Fenerbahçe taraftarı için son derece önemli bir projedir. Fenerbahçe için çok özel bir ürün ortaya çıkardık; o da Fenerbahçe Yandex browser ürünü ve FBYandex.com.tr arama sayfası. Taraftarımız bu ürünleri kullanarak yaptıkları arama başına Kulübümüze katkı sağlayacak. Bu katkı sonunda da elde edilen bütçe ile arzı edilen bir futbolcuyu transfer etme konusunda bir açıklama geldi.” 


İnternet günümüzde vazgeçilmez bir iletişim aracı ve hayatımızın her alanında bilgisayar gibi internete erişim sağlayabilen araçlara sahibiz.  İnternete girerken kullandığım açılış penceremiz bir browserdır. Ve bu noktada biz de diyoruz ki Fenerbahçe’ye destek olmak istiyorsanız gelin Fenerbahçe Browser’ı bilgisayarınıza yükleyin. browser.com.tr/fb adresinden Fenerbahçe Browser’ı indirecekler ve masaüstlerinde Fenerbahçe logolu bir ikon görecekler. Bu ikona basarak açılış sayfasını başlatmış olacaklar. Ardından FBYandex.com.tr adresine girerek merak ettikleri her şeyi arayacaklar ve Kulüplerine katkı sağlamış olacaklar. Bu anlamda bir sponsorluk anlaşmasıdır.” 


Az öncede belirttim, internet hayatımızın bir parçası. Her gün, her dakika internetteyiz. Bundan sonra internet arama penceremizi FBYandex browser olarak değiştireceğiz. İnternete açılan penceremiz FBYandex browser olacak. Burada ne merak ediyorsak arayacağız. Merak ettiğimiz tüm sorulara FBYandex’te cevap bulacağız. Biz diyoruz ki, ‘Büyük Fenerbahçe taraftarı gelin FBYandex.com.tr sizin tüm aramalarınıza cevap verecek olan arama motorunuz olsun.  Hiçbir ek ücret ödemeden sadece bunu yaparak kulübünüze katkı sağlıyorsunuz. Ayrıca bir hususta da bilgilendirmek isterim. Bizim taraftarlardan istediğimiz bir başka konu ise çevrenizde olan bütün Fenerbahçelilere FBYandex Browser’ı kullanmaya teşvik etmeleri. Bu sayede efsane futbolcuları takımınızda görme fırsatı doğabilecek.” 


Arama konusunda bir üst limit yok. Ne kadar çok arama yapılırsa Kulübe o kadar çok katkısı olacak. Konu ile ilgili rakamlar Başkan Aziz Yıldırım’ın da katıldığı programda açıklandı. Sayaç ile ilgili olarak da yöneticiler kamuoyuna bir bilgilendirme yapacaklardır. Ayrıca bu konu üzerindeki çalışmalarımız da devam ediyor, taraftarı bilgilendirecek sayaç vb. ile ilgili bilgilendirme yapılacak.”


18 Eylül 2015 tarihi itibariyle Android işletim sistemlerinde, Ekim ayı başlarında da IOS işletim sistemi olan akıllı telefonlarda ürünlerimiz hazır olacak. Bu proje bizim için önceliği olan bir projedir.”


FBYandex.com.tr browserda bir arama yaptınız ama tekrar tekrar aynı şeyi aramak bir şey kazandırmıyor. Burada özellikle belirtmemiz gereken şey günlük internet ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu arama motorunu ne kadar çok kullanıp kullanmadığınızdır.


FBYandex.com.tr sayfasından arama yaparak kulübünüze katkı sağlayabileceksiniz. Bu browser’ı indirmenin ya da kullanmanın hiçbir ücreti bulunmuyor. Bol bol kullanıyorsunuz ve kulübünüze katkı sağlıyorsunuz.”


Taraftarlarımız kendi ilgi alanları dâhilinde günlük aramalarına devam edecekler. Bilgisayarı aldınız aklınıza ilk gelen arama her hangi bir şey aradınız sonra aynı şeyi durmadan bul’a basıp yeniden yeniden arıyorsunuz bu bir arama değildir. Siz de bunun bir arama olmadığını biliyorsunuz. Aklınıza herhangi bir kelime dahi gelmediğinde oraya rastgele harfler yazdınız ve bul’a basıyorsunuz ben size sorsam ki bu bir arama mıdır diye siz de bana haklısınız değil dersiniz. Dolayısıyla burada yapılması gereken tek şey doğal olarak arama ihtiyacı duyduğunuzda bu browser’ı kullanmanız. Daha fazla nasıl katkıda bulunabilirim diye sorarsanız bizce bizim getirebileceğimiz öneri, Fenerbahçeli olduğunu bildiğiniz tüm tanıdıklarınıza, eşinize dostunuza FBYandex.com.tr browser’ından bahsedip indirmelerini sağlamak.” 


Aramayı yaptınız bul’a bastınız sonuçlara tıklamadınız bu sorun olmuyor ancak olay zaten alışkanlıkları değiştirmek. Günlük olarak doğal olarak milyonlarca soru sorulup cevap alınıyor.” 


“Biz browserlarının da açılış pencerelerinin de fbyandex olması için indirmeleri daha uygun olur.” 


Arama sayfasında Fenerbahçe’ye katkı sağlaması için Fenerbahçe logosu ile Yandex logosunun bir arada olması gerek… Beyaz olan sayfada bunu gördüğünüzde doğru şekilde arama yapıyorsunuz demektir.” 


