03.11.2016

Fenerbahçe 55-60 Hatay

24. Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Hatay Büyükşehir Belediye ile karşılaşan Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız, son çeyreğin büyük çekişmeye sahne olduğu karşılaşmadan 55-60 mağlup ayrıldı.

Maçın ardından düzenlenen seremonide Takımımıza ikincilik madalyalarını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç takdim etti.

Ankara Spor Salonu'nda oynanan maçı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile Asbaşkanlarımızdan Ozan Balaban da izledi.

Maç öncesinde geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Canik Belediye Başantrenörü Mehmet Can Öztürk anıldı. Kupa finalisti her iki takım da sahaya ''Mehmet Can Öztürk'ü Kaybettik, Türk Basketbolunun Başı Sağ Olsun'' yazılı pankartla çıkarken, önceki gün yaşam savaşını kaybeden Canik Belediye Başantrenörü Mehmet Can Öztürk anlamlı bir şekilde hatırlandı.

Takımımız karşılaşmaya; Birsel Vardarlı Demirmen, Anastasiya Verameyenka, Alexandria Quigley, Esra Ural ve Shekinna Stricklen beşiyle başladı.

Final maçının ilk basketi Birsel Vardarlı Demirmen'in üçlüğü oldu. Stevens Hurts'ün kaydettiği basketle süren oyunda ilk 5 dakika sayı yönünden kısır geçti: 3-2. Bu bölümde iki takımında karşılıklı basit top kayıpları yaptığı karşılaşmada 5-8 geri düşen ekibimiz, Tuğçe'nin üçlüğüyle skoru eşitledi (00:45). Periyodun bitimine 20 saniye kala Marina'nın basketine engel olamayan Takımımız, son hücumunu değerlendiremedi ve periyodu 8-10 geride bitirdi.

Stricklen ve Bahar'ın karşılıklı üçlükleriyle başlayan ikinci periyotta ekibimiz 11-15 geri düşünce koç George Dikeoulakos'tan mola geldi (07:18). Fenerbahçemiz Verameyenka'yla farkı 2 sayıya indirse de Snystina'yı durdurmakta zorlanınca skor 15-22'ye geldi ve koç George Dikeoulakos ikinci kez mola aldı. Mola dönüşü Verameyenka'nın 5 sayılık serisiyle farkı 2 sayıya çeken ekibimiz, Paris'in serbest atışlarıyla 4 sayı geri düştü ve Birsel'in üçlüğü skoru tayin etti: 23-24.

Snytsina'nın üçlüğüyle başlayan ikinci yarıda Birsel ve Tuğçe'nin basketleri 27-27'de eşitliği getirdi (06:28). Snytsina, Bahar ve Marina'nın basketleriyle fark 6 sayıya çıkınca koç George Dikeoulakos mola aldı (04:30). Bahar ve Marina'nın kaydettiği 5 sayıyla fark çift hanelere çıkınca koç George Dikeoulakos ikinci molasını aldı (02:52). Mola dönüşü Pelin ve Verameyenka'yla sayılar üreten ekibimiz, final periyoduna 34-42 geride girdi.

Karşılıklı üçlüklerle başlayan final periyodunda dış atışlardan sayılar bulmaya çalışan Hatay BŞB'ye Quigley'le karşılık veren ekibimiz farkı 4 sayıya indirdi: 43-47. Bu bölümde savunmasını sertleştiren Fenerbahçemiz; Tuğçe ve Birsel'in basketleriyle 47-50'ye gelen mücadelede Quigley farkı 1 sayıya indirdi ve Hatay BŞB. Koçu Ekin Baş mola aldı. Mola dönüşü Snytsina'nın turnikesine Quigley'in üçlüğü ile karşılık veren Takımımız, skoru 52-52'ye getirdi. Oldukça çekişmeli süren mücadele 55-60 mağlubiyetimizle tamamlandı.

Salon: Ankara

Hakemler: Nezihi Soydan, Tunçtan Durmuşcan, Ergin Sarı

Fenerbahçe (55): Birsel Vardarlı Demirmen 15, Anastasiya Verameyenka 13, Alexandria Quigley 11, Stricklen 6, Tuğçe Canıtez 7, Pelin Bilgiç 3, Ayşe Cora, Melis Gülcan, Esra Ural.

Hatay Büyükşehir Belediye (60): Paris 4, Snytsina 24, Hurst 13, Marina Baş 7, Bahar Öztürk 11, Melike Tuğba Oral 1, Gamze Takmaz

Beş faulle çıkan: 39.47 Anastasiya Verameyenka (Fenerbahçe)

Çeyrek Skorları:

1.Çeyrek: 8-10

2.Çeyrek: 15-14

3.Çeyrek: 11-18

4.Çeyrek: 21-18