04.02.2016

Fenerbahçe 60-66 Famila Schio

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu’nda, grup aşamasının bitimine 2 maç kala liderliği garantileyen Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız, 13. hafta maçında İtalya temsilcisi Famila Schio’yu konuk etti. Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu’nda oynanan karşılaşma, 66-60 mağlubiyetimizle tamamlandı. Potanın Kraliçeleri bu sonuçla grubundaki 2. mağlubiyetini aldı. Karşılaşmayı Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyelerinden Cenk Başak da izledi.
 

Jantel Lavender kaydettiği 20 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Olcay Çakır 10 sayıyla çift hanelere ulaşan diğer oyuncumuz oldu.
 

Takımımız maça Birsel Vardarlı Demirmen, Alexandria Quigley, Jantel Lavender, Marissa Coleman ve Quanitra Hollingsworth ilk beşiyle başladı.
 

Karşılaşmaya hücumda hızlı bir başlangıç yapan Fenerbahçemiz, ilk 1 dakika 30 saniyelik bölümde skoru 6-2 yaptı.  Rakibin Yacoubou ve Zandalisini ile farkı kapatarak skoru 8-8’de eşitlediği mücadelede periyodun ilk bölümü 10-8 Potanın Kraliçelerinin üstünlüğüyle geçildi. Lavender’la skor farkını 4’e çıkaran Takımımız, Famila Schio’nun 5-0’lık serisini önleyemeyince 12-13 geri düştü ve koç Dikeoulakos mola aldı. Mola dönüşü de rakibin sert savunmasını geçmekte zorlanan ekibimiz periyodu 12-18 geride bitirdi. 
 

Karşılıklı basketlerle başlayan ikinci periyotta Ress’in üçlüğü skoru 14-23’e getirdi. Lavender’la farkı 7 sayıya indiren Fenerbahçemiz, Gatti’nin basketine Nacickaite’nün üçlüğüyle cevap evrdi ve skoru 19-25’e taşıdı. Bu dakikalarda savunma sertliğini arttıran Fenerbahçemiz, Olcay’la farkı 4 sayıya kadar indirdi ve Lavender’in isabetli serbest atışlarıyla skoru 22-25 yaptı. Özellikle dış atışlardan sayılar üreten Famila Schio, Walker ve Macchi’nin sayılarıyla skoru 23-32 yaptı. Periyodun son bölümünde rakibin hücumlarını alan savunmasıyla karşılayan Potanın Kraliçeleri Tuğçe ve Lavender’ın ürettiği sayılarla farkı tekrar 5 sayıya indirdi ve rakibe mola aldırdı:27-32. Moladan da Lavender’ın basketiyle dönen ekibimiz, soyunma odasına 29-32 geride gitti. 
 

Lavender’ın açılışını yaptığı ikinci periyotta top kayıpları yapan ekibimiz, Yacoubou, Walker ve Anderson’un basketlerine engel olamayınca 31-39 geri düştü ve koç Dikeoulakos mola aldı. Moladan Quigley’in basketiyle dönen Takımımız, Anderson’un basketine engel olamayınca fark çift hanelere çıktı: 33-43. Mücadelenin devamında top kayıplarının önüne geçemeyen Takımımız, 33-48 geri düştü. Son bölümde Olcay’ın çaldığı toplar sonucu bulduğu sayılarla farkı 8 sayıya indiren ekibimiz, son bölümde Sottana’nın serbest atışları sonucu periyodu 40-50 geride tamamladı.
 

Dış atışların görüldüğü final periyodunda Famila Schio Masciardi’nin elinden bulduğu 2 üçlükle skor farkını 16 sayıya çıkartırken, Nacickaite ve Verameyenka’nın üçlükleri farkı 10 sayıya indirdi: 46-56. Gatti’nin üçlüğüne Olcay, Quigley ve Lavender’la karşılık veren Fenerbahçemiz, farkı 7 sayıya kadar indirdi ve rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü Lavender ve Quigley ile farkı tekrar 5 sayıya indiren Potanın Kraliçeleri, Masciadri’nin üçlüğüne engel olamadı ve kalan bölümde farkı eritemeyince karşılaşmadan 66-60 mağlup ayrıldı.
 

Çeyrek Skorları:
1.Çeyrek: 12-18 (Famila Schio)
2.Çeyrek: 17-14 (Fenerbahçe)
3.Çeyrek: 11-18 (Famila Schio)
4.Çeyrek: 20-16 (Famila Schio)
 

Fenerbahçe (60): J. Lavender 20, O. Çakır 10, A. Quigley 8, M. Coleman 8, A. Verameyenka 6, K. Nacickaite 6, T. Canıtez 2.