Kullanıcı davranışı açısından 10 dakikada 100 kelime aratmanız oldukça zor. Ancak gün içinde aramalarınızı da bu şekilde yapmanız önemli. Kişi aranan kelimeleri kendisi yazdıysa bu aramalarda hiçbir sıkıntı yoktur. Gerekli ya da gereksiz olmasının bir önemi yoktur. Ancak biz teknoloji olarak o aramalar bir kişi tarafından mı yoksa bir yazılım tarafından mı yapılıyor algılayabiliyoruz. Ya da bir kişi bir arama kelimesi mi düşündü hep o kelimeyi mi aratıyor bunun farkına varabiliyoruz.” 


Önder Fırat: “Biz her konuda olduğu gibi bu konuda da gücümüzü taraftarımızdan alıyoruz”

Asbaşkanımız Önder Fırat, Fenerbahçe Televizyonu’nda katıldığı programda taraftarlarımızdan gelen soruları cevaplarken,  Fenerbahçe ve Yandex arasında yapılan anlaşmanın Türkiye’de bir ilk olduğuna da değindi.


Asbaşkanımız Önder Fırat’ın FBYandex ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımızla sponsorluk anlaşması için bize gelen kurum ve kuruluşlarla görüşürken, niye Yandex’i seçtik, bunun cevabını vermek istiyorum. Çünkü biz artık bu klişe metodlarla yapılmış anlaşmalar yerine daha yenilikçi, daha yaratıcı, daha taraftar odaklı bir şeye yönelmek istedik. Bu konuda da en ideal olanın çok uluslu ve güvenilir bir dünya şirketi olan Yandex’te karar kıldık. Tabii bunda teknoloji şirketi olmasının da önemi çok büyük. Burada bize en çok güven veren şey taraftarımızın gücüdür. Burada Büyük Fenerbahçe taraftarından cesaret aldık ve şu ana kadar da çok iyi gidiyor. Taraftarımızın gücünü yanımızda ve arkamızda hissediyoruz. Bu desteğin giderek artmasını istiyoruz.” 


Anlaşmayı yaptığımız günden bu yana tahminimizden fazla FBYandex browser kullanımı var. Bu bizi mutlu ediyor. Yaptığımız bu işe, bu kadar çok katılımın olması ve çok sayıda aramanın olması taraftarımızın bu işe gönül vermesi bizim için çok önemli.  Tabii bu konuda daha fazla tanıtım yapmak bizlere düşüyor. Genel olarak çok iyi bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim.”


Başkanımız geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda, Kulübümüze gelecek olan paranın tamamen taraftarımızın istediği futbolcu ya da futbolcuların transferinde kullanılacağını söyledi. Hatta bununla ilgili bir yönetim kurulu kararı da alınacak. Taraftarımızın bize vereceği destekle büyük isimleri Fenerbahçemize kazandırabiliriz. Bu yüzden taraftarımıza çok büyük iş düşüyor. Onların istediği futbolcuları getirmek ve başarıyı sürekli kılmak için bu proje çok önemlidir. Başarı da ekonomik yapıdan bağımsız düşünülemiyor. Ne kadar çok başarılı olursanız ekonominiz de o kadar büyür. Ekonominiz de büyüdükçe başarı sürekli hale geliyor. Bu anlamda bu proje taraftar odaklıdır."


Taraftarımızdan FBYandex browserı indirip, oradan arama yapmasını istiyoruz. Tabii bu arama yapılırken anlamsız kelimelerin aranmasını istemiyoruz, çünkü onların hiçbir katkısı olmuyor.  FBYandex’te yapılan aramalar amacını bulsun, anlam ifade etsin sonunda da kulübümüz kazansın. Bu noktada yapılacak aramalarda alt ve üst limit yok. Ne kadar çok arama yapılırsa, Kulübümüz o kadar çok kazanacak.”


Cep telefonları, tabletler 18 Eylül’de, Ekim ayı başı itibariyle de IOS için uygulamalar indirilebilecek ve bizler bundan sonra Fenerbahçemize katkıda bulunabileceğiz. Bu takımımıza katkımızı daha çok arttıracaktır. Çünkü cep telefonu daha çok yanımızda taşıdığımız bir araç olduğu için oradan daha çok arama yapılacaktır. Bununla birlikte katılımın çok artacağı kanaatindeyim. Bununla ilgili açıklayıcı bilgiler Fenerbahçe resmi sitesinde ve yayın organlarında bulunuyor. Açıklamalı kataloglardan milyonlarca bastırıyoruz. İlk olarak da Avrupa maçımızda taraftarlarımıza bu kitapçıkları dağıtacağız.


Taraftarlardan istediğimiz şey merak ettikleri etmedikleri, işlerine yarayacak yaramayacak şeyleri aratsınlar ama bunu yaparken anlamlı kelimeleri aratsınlar.” 


FBYandex.com.tr browser’ını indirmek önemli ancak tablette uygulama olmadığı için internetten FBYandex.com.tr adresine girerek da arama yapılabilir.” 


“Kullanıcı davranışı açısından 10 dakikada 100 kelime aratmak teknik olarak sayılıyor.” 


Taraftarlarımızdan istediğimiz detaylara takılmadan her şeylerini FBYandex browser’larını indirip bunu kullanmalarını istiyoruz. Onu yapsam sayılır mı bunu yapsam sayılmaz mı olayını düşünmeye gerek yok.” 


Başkanımız olmak üzere Yönetim Kurulu Üyelerimiz bu işe girerken taraftarımızın gücüne güvendik. Taraftarımıza güveniyoruz bu projeyi başarıp dünya yıldızlarını bünyemize katacağımıza inanıyoruz. Taraftarın sahip çıkması çok önemlidir ve grafik her gün yukarı çıkıyor.”


www.fbyandex.com.tr veya www.yandex.com.tr/fb adreslerinden FBYandex Browser'ı indirebilirsiniz...