14.10.2016

Fenerbahçe 67-66 Brose Bamberg

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, Turkish Airlines Euroleague 2016-2017 sezonu ilk maçında Almanya temsilcisi Brose Bamberg’i konuk etti. Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla giren Takımımız, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da karşılaştığı rakibini 67-66 yenerek Euroleague normal sezona da galibiyetle başladı.


Karşılaşmayı; Başkanımız Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan Önder Fırat, Ozan Balaban, Genel Koordinatörümüz Tamer Yelkovan, Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımızın Genel Menajeri Didem Akın ve Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımımızın kaptanı Eda Erdem Dündar ve oyuncularından Melis Yılmaz da izledi.


Fenerbahçemiz maça; Ekpe Udoh, Jan Vesely, Luigi Datome, Bogdan Bogdanovic ve Ali Muhammed beşiyle başladı. Karşılaşmaya istediği girişi yapamayan ekibimiz, Nicolo Melli’nin basketlerini önleyemeyince 0-3 geri düştü. Takımımız Udoh’la farkı 1 sayıya indirse de Darius ve Vladimir’in sayıları farkı 5 sayıya çıkardı. Agresif bir görüntü sergileyemeyen ekibimiz, Ali Muhammed ve Luigi Datome’yle 11-11’de eşitliği yakaladı ancak basit savunma hataları ekibimizi 16-20 geri düşürdü. Periyodun son bölümünde Udoh’la farkı 2 sayıya indiren Takımımız, Darius’un basketine engel olamayınca ilk periyot 18-22 konuk ekibin lehine tamamlandı.


İkinci periyoda Udoh’un serbest atıştan bulduğu sayılarla başlayan Fenerbahçemiz, Zisis ve Causeur’un basketlerine Antic’in üçlükleriyle karşılık verdi ve 29-28 öne geçti (05:37). Bu bölümde taraftar desteğini de arkasına alan Takımımız, Zisis’in basketine Nunnaly ile cevap vererek üstünlüğünü sürdürdü: 31-30. Arttırdığı savunma sertliğiyle rakibin sayı bulmasını zorlaştıran ekibimiz, hücumda da rakibi hatalara zorladı ve Datome ve Vesely’nin serbest atışlarıyla farkı 5 sayıya çıkardı (02:31). İlk yarının kalan bölümünde sert oyununu sürdüren ekibimiz, rakibini dış atışlara zorladı ve Heckmann’ın üçlüğü farkı 2 sayıya düşürdü. Son bölümde Vesely’nin serbest atışıyla farkı 3 sayıya çıkaran Takımımız, soyunma odasına 36-33 önde gitti.


İkinci yarı ise Bogdanovic ve Antic’in basketleriyle başladı: 41-33 (09:29). Bu dakikalarda sertliğini düşüren Takımımız, konuk ekibin 4 sayılık serisine engel olamadı ve fark 4 sayıya indi: 41-37. Bogdanovic’in serbest atışlarıyla farkı 6 sayıya yükselten ekibimiz, Zisis ve Miller’in basketleriyle 43-44 geri düştü (04:27). Bu bölümde taraftar desteğini de arkasına alan Fenerbahçemiz oyuna ağırlığını koydu ve Ali Muhammed, Datome ve Udoh’un basketleriyle skor avantajını tekrar eline geçirdi: 53-46. Kalan bölümde de üstünlüğünü sürdüren Takımımız, final periyoduna 53-51 önde girdi.


Final periyodunun açılışını yapan isim Jan Vesely oldu: 55-51. Bogdanovic’in üçlüğüyle farkı 7 sayıya çıkaran Takımımız, oyunun kontrolünü de eline geçirdi. Strelnieks ve Theis’in elinden bulduğu sayılarla farkı eritmeye çalışan Alman temsilcisine Nunnaly ile karşılık veren Takımımız bitime 5 dakika 47 saniye kala skoru 60-54 yaptı. 62-56 Fenerbahçemizin üstünlüğüyle geçilen televizyon molasının ardından farkı 2 sayıya kadar indiren Brose Bamberg’e cevap veren isim, kaydettiği üçlükle Bogdan Bogdanovic oldu. Strelnieks’in üçlüğüyle süren oyunda bitime 1 dakika 22 saniye kala Darius Miller’in serbest atışları sonucu skor 65-66 oldu. Antic’in 2 serbest atışıyla 67-66 öne geçen ekibimiz Vesely’le kazandığı serbest atışları değerlendiremese de iyi savunmayla rakibin sayı bulmasını önledi ve karşılaşmayı 67-66 kazandı